Teraz jest 20 kwi 2024 14:14:06




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 201 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 14  Następna strona
Wampiry w Fantasy 
Autor Wiadomość
Użytkownik

Dołączył(a): 16 mar 2008 22:35:22
Posty: 22
Post 
Ja wiem że na świecie jest jeszcze trochę książek których nie przeczytałem i dlatego ich w swoim poście nie wymieniałem, staram się wypowiadać na temat tych książek które znam i jeszcze raz zacytuje cam siebie "ja spotkałem się chyba tylko w dwóch powieściach" i bardzo mi przykro jeśli kogoś tym obraziłem (że jestem tak słabo oczytany).


27 mar 2008 15:47:40
Zobacz profil
Post 
ale wampiry są stosunkowo częstymi postaciami...popatrz..całe Kroniki Wampirze Anne Rice...czy Nekroskop..są także pojedyncze książki poszczególnych autorów...więc jak ktoś jest na prawdę zainteresowany tematyką to sobie wiele pozycji na prawdę znajdzie


27 mar 2008 16:17:00
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 lut 2008 23:46:19
Posty: 107
Lokalizacja: z wykopalisk
Post 
xxpiter słowem wyjaśnienia: nie czepiłam się tego, że znasz tylko dwie powieści z motywem wampirycznym, ani nie zarzucam ci, że jesteś słabo oczytany. W końcu nie masz obowiązku interesować się akurat tym motywem literackim. Czepiłam się tylko twojego wniosku, że wampiry nie są częstym motywem w fantasy w wątku, w którym zostało wymienionych ponad 20 (tak, policzyłam :P ) książek lub cykli, gdzie się pojawiają. Dla mnie wygląda to tak, jakbyś nawet pobieżnie nie zapoznał się z dyskusją zanim do niej dołączyłeś.


27 mar 2008 16:57:54
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 26 mar 2008 21:37:52
Posty: 29
Post 
Jakiś czas temu przeczytałam dwie książki o wampirach:
"Gothique" Kyle Marffin - czasy teraźniejsze, młodzież jest zafascynowana wszystkim co się wiąże z wampirami, książki, muzyka, odzież wszysko utrzymane w mrocznej atmosferze. W mieście każdy mówi o otwarciu nowego klubu Gothique, ale nikt nie wie co tak naprawdę kryje się za ścianami budynku. Oczywiście są to wampiry, a ich przywódca zaplanował opanować miasto. Jednak znajduje się grupka ludzi która walczy z "siłami zła".
Książkę można przeczytać jeżeli ktoś jest fanatykiem tego tematu. Dla mnie w niektórych momentach wątek był nudnawy, jakby naciągany.
Druga pozycja to :
"Zmierzch" Stephenie Meyer - młoda dziewczyna zmienia szkołę gdzie poznaje nowych przyjaciół oraz grupę bardzo dziwnych ludzi. Nieoczekiwanie z jednym z nich zaczynają łączyć ją nie tylko przyjacielskie stosunki. Powoli dziewczyna odkrywa kim naprawdę jest chłopak i skąd u niego nadludzkie zdolności. W tej powieści wampiry są pokazane w innej odsłonie. Nie śpią w trumnach, nie boją się słońca, nie polują na ludzi lecz starają się żyć razem z nimi. Pięknie przedstawiony romans wampira z czlowiekiem. Gorąco polecam, mi osobiście bardzo się podobała.

_________________
"Tak osobliwie się to zwykle dzieje, iż prawda zawarta jest w historii tych, co się już pożegnali z życiem ..."
Matthew Pearl "Cień Poego"


28 mar 2008 0:30:34
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 16 mar 2008 22:35:22
Posty: 22
Post 
Misriya właśnie dlatego w ten sposób odpowiedziałem za pierwszym razem, ty w sumie na wszystkie te posty naliczyłaś raptem 20 tytułów przeważnie każdy spotkał się w swoim bagażu doświadczeń literackich z ok. 2 pozycjami +/- 1 a wszystkich tytułów o tematyce Fantazy przynajmniej tych przetłumaczonych na język polski można liczyć w setkach jak nie w tysiącach. Każdy z nas jeśli trafił na to forum jest w większym lub w mniejszym stopniu bibliofilem. A jeśli trafił na ten temat to znaczy że w jakiś szczególny sposób przyciąga go słowo Fantazy. Dlatego odważyłem się wysnuć wniosek że Wampir w literaturze Fantazy nie jest częstą postacią skoro przeciętny czytelnik na kilkadziesiąt przeczytanych książek o tej tematyce spotyka się z nią dwa trzy razy.


28 mar 2008 14:02:46
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 lut 2008 23:46:19
Posty: 107
Lokalizacja: z wykopalisk
Post 
Ok. Przyznaję rację jeśli chodzi o fantasy. Rzeczywiście w tym gatunku z wampirami spotykałam się rzadko i zwykle gdzieś tam na drugim planie (chociaż dopiero od niedawna interesuje się fantastyką, więc raczej autorytetem nie jestem). Bardziej popularne są natomiast w horrorach i książkach, które trudno zaklasyfikować do konkretnego gatunku. Jednak jeśli chodzi o ogół literatury, to wampiry pojawiają się wystarczająco często, żeby każdy zainteresowany tematem mógł się naczytać do woli. Chociaż w większości nie są to książki szczególnie znane i popularne. No i na prawdę dobrej pozycje można na palcach policzyć.
A z tego co wiem, ostatnio wampiry pojawiają się nawet w romansach, co dla mnie, konserwatywnego wampiroluba, już samo w sobie jest najstraszniejszym horrorem :lol:


28 mar 2008 15:35:24
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 16 mar 2008 13:30:51
Posty: 21
Lokalizacja: diabli wiedza
Post 
Najciekawsza postać wampirza z jaka sie zetknąłem( bynajmniej dla mnie). Byl Regis. Stary wampir z sagi o Wiedźminie. Wampir z którym taki mistrz miecza jak Wiedźmin nie chciał sie mierzyć. Na pytanie jednego z towarzyszy odpowiedział ze nie przyjęło by na niego zlecenia. Regs pomimo ze wampir i postac mroczna to jednak budząca sympatie. Moze przez to ze jest już bardzo stary i mądry. Ma niesamowite poczucie humoru i ostatecznie ginie w dobrej sprawie. Szkoda bo budzi wielki szacunek.
Zazwyczaj wampiry to postacie mroczne i odpychające. Moze szkoda ze jest taka generalizacja, a przykład Regisa pokazuje ze można z niego stworzyć calkiem sympatycznego bohatera.


28 mar 2008 22:16:16
Zobacz profil
Post 
ja to samo myślę na temat Lestata de Lioncourt...uwielbiam tego wampira...mimo, że sam jest wampirem i wie co to jest pragnienie krwi nie pozwala innym wampirom polowania w Nowym Orleanie...każdego takiego "kolegę po fachu" który zapędzi się na jego terytorium wyłapuje i eliminuje...wyjątkiem jest tylko Queen Blackwood...ja w Lestacie odnajduję zarówno cechy Sabatu(brak ukrywania swojej natury przed śmiertelnym światem) jak i Camarill (bądź, co bądź to arystokrata pełną gębą;>)..


29 mar 2008 9:17:54
Post 
ja spotkalem sie z wampirami w jednej ksiazce a przeczytalem ich bardzo duzo. a nie w 2 ksiazkach. w wiedzminie sapkowskiego ale chyba tylko jeden rozdzial i wg mnie najlepsza ZABOJCA WAMPIROW WILLIAM KING (jedna z najlepszych fantasy) ale w zabojcy jak sama nazwa wskazuje wampiry to tylko male przeszkody na drodze krasnoludzkiego zabojcy ktory ze splamionym honorem szuko odpokutowania w smierci z smiertelnie niebezpiecznymi wytworami chaosu


31 mar 2008 16:22:28
Post Wampiry w fantasy
Wampiry...hmm....ja chyba bardziej odbieram je jak trochę innych ludzi, chociaż wizja Anne Rice jest też bardzo prawdziwa dla mnie. Ja ostatnio czytałam "Nocny Drapieżca"- całkiem fajne, choć może to nie jest książka z najwyższej półki, to podobało mi się przedstawienie w niej wampirów. Oprócz tych wampirzych potrzeb są to "normalni ludzie" z tymi wszystkimi ułomnościami i pragnieniami.


01 kwi 2008 17:52:31
Post 
Ja tam lubie czytac ksiazki i ogladac filmy gdzie wystepuja wampiry :) polecam: Olga Gromyko Zawód Wiedźma, czesc 1 i 2. Jeszcze sie nigdzie nie spotkalam zeby wampiry byly w ten sposob przedstawione co w tych ksiazkach :)


03 kwi 2008 14:51:00
Post Wampiry w fantasy
Ja uważam wampiry za temat przestażały. Owszem wzbudzały we mnie strach gdy byłam jeszcze małym dzieckiem, teraz natomiast nawet nie chce mi się ich wyobrażać. Książki związane z wampirami całkowicie mnie nie interesują. Zdecydowanie bardziej wolę się z nich pośmiać niż kojarzyć je z różnymi dziwnymi, niewyjaśnionymi sprawami zawartymi w takich właśnie książkach.


03 kwi 2008 16:07:20
Użytkownik

Dołączył(a): 31 sie 2007 13:56:04
Posty: 82
Post 
Wampiry? To tak jakbym czytał o św. Mikołaju. Jak byłem mały było ciekawie, a teraz? Bardziej się boję że w książce człowiek na wyższym szczeblu manipuluje ludźmi, niż że jakiś nietoperz wleci mi do pokoju i przegryzie tętnicę szyjną. Chociaż... jeżeli chodzi o inteligentne wampiry, to nie. Gdy jednak myślimy o krwiopijcach pokroju tych z "Wiedźmina", to bardziej mi odpowiadają. Żądne krwi zwierzęta, a nie spiskujące klany.


03 kwi 2008 21:58:14
Zobacz profil
Post 
cóż o gustach się ponoć nie dyskutuje...tylko cóż po wampirach które są tylko zwykłymi maszynkami do zabijania??


05 kwi 2008 11:25:01
Post 
Gdzie szukać? W historii szukać! Lumley podobał mi się jak miałem 16 lat, kiedy teraz do tego powróciłem... Jakoś zmogłem pierwsze części, do 5 doszedłem... Ale dalej już nie dałem rady. 6 tom był już tak naciągany, ze w połowie dałem spokój, po rozwaleniu (prawie) wszystkich wampirów ciągnięcie tego dalej naprawdę nie ma sensu. Za to proponuję najstarszą chyba polską powieść o wampirzycy: "Poganka" Narcyzy Żmichowskiej. Do przeczytania np.: TUTAJ


09 kwi 2008 21:13:20
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 201 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 14  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
cron