Teraz jest 27 kwi 2024 0:56:24




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 139 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 6, 7, 8, 9, 10  Następna strona
Jaka to książka?... 
Autor Wiadomość
Użytkownik

Dołączył(a): 07 kwi 2009 21:37:13
Posty: 1
Post Re: Odp: Jaka to książka?...
Eathor napisał(a):
Suchy napisał(a):
Witam wszystkich.

Staram się przypomnieć sobie tytuł książki bądź opowiadania sprzed lat, prawdopodobnie z Fantastyki.
Strzępy które pamiętam: przyszłość, istnieje gildia katów z siedzibą w wielkiej opuszczonej katedrze gdzie szkoli się główny bohater. Ma zakaz opuszczania tej katedry ale mimo wszystko z niej wychodzi. Wszystko kończy się pojedynkiem na arenie gdzie bronią jest kwiat z zatrutym kolcem.
Pomoże ktoś?


Hmm... Może "Cień kata", autor Gene Wolfe? To pierwsza część opowiadania. Nie pamiętam kwiatu z zatrutym kolcem, ale książka również opowiada o konfraterni katów: głównym bohaterem jest kat Severian, który często opuszcza mury swojego "klasztoru" (?). Ostatecznie zostaje wydalony z głównej siedziby za skrajne nieposłuszeństwo i odesłany na prowincję w roli miejskiego kata.


Byl tam pojedynek. Byl kwiat z kolcem.


12 wrz 2012 22:55:32
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 26 lut 2012 10:10:14
Posty: 3
Post Re: Odp: Jaka to książka?...
mparus napisał(a):
Byl tam pojedynek. Byl kwiat z kolcem.


Kojarzę ten motyw, ale nie byłam pewna, czy akurat z tej książki.
W takim razie bardzo prawdopodobne, że chodzi właśnie o ten tytuł.


13 wrz 2012 12:40:33
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 12 wrz 2012 13:32:12
Posty: 3
Post Re: Jaka to książka?...
Dzięki wielkie! Pora zrobić obchód antykwariatów :D Jeszcze raz dzięki!


17 wrz 2012 12:46:16
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 15 mar 2012 4:09:46
Posty: 5
eCzytnik: Onyx X61S
Post Re: Jaka to książka?...
Witam,
szukam nazwiska polskiej autorki powiesci obyczajowych z lat 50-60tych. Pisala troche w stylu Chmielewskiej - lekko i smiesznie. Akcja kilku ksiazek rozgrywala sie na Wybrzezu w Trojmiescie. Perypetie milosne, morze, lato.
Zapamietalem tylko dwa motywy.
Kobieta przenosi sie do Trojmiasta (tego nie jestem w 100% pewien) i w pewnej chwili dziwi sie, ze nagle cala rodzina i znajomi z glebi Polski przypominaja sobie o niej tuz przed wakacjami (zeby zwalic sie na glowe za free).
Drugi motyw to rozterki babki ktora nie wie, ktorego z dwoch absztyfikantow wybrac. W koncu decyduje sie na zwiazek z nizszym (ktorego wczesniej nie brala pod uwage), a on zaskakuje ja tezyzna fizyczna stajac na rekach (nie z radosci a w ramach cwiczen na plazy). Ostatni rozdzial to CHYBA opis szczesliwej rodziny 2+1 albo 2+2 (zrobil jej dzieciaka).
Taaa... ciekawe co zostaje w pamieci po tych XXX latach ;) ;) ;)
Byc moze jest to Fleszarowa-Muskat - bo w te klimaty wpadlem czytajac jej Lato nagich dziewczat.
Podobni autorzy to Chmielewska, Stefania Grodzienska (Wspomnienia chalturzystki).


31 sie 2013 1:28:42
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 03 paź 2013 21:29:38
Posty: 2
eCzytnik: Na komputerze
Post Re: Jaka to książka?...
Witam wszystkich!

Potrzebuję pomocy w identyfikacji książki :)

Główny bohater posiada umiejętność przewidywania przyszłości, ale nie tak standardowo - tylko wie co się stanie, jeśli pójdzie w lewo, wie co się stanie, jeśli pójdzie w prawo. I na tej podstawie dokonuje wyborów i znajduje wyjścia z sytuacji bez wyjścia.

Książka była świetna, ale czytałem ją dawno i wyparował mi tak tytuł jak i autor...
Help :)

pozdrawiam
Andrzej


03 paź 2013 21:36:08
Zobacz profil
Admin

Dołączył(a): 13 cze 2008 14:47:02
Posty: 2835
Lokalizacja: Gdańsk
eCzytnik: kindle
Post Re: Jaka to książka?...
Mi do tego pasuje "Diuna" Herberta, ale pewnie nie o to chodziło :P

_________________
Zgred - Rafał Ziemkiewicz napisał(a):
Dziś trzeba pisać o mieczach, czarach, toporach i wojowniczkach w blaszanych bikini, wszystko inne to już jest nisza w niszy. Albo o nastoletnich wampirach.
Porównywarka cen ebooków


04 paź 2013 11:33:20
Zobacz profil WWW
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 mar 2011 16:44:42
Posty: 195
Lokalizacja: Wrocław
eCzytnik: Kindle Oasis 3
Post Re: Jaka to książka?...
Było opowiadanie Philipa Dicka 'Złotoskóry' na podstawie którego powstał film o 'człowieku' z takimi umiejętnościami. Jednak za mało szczegółów podałeś AndrzejP.


04 paź 2013 14:25:59
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 03 paź 2013 21:29:38
Posty: 2
eCzytnik: Na komputerze
Post Re: Jaka to książka?...
Niestety, ani to, ani to :(
Więcej szczegółów...
Akcja dzieje się w świecie współczesnym, realnym. Ogólnie, gdyby nie elementy widzenia przyszłości, byłaby to sensacja. Najprawdopodobniej nieco połączona z kryminałem.
Facet ma taką umiejętność, że widzi przed sobą przyszłość, ale nie zdeterminowaną, tylko alternatywną.
Np. w ułamkach sekund widzi co się stanie, jeżeli teraz komuś uściśnie dłoń, co się stanie jeżeli gościa spoliczkuje i co się stanie, jeżeli poczęstuje go kanapką (taki przykład). Stosownie do tego, może tak układać swoje postępowanie, aby wyjść z najgorszej sytuacji.
ALE
I teraz mi się to przypomniało. To nie jest pewność, on ciągle liczy prawdopodobieństwo.
Np. 99,5% szans na przeżycie jeżeli skoczy na schody, 75% szans na przeżycie jeżeli schowa się do szafy i 15% szans na przeżycie, jeżeli się nie ruszy. No i skacze na schody :-)
I tak dalej...
Książka naprawdę super, tylko ta moja pamięć...


04 paź 2013 18:21:43
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 03 sty 2014 3:57:06
Posty: 1
Post Poszukuje 2 książek
Jeśli to jest zły dział to proszę moderatora o nie usuwanie tematu lecz przeniesienie go do dobrego działu dziękuję.
t3d: przeniesione

Witam nie wiele pamiętam z poszukiwanych książek, ale mam nadzieje że to wystarczy.

Pierwsza opowiada o losach młodego chłopca który wprowadza się do domu z rodziną. Młodzieniec w opowieści ma wyimaginowanych przyjaciół. Później okazuje się że pod domem są kanały w których żył morderca. Chłopiec przyszedł do domu na święta z tymi wyimaginowanymi przyjaciółmi po chwili rozmowy z matką okazuje się że ci przyjaciele są duchami zmarłych tu dzieci, syn tez został zabity w kanałach i mówił matce ze przeprasza ją ale nie zdążył uciec z kanałów i matka się dowiaduje ze on jak jego przyjaciele nie żyją ze to nie jej syn stoi przy niej tylko zjawa .

Tyle z jednej książki, a to jest to co pamiętam z drugiej

Były pewne rasy krasnoludy, bodajże ludzie itp.
W książce opis powstania krasnoludów jest taki że pewien bóg spuścił się na kamień i tak powstał portal z którego powstały krasnoludy. Drugi fragment jaki pamiętam to pisanie listu dłutem na brzuchu i plecach krasnoluda przez jakiegoś króla do władcy krasnoludów. Jeśli się nie mylę to na okładce znajduję się fiolka smoczej krwi(jak ktoś grał w heros 3 bd wiedział jak to wygląda).

Wiem ze to nie wiele ale tak naprawdę tylko tyle pamiętam proszę bardzo o pomoc pierwsza chciał bym jeszcze raz przeczytać a drugiej nie miałem okazji do kończyć a to było ładne parę lat temu.

Z góry dziękuję forumowiczom :)


03 sty 2014 11:57:36
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 05 sty 2014 21:39:32
Posty: 1
Post Re: Jaka to książka?...
Może ktoś pomoże.
Książka wielowątkowa, jednak dominująca była historia mężczyzny (muzyka?), przebywającego w szpitalu psychiatrycznym w Berlinie. Mężczyzna ów, po wyjściu (ucieczce?) ze szpitala udał się do Rosji, gdzie poznał kobietę pracującą w administracji czy jakimś archiwum. Kobieta była mężatką, jednak wielce nieszczęśliwą w małżeństwie. Mężczyzna wrócił do Berlina a ona pojechała za nim. W książce występował jeszcze Szwed-geniusz, którego rodzina zginęła w wypadku na autostradzie, on również próbował popełnić samobójstwo, oraz nałogowy palacz, który w końcu zmarł na raka płuc bodajże. Komuś coś to mówi?
Z góry dziękuję za pomoc, bo ta książka nie daje mi spokoju ;)


05 sty 2014 21:48:10
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 05 paź 2014 10:19:58
Posty: 2
Post Re: Jaka to książka?...
Witam,
dawno temu czytałam sympatyczną powieść obyczajową , chętnie bym do niej wróciła, ale nie pamiętam autora ni tytułu.

Jest to historia "starej" młodej panny chyba tuż przed trzydziestką, mieszkającej w małym miasteczku. Pewnego dnia dziewczyna zachorowała i postanowiła pójść do lekarza, ale w ramach buntu poszła do innego niż do tego, do którego chodziła na stałe jej rodzina. Po wizycie lekarz powiedział jej , że receptę przyniesie jej potem goniec do domu. Kiedy otworzyła w domu kopertę od lekarza dowiedziała się, że jest ciężko chora i zostało jej niewiele życia. Postanowiwszy wykorzystać ostatnie chwile jak najlepiej, postanowiła złamać konwenanse i "co powiedzą ludzie", uciekła z domu, potem pojawił się jakiś facet w automobilu i później uruchomiła się cała lawina różnych zabawnych sytuacji.
Na końcu okazało się, że lekarz pomylił koperty, jej trafiła się koperta schorowanej staruszki / ta umarła bezstresowo myśląc, że ma tylko katar i lekkie przeziębienie/.

Ktoś z Was kojarzy?

pozdrawiam serdecznie


05 paź 2014 10:33:17
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 31 mar 2011 17:51:20
Posty: 4
eCzytnik: Kindle 3 Wi-Fi
Post Re: Jaka to książka?...
Błękitny zamek Lucy Maud Montgomery


05 paź 2014 19:42:05
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 05 paź 2014 10:19:58
Posty: 2
Post Re: Jaka to książka?...
pięknie dziękuję, już się wgryzłam w czytanie ;-)


05 paź 2014 19:55:09
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 14 lip 2015 20:16:19
Posty: 5
Post Re: Jaka to książka?...
Dzień dobry :)
Może tu znajdę pomoc...
Szukam książki: w miękkiej zielonej okładce, wiem, że bohaterką była dziewczynka, dość często chyba przewijała się również jej mama. Pamiętam 3 krótkie "momenty": gdy bohaterka gdzieś się z kimś umówiła, ten ktoś gwizdał po drodze melodię z Most na rzece Kwai; fragment akcji na pewno dzieje się zimą, w supermarketach słychać było Jingle bells; dziewczynka i jej mama jedzą jakieś befsztyki czy rostbefy.
Ktoś coś?


14 lip 2015 20:19:56
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 14 lip 2015 20:16:19
Posty: 5
Post Re: Jaka to książka?...
up :)


20 wrz 2015 19:20:39
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 139 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 6, 7, 8, 9, 10  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do: