Teraz jest 28 mar 2024 23:08:39




Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zamknięty. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 66 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
Problem z tym co czytać?! 
Autor Wiadomość
Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lip 2007 13:54:46
Posty: 656
Lokalizacja: Atol Bikini
eCzytnik: PRS-505, eClicto, Kindle 3, HTC LEO
Post 
Witam,

No dalej halucinogen, przybliż Ursusowi cykl Koło Czasu i zachęć go do przeczytania, ale tak wiesz porządnie :D

A tak na serio, to jeszcze raz proszę, jak coś polecacie, to z uzasadnieniem, a po drugie sprawdźcie, czy ktoś już czasem tego nie polecał.
Tym razem halucinogen "upiekło" Ci się bez bólu - bo post jednozadniowy, a takich nie lubię i traktuję jako "nabijanie" liczby postów (delete i warn), ale rozbroiło mnie poczucie humoru Ursusa.
Nie każdy będzie miał jednak takie szczęście, tak że jeszcze raz "proszę" - "Bez takich numerów Brunner" :D

Chesuli

_________________
Pozdrawiam,
Chesuli

Cytuj:
Kobiety nie można zmienić.
Można zmienić kobietę, ale to nic... nie zmieni.


01 mar 2008 18:22:00
Zobacz profil
Post 
A więc panie Ursus :D wtym cyklu chodzi oto
Koło Czasu - cykl fantastyczny, napisany przez Roberta Jordana. Liczy 11 części; w przygotowaniu była dwunasta - według zapowiedzi autora, ostatnia. Z powodu śmierci autora nie jest obecnie pewne, czy cykl zostanie ukończony.


"Koło czasu" opowiada o świecie, zwanym Światem Koła albo Randlandem, w którym niegdyś wysoko rozwinięta technologia funkcjonowała obok magii, nazywanej Jedyną Mocą. Posługiwały się nią wówczas zarówno kobiety, jak i mężczyźni, nazywani Aes Sedai, czyli Słudzy Wszystkich. Każde władało inną połową Mocy - kobiety saidarem, mężczyzni saidinem. Tylko kobieta mogła czerpać z saidara, tylko mężczyzna posługiwał się saidinem - nie było innych możliwości. Chcąc obejść te ograniczenia, prowadzono ożywione badania energii, którą - być może - mogłyby posługiwać się obie płcie. Skończyło się tragicznie - w toku badań wybito otwór w osnowie rzeczywistości, przez który świata dotknął Czarny - antyteza Stwórcy, uwięziony przez niego w momencie stworzenia. Świat stanął w ogniu. Czarnego pokonał ostatecznie Lews Therin Telamon, zwany Smokiem. Zwycięstwo było tylko częściowe - Czarny zdołał skazić saidina. Odtąd każdy mężczyzna, posługujący się Mocą, skazany był na obłęd, a w konsekwencji na śmierć. Oszaleli mężczyźni Aes Sedai zniszczyli świat - została przeobrażona linia brzegowa, powstały nowe łańcuch górskie, zniszczeniu uległy państwa i narody.

Trzy tysiące lat po tym tzw. Pęknięciu Świata rozpoczyna się pierwsza część Koła Czasu - Oko Świata. Odżywają proroctwa, mówiące, że pewnego dnia Czarny powróci i będzie chciał zniszczyć świat. Do walki z nim stanie Smok Odrodzony - wcielenie Lewsa Therina. Rozpoczyna się wyścig z czasem - młody Rand al'Thor musi nauczyć się władania Mocą i przyzwyczaić do myśli, że jest wcieleniem znienawidzonego człowieka. Proroctwa mówią bowiem, że Smok Odrodzony ponownie sprowadzi Pęknięcie Świata.
Jest to taki skrucony opis ale polecam , ja czytałem to z 5 miesięcy i mam niedosyt bo strasznie wcąga


01 mar 2008 18:49:24
Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lip 2007 19:38:54
Posty: 3266
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: eClicto, iPad, K3 WiFi, K4
Post 
Wikipedia ( http://pl.wikipedia.org/wiki/Koło_Czasu_(cykl) ) napisał(a):
Koło Czasu - cykl fantastyczny, napisany przez Roberta Jordana. Liczy 11 części; w przygotowaniu była dwunasta - według zapowiedzi autora, ostatnia. Z powodu śmierci autora nie jest obecnie pewne, czy cykl zostanie ukończony. Ostatnie informacje z wydawnictwa TOR zapowiadają wydanie zakończenia sagi jesienią 2009. Cykl zostanie dokończony przez Brandona Sandersona na podstawie materiałów przygotowanych przez Roberta Jordana przed śmiercią

"Koło czasu" opowiada o świecie, zwanym Światem Koła albo Randlandem, w którym niegdyś wysoko rozwinięta technologia funkcjonowała obok magii, nazywanej Jedyną Mocą. Posługiwały się nią wówczas zarówno kobiety, jak i mężczyźni, nazywani Aes Sedai, czyli Słudzy Wszystkich. Każde władało inną połową Mocy - kobiety saidarem, mężczyzni saidinem. Tylko kobieta mogła czerpać z saidara, tylko mężczyzna posługiwał się saidinem - nie było innych możliwości. Chcąc obejść te ograniczenia, prowadzono ożywione badania energii, którą - być może - mogłyby posługiwać się obie płcie. Skończyło się tragicznie - w toku badań wybito otwór w osnowie rzeczywistości, przez który świata dotknął Czarny - antyteza Stwórcy, uwięziony przez niego w momencie stworzenia. Świat stanął w ogniu. Czarnego pokonał ostatecznie Lews Therin Telamon, zwany Smokiem. Zwycięstwo było tylko częściowe - Czarny zdołał skazić saidina. Odtąd każdy mężczyzna, posługujący się Mocą, skazany był na obłęd, a w konsekwencji na śmierć. Oszaleli mężczyźni Aes Sedai zniszczyli świat - została przeobrażona linia brzegowa, powstały nowe łańcuch górskie, zniszczeniu uległy państwa i narody.

Trzy tysiące lat po tym tzw. Pęknięciu Świata rozpoczyna się pierwsza część Koła Czasu - Oko Świata. Odżywają proroctwa, mówiące, że pewnego dnia Czarny powróci i będzie chciał zniszczyć świat. Do walki z nim stanie Smok Odrodzony - wcielenie Lewsa Therina. Rozpoczyna się wyścig z czasem - młody Rand al'Thor musi nauczyć się władania Mocą i przyzwyczaić do myśli, że jest wcieleniem znienawidzonego człowieka. Proroctwa mówią bowiem, że Smok Odrodzony ponownie sprowadzi Pęknięcie Świata.


Patrz, na Wikipedii zamieścili Twój opis! Niezły bajer, nie? Teraz tylko warn ode mnie, next time jak zobaczę post, który jest li tylko cytatem, i to jeszcze nieoznaczonym odpowiednimi tagami, dostaniesz bana.

_________________
Cytuj:
Muad'Dib uczył się prędko, ponieważ najpierw przeszedł szkolenie jak się uczyć. A najpierwszą ze wszystkich otrzymał lekcję podstawowej wiary, że może się nauczyć. Szokuje odkrycie, jak wielu ludzi nie wierzy, że mogą się nauczyć, a o ile więcej uważa, że nauka jest trudna.


01 mar 2008 18:58:17
Zobacz profil WWW
Post 
Ja polecam książki ze świata Ziemiomorza U. Le Guin. O dojrzewaniu bohatera, ciemnej i jasnej stronie natury... :)


01 mar 2008 19:23:25
Użytkownik

Dołączył(a): 27 lut 2008 21:44:17
Posty: 27
Post 
Gorąco polecam Johna Morressy i jego cykl o Kedrigernie: Głos dla Księżniczki, Wyprawa Kedrigerna, Kedrigern w krainie koszmarów, Kedrigern pokazuje co potrafi i Kedrigern i wilkołaki. Leciutka, z humorem napisana fantasy, przy której cudownie mija czas i nie raz nie dwa łezka się w oku zakręci... ze śmiechu.
Podobnie z czystym sumieniem mogę polecić Ariwalda z Wybrzeża Jacka Piekary (nowe wydanie przygód Ariwalda, uzupełnione o kilka epizodów nosi tytuł "Ani słowa prawdy"). Podobnie jak w przypadku Kedrigerna mamy tu całą masę niezwykłych, barwnych przygód okraszone olbrzymią dawką fantastycznego humoru.
Nieco inny rodzaj humoru prezentują z kolei przygody Smoczego Rycerza Sir Jamesa Eckerta autorstwa Gordona R. Dicksona, a ja osobiście uważam że są to również książki godne polecenia, choć na pewno nie jest to najambitniejsza fantastyka. Z fantasy "niehumorystycznego" polecam Maję Lidię Kossakowską i jej opowieści o Aniołach z tomu "Siewca wiatru" .


01 mar 2008 19:50:03
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 28 lut 2008 0:42:16
Posty: 105
eCzytnik: Kindle Paperwhite
Post 
Czyli komedie fantasy :) No, Arivald ciut powazniejszy.
Co do Kola Czasu - Jedna z moich ulubionych pozycji, ale niestety ma tez jak kazda wady.
Potworny tasiemiec, autor bil rekordy w tomach okolicy Dechu Zimy - 700 stron zupelnie nie posuwajacych akcji do przodu. Potem, z uwagi na chorobe postanowil szybko konczyc. Ostatnio pojawil sie Ksiaze Krukow, kupilem, przeczytalem. Jak w poprzednich tomach malo co sie dzialo, tak tu konczy watki w trybie wrecz masakrycznym.
Trzeba tez pamietac ze autor niedawno zmarl. Ostatni, konczacy tom cyklu maja dopisac jego spadkobiercy.

Niemniej, jest to w moim prywatnym rankingu fantasy pozycja nr 2, po Malazanskiej ksiedze poleglych.


02 mar 2008 1:17:00
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 26 lut 2008 21:16:43
Posty: 27
Post 
Witam
Mimo że fantastyke czytam już jakieś 13 lat, dopiero ostatnio,
za namowa kolegi sięgnęłam p cykl Świat Dysku Terrego Prachetta.
Dysk wessał mnie jak gąbka.
W tej chwili jest to ponad 30 książek i składa się z podcykli o straży, śmierci, czarownicach i magu Ricewindzie,
oraz książek o "bohaterach niezależnych".
Galeria groteskowych postaci jest niesamowita, każda książka niesie ogromna dawkę humoru.
Polecam zacząć od początku- czyli "Koloru Magii" i ręcze , że każdy znajdzie coś dla siebie.


02 mar 2008 11:47:06
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 27 lut 2008 19:36:55
Posty: 24
Post 
To ja dorzucę jeszcze ,,Zakon Krańca Świata'' - Mai Lidii Kossakowskiej i całą serię Stare Królestwo - Garth Nix

_________________
"aequam memento rebus in arduis servare mentem" - i w nieszczęściu zachowuj spokój umysłu
Horacy


02 mar 2008 14:10:01
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 03 mar 2008 18:20:14
Posty: 49
Post 
Jeśli mówimy o SF, to ja polecam "Grę Endera" Orsona Scotta Carda. Nie jest to typowy przedstawiciel swojego gatunku, a czyta się go szybko i przyjemnie, a jeśli o Fantasy, to zapraszam do lektury książek Lynn Flewelling, bo widzę, że wcześniej nikt jej nie wymienił.


03 mar 2008 21:52:37
Zobacz profil
Post 
SF i fantasy...
Pozwolę sobie ma mały wtręt, mianowicie, każdy szanujacy się fan SW powie wam że Gwiezdne Wojny to fantasy, a w najgorszym wypadku space opera, a nie SF; hybryda międzygatunkowa i tyle.

Endera polecono; jeśli chodzi o tasiemce spoza SW jestem średnio zorientowana, ale mogę zaryzykować polecenie 'Jeźdźców Smoków'- zaczyna sie jak fantasy, ale niektóre z tomów pokazują z czym mamy do czynienia. Jedyna uwaga to taka, że niektóre z tomów mają zgodnie z manierą Anne McCaffrey silnie zarysowany wątek romansowy, co panom niekoniecznie może przypaść do gustu. No i nie ma wielkich wojen, gdzie giną narody, morza występują z brzegów a Zbawiciel nadchodzi ;) Stąd moje obawy.
Co prawda jeden tomik (stosunkowo gruby), ale za to kolejna sympatyczna hybryda, mianowicie - Triplet Timothy'ego Zahna. Za dużo magii i demonów jak na sf, za dużo techniki jak na fantasy. Opowieść o pewnej rozwydrzonej panience która rusza na wycieczkę badawczą poprzez równoległe światy - stechnicyzowany, techniczno-magiczny (w myśl trzeciego prawa Clarke'a, czyli 'każda dostatecznie zaawansowana technologia niczym nie różnie się od magii') i opierający sie na siłach demonów.
No i oczywiście podpisuję się pod 'Światem Czarownic' Norton, fantastyczna seria; co mi się w niej spodobało, to to, że nie ma w niej żadnych elfów, krasnoludów itd (niezmiernie eksploatowane rasy) tylko tworzy ona nowe istoty.


04 mar 2008 16:59:08
Użytkownik

Dołączył(a): 03 wrz 2007 20:41:10
Posty: 28
Post 
Dorzuciłbym "Siewcę wiatru" Kossakowskiej. Czort wie (a w zasadzie Lucio wie ;) - perskie oko w stronę tych którzy czytali) czy to fantasy czy SF - generalnie jest o Aniołach ale w zaskakującym ujęciu. Pełen szacunek dla Autorki za erudycję - odwołuje się do Biblii, Talmudu, Kabały (o ile się zorientowałem czasami bardzo przewrotnie) i tworzy własną autorską całość. Bardzo zachęcam również ze względu na ciekawą postać Szatana


04 mar 2008 23:18:29
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 26 lut 2008 21:16:43
Posty: 27
Post 
Tak Kossakowska jest zdecydowanie warta polecenia.
Za sprawą opowiadania "Sól na pastwiskach niebieskich",
parę lat temu zachęciłam kumpele do czytania.
Świetne zwłaszcza dla nieco romantycznych duszyczek.
Musze jednak przyznać że "Siewca Wiatru" jakoś mnie nie porwał,
wole wcześniejsze opowiadania.
Myślę, że ma to związek z językiem. Np. w "Sól..." każde zdanie jest cudownie dopracowane,
krąglutkie i niezbędne. Obrazy same pojawiają sie przed oczami.
W Siewcy język jest o wiele uboższy.


04 mar 2008 23:40:38
Zobacz profil
Post 
chesuli czy na bibliotece.eksiazki można znaleźc coś z Smoczego Legionu??
Jeśli tak to proszę podaj mi link . A jeszcze jeśli da sie znaleźc cos z cyklu o chesuli to też podaj link bo sam nie mogę znaleźc


05 mar 2008 19:27:52
Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lip 2007 13:54:46
Posty: 656
Lokalizacja: Atol Bikini
eCzytnik: PRS-505, eClicto, Kindle 3, HTC LEO
Post 
Witam,

Wisz co Zdunin? A jak jak mogę i przede wszystkim po co mam Ci teraz podać jakiekolwiek linki, jeżeli Ty nie masz dostępu do Biblioteki? To raz.

A dwa, to koniecznie oświeć mnie proszę, kiedy i kto napisał jakikolwiek cykl o mnie :D :D :D, a przede wszystkim, KTO to wydał, bo będę musiał wystąpić o tantiemy :lol:

Chesuli

_________________
Pozdrawiam,
Chesuli

Cytuj:
Kobiety nie można zmienić.
Można zmienić kobietę, ale to nic... nie zmieni.


05 mar 2008 20:16:37
Zobacz profil
Post 
kurcze, muszę dorzucić swoje trzy grosze. Chodzi mi o zdawkowość potraktowania Gry Endera. Ksiązka ta, jak i cały cykl o mówcy umarłych, to jak najbardziej SF, tylko w wersji dla ludzi myślących. Jest to to nurt SF który czasem nazywany jest socjologicznym, lub społecznym, i jako taka jest klasyką gatunku. Jeśli ktoś chce rozważyć implikacje założenia dzieci - żołnierzy i zetknięcia się ludzi z czymś, czego nie rozumieją i czego się boją. Bo niewątpliwie Gra Endera to arcydzieło nie tylko nutru, ale ogólnie literatury. Moim zdaniem powinna być to lektura szkolna.
Jeśli natomiast ktoś szuka jedynie akcji, wybuchów, pościgów, walki (ale z lekkimi problemami społecznymi), to polecam cykl Zahna Kobra - nie zawiedzie się


06 mar 2008 9:07:13
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zamknięty. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 66 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do: