Teraz jest 29 mar 2024 8:54:42




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 38 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
Nowa wersja calibre - 0.7.3 - komentarze 
Autor Wiadomość
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 lis 2009 20:20:04
Posty: 1433
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: inkBOOK Onyx
Post Re: Nowa wersja calibre - 0.7.3 - komentarze
chesuli napisał(a):
Jeżeli próbujesz konwertować stary plik txt, to najlepiej jest otworzyć go w jakmś edytorze, w którym łatwo jest zmienić stronę kodowania - ja mogę poradzić Ci darmowy EditPad Lite.

Dla mnie przy zmianie strony kodowej (dowolnej) w plikach TXT a także HTML niezawodny i niezastąpiony jest program "Gżegżółka" ;)
http://www.gzegzolka.com/

_________________
W Obrazek też ;)


27 lis 2010 23:39:11
Zobacz profil WWW
Admin

Dołączył(a): 13 cze 2008 14:47:02
Posty: 2835
Lokalizacja: Gdańsk
eCzytnik: kindle
Post Re: Nowa wersja calibre - 0.7.3 - komentarze
a zatwardziali uniksowcy używają iconv. Stron kodowych obsługuje chyba z dwa tysiące :)

_________________
Zgred - Rafał Ziemkiewicz napisał(a):
Dziś trzeba pisać o mieczach, czarach, toporach i wojowniczkach w blaszanych bikini, wszystko inne to już jest nisza w niszy. Albo o nastoletnich wampirach.
Porównywarka cen ebooków


28 lis 2010 0:03:00
Zobacz profil WWW
Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lip 2007 19:38:54
Posty: 3266
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: eClicto, iPad, K3 WiFi, K4
Post Re: Nowa wersja calibre - 0.7.3 - komentarze
A zatwardziali użytkownicy PER5062B dorzucają fonty do ePUBa, dodają odpowiedni wpis w CSSie i cieszą się polskimi znaczkami...

_________________
Cytuj:
Muad'Dib uczył się prędko, ponieważ najpierw przeszedł szkolenie jak się uczyć. A najpierwszą ze wszystkich otrzymał lekcję podstawowej wiary, że może się nauczyć. Szokuje odkrycie, jak wielu ludzi nie wierzy, że mogą się nauczyć, a o ile więcej uważa, że nauka jest trudna.


28 lis 2010 0:09:41
Zobacz profil WWW
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 lis 2009 20:20:04
Posty: 1433
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: inkBOOK Onyx
Post Re: Nowa wersja calibre - 0.7.3 - komentarze
Mori napisał(a):
A zatwardziali użytkownicy PER5062B dorzucają fonty do ePUBa, dodają odpowiedni wpis w CSSie i cieszą się polskimi znaczkami...
No tak, bo w nim siedzi duch Adobe Mobile...
Za to PER3262B łyka bez zająknięcia epub-y bez wbudowanych fontów i bez modyfikacji CSS-a - wyświetlając poprawnie polskie litery, bo nie ma DRM-a i obywa się bez wrednego Adobe...
Coś za coś ;)

[Edit:]Jeszcze w moim BOOX-ie też siedzi duch Adobe-a z DRM-em, ale na szczęście wystarczy zmienić rozszerzenie z .epub na .zip i już go wtedy czyta FBReader, który nie potrzebuje wbudowanych do epub-a fontów, żeby były polskie literki. Chyba, że się ma polski firmware, to w nim jest skrypt, który robi to za nas, jeśli wykryje, że w epub-ie nie ma DRM-a ;)

_________________
W Obrazek też ;)


28 lis 2010 0:26:08
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 25 sty 2010 22:36:51
Posty: 437
Post Re: Nowa wersja calibre - 0.7.3 - komentarze
@airs: zdaje się, że w polskim firmware nie trzeba nawet zmieniać rozszerzenia - na forum się chwalili, że wykrywają czy jest DRM i jeśli nie ma, używają fbreadera.

_________________

https://market.android.com/developer?pub=Magory - moje gry na Androida, wszystkie w HD, na tablety, działają też na komórkach
http://magory.net - programista freelancer,


28 lis 2010 10:08:14
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 05 lis 2010 0:01:21
Posty: 20
eCzytnik: Prestigio Libretto PER5062B
Post Re: Nowa wersja calibre - 0.7.3 - komentarze
Mori napisał(a):
A zatwardziali użytkownicy PER5062B dorzucają fonty do ePUBa, dodają odpowiedni wpis w CSSie i cieszą się polskimi znaczkami...

Ja bardzo przepraszam, rozumiem, że pytam o rzecz dla Guru oczywistą, ale JAK dodaje się polskie fonty do ePUBa w celu konwersji w calibre z TXT na ePUB? Nie udało mi się tego znaleźć ani na Forum (rozumiem, że nie umiem szukać), ani w helpie do calibre.


28 lis 2010 14:47:06
Zobacz profil
Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lip 2007 19:38:54
Posty: 3266
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: eClicto, iPad, K3 WiFi, K4
Post Re: Nowa wersja calibre - 0.7.3 - komentarze
Oczywiście, było to omawiane już. Patrz na poradnik tu: http://www.epub.republika.pl/epub.htm

A dokładniej robisz tak:
- ściągasz i instalujesz plugin do calibre: http://www.mobileread.com/forums/attach ... 1266180689
- sprawdzasz, czy jest załączony (Preferencje -> Wtyczki -> Wtyczki: Typ pliku -> EPUB font embedding plugin), jeśli nie - załączasz
- wchodzisz w Preferencje -> Opcje wspólne -> Wygląd i zachowanie -> Dodatkowa stylizacja kodem CSS i wklejasz tam: body {font-family: "Liberation", sans-serif;}
- konwertujesz ponownie plik (dla pewności - usuń najpierw wersję w ePUBie, jeśli masz takową już w calibre)

_________________
Cytuj:
Muad'Dib uczył się prędko, ponieważ najpierw przeszedł szkolenie jak się uczyć. A najpierwszą ze wszystkich otrzymał lekcję podstawowej wiary, że może się nauczyć. Szokuje odkrycie, jak wielu ludzi nie wierzy, że mogą się nauczyć, a o ile więcej uważa, że nauka jest trudna.


28 lis 2010 15:04:11
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 05 lis 2010 0:01:21
Posty: 20
eCzytnik: Prestigio Libretto PER5062B
Post Re: Nowa wersja calibre - 0.7.3 - komentarze
Mori napisał(a):
Oczywiście, było to omawiane już. Patrz na poradnik tu: http://www.epub.republika.pl/epub.htm

A dokładniej robisz tak:
- ściągasz i instalujesz plugin do calibre: http://www.mobileread.com/forums/attach ... 1266180689
- sprawdzasz, czy jest załączony (Preferencje -> Wtyczki -> Wtyczki: Typ pliku -> EPUB font embedding plugin), jeśli nie - załączasz
- wchodzisz w Preferencje -> Opcje wspólne -> Wygląd i zachowanie -> Dodatkowa stylizacja kodem CSS i wklejasz tam: body {font-family: "Liberation", sans-serif;}
- konwertujesz ponownie plik (dla pewności - usuń najpierw wersję w ePUBie, jeśli masz takową już w calibre)

Dzięki za szybką odpowiedź, ale niestety po wykonaniu w/w czynności nadal po konwersji z TXT do ePUBa w tym drugim zamiast polskich znaczków mam znaki zapytania. Czy jest jeszcze coś, co mogę zrobić?


28 lis 2010 16:13:35
Zobacz profil
Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lip 2007 19:38:54
Posty: 3266
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: eClicto, iPad, K3 WiFi, K4
Post Re: Nowa wersja calibre - 0.7.3 - komentarze
Na pewno zrobiłeś wszystko poprawnie? Są odpowiednie pliki fontów w ePUBie?

_________________
Cytuj:
Muad'Dib uczył się prędko, ponieważ najpierw przeszedł szkolenie jak się uczyć. A najpierwszą ze wszystkich otrzymał lekcję podstawowej wiary, że może się nauczyć. Szokuje odkrycie, jak wielu ludzi nie wierzy, że mogą się nauczyć, a o ile więcej uważa, że nauka jest trudna.


28 lis 2010 16:17:19
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 05 lis 2010 0:01:21
Posty: 20
eCzytnik: Prestigio Libretto PER5062B
Post Re: Nowa wersja calibre - 0.7.3 - komentarze
Mori napisał(a):
Na pewno zrobiłeś wszystko poprawnie? Są odpowiednie pliki fontów w ePUBie?

W ePUBie są pliki fontów LiberationSerif-Regular.ttf, LiberationSerif-Italic.ttf, LiberationSerif-BoldItalic.ttf, LiberationSerif-Bold.ttf.


28 lis 2010 17:32:05
Zobacz profil
Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lip 2007 19:38:54
Posty: 3266
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: eClicto, iPad, K3 WiFi, K4
Post Re: Nowa wersja calibre - 0.7.3 - komentarze
A w CSSie jest body {font-family: "Liberation", sans-serif;}?

_________________
Cytuj:
Muad'Dib uczył się prędko, ponieważ najpierw przeszedł szkolenie jak się uczyć. A najpierwszą ze wszystkich otrzymał lekcję podstawowej wiary, że może się nauczyć. Szokuje odkrycie, jak wielu ludzi nie wierzy, że mogą się nauczyć, a o ile więcej uważa, że nauka jest trudna.


28 lis 2010 18:04:57
Zobacz profil WWW
Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lip 2007 13:54:46
Posty: 656
Lokalizacja: Atol Bikini
eCzytnik: PRS-505, eClicto, Kindle 3, HTC LEO
Post Re: Nowa wersja calibre - 0.7.3 - komentarze
Witam,

@wojtek2005 - w związku z Twoją walką o polskie "ogonki" mam podstawowe pytania - :
1. czy konwertowałeś inne pliki tekstowe (chodzi mi tu o rtf czy txt)?;
2. jeżeli na pkt 1 odpowiedź jest tak, to czy w tych innych plikach miałeś problem z "ogonkami"?
3. czy próbowałeś czytać jakikolwiek ePUB (np. z zakresu domeny publicznej - czyli darmowe ebooki) i czy czytnik wyświetlał Ci polskie znaki.

Jeżeli na pkt 2. odpowiedź jest nie, to - jeżeli możesz - wstaw ten plik na jakiś serwer i podaj do niego ścieżkę.
Popatrzymy o co w nim chodzi, bo coś mi się widzi, że "winny" jest raczej plik niż sposób konwersji.

_________________
Pozdrawiam,
Chesuli

Cytuj:
Kobiety nie można zmienić.
Można zmienić kobietę, ale to nic... nie zmieni.


28 lis 2010 19:15:10
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 05 lis 2010 0:01:21
Posty: 20
eCzytnik: Prestigio Libretto PER5062B
Post Re: Nowa wersja calibre - 0.7.3 - komentarze
Mori napisał(a):
A w CSSie jest body {font-family: "Liberation", sans-serif;}?

Jest.

chesuli napisał(a):
Witam,

@wojtek2005 - w związku z Twoją walką o polskie "ogonki" mam podstawowe pytania - :
1. czy konwertowałeś inne pliki tekstowe (chodzi mi tu o rtf czy txt)?;
2. jeżeli na pkt 1 odpowiedź jest tak, to czy w tych innych plikach miałeś problem z "ogonkami"?
3. czy próbowałeś czytać jakikolwiek ePUB (np. z zakresu domeny publicznej - czyli darmowe ebooki) i czy czytnik wyświetlał Ci polskie znaki.

Jeżeli na pkt 2. odpowiedź jest nie, to - jeżeli możesz - wstaw ten plik na jakiś serwer i podaj do niego ścieżkę.
Popatrzymy o co w nim chodzi, bo coś mi się widzi, że "winny" jest raczej plik niż sposób konwersji.

ad 1. To były próby z tym samym plikiem (a właściwie pliczkiem, bo to są cztery strony testowe - wstęp do "Potopu"). Za pomocą Worda konwertowałem go do pliku tekstowego (z różnymi kodowaniami), do RTF-u i próbowałem też z samego pliku Worda.
ad 2. Wynik był taki sam - znaki zapytania zamiast polskich liter, ale było to od razu po rozpakowaniu ePUBa.
ad 3. Owszem i polskie znaki mam.
Osobiście wydaje mi się, że jednak coś źle robię w samym calibre. Ale plik mogę udostępnić tu https://www.yousendit.com/download/cEd1 ... eE94dnc9PQ. Dziękuję bardzo za pomoc.


28 lis 2010 19:49:34
Zobacz profil
Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lip 2007 19:38:54
Posty: 3266
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: eClicto, iPad, K3 WiFi, K4
Post Re: Nowa wersja calibre - 0.7.3 - komentarze
Na moje w tym TXTku kodowania UTF-8 nie ma. Pytanie - w calibre, gdy podglądasz plik ePUB, są polskie znaki?

_________________
Cytuj:
Muad'Dib uczył się prędko, ponieważ najpierw przeszedł szkolenie jak się uczyć. A najpierwszą ze wszystkich otrzymał lekcję podstawowej wiary, że może się nauczyć. Szokuje odkrycie, jak wielu ludzi nie wierzy, że mogą się nauczyć, a o ile więcej uważa, że nauka jest trudna.


28 lis 2010 19:55:01
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 05 lis 2010 0:01:21
Posty: 20
eCzytnik: Prestigio Libretto PER5062B
Post Re: Nowa wersja calibre - 0.7.3 - komentarze
Mori napisał(a):
Na moje w tym TXTku kodowania UTF-8 nie ma. Pytanie - w calibre, gdy podglądasz plik ePUB, są polskie znaki?

Nie ma, nie ma ich też po rozpakowaniu ePUBa zewnętrznie. A co do kodowania to akurat może w tej wersji TXT jest inne kodowanie, ale próbowałem też z UTF-8 z podobnym skutkiem.


28 lis 2010 20:37:26
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 38 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
cron