Teraz jest 20 kwi 2024 0:54:50




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 112 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8
Oddawanie krwi 
Autor Wiadomość
Użytkownik

Dołączył(a): 29 sie 2008 23:21:37
Posty: 114
Post 
Zaraziles sie wirusem HIV. Krew badana jest pod wzgledem zawartosci RNA wirusa HIV.

http://www.oddajkrew.pl/files/fck/File/ ... 20krwi.pdf

Co do sprzedawania krwi, to stacje krwiodawstwa oferuja tylko czekolady i inne spozywcze produkty w zamian. Na czarnym rynku to sobie nawet nerke mozesz sprzedac, ale z tego co rozumiem rozmawiamy o oficjalnej formie krwiodawstwa i krwiolecznictwa.

_________________
"Ten, który walczy z potworami, winien uważać, by samemu nie stać się jednym z nich. . . kiedy spoglądasz w otchłań, ona również patrzy w ciebie"

Friedrich Nietzsche


06 mar 2009 14:54:47
Zobacz profil
Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lip 2007 19:38:54
Posty: 3266
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: eClicto, iPad, K3 WiFi, K4
Post 
W Niemczech oferuje się chyba Euro za oddanie krwi. Oczywiście nie są to krocie, z których można się utrzymać or smth, ale zawsze.

_________________
Cytuj:
Muad'Dib uczył się prędko, ponieważ najpierw przeszedł szkolenie jak się uczyć. A najpierwszą ze wszystkich otrzymał lekcję podstawowej wiary, że może się nauczyć. Szokuje odkrycie, jak wielu ludzi nie wierzy, że mogą się nauczyć, a o ile więcej uważa, że nauka jest trudna.


06 mar 2009 15:13:46
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 20 lis 2008 12:58:01
Posty: 177
eCzytnik: kindle DX
Post 
bean-sidhe napisał(a):
Zaraziles sie wirusem HIV. Krew badana jest pod wzgledem zawartosci RNA wirusa HIV.

mam nadzieję, że się nie zaraziłem :P
chodziło mi o czysto hipotetyczna sytuację
zaraziłem się, po jakimś czasie ide oddwać krew, jak wygląda możliwość wykrycia, że jetem chory
a może dysponujesz jakimiś statystykami, to by chyba najlepiej pomogło naszej dyskusji
czy są jakieś statyskyki mówiące jak wiele osób zostaje zarażonych podczas transfuzji, można by obliczyć prawdopodobieństwo zarażenia
choć to pewnie niemożliwe, bo gdy ktoś już zachoruje, to jak udowodnić co było przyczyną?


06 mar 2009 15:30:23
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 29 sie 2008 23:21:37
Posty: 114
Post Re: Oddawanie krwi
Faktycznie jedno euro raz na dwa miesiące, to wystarczające żeby sprzedawać swoją krew w Niemczech. Przecież nawet nie zwróci się za bilet...;)

Znalazłam statystyki Amerykańskie opublikowane w maju 2003, więc nie takie najświeższe. Niestety żadnych Polskich opracowań nie udało mi się odnaleźć.

Risks of blood transfusion and their prevention.
Sandler SG, Yu H, Rassai N.

Georgetown University Medical Center, Washington, DC 20007, USA
Cytuj:
As a result of significant progress in reducing the risks of transfusion-transmitted viral infections, bacterial contamination of platelet components (1:2,000) and sepsis (1:50,000) are now the most frequent infectious complications of blood transfusions. Sepsis from bacterial contamination of red cell components is less frequent (1:500,000), because red blood cells, unlike platelet components, can be stored at refrigerated temperatures (1 degrees C-4 degrees C). Current risks for transfusion-transmitted viral diseases (per blood component transfused) are: human immunodeficiency virus, 1:2,135,000; hepatitis C virus, 1:1,935,000; hepatitis B virus, 1:205,000; and human T-lymphotropic viruses, 1:2,993,000. Transfusion-transmitted babesiosis has increased morbidity and mortality for splenectomized patients. Immunocompromised recipients are at increased risk of developing Chagas disease from blood contaminated by Trypanosoma cruzi. Reports of transfusion-related acute lunge injury and transfusion-associated graft-versus-host disease increase each year as physicians become increasingly aware of their varied clinical presentations. While strategies for preventing infections complications focus primarily on blood donor services, individual physicians can reduce risks to their patients by maintaining conservative "triggers" for transfusions, prescribing pharmacologic agents to reduce bleeding (antifibrinolytic drugs, serine protease inhibitors, fibrin sealants), and using epoetin alpha to reduce transfusion of red cells in selected patients.

_________________
"Ten, który walczy z potworami, winien uważać, by samemu nie stać się jednym z nich. . . kiedy spoglądasz w otchłań, ona również patrzy w ciebie"

Friedrich Nietzsche


12 mar 2009 12:01:57
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 20 lis 2008 12:58:01
Posty: 177
eCzytnik: kindle DX
Post Re: Oddawanie krwi
bean-sidhe napisał(a):
Znalazłam statystyki Amerykańskie opublikowane w maju 2003, więc nie takie najświeższe. Niestety żadnych Polskich opracowań nie udało mi się odnaleźć.

Risks of blood transfusion and their prevention.
Sandler SG, Yu H, Rassai N.

Georgetown University Medical Center, Washington, DC 20007, USA
Cytuj:
As a result of significant progress in reducing the risks of transfusion-transmitted viral infections, bacterial contamination of platelet components (1:2,000) and sepsis (1:50,000) are now the most frequent infectious complications of blood transfusions. Sepsis from bacterial contamination of red cell components is less frequent (1:500,000), because red blood cells, unlike platelet components, can be stored at refrigerated temperatures (1 degrees C-4 degrees C). Current risks for transfusion-transmitted viral diseases (per blood component transfused) are: human immunodeficiency virus, 1:2,135,000; hepatitis C virus, 1:1,935,000; hepatitis B virus, 1:205,000; and human T-lymphotropic viruses, 1:2,993,000.

o dzięki, w końcu ktoś znający się na rzeczy
tak na oko możliwości zakażenia są b. małe, a jak to obliczano, przecież jak ktoś wyjdzie ze szpitala z żółtaczką zakaźną to jak stwierdzić, czy dostał ją razem z krwią, czy może to była wina personelu nie przestrzegającego higieny?
ciekawe jak to wygląda w Polsce

a jak wygląda sytuacja gdy pojawia się nowa choroba (tak jak pojawiło sie AIDS)
jak długo (przeciętnie) trwa okres kiedy przyjmuje sie krew z nową nieznana choroba zanim się ja rozpozna, stworzy testy na jej wykrywanie i prześle ta wiedzę do wszystkich stacji krwiodawstwa?


12 mar 2009 12:55:09
Zobacz profil
Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lip 2007 19:38:54
Posty: 3266
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: eClicto, iPad, K3 WiFi, K4
Post Re: Oddawanie krwi
bean-sidhe napisał(a):
Faktycznie jedno euro raz na dwa miesiące, to wystarczające żeby sprzedawać swoją krew w Niemczech. Przecież nawet nie zwróci się za bilet...;)

Czytałem o 15-25€ za jednorazową donację. Nijak mi się to na 1€ na dwa miesiące nie przekłada, no ale... Poza tym niektórzy naprawdę mieszkają w Niemczech...

_________________
Cytuj:
Muad'Dib uczył się prędko, ponieważ najpierw przeszedł szkolenie jak się uczyć. A najpierwszą ze wszystkich otrzymał lekcję podstawowej wiary, że może się nauczyć. Szokuje odkrycie, jak wielu ludzi nie wierzy, że mogą się nauczyć, a o ile więcej uważa, że nauka jest trudna.


12 mar 2009 17:01:50
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 29 sie 2008 23:21:37
Posty: 114
Post Re: Oddawanie krwi
Mori napisał(a):
Czytałem o 15-25€ za jednorazową donację. Nijak mi się to na 1€ na dwa miesiące nie przekłada, no ale... Poza tym niektórzy naprawdę mieszkają w Niemczech..


Zrozumiałam z poprzedniej Twojej wiadomości, że 1 euro. Wybacz przeoczenie;)

Cytuj:
a jak to obliczano, przecież jak ktoś wyjdzie ze szpitala z żółtaczką zakaźną to jak stwierdzić, czy dostał ją razem z krwią, czy może to była wina personelu nie przestrzegającego higieny?


Personel jest przebadany, a wirusy z powietrza się nie biorą - przynajmniej nie te;). Jeżeli na oddziale nie ma pacjentów z wirusowym zapaleniem wątroby, a wszystkim standardowo robi się testy na obecność wirusowego antygenu HBs, to innej możliwości nie ma. Poza tym zakłada się pewnie, że personel przestrzega procedur medycznych.

Cytuj:
a jak wygląda sytuacja gdy pojawia się nowa choroba (tak jak pojawiło sie AIDS)
jak długo (przeciętnie) trwa okres kiedy przyjmuje sie krew z nową nieznana choroba zanim się ja rozpozna, stworzy testy na jej wykrywanie i prześle ta wiedzę do wszystkich stacji krwiodawstwa?


To jest bardzo trudne pytanie, bo to, że AIDS się pojawiło to nie jest tak, że wzięło się znikąd, ale po prostu nauczyliśmy się wykrywać wirusa odpowiadającego za chorobę. Zazwyczaj najpierw są objawy, a później ustala się jaki zadziałał patogen. Często używa się słowa idiopatyczny, który oznacza mniej więcej tyle, że nie wiadomo co wywołuje chorobę.

_________________
"Ten, który walczy z potworami, winien uważać, by samemu nie stać się jednym z nich. . . kiedy spoglądasz w otchłań, ona również patrzy w ciebie"

Friedrich Nietzsche


13 mar 2009 14:29:07
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 112 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
cron