Teraz jest 29 mar 2024 7:32:14




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Krasnoludzice 
Autor Wiadomość
Użytkownik

Dołączył(a): 29 maja 2008 7:02:48
Posty: 29
Lokalizacja: Warszawa
Post Krasnoludzice
Tajemniczy i często omijany temat - krasnoludy płci żeńskiej. Czy są tak piękne, iż mężczyźni ukrywają je głęboko w kopalniach żeby uchronić je przed innymi rasami czy też tak brzydkie iż wstydzą się pokazywać ?

Czy trafiliście może na jakiekolwiek wzmianki na ten temat ? Może macie pod ręką jakieś cytaty ?

Ja po za Pratchettem nie trafiłem na żadną konkretną wzmiankę o krasnoludzkich kobietach, nie uważam jednak by akurat on opisał to najsensowniej. (ale za to bardzo dowcipnie :twisted: )
Wg. Pratchetta krasnoludzkie kobiety wyglądają dokładnie jak mężczyźni tzn mają taką samą budowę ciała i gęsty zarost. Zaloty polegają na dyskretnym i jak najdelikatniejszym sprawdzeniu, za pomocą rąk, jakiej płci jest osoba z którą zaczyna się flirt.
Szczerze mówiąc pomysł kobiety z gęstą brodą i wąsami raczej do mnie nie przemawia.

Pamiętam, iż były chyba jakieś wzmianki w dragonlance u Weis i Hickman, ale nie pamiętam czy dotyczyły Krasnoludów czy Krasnoludów żlebowych.


12 wrz 2008 12:49:32
Zobacz profil WWW
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 gru 2007 23:02:17
Posty: 379
Lokalizacja: UK
Post 
Sapkowski napisał o krasnoludzicach w Krwi Elfów (1 tom sagi o wiedźminie):
poniższy opis z pierszego rozdziału, ze sceny, w której Jaskier właśnie skończył śpiewać i wybucha dyskusja:
Cytuj:
Kilka osób parsknęło śmiechem, ale cicho i ukradkiem. Bo choć wielce zabawną była sugestia, by ktokolwiek poza krasnoludami mógł pożądać wyjątkowo nieatrakcyjnych krasnoludek, nie był to bezpieczny temat do kpin i żartów, zwłaszcza w obecności niskich, krępych i brodatych jegomościów, których topory i kordy miały brzydki zwyczaj niesamowicie szybko wyskakiwać zza pasów. A krasnoludy, z niewiadomych powodów święcie przekonane, że cały świat czyha lubieżnie na ich żony i córki, były pod tym względem niebywale drażliwe.

_________________
:-P


12 wrz 2008 13:57:18
Zobacz profil WWW
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 lip 2007 22:08:44
Posty: 67
Lokalizacja: KÂłomnice - ÂŚlÂąsk
Post 
Tolkien o tym wspominał, jakoby były dla innych ras nieodróżnialne od krasnoludów. Podobnie jak i Salvatore, w którejś z licznych z jego książek wysunął podobną tezę. Poza tym w książkach Salvatore, jako jedynych, spotkałem się z krasnoludkami - chociaż bez opisu tej osobliwej grupy. Tak poza tym ciekawa z nimi sprawa, ta rasa została wymyślona jako typowo męska. Więc chyba nikt do końca tej kwestii nie rozwiązał, jest ona raczej unikana przez autorów.

_________________
Kazimierz Przerwa-Tetmajer

[...]Błogosławiona śmierć, gdy się posiada,
czego się pragnie nad wszystko goręcej,
nim twarz przesytu pojawi się blada,
nim się zażąda i znowu, i więcej...[...]


12 wrz 2008 21:32:09
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lip 2007 12:52:44
Posty: 36
Post 
Czytałam kiedyś książkę, w której krasnoludki opisane były jako drobniejsze, szczuplejsze i - ogólnie rzecz biorąc ładniejsze od krasnoludów płci męskiej (oczywiście o brodach mowy nie było). Problem w tym, że pojęcia nie mam, jaka to była książka, chyba jakieś starsze fantasy (ale to wcale nie jest pewne). Jeśli sobie przypomnę - uzupełnię post i dorzucę cytaty, a jeśli ktoś przypadkiem wie, o którą mi chodzi, niech napisze, proszę - nienawidzę, kiedy nie potrafię sobie czegoś przypomnieć :P

_________________
"(...) You still are blind, if you see a winding road,
'Cause there's always a straight way to the point you see"


15 wrz 2008 22:22:13
Zobacz profil
Post 
W jendej powiesci R.A. Salvatore głownym kapłanem krola Breumora była własnie kobieta krasnolud. Z tego oc pamietam, czyłame dawno wiec moge sie mylić, raczej nie miała ona brody ale posturą przypominała krasnoluda samca. Szkoda ze ten temat nigdy nie został dokładnie opisany przez zednago autora. Z tego co pamietam były tez inny fragment traktujący o "krasnoludzicach" w sadze o wiedzminie ale teraz nie moge go znalesc, jak znajde to wrzuce.


20 wrz 2008 21:36:39
Użytkownik

Dołączył(a): 06 lip 2008 15:06:55
Posty: 14
Lokalizacja: ÂŻabieniec
Post 
Paolini w najstarszym opisał dość pokrętnie mieszkanki krasnoludzkich miast, to jest jeden z poczatkowych rozdziałów ale nie bardzo mogę sobie przypomnieć który dokładnie. Postaram się go znaleść


21 wrz 2008 17:38:14
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 sie 2008 18:49:05
Posty: 22
Lokalizacja: Warszawa
Post 
Wydaje mi się, że powodami, by nie wspominać/nie opisywać kobiet krasnoludów są:

a) pewien stały element tajemniczości w fantastyce (nikt dokładnie nie wie jak wyglądają, wiec niech tak zostanie);

b) brak cech typowo kobiecych (przynajmniej fizycznych) przez co stają się powiedzmy, trudne do wyobrażenia xD

maniek0905 napisał(a):
W jendej powiesci R.A. Salvatore głownym kapłanem krola Breumora była własnie kobieta krasnolud.


Możliwe, choć o ile pamiętam, że był nim Cobble i chyba był mężczyzną, no chyba że jeszcze tego nie przeczytałem albo rzeczywiście kobiety krasnoludów tak trudno odróżnić od mężczyzn, że tego nie zauważyłem ;-)

_________________
Obrazek
Obrazek
Choćbym kroczył doliną ciemną, zła się nie ulęknę, bo Ty jesteś ze mną.


21 wrz 2008 17:55:45
Zobacz profil
Post 
U Brooksa w cyklu Shannara nie ma mowy o krasnoludach, ale jest rasa karłów. Przynajmniej tak jest w polskim tłumaczeniu. W tomie "Potomkowie Shannary" pojawiają się dwie karle staruszki prowadzące sierociniec i karlica o imieniu Teel. Nie wiem czy książka pasuje do tematu, gdyż według Brooksa plemię karłów miało się wykształcić z ludzi po kataklizmie który odmienił oblicze ziemi, prawdopodobnie jakiejś wojnie nuklearnej. W każdym razie o młodszej karlicy mało można powiedzieć gdyż po pobycie w więzieniu nosiła maskę na zmasakrowanej twarzy i workowate ubrania kryjące sylwetkę. Ale staruszki zostały opisane jako kobiety, tyle że mniejszych rozmiarów.


21 wrz 2008 23:58:49
Pocketbook Killer
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lip 2007 20:07:55
Posty: 1513
Lokalizacja: Toruń
eCzytnik: Kindle 3 WiFi
Post 
Cytuj:
Wg. Pratchetta krasnoludzkie kobiety wyglądają dokładnie jak mężczyźni tzn mają taką samą budowę ciała i gęsty zarost.

Jeśli faktycznie tak napisał to zerżnął to od Tolkiena.

_________________
"A co zrobiłeś najodważniejszego w swoim życiu?
Splunął na drogę krwawą flegmą. Wstałem dziś rano, odparł."

//Cormac McCarthy - Droga


22 wrz 2008 15:37:31
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 01 lip 2008 15:39:56
Posty: 20
Post 
althor napisał(a):
maniek0905 napisał(a):
W jendej powiesci R.A. Salvatore głownym kapłanem krola Breumora była własnie kobieta krasnolud.


Możliwe, choć o ile pamiętam, że był nim Cobble i chyba był mężczyzną, no chyba że jeszcze tego nie przeczytałem albo rzeczywiście kobiety krasnoludów tak trudno odróżnić od mężczyzn, że tego nie zauważyłem ;-)

A nie chodzi tu może o krasnoludkę "żlebową" o imieni Bipu czy jakoś tak ?
No chyba że mnie się też książki pomerdały :)

Edit, 2 min pozniej.

Bipu krasnoludka żlebowa występowała w sadze o smokach z Dragonlance.

Tak poza tym krasnoludzic bylo od metra w książkach które nazywamy "RPGową masówką", zazwyczaj w klimatach i światach AD&D.
Chodzi o takie książki które się czyta jak relacje z sesji RPG, charakteryzują się niską jakością, powtarzalną fabułą i kiepskim papierem :)

_________________
Zrobimy to tanio, szybko, dobrze*
*) Wybierz dwie opcje.


22 wrz 2008 23:23:35
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 29 maja 2008 7:02:48
Posty: 29
Lokalizacja: Warszawa
Post 
Kellhus napisał(a):
Cytuj:
Wg. Pratchetta krasnoludzkie kobiety wyglądają dokładnie jak mężczyźni tzn mają taką samą budowę ciała i gęsty zarost.

Jeśli faktycznie tak napisał to zerżnął to od Tolkiena.


"Wszystkie krasnoludy mają brody i noszą do dwunastu warstw ubrania. Pleć jest mniej więcej opcjonalna" - "Straż, straż"

Jest sporo podobnych wzmianek w książkach Pratcheta. Zwłaszcza w "Straż, straż" i "Zbrojni"


23 wrz 2008 6:41:33
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 14 mar 2008 18:54:17
Posty: 16
Post 
Link do Tolkienowskiego FAQ z odpowiedzią na to pytanie:
http://www.lodz.tpsa.pl/bez/Tolkien/faq.html#d1

Nie jest napisane wprost, że kobiety mają brody i ja skłaniałbym się ku temu, że jednak nie miały. Po prostu gdy siedziała taka krępa samica opatulona w płaszcze z długimi włosami widocznymi z pod kaptura, to trzeba by się bliżej przyjrzeć by odróżnić ją od mężczyzn. Nie widzę sensu w tym by Tolkien wymyślił je z brodami, a potem ten fakt ukrywał nie pisząc tego wprost.


23 wrz 2008 11:49:35
Zobacz profil
Pocketbook Killer
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lip 2007 20:07:55
Posty: 1513
Lokalizacja: Toruń
eCzytnik: Kindle 3 WiFi
Post 
Przecież w tym linku jest napisane, że Krasnoludziced miały brody. Więc po co powołujesz się na linka, a potem się z nim nie zgadzasz?

To samo jest tutaj:
http://en.wikipedia.org/wiki/Dwarf
i tu, z cytatem z Tolkiena wskazującym, że Krasnoludzice z całą pewnością miały brody:
http://stason.org/TULARC/education-book ... lkien.html

_________________
"A co zrobiłeś najodważniejszego w swoim życiu?
Splunął na drogę krwawą flegmą. Wstałem dziś rano, odparł."

//Cormac McCarthy - Droga


24 wrz 2008 9:48:56
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 14 mar 2008 18:54:17
Posty: 16
Post 
Kellhus napisał(a):
Przecież w tym linku jest napisane, że Krasnoludziced miały brody. Więc po co powołujesz się na linka, a potem się z nim nie zgadzasz?

W linku który podałem oraz w innych czytanych przeze mnie tekstach były tylko poszlaki, które uznałem za słabe jak na dowód tak dziwnej tezy. Ale dzięki Twoim linkom przeczytałem, że podobno w nieprzetłumaczonej na polski "The War of the Jewels" Tolkien napisał:
"no Man nor Elf has ever seen a beardless Dwarf - unless he were
shaven in mockery, and would then be more like to die of shame...
For the Naugrim have beards from the beginning of their lives, male
and female alike..."

czyli obie płcie miały brody od urodzenia.


Ostatnio edytowano 24 wrz 2008 15:40:10 przez Rekon, łącznie edytowano 1 raz



24 wrz 2008 13:18:26
Zobacz profil
Post 
parasit napisał(a):
althor napisał(a):
maniek0905 napisał(a):
W jendej powiesci R.A. Salvatore głownym kapłanem krola Breumora była własnie kobieta krasnolud.


Możliwe, choć o ile pamiętam, że był nim Cobble i chyba był mężczyzną, no chyba że jeszcze tego nie przeczytałem albo rzeczywiście kobiety krasnoludów tak trudno odróżnić od mężczyzn, że tego nie zauważyłem ;-)

A nie chodzi tu może o krasnoludkę "żlebową" o imieni Bipu czy jakoś tak ?
No chyba że mnie się też książki pomerdały :)

tak, początkowy tym kapłanem był chyba Coble ale z tego co mi sie wydaje został zabity podczas ataku drowów. W dalszych cyklach zastąpiła ko kobieta krasnolud:] niestety imienia nei pameitam.


24 wrz 2008 13:56:30
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
cron