Teraz jest 28 mar 2024 15:46:45




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 39 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
Tryb reflow na czytnikach 
Autor Wiadomość
Mod

Dołączył(a): 24 lis 2012 18:06:02
Posty: 766
eCzytnik: PB622
Post Re: Tryb reflow na PocketBook-ach
Drogi athame,

Dla pewności ściągnąłem plik Wredny.pdf prosto z Twojego chomika i otworzyłem go w Adobe Readerze (wersja XI):

Oto zrzut ekranu pokazujący właściwości pliku, a dokładniej - osadzone czcionki:
Obrazek

A to tekst pierwszej sekcji skopiowany z Adobe Reader-a i po prostu wklejony poniżej:
Cytuj:
E Ink – technologia papieru elektronicznego, rozwijana przez
E Ink Corporation. Znalazła zastosowanie w produkcji wy´swietlaczy
elektronicznych. Korzystaja˛ce z niej urza˛dzenia, to m.in.:
Onyx, Sony Reader, iLiad, Cybook Gen3, eClicto, Barnes & Noble
Nook i Amazon Kindle. Motorola F3 jest pierwszym telefonem
komórkowym, w którego wy´swietlaczu u˙zyto technologi˛e E Ink
w celu ograniczenia zuz˙ycia energii przez urza˛dzenie. Z kolei firma
Samsung u˙zyła tej technologii w klawiaturze telefonu Alias2.
W pa´zdzierniku 2008 w limitowanej edycji ameryka´nskiego czasopisma
Esquire wykorzystano E Ink do umieszczenia na okładce
migaja˛cego tekstu (bateria wystarczała na 90 dni).


Czy możesz jakoś skomentować powyższe?

Tak przy okazji: wynik operacji kopjuj-wklej (z Adobe Reader-a) dla pliku WrednyTT.pdf jest identyczny. I dla plików "Mniej wredny.pdf" oraz Niewredny.pdf też.


09 gru 2014 12:29:06
Zobacz profil
Mod

Dołączył(a): 24 lis 2012 18:06:02
Posty: 766
eCzytnik: PB622
Post Re: Tryb reflow na PocketBook-ach
No więc polskie znaki są teraz OK, ale reflow nadal się gubi: nie taka kolejność fragmentów tekstu (tak jak opisałem wcześniej), a dodatkowo brak obrazka oraz ostatniego, najniżej położonego, fragmentu tekstu.

No OK, dowiedliśmy, że reflow nie zawsze się sprawdza (co było wiadomo od początku). Czy to dyskwalifikuje użyteczność tego trybu? Moim zdaniem - nie. Oczywiście wszystko zależy od oczekiwań: ja nie oczekuję, że będzie to działało zawsze i wszędzie, stąd nie rozczaruję się potem :) Czytnika nie kupiłem do czytania PDF-ów tylko ogólnie książek - w formacie do tego przystosowanym. Co marketingowcy od sprzedaży czytników wypisują to osobna sprawa ;)

Czy da się zrobić reflow lepiej? Tego nie wiem, ale spodziewam się, że jest to trudne.

Tak przy okazji - napisałeś, że "jedyne sensowne jest to zrobione przez (lub na zlecenie) Amazon, które jest zablokowane w Kindle - mam swoją teorię dlaczego, ale dziwne że nie usunęli tego w nowszych wersjach FW" - możesz podać więcej szczegółów, zarówno na temat jak to jest robione i czemu jest zablokowane?


09 gru 2014 13:49:30
Zobacz profil
Mod

Dołączył(a): 24 lis 2012 18:06:02
Posty: 766
eCzytnik: PB622
Post Re: Tryb reflow na PocketBook-ach
Dzięki za informacje.

Z tą kropką to po prostu efekt zawijania wiersza - zmniejsz lub powiększ czcionkę i już nie będzie samotnej kropki, co nie zmienia faktu, że pojedyncze linie traktowane jako osobne akapity też nie wyglądają estetycznie - tekst jest bardzo dziwnie łamany.

A rozwiązania dla PDF są możliwe dwa: albo duży ekran e-papierowy, aby nie trzeba było nic kombinować, albo ekran o dużej responsywności, czyli tablet.


09 gru 2014 15:35:23
Zobacz profil
Mod

Dołączył(a): 24 lis 2012 18:06:02
Posty: 766
eCzytnik: PB622
Post Re: Tryb reflow na PocketBook-ach
Myślałem że EPUB3 pozwala na MathML? Nawet jakiegoś sampla ściągnąłem (o algebrze liniowej) - potem zobaczę jak to na czytniku wygląda.


09 gru 2014 16:51:55
Zobacz profil
Mod

Dołączył(a): 24 lis 2012 18:06:02
Posty: 766
eCzytnik: PB622
Post Re: Tryb reflow na PocketBook-ach
Nie wiem czy obsługuje EPUB3 bo producent starannie unika podania wersji: jest "EPUB" i "EPUB(DRM)" :) Zobaczymy jak wgram ten plik o algebrze, ale szczerze mówiąc - wątpię aby obsługiwał.

A tak poza tym to kto dzisiaj czyta o matematyce, fizyce, czy innych naukach ścisłych ;) Liczy się tylko Zmierzch i inne takie o wampirach ;)


09 gru 2014 17:16:21
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 27 mar 2014 2:17:52
Posty: 540
eCzytnik: PB Mini, czasem InkBook
Post Re: Tryb reflow na PocketBook-ach
już epub2 zezwala na użycie mathML tylko że zezwala a nie wymaga. Do czego to prowadzi? sami zgadniecie. podobnie jest z epub3.

Na ten czas chyba nie ma czytnika obsługującego mathML, ba mało które obsługują poprawnie svg, a taki svg teoretycznie mógłby się sprawdzić do wyświetlania wzorów (w miarę poprawnie).

Na sam mathML jest jakieś światełko, ale raczej jeszcze trochę trzeba poczekać bo poszczególne silniki przeglądarek HTML dopiero zaczynają to powolutku sensownie obsługiwać. Kluczowy jest tu silnik chrome - webkit*.

W zasadzie potwierdziło się to co zauważałem wcześniej, reflow to loteria, dość często jak zadziała to nawet da się czytać - choć trzeba mieć dość niskie wymagania do samego wyglądu tekstu.

* bo większość czytników na nim działa (lub forkach)


09 gru 2014 22:01:40
Zobacz profil
Admin

Dołączył(a): 13 cze 2008 14:47:02
Posty: 2835
Lokalizacja: Gdańsk
eCzytnik: kindle
Post Re: Tryb reflow na PocketBook-ach
W chrome od wersji 27 jest już blink...

_________________
Zgred - Rafał Ziemkiewicz napisał(a):
Dziś trzeba pisać o mieczach, czarach, toporach i wojowniczkach w blaszanych bikini, wszystko inne to już jest nisza w niszy. Albo o nastoletnich wampirach.
Porównywarka cen ebooków


09 gru 2014 22:04:48
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 27 mar 2014 2:17:52
Posty: 540
eCzytnik: PB Mini, czasem InkBook
Post Re: Tryb reflow na PocketBook-ach
Blink jest forkiem webkita :)

Oczywiście mogli już z kodem na tyle się oddalić od rodzica że się nie da tam nić w drugą stronę zaimplementować. Ale z tego co tam pamiętam to w blink raczej chodziło o podejście do js i bezpieczeństwa a nie samo renderowanie.


09 gru 2014 22:22:35
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 27 mar 2014 2:17:52
Posty: 540
eCzytnik: PB Mini, czasem InkBook
Post Re: Tryb reflow na PocketBook-ach
Nie sprawdzałem - bo nie mam :)
jak pokazuje praktyka "więc i " zwykle nie jest uprawnione.

Jak by podali że działa epub3 a w nim poprawnie mathml byłbym pewniejszy. Oczywiście chciałbym żeby tak było. Bo był by to kolejny krok do łatwej publikacji prac naukowych.

ADE-v11 które ma w pełni(?) obsługiwać epub3, robi ładne wzorki w jednej linii pomijając znaczenie tagów mathml. Czy wiec nie wyświetla wzorów ? no wyświetla (prawie) :)

Trzeba brać poprawkę że tester może nie wiedzieć że ma testować funkcje i jak to w wyniku renderowania ma to wyglądać np
zobaczy:
εν=ανKν, ∑fs=v, ∫ dσr2=4π.
i stwierdzi: o wzory działają "więc i cały ten mathML"
ale już takie coś jest przecież nieczytelne
∫ 0∞ενdν= ∫ 0∞ανKνdν

Przeklejki są z ade4(sdk-v11) i z pliku igp-ttohr-math.epub, otworzyłem sobie html ze środka w FF i jest tam całkiem fajnie, ale nie w ADE.


10 gru 2014 2:27:53
Zobacz profil
Admin

Dołączył(a): 13 cze 2008 14:47:02
Posty: 2835
Lokalizacja: Gdańsk
eCzytnik: kindle
Post Re: Tryb reflow na PocketBook-ach
athame napisał(a):
Przykłady takie jak (pozwolę sobie skopiować):
εν=ανKν, ∑fs=v, ∫ dσr2=4π
to nie jest żaden zapis wzorów, a po prostu zwyczajny tekst w Unikodzie. Takie coś potrafi wyświetlić nawet najstarszy Kindle i pewnie większość czytników.

Przecież to był celowy "zły" przykład.

_________________
Zgred - Rafał Ziemkiewicz napisał(a):
Dziś trzeba pisać o mieczach, czarach, toporach i wojowniczkach w blaszanych bikini, wszystko inne to już jest nisza w niszy. Albo o nastoletnich wampirach.
Porównywarka cen ebooków


10 gru 2014 15:48:27
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 27 mar 2014 2:17:52
Posty: 540
eCzytnik: PB Mini, czasem InkBook
Post Re: Tryb reflow na PocketBook-ach
> jest żaden zapis wzorów, a po prostu zwyczajny tekst w Unikodzie.

Ja to wiem, Ty to wiesz ale czy inni (szczególnie zwykli testowacze) wiedzą?

"Kreatywny marketing" to już widziałem w tak wielu miejscach, że dopóki nie zobaczę obrazków z tego epuba to będę wątpił :P
zresztą jest http://epubtest.org/results/ i jak tam będzie 100% to ok, ale jest ~55% (ok przyznaje nie wiem czy są tam testy dla tego nowego)

Druga sprawa to to że to dopiero jeden czytnik i to w dodatku bardzo drogi. A żeby to mogło wywrzeć jakiś wpływ na publiszerów to musi działać również w segmencie basic i więcej jak u jednego producenta.

Trochę mniej optymistyczne:
http://en.wikipedia.org/wiki/MathML#Web_browsers
http://docs.mathjax.org/en/latest/misc/epub.html

Choć właśnie mathjax jest światełkiem w tunelu :)

athame napisał(a):
EPUB 3 to także projekt bardziej akademicki niż praktyczny. Dlaczego formaty oparte na HTML5 nie wspierają podstawowych rozszerzeń tego standardu?

dlaczego akademicki, po prostu jest na dobrą sprawę dopiero implementowany, zobacz jak się rozwijał html css i inne webowe standardy, sprawdź jak długo, niektóre przeglądarki implementowały obecny html4 i css2 w najpopularniejszych przeglądarkach (pomijając ie).
Na razie bezpieczniej użyć obrazka albo svg (tak jak w przeglądarkach), kompatybilność z epub2 jeszcze dość długo trzeba będzie mieć więc rozwiązania oparte na mathjax(js+css) tam niestety odpadają.


10 gru 2014 16:33:46
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 lis 2009 20:20:04
Posty: 1433
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: inkBOOK Onyx
Post Re: prośba o pomoc/poradę
athame napisał(a):
Onyx pewnie też sobie nie poradzi (nie zaszkodziłyby jakieś screeny)
Nie zaszkodziłyby jakieś linki do przykładów, żeby chętni użytkownicy Onyxów mieli szansę sprawdzić, zanim wyda się taką opinię...
:nono

_________________
W Obrazek też ;)


10 gru 2014 23:19:22
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 04 cze 2011 10:52:37
Posty: 2629
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: Kindle PocketBook Kobo Tolino
Post Re: prośba o pomoc/poradę
athame napisał(a):
a same czytniki nie poradziły sobie z żadnym (nawet takim zawierającym goły tekst).

Eeeeee no, moment. Co było złego w przykładzie tekstowego pliku PDF z PocketBooka Ultra? Zamieściłem zrzut ekranu i moim zdaniem wygląda poprawnie.... Jakie masz do niego zastrzeżenia?

_________________
Pozdrawiam
Cyfranek
http://cyfranek.booklikes.com | https://www.facebook.com/cyfranekblog


11 gru 2014 11:11:37
Zobacz profil WWW
Mod

Dołączył(a): 24 lis 2012 18:06:02
Posty: 766
eCzytnik: PB622
Post Re: prośba o pomoc/poradę
airs napisał(a):
athame napisał(a):
Onyx pewnie też sobie nie poradzi (nie zaszkodziłyby jakieś screeny)
Nie zaszkodziłyby jakieś linki do przykładów, żeby chętni użytkownicy Onyxów mieli szansę sprawdzić, zanim wyda się taką opinię...
:nono

Dyskusja o tym znajduje się tutaj: pocketbook-f169/tryb-reflow-na-pocketbook-ach-t14856.html
Co do wyników to athame ma rację: reflow w pewnych sytuacjach "wymięka", ale o ile on widzi szklankę do połowy pustą, ja widzę do połowy pełną :D Aczkolwiek nie jestem pewien czy obaj się zgadzamy, że jest to dokładnie połowa ;)


11 gru 2014 11:23:33
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 lis 2009 20:20:04
Posty: 1433
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: inkBOOK Onyx
Post Re: prośba o pomoc/poradę
athame napisał(a):
Więc może sam sprawdzisz i wrzucisz screeny...
Przykładowe pliki są na moim awaryjnym chomiku
http://chomikuj.pl/Athame-ebook/Dokumenty
Te pliki są źle zrobione, czyli wadliwe (umyślnie?) - żeby to zobaczyć, wystarczy otworzyć je na komputerze w programie Adobe Reader (twórcy formatu PDF) i użyć funkcji reflow, czyli po polsku: "Wlej tekst ponownie" (skrót: Ctrl+4).

Przykład w normalnym widoku - niby wszystko dobrze:
Obrazek

Ten sam przykład po ponownym wlaniu tekstu (reflow) w programie Adobe (funkcja reflow: Ctrl+4):
Obrazek

I o co Ci chodzi? Dajesz źle wytworzone pliki i myślisz, że jakikolwiek czytnik pokaże to czytelnie w trybie reflow, jeśli program od Adobe pokazuje, że jest wadliwy? To nie czytniki wadliwie pokazują, tylko pliki są wadliwe!
Zastanów się następnym razem przed bezpodstawną krytyką i sprawdź plik w oryginalnym oprogramowaniu do danego formatu, zanim powiesz, że coś Ci nie czyta.
Jeśli plik PDF da się czytać na komputerze w programie Adobe w trybie reflow, to i w czytniku też da się czytać.

_________________
W Obrazek też ;)


11 gru 2014 14:57:07
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 39 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do: