Tak - to jest normalne. Wszystkie pliki systemowe są w niewidocznym dla użytkownika obszarze pamięci flash.
Nieliczne pliki lub katalogi potrzebne do poprawnego działania niektórych funkcji czytników Onyx Boox mogą pojawiać się również w pamięci flash dostępnej dla użytkownika. Na przykład katalog z głosami dla syntezatora mowy, czy katalogi na pliki tymczasowe przeglądarki internetowej. Są one "ukryte" dla eksploratora na czytniku (zaczynają się od kropki - takie pliki system Linux traktuje jako ukryte/systemowe) - nie ma konieczności włączania widoku plików ukrytych pod Windows.
W pamięci flash dostępnej w czytniku (lub na karcie SD) można zakładać sobie dowolne katalogi i podkatalogi, w których można umieszczać różne pliki (e-booki, dokumenty, obrazy, muzykę, itd.), będą one dostępne w czytniku (do otwierania czy oglądania) bez względu na ich lokalizację - można sobie w ten sposób organizować te pliki rodzajami lub tematycznie i później odnaleźć je i "otwierać" poprzez przeglądarkę (eksploratora) w czytniku.
Niektóre nazwy katalogów mają specjalne znaczenie (funkcje):katalog "fonts" - jeśli w nim (obojętnie czy w pamięci flash czy na SD) umieścimy pliki czcionek, to aplikacje FBReader i CoolReader będą "widzieć" te czcionki i umożliwiać wyświetlanie nimi tekstów (obecnie Cool Reader ma jeszcze z tym problemy, ale to będzie naprawione).
Katalog "dicts" - jeśli tu (również obojętnie czy we flash czy na SD) umieścimy pliki słowników w formacie StarDict (dla każdego słownika trzeba założyć osobny podkatalog) to takie słowniki bedą używane i dostępne w aplikacji "Słownik" lub podczas czytania tekstu w funkcji "Wyszukaj w słowniku" (menu - narzędzia).
Katalog "Digital Editions" - tworzy się automatycznie - w nim należy szukać e-booków zabezpieczonych DRM i pobranych przez komputer za pomocą ADE.
Katalog ".tts" - tu umieszczamy pliki syntezatora mowy IVONA, odpowiednie dla danej wersji oprogramowania.
Katalog "handwriting" - tu znajdują się pliki używane przez system do rozpoznawania pisma odręcznego (mało przydatne dla europejskich użytkowników) w modelach z ekranami dotykowymi - są potrzebne tylko w trakcie wgrywania oprogramowania (w momencie aktualizacji są kopiowane do ukrytej części systemu) - później można je usunąć.
Katalog "notes_template" - tu znajdują się szablony tła dostępne w szkicowniku - można je zastępować własnymi lub usunąć.
Katalog "text editor" - tu są zapisywane notatki (pliki tekstowe) tworzone przez aplikację "Notes". Można je przenosić później w dowolne inne miejsce, lub wrzucać do tego katalogu pliki, które chcemy edytować na czytniku. Aby można je edytować muszą mieć rozszerzenie .TXT
Katalog "downloads" - tek katalog tworzy się automatycznie w momencie pobierania plików poprzez przeglądarkę internetową - w nim lądują pobrane pliki, można go usuwać, jeśli niepotrzebny, po przeniesieniu pobranych plików do innego katalogu.
Katalog "artatech" na karcie SD, jest używany przez aplikację Legimi, jeśli ją pobierzemy i zainstalujemy na czytniku.
Nazwy wszystkich innych katalogów i podkatalogów są dowolne i zależą tylko od naszych potrzeb i wyobraźni.