Teraz jest 28 mar 2024 21:39:10




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 108 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna strona
Ksiegarnia Chomik vs Virtualo 
Autor Wiadomość
Użytkownik

Dołączył(a): 30 maja 2011 11:42:52
Posty: 24
eCzytnik: Kindle3
Post Ksiegarnia Chomik vs Virtualo
Nudziło mi się..... 5 chomików (tych z fraz "chomikuj Larsson" z trylogia Larssona "sprzedało się" 24tys egz.
Virtualo z tego co tam kiedyś usłyszałem nie dobiło nawet do 5 tys dla 3 książek.

Niech oni wreszcie przestaną gadać o skuteczności DRM. Przy okazji co najmniej 3/4 kopii Larssona
na chomiku nie pochodzi "z odbezpieczonego DRM" występują charakterystyczne np błedy OCR,
mozliwe też iz mamy tu też w 1/4 przypadków do czynienia z kopiowaniem pliku DRM (po złamaniu) do pliku doc, rtf ,txt

Wnioski są proste i niech wydawcy to wreszcie pojmą:
1) DRM nie zabezpiecza niczego.
2) Pirackie kopie i tak przeważnie nie pochodzą z ebooków czy to sprzedawanych "watermark" czy z "ADE".
3) Zakładając iż 10% piratów kupi normalny "epub", bez potrzeby wiązania się z upierdliwym DRM,
za to z powiedzmy nie inwazyjnym watermarkiem, np bezpośrednio na czytnik, obroty Virtualo wzrastają o 100-200%.
(Szacunek na podstawie danych oficjalnych Rynek ksiazki około 3mld PLN, rynek ebook nie więcej niż 1% czyli do 30mln PLN)

4) Zabezpieczenia DRM sa fikcja w sytuacji gdzie w sieci mamy ebooki które NIGDY nie zostały wydane w tej formie.
Prosty przykład, książka nigdy nie wydana elektronicznie.

Przypominam iz chomików z Harrym Potterem samo Google znajduje 38.
A mówimy tylko o tym co widać i tylko o chomiku bez pozostałych platform 4shared, megupload itd.

Chomik E&%& liczba pobrań.
Pliki w folderze Harry Potter
Harry Potter i Śmiertelne Relikwie.pdf 2971
Harry Potter i Kamień Filozoficzny.pdf 3521
Harry Potter i Komnata Tajemnic.pdf 2522

W sumie mamy dobre 10-15tys pobrań per książka z samego chomikuj, zakładając pesymistycznie 10% chęci do płacenia wydawnictwo wyrzuciło w błoto pewnie z 300tys PLN. Podczas gdy cały rynek ebookow szacuje się na 20-30mln PLN rocznie.


Podsumowanie: Polska jest na etapie lipca 2009r w USA. Gdzie pBooki przychody to 1,5mld a ebooki 16mln.
od tego czasu nie mineły dwa lata.


03 cze 2011 16:46:01
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 26 sty 2011 10:48:28
Posty: 7
eCzytnik: Kindle 3G
Post Re: Ksiegarnia Chomik vs Virtualo
Zgadzam się.

Do tego dochodzi zaklęty krąg:

+---> wydawcy nie wydają książek w wersji epub bo ludzie nie kupują --> czytacze nie kupują, bo nie ma ------>---+
+--<-----------------------<---- Chomiki i inne kwitną <-------------------------------------------<---+

Przykład? Od samego momentu premiery czekam na Liczby Charona Krajewskiego w wersji epub. I co? I nic! (Bezuzyteczna dla mnie) wersja PDF jest ale epub-a - nie ma. Wersji papierowej nie kupię bo nie mam już miejsca na półkach. Raczej zaczekam na jakiegoś chomikowca.

Pozdrawiam


03 cze 2011 17:51:13
Zobacz profil
RW2010.pl

Dołączył(a): 14 maja 2011 11:23:02
Posty: 115
eCzytnik: ONYX BOOX 60s
Post Re: Ksiegarnia Chomik vs Virtualo
robbo2k napisał(a):
Podsumowanie: Polska jest na etapie lipca 2009r w USA. Gdzie pBooki przychody to 1,5mld a ebooki 16mln.
od tego czasu nie mineły dwa lata.


Podsumowani słuszne, ale wniosek powinien być inny, nie aż tak optymistyczny - u nas zajmie to więcej niż dwa lata. Ale najważniejsze - że już ruszyło :mrgreen:

_________________
Pozdrawiam
Maciej Ślużyński
www.rw2010.pl
Książki w formatach epub, mobi i pdf.


03 cze 2011 17:57:35
Zobacz profil WWW
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 gru 2010 12:33:13
Posty: 107
eCzytnik: Kindle 3; KindleDX; kiedys: Boox 60
Post Re: Ksiegarnia Chomik vs Virtualo
Ja to widze tez jeszcze z innej strony ebooki sa za drogie [przynajmniej gdyby je kupowac w Virtualo], sama mam magiczna granice, ktorej nie przekrocze i nie zaplace powyzej 30zl za ebooka i nawet nie dlatego zeby mnie nie bylo stac, bo jestem gotowa kupic kilka ksiazek mnie interesujacych miesiecznie - ale tylko do tej ceny, czy 9,99 amazona.

BTW jHartman, gdzie widziales pdfa Krajewskiego?, bo ja tylko widze na woblinku ta ksiazke w ebooku, a tam nie kupie bo meczyc sie czytaniem na ipadzie nie mam ochoty, a kupilabym nawet tego pdfa w koncu do tego sobie DXa sprawilam :D

_________________
Nigdy nie dyskutuj z idiotą... najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem...


03 cze 2011 19:24:25
Zobacz profil
RW2010.pl

Dołączył(a): 14 maja 2011 11:23:02
Posty: 115
eCzytnik: ONYX BOOX 60s
Post Re: Ksiegarnia Chomik vs Virtualo
Mayka napisał(a):
Ja to widze tez jeszcze z innej strony ebooki sa za drogie [przynajmniej gdyby je kupowac w Virtualo], sama mam magiczna granice, ktorej nie przekrocze i nie zaplace powyzej 30zl za ebooka i nawet nie dlatego zeby mnie nie bylo stac, bo jestem gotowa kupic kilka ksiazek mnie interesujacych miesiecznie - ale tylko do tej ceny, czy 9,99 amazona.


O cenach dyskusja była; ale generalnie zgadzam się z Tobą w stu procentach. Więcej powiem - znam strony w sieci, gdzie ceny e-booków z założenia nie mogą przekroczyć podanej przez Ciebie ceny :D

Ops... mogą. O jeden grosz :?

_________________
Pozdrawiam
Maciej Ślużyński
www.rw2010.pl
Książki w formatach epub, mobi i pdf.


03 cze 2011 21:14:44
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 13 paź 2010 12:12:54
Posty: 301
eCzytnik: Kindle
Post Re: Ksiegarnia Chomik vs Virtualo
Mayka pisała o 9,99 USD ;) A w zł 30.

Wg mnie 30 to też max, a i tak dużo. Nie wiem na co oni liczą sprzedając usługę przeczytania książki za np. 40zł.


03 cze 2011 22:37:34
Zobacz profil
RW2010.pl

Dołączył(a): 14 maja 2011 11:23:02
Posty: 115
eCzytnik: ONYX BOOX 60s
Post Re: Ksiegarnia Chomik vs Virtualo
garnizon napisał(a):
Mayka pisała o 9,99 USD ;) A w zł 30.


A, to przepraszam :zakrecony:

garnizon napisał(a):
Wg mnie 30 to też max, a i tak dużo. Nie wiem na co oni liczą sprzedając usługę przeczytania książki za np. 40zł.


Liczą na brak konkurencji i brak świadomości użytkowników. W obu przypadkach - mylą się :D

A poważnie - dopóki e-book w Polsce traktowany będzie jak nowinka, coś zupełnie kosmicznego - to i ceny będą kosmiczne...

_________________
Pozdrawiam
Maciej Ślużyński
www.rw2010.pl
Książki w formatach epub, mobi i pdf.


03 cze 2011 23:09:46
Zobacz profil WWW
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 gru 2010 12:33:13
Posty: 107
eCzytnik: Kindle 3; KindleDX; kiedys: Boox 60
Post Re: Ksiegarnia Chomik vs Virtualo
Moim zdaniem przyczyna tkwi w mentalnosci ludzi bioracych sie za dane interesy, bo z jednej strony nie wierze zeby byli az na tyle "glupi", zeby nie analizowac innych rynkow [vide - chocby amazon], a z drugiej nie wiem, moze przekonanie, ze polak jest tak durny, ze lyknie wszystko [kwestia tylko jak mu to podac, zeby bylo ladne, "plastikowe" i w miare strawne]; czy przekonanie, ze sila "kasy i ukladow" zalatwi wszystkich "niepokornych" i chcacych prowadzic "biznes inaczej", lub pozostawi go w malo istotnej niszy.
maciejslu napisał(a):
...
Liczą na brak konkurencji i brak świadomości użytkowników. W obu przypadkach - mylą się :D
...


Nie do konca jestem pewna czy sie myla... Gdyby tak bylo to mysle ze juz zaczelibysmy zauwazac jakies pierwiosnki zmian... - [i nawet biorac pod uwage czy Twoja inicjatywe; czy polityke cenowa Gandalfa, to nawet w takiej spolecznosci jak ta forumowa widac, ze swiadomosc istnienia np duzo nizszych cen w Gandalfie niz Virtualo, tego samego produktu nie przedziera sie masowo] - prosciej nazwac istnienie chomika - "pociagiem ludzi do piractwa" i szukac przyczyny u konsumenta, niz znalezc przyczyne u siebie "jak g.... wydajemy za duzy szmal, to g.... z tego bedzie".
Inny przyklad Empik i Matras - czesto obie te ksiegarnie sa w tym samym centrum handlowym i co smieszne o ile w empiku zwykle siedza tlumy, to w matrasie [gdzie czesto sa przeceny, promocje] pustki przy empikowych tlumach... wiec troche z ta nasza swiadomoscia tez nie tak... [nawet biorac pod uwage, ze empik ma wieksze zroznicowanie towaru, to zaraz obok zwykle jest taki vobis, gdzie np gry potrafia byc nieraz o 50zl tansze niz w empiku, nie mowiac o innych sklepach dostepnych zaraz obok] i szczerze mowiac nie wiem o co w tym chodzi - czy tak bardzo nie szanujemy swoich pieniedzy, czy jestesmy oglupieni jakas durna nobilitacja kupowania "wlasnie tu"...

_________________
Nigdy nie dyskutuj z idiotą... najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem...


04 cze 2011 8:24:29
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 13 paź 2010 12:12:54
Posty: 301
eCzytnik: Kindle
Post Re: Ksiegarnia Chomik vs Virtualo
Amazon do najtańszych też nie należy... Obawiam się, że to się nie zmieni. Ebooki sprzedają się, chociaż nie są tanie.


04 cze 2011 16:22:11
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 maja 2011 19:15:33
Posty: 338
eCzytnik: Kidle 3G
Post Re: Ksiegarnia Chomik vs Virtualo
Co najmniej trzykrotnie zawyżyłeś wielkość rynku e-booków. PriceWaterhouseCoopers ocenił, że Polski rynek e‑booków był wart 9 mln zł w 2009 roku, a 36 mln osiągnie w 2014. /Źródło: Biblioteka Analiz 19/2010 s.1/

A odnośnie pozostałych wniosków z I posta mam na to tylko dwa słowa:
Cytuj:
No ba!

8-]
Ale spróbuj przemówić do rozumu Virtualo, którego właścicielem jest Empik, który traktuje wydawców jak śmiecia, autorów jeszcze gorzej, i przeciw któremu toczyło się postępowanie w UOKIKu (nie pamiętam rezultatu, ale nie chodzi mi o to z fuzją z Merlinem, tylko to o gwarancję najniższych cen sprzedaży i tak dalej). Między innymi z wypisanych przez Ciebie powodów wystartował serwis Maciejslu, a ja tworzę swój.

_________________
Terry Pratchett napisał(a):
"Osoby używające więcej niż 3 wykrzykników lub pytajników to osoby z zaburzeniami własnej osobowości."


11 cze 2011 13:34:47
Zobacz profil
Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lip 2007 19:38:54
Posty: 3266
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: eClicto, iPad, K3 WiFi, K4
Post Re: Ksiegarnia Chomik vs Virtualo
Koovert napisał(a):
Ale spróbuj przemówić do rozumu Virtualo, którego właścicielem jest Empik

Uhm, Koovert, skoro już robisz pracę o polskim rynku e-, wypadałoby nie popełniać tego błędu, który i mnie się dawno temu przytrafił. Oni mają wspólny joint venture, ale Virtualo jest jednak oddzielnym podmiotem, który ma wyłączność na dostarczanie eBooków do Empiku.

_________________
Cytuj:
Muad'Dib uczył się prędko, ponieważ najpierw przeszedł szkolenie jak się uczyć. A najpierwszą ze wszystkich otrzymał lekcję podstawowej wiary, że może się nauczyć. Szokuje odkrycie, jak wielu ludzi nie wierzy, że mogą się nauczyć, a o ile więcej uważa, że nauka jest trudna.


12 cze 2011 0:19:26
Zobacz profil WWW
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 maja 2011 19:15:33
Posty: 338
eCzytnik: Kidle 3G
Post Re: Ksiegarnia Chomik vs Virtualo
Skrót myślowy. Ale Empik ma część udziałów Virtualo. Nie wszystkie, ale jest współwłaścicielem. Nie pamiętam tylko, czy "osobiście" czy przez firmę matkę, którą jest NFI Empik Media&Fashion.

Poza tym przy ścisłej współpracy można się domyślać, że będą się zachowywać podobnie wobec innych podmiotów.

_________________
Terry Pratchett napisał(a):
"Osoby używające więcej niż 3 wykrzykników lub pytajników to osoby z zaburzeniami własnej osobowości."


12 cze 2011 17:22:18
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 13 cze 2011 15:16:04
Posty: 7
Post Re: Ksiegarnia Chomik vs Virtualo
Cytuj:
Od samego momentu premiery czekam na Liczby Charona Krajewskiego w wersji epub. I co? I nic! (Bezuzyteczna dla mnie) wersja PDF jest ale epub-a - nie ma.


jHartman, gdzie można kupić Liczby Charona w PDF? Też czekałem na premierę, pytałem w Virtualo, ale odpowiedzieli mi, że nie wydadzą tego.
Nawiasem mówiąc, ja akurat wolę PDF od EPUB-a, dlatego podaj proszę nazwę księgarni, bo jakoś nie potrafię znaleźć.


13 cze 2011 15:52:51
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 19 sie 2011 12:09:57
Posty: 3
Post Re: Ksiegarnia Chomik vs Virtualo
niestety ale dopóki różnica w cenie pomiędzy e-książką, a papierową będzie taka jak teraz to raczej wolę papier, który po przeczytaniu zawsze mogę odsprzedać.
Niestety firmy oferujące e-książki pomimo tego, że koszt wytworzenia, a także "inne czynniki" wpływające na cenę książek (moim zdaniem) są znacznie niższe, chcą z nas ściągać jak najwięcej.


19 sie 2011 21:03:00
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 29 lip 2011 20:57:45
Posty: 40
eCzytnik: laptop
Post Re: Ksiegarnia Chomik vs Virtualo
@ robbo 2K: "Wnioski są proste i niech wydawcy to wreszcie pojmą:
1) DRM nie zabezpiecza niczego.
2) Pirackie kopie i tak przeważnie nie pochodzą z ebooków czy to sprzedawanych "watermark" czy z "ADE".
3) Zakładając iż 10% piratów kupi normalny "epub", bez potrzeby wiązania się z upierdliwym DRM,
za to z powiedzmy nie inwazyjnym watermarkiem, np bezpośrednio na czytnik, obroty Virtualo wzrastają o 100-200%.
(Szacunek na podstawie danych oficjalnych Rynek ksiazki około 3mld PLN, rynek ebook nie więcej niż 1% czyli do 30mln PLN)"

ad. 1 Jasne. Zatem wymontuj zamek z drzwi w swoim domu i w samochodzie. Nie wiem czy się orientujesz, ale każdy zamek można otworzyć, więc po co ci on?

Ad. 2 Pewnie z nieba spadają? Obojętne z czego się biorą, przypominam art. 117 par. 1 prawa autorskiego:

Kto bez uprawnienia albo wbrew jego warunkom w celu rozpowszechnienia
utrwala lub zwielokrotnia cudzy utwór w wersji oryginalnej lub w postaci opracowania,
artystyczne wykonanie, fonogram, wideogram lub nadanie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności
do lat 2."

Czy admini z tego forum są ślepi? Czy nie dostrzegają jawnego zachęcania do czynów zabronionych?

Ad. 3 A po co piraci mieliby cokolwiek kupować, skoro za darmo mają wszystko na chomiku? I co z pozostałymi 90 proc.?

Ad. 4 - nawet nie cytowałem, bo bo to bełkot niewart uwagi.

@: "Podsumowanie: Polska jest na etapie lipca 2009r w USA. Gdzie pBooki przychody to 1,5mld a ebooki 16mln.
od tego czasu nie mineły dwa lata."

Podsumowanie: i dopóki tacy "spece" będą zabierać głos w sprawie książek, minie jeszcze wiele lat i nic się nie zmieni. Kolega nie raczy zauważyć, że system prawny w USA i w Polsce znacznie się różni. W USA nie można nawet zrobić kopii pliku na własny użytek. W Polsce można. W Polsce i w USA nie można publicznie rozpowszechniać czyichś utworów bez zgody autora lub wydawcy. W USA chomiki, którymi zachwyca się kolega robbo mieliby już postawione zarzuty prokuratorskie, a komornik zająłby ich majątek na poczet przyszłych, nieuniknionych odszkodowań i kar. W Polsce są zaś obiektem kultu robbo i stawiani są za przykład.

Kolega robbo, jeśli dojdzie do wniosku, że przemysł motoryzacyjny próbuje go naciągać na kupno zbyt drogiego modelu, wyjdzie pewnie na ulicę i po prostu ukradnie sobie samochód, który wpadnie mu w oko?

_________________
Moje książki na Amazonie
http://www.amazon.com/s/ref=nb_sb_noss? ... uk&x=0&y=0


18 gru 2011 19:22:58
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 108 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do: