Teraz jest 19 kwi 2024 9:05:42




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 225 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 15  Następna strona
Terry Pratchett - życie i twórczość ;-) 
Autor Wiadomość
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 lut 2008 23:46:19
Posty: 107
Lokalizacja: z wykopalisk
Post 
Jakiś rok temu ja, zaciekła przeciwniczka fantastyki w jakiejkolwiek postaci, zostałam szantażem zmuszona do zapoznania się z twórczością Pratchetta. Przez kolejne kilka miesięcy nie wzięłam do ręki niczego, co nie wyszło z pod jego pióra (no może z wyjątkiem podręczników :wink: ) Tym sposobem z wroga stałam się miłośniczką fantastyki i wierną fanką Terrego.

Szczególnie przypadły mi do gustu książki o straży miejskiej, najmniej chyba te "poza seriami". Tak już mam, że przywiązuje się do bohaterów i lubię o nich czytać dużo, dużo i jeszcze więcej.

Ktoś tu zarzucał nieścisłości w fabule. No trudno, zdarza się. Dla mnie jednak niesamowite jest to, że mimo iż cykl s świecie dysku liczy już tak wiele książek, to każda z nich jest co najmniej dobra. Nie zauważyłam żadnej (chociaż jeszcze kilka nieprzeczytanych mi zostało), która wydawałaby się pisana na siłę, pod publiczkę, bo wydawca goni z terminem.


05 mar 2008 0:32:34
Zobacz profil
Mod
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lip 2007 16:39:15
Posty: 693
Post 
Temu "podłemu" szantażyście medal powinni dać :) Wychodzi na to, że czasem jest tak, że ktoś chce dla nas dobrze, a my tego nie rozumiemy, co Misriya? ;)

_________________
Cytuj:
"Z książkami jest tak samo jak z ludźmi: tylko niewielka część odgrywa dużą rolę, reszta gubi się w wielości."

Gregory Benford - "Zagrożenie Fundacji"


Cytuj:
"Out in the oceans of sand
I saw the future
Of a golden land
Below the plains
I've been meeting my fate
I stood the test
The universe
In the palm of my hand
Oh, am I blessed
Or cursed "


Savage Circus "Legend of Leto II"


05 mar 2008 1:10:40
Zobacz profil
Post 
Przyjemne książki, ale wolę jego wczesną twórczość, późniejsze książki tracą trochę swojego uroku.


05 mar 2008 10:43:54
Post 
Zgadzam sie z powyszym postem..jego najwczesniejsze ksiazki sa ciekawsze..ale nei przecze pozniej tez potrafi zaskoczyc...caly cykla ze "straza miejska"...czy przygodyw wiedz..raz lepsze raz gorsze..rozne stworki magiczne np. wolni ciutludzie..kto nie czytal..to polecam


05 mar 2008 13:23:10
Użytkownik

Dołączył(a): 27 lut 2008 20:43:42
Posty: 42
Post 
Tak to już bywa z długimi seriami. Sam Pratchett przyznał zę Świat dysku ewoluował. Nowsze powieśći może mają mniej jego humoru, ale za to bardziej skomplikowaną fabułę. Po prostu coś za coś. Co się zaś tyczy humoru to dobrych Pratchettowskich przypisów nigdy dość.


05 mar 2008 13:43:55
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 27 lut 2008 17:46:29
Posty: 26
Post 
Uwarzam, że Terry Pratchett i jego książki są nudne, próbowałam przeczytać kilka jego ksiązek ale najwyżej doszłam do połowy, dalej już nie dałam rady. Ten autor raczej nie trafił w mój gust. Pisze specyficznie ale nie każdy lubi taki styl.


05 mar 2008 15:52:15
Zobacz profil
Mod
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lip 2007 16:39:15
Posty: 693
Post 
Zgodzić się z Tobą, co do tego, że książki Pratchetta są nudne, absolutnie nie mogę, ale widzę, że w Twoim przypadku polemika jest zbędna, bo sama piszesz, że autor nie trafił w Twój gust. Szczerze mówiąc, w ogóle nie lubię, kiedy ktoś pragnąć dodać swoje trzy grosze do tematu, pisze w taki to właśnie sposób - że autor jest nudny i w ogóle tego nie uzasadnia.

Jest tu tyle wątków, znajdź wśród nich pisarza, który trafia w Twój gust i tam się - o ile potrafisz - rzeczowo wypowiadaj. A tu mi, dziewczyno, nie bluźnij! ;)

_________________
Cytuj:
"Z książkami jest tak samo jak z ludźmi: tylko niewielka część odgrywa dużą rolę, reszta gubi się w wielości."

Gregory Benford - "Zagrożenie Fundacji"


Cytuj:
"Out in the oceans of sand
I saw the future
Of a golden land
Below the plains
I've been meeting my fate
I stood the test
The universe
In the palm of my hand
Oh, am I blessed
Or cursed "


Savage Circus "Legend of Leto II"


05 mar 2008 16:35:39
Zobacz profil
Post 
Według mnie wszystkie książki Prachetta są wspaniałe wiekszość z nich czytałem z zapartym tchem (dusząc się ze śmiechu) najbardziej chyba lubię cykl o straży miejskiej chociaż czrownice i Rencewind (nie wiem czy dobrze napisałem) też są niczego sobie kedyne książki przez które nie moge przebranć to NAUKA ŚWIATA DYSKU i jej druga cześć naprawde trudno sie je czyta .


06 mar 2008 11:10:13
Mod
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lip 2007 16:39:15
Posty: 693
Post 
Ja w pierwszej "Nauce Świata Dysku" czytałem najpierw same dyskowe wstawki. Dopiero później przeczytałem całość. Jest to dość skomplikowane, trzeba przyznać, ale podane w dość przystępny sposób, moim zdaniem.

Zdecydowanie wolę "Naukę Świata Dysku II - Glob", choć przez większość uznawana jest za gorszą od pierwszej części. Jednak tematy poruszane w tej części są mi jakieś takie bliższe i w sumie większość zagadnień ciekawsza. Pewnie dlatego, że więcej w niej historii i filozofii a mniej astronomii.

_________________
Cytuj:
"Z książkami jest tak samo jak z ludźmi: tylko niewielka część odgrywa dużą rolę, reszta gubi się w wielości."

Gregory Benford - "Zagrożenie Fundacji"


Cytuj:
"Out in the oceans of sand
I saw the future
Of a golden land
Below the plains
I've been meeting my fate
I stood the test
The universe
In the palm of my hand
Oh, am I blessed
Or cursed "


Savage Circus "Legend of Leto II"


06 mar 2008 11:37:29
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 04 mar 2008 22:16:12
Posty: 36
Post 
Swoją przygodę z Pratchettem rozpocząłem od Straż! Straż! od razu pokochałem straż i całe ankh-morpork. Świetna powieść to Eryk. 3 mlodzieńcze zyczenia inaczej i to piekło... Za to nie cierpie Rincewinda. O wiele ciekawsi są pozostali magowie NU, szczególnie rozmowy nadrektora z Myślakiem, no i bezbłędny Hex. Uwielbiam powieści o Śmierci i jego wnuczce Susan, choć Mort jest trochę nudnawy. Nie cierpie też tych lancrańskich wiedźm, tego ich gadania... z tego wiedźmowego towarzystwa lubie jedynie Esme. Najlepsze powiści Pratchetta to wg mnie Prawda, świetna satyra na prasę, i Złodziej czasu. Cykl o Dysku polecam wszystkim: tym, którzy dopiero zaczynają z fantastyką (jak ja, gdy sięgnąłem po straż! straż!) i tym, którzy juz swoje przeczytali, bo naprawde warto.

------------------ Dodano: Dzisiaj o 17:06:24 ------------------
Aha, chciałem jeszcze zapytac, co sądzicie o najnowszej powieści? Czy Night Watch spełnia oczekiwania fanów Vimesa i Straży?

_________________
Obrazek


06 mar 2008 18:06:24
Zobacz profil
Mod
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lip 2007 16:39:15
Posty: 693
Post 
Nie mam kiedy się do "Nocnej Straży" zabrać a czeka na półce już prawie tydzień :) I tak już czytam dwie rzeczy równolegle (to znaczy na przemian) i trzecia to już by była przesada :)

A w ogóle, master1138, co to za pytania? Przecież to Pratchett jest? Więc jak ma nie spełniać oczekiwań? ;)

_________________
Cytuj:
"Z książkami jest tak samo jak z ludźmi: tylko niewielka część odgrywa dużą rolę, reszta gubi się w wielości."

Gregory Benford - "Zagrożenie Fundacji"


Cytuj:
"Out in the oceans of sand
I saw the future
Of a golden land
Below the plains
I've been meeting my fate
I stood the test
The universe
In the palm of my hand
Oh, am I blessed
Or cursed "


Savage Circus "Legend of Leto II"


06 mar 2008 18:23:29
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 10 wrz 2007 12:40:38
Posty: 57
Lokalizacja: z nieznanego miasta
Post 
Moim zdaniem najlepsze książki Pratchett pisał na początku. Najbardziej lubię serie z Rincewindem. Co do cyklu o wiedźmach według mnie jest najgorszy w całym cyklu.

_________________
Peace is a lie, there is only passion.
Through passion, I gain strength.
Through strength, I gain power.
Through power, I gain victory.
Through victory, my chains are broken.
The Force shall free me.
Obrazek


06 mar 2008 20:28:53
Zobacz profil WWW
Post 
A ja czekam na film Kolor magii. Na podstawie książki pod tym samym tytułem. Wiedźmikołaj już nakręcony.


07 mar 2008 1:08:51
Post 
wandalek napisał(a):
Moim zdaniem najlepsze książki Pratchett pisał na początku. Najbardziej lubię serie z Rincewindem. Co do cyklu o wiedźmach według mnie jest najgorszy w całym cyklu.


No i to jest dopiero bluźnierstwo. Otóż wiedźmy doskonale rozumieją, dlaczego ksiązki o wiedźmach są właśnie takie. Głowologia i manipulacja to wszystko, co powinnna wiedzieć młoda wiedźma na początku kariery. No, może jeszzce jak zrobić ser, mocny jabłecznik i jak podporządkować sobie synowe.
"Wiedźmy" są silne właśnie dlatego, że wiedzą kim są i gdzie są. Bardzo dokładnie.


08 mar 2008 5:56:00
Mod
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lip 2007 16:39:15
Posty: 693
Post 
I dlatego właśnie do tej pory uważam "Wyprawę czarownic" za jedną z moich ulubionych z serii, jak również za najlepszą z cyklu o wiedźmach :) Czytałem ją już chyba z trzy razy.

A nawiązując do tej książki - śmiać mi się chciało, kiedy się wszyscy nad "Shrekiem" rozwodzili, że to takie innowacyjne podeście do tradycyjnych baśni, takie odwracanie bajkowego świata do góry nogami. Tylko, że mało kto wiedział, że Pratchett zrobił to dużo wcześniej a najlepszym porónaniem będzie właśnie porównanie "Sherka" z "Wyprawą czarownic", gdzie w podobny sposób podchodzi się do ogranych, bajkowych motywów :)

I na marginesie - pamiętacie zdanie "Mam smoka i nie zawaham się go użyć!"? Śmieszne, ale podobnego sformułowania użył Pratchett w "Czarodzicielstwie" - "Mamy maga i nie zawahamy się go użyć!", dużo, dużo wcześniej... ;

_________________
Cytuj:
"Z książkami jest tak samo jak z ludźmi: tylko niewielka część odgrywa dużą rolę, reszta gubi się w wielości."

Gregory Benford - "Zagrożenie Fundacji"


Cytuj:
"Out in the oceans of sand
I saw the future
Of a golden land
Below the plains
I've been meeting my fate
I stood the test
The universe
In the palm of my hand
Oh, am I blessed
Or cursed "


Savage Circus "Legend of Leto II"


08 mar 2008 11:47:04
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 225 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 15  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do: