Teraz jest 27 kwi 2024 23:56:49




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 100 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona
Najlepsze adaptacje pierwowzorów literackich 
Autor Wiadomość
Użytkownik

Dołączył(a): 16 gru 2007 11:39:54
Posty: 7
Post 
klaus2106 napisał(a):
Osobiście za najlepszą uważam ekranizację "Władcy Pierścieni"Tolkiena,za wspaniały rozmach,wierność z książką,oraz brak megagwiazd,których nadmiar w niektórych filmach drażni.



Co się tyczy wierności z książką to weź proszę przeczytaj "Władcę Pierścieni" jeszcze raz, bo jeżeli go czytałeś, to sporo ci umknęło. (albo zapomniałeś)


06 mar 2008 17:32:51
Zobacz profil
Post 
Proponuję "Towarzystwo Wilków". Może efekty specjalne lekko plastikowe, ale klimat ksiązki - oddany świetnie. Delirium i bajka w jednym.


08 mar 2008 5:27:44
Użytkownik

Dołączył(a): 23 wrz 2007 19:34:29
Posty: 23
Post 
a ja mam dwa typy ulubionych ekranizacji:

1) Ray Bradbury i jego "451 stopni Fahrenheita" sfilmowane przez Françoisa Truffauta w 1966. Film miał zresztą takim sam tytuł jak książka w lengłydżu "Fahrenheit 451".

2) Frank Herbert "Diuna" i to co z nią w 1984 roku zrobił David Lynch

W obydwu przypadkach klimat książek świetnie uchwycony. U Truffauta była to wszechobecna paranoja totalitarna, a u Lyncha psychodela.


08 mar 2008 12:04:17
Zobacz profil
Post 
Co do ekranizacji Trylogii Tolkiena, fakt, wiele scen pominięto, ale zawsze mogło być gorzej. Uważam, że jest to jedna z lepszy ekranizacji.


08 mar 2008 12:20:59
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 sty 2008 13:50:10
Posty: 72
Lokalizacja: Irlandia
Post 
Nie wiem czy ktos wspomnial o "Hogfather" Prachetta, mysle ze bardzo trudno oddac ten specyficzny humorek autora, a w tym filmie to sie udalo. I jeszcze wspomne Imie rózy, glownie ze wzgledu na fantastyczna role Seana Connery'ego, no i ten klimat przekletego opactwa!!

_________________
_______________________________________________________
“One of the great things about books is sometimes there are some fantastic pictures"
George W. Bush


10 mar 2008 15:17:54
Zobacz profil
Post 
Według mnie swietnie został nakręcony Władca Pierścieni Na podstawie tego samego tytułu ksiązki Tolkiena. reżyser naprawde postarał sie aby książkowa historia ożyła na ekranie kin, wiadomo filmy czasmi sie ciągną , zwłaszcza niektóre sekwencje, ale mimo wszystko nie ma wielkich zgrzytów.


11 mar 2008 21:43:01
Użytkownik

Dołączył(a): 23 lip 2007 10:46:16
Posty: 12
Post 
Ogromnym sentymentem darzę Opowieści z Narnii.... w moim przypadku najpirw byl mini serial w TV (6-7 lat wtedy mialam, o boshh jak ja plakalm jak czarownica "zabila" lwa :) ) potem książka, a nastepnie film, teraz czekam na Księcia Kaspiana... zobaczymy co z tego wyniknie


12 mar 2008 2:06:26
Zobacz profil
Post 
Zdecydowanie Władca Pierścieni, pierwsza część trochę przy nudnawa ale pozostałe są bardzo dobre


12 mar 2008 6:13:47
Post 
Najlepsza adaptacja to Władca Pierścieni. Bardzo dobra trylogia i jeszcze lepsza ekranizacja ( tylko mnie przez to nie zlinczujcie ale to moje zdanie i będę się tego trzymał ). Cała trylogię proponuję oglądać w wersji reżyserskiej która jest dużo bogatsza a zwłaszcza Powrót króla w której jest kapitalna scena gdzie Gandalf staje naprzeciwko króla Nazguli. Mam nadzieję że nie zostanie to uznane za spoiler ponieważ ta scena jest w większości reklam wersji reżyserskiej.


12 mar 2008 20:16:08
Post 
Ja stawiam na Wichrowe Wzgorza z Juliette Binoche i Ralphem Fiennesem! Idealnie oddają klimat książki - duży plus za przedstawiwnie tej historii jako "wymyślonej" przez pisarkę siedzącą w starych ruinach. Poza tym niesamowici aktorzy i cudowna muzyka! Lepiej mi się ogląda tą ekranizację niż czyta samą książkę:)


14 mar 2008 15:58:46
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 mar 2008 11:25:15
Posty: 52
Post 
Diuna wyszła tez jako serial. Więcej wątków się w nim wyjaśnia, ale tez myślę, że film Lyncha miał jakiś klimat, który ukształtował moja wizualną część postrzegania tej książki...
Co do innych ekranizacji - myslę, że z dobrej historii powstaje dobry film. Wywiad z Wampirem jest dobrym przykładem. Film świetny, choc ksiązka trzy razy lepsza :P A do tego koniecznie Zielona mila - jedyny film, który sklonił mnie do przeczytania książki Kinga. no i milion wersji 3 muszkieterów.

Regularnie czytam pierwowzory i oglądam ekranizacje (taki fetysz), porównując bardzo krytycznie. O tyle, o ile LOTR czy Opowieści z Narni zyskały w moich oczach po ekranizacji, to jednak większość filmów - nawet jeśli jest dobra - zapisuje sie w irytującym nurcie "poprawmy pisarza, bo sam nie wiedział co pisze". W związku z tym film jest o czyms innym niż książka, nawet jeśli historia ta sama (patrz Wywiad... Wycięli cały wątek z wyjazdem do Transylwanii, a dla mnie on zmieniał kompletnie charakter opowieści..., albo Czekolada - w oryginale Reynaud był księdzem, a nie burmistrzem). A czasem wychodzi coś tak tragicznego jak Postman, nakręcony skondinąd na podstawie świetnej powieści SF... O Wiedźminie nie wspomnę (szkoda słów). Ostatnio takim rozczarowaniem był Eragon (nie jestem fanką ksiązki, ale możliwości były spore, a wykonanie tragiczne). No i - niestety - moim zdaniem nie ma dobrych adaptacji komiksów. X-meni jeszcze się obronią, albo Hellboy (ale tylko troszkę), ale nawet mojego kochanego Dardevila zekranizaowano zaledwie dostatecznie. Myślę, że w dziedzinie SF ekranizacje - mimo efektów specjalnych - są na niskim poziomie. Jedyny wyjątek to rosyjskie kino i ekranizacje powieści Łukanienki... A oni mieli budżet mniejszy od Wiedźmina. To aż bolesne.

_________________
Ty, który stwarzasz jagody...
Moje zapasy źródeł ;)
Obrazek


14 mar 2008 16:58:00
Zobacz profil
Post 
Nie zapominajmy o Zielonej Mili, a do tego dodałbym Forest Gump, Skazani na Shawshank. Milczenie Owiec tez świetne. WP bardzo dobre ale na książkę jakoś nie mam ochoty nie mój klimat.


15 mar 2008 12:19:04
Post 
Wywiad z Wampirem ^^. Co prawda książkę czytałam dopiero pomiędzy kilkakrotnym obejrzeniem filmu, ale to i tak nic nie ujęło ekranizacji. Zazwyczaj po przeczytaniu książki, obejrzenie jej ekranizacji sprawia mi zawód. W tym akurat przypadku było inaczej. Poza tym muszę stwierdzić, że wywiad był najlepszym filmem o wampirach jaki kiedykolwiek oglądałam. Żadnych "potworzastych", wykrzywionych potworów. Wampiry ukazane jako piękne i inteligentne stworzenia. W Wywiadzie udało się stworzyć świetny klimat, w przeciwieństwie do kontynuacji serii o wampirach, czyli filmu "Królowa Potępionych", gdzie bohaterowie zostali przedstawieni płytko i postawiono jedynie na efekty. W Wywiadzie idealnie pokazano zjawisko mijającego czasu, te kostiumy i dekoracje. Film może nie zaskakuje efektami ale i bez tego jest cudowny. Świetne kreacje aktorskie. Sądzę, że ekranizacja, już bardziej nie mogłaby oddać klimatu książki.


15 mar 2008 12:59:06
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 lip 2007 2:33:14
Posty: 21
Lokalizacja: Wielkopolskie
Post 
Jedną z lepszych ekranizacji ostatnich lat jest ekranizacja pierwszej części Opowieści z Narnii. Reżyser wiernie przedstawił wszystko to co w książce poczynając od postaci, poprzez krajobrazy a na klimacie powieści kończąc. Może nawet spodobałaby się autorowi chociaż był przeciwnikiem filmowania swoich powieści.


17 mar 2008 0:45:28
Zobacz profil
Post 
ja natomiast polecalam bym ekranizacje ksiazki Lucy Mound Montgomery pt " Ania z Zielonego Wzgorza" Bedac jeszcze w podstawowce przeczytalam wszystkie czesci Ani z zapartym tchem. Po tylu latach chętnie wracam do książek, ale radość moja z pojawienia się filmu również była ogromna. Film, jak mało który, niewiele odbiega od książki. Film nakręcony w spektakularnej scenerii Wyspy Księcia Edwarda w Kanadzie, przedstawia czarujące życie sieroty Ani Shirley, począwszy od jej zmagań jako nastolatki do jej sukcesów jako młodej kobiety. jest to subtelna epopeja, pełna humoru, stylu i emocjonalnej siły. Ekranizacja zostala zrobiona naprawde na wielkiem poziomie.


17 mar 2008 1:20:51
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 100 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do: