Teraz jest 25 kwi 2024 7:30:41




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Sapkowski nominowany do David Gemmell Legend Award 
Autor Wiadomość
Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lip 2007 19:38:54
Posty: 3266
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: eClicto, iPad, K3 WiFi, K4
Post Sapkowski nominowany do David Gemmell Legend Award
Obrazek

ksiazki.wp.pl napisał(a):
Andrzej Sapkowski otrzymał nominację do nagrody David Gemmel Award for Fantasy za angielskie wydanie pierwszej części sagi o wiedźminie The Blood of Elves.

Nagroda David Gemmell Legend Award powstała dla uhonorowania pamięci zmarłego pisarza i przeznaczona jest dla powieści fantasy napisanych w duchu dokonań Davida Gemmella, co oznacza przede wszystkim heroic fantasy w klasycznym stylu.

Nominacje do nagrody zgłaszają wydawcy, natomiast ostateczny werdykt należy do czytelników, którzy drogą głosowania on line wyłaniają pięć najlepszych powieści. Spośród nich panel ekspertów wybierze zwycięzcę. Konkurs dotyczy wyłącznie utworów w języku angielskim. Głosować może każdy w terminie do marca 2009 roku, a rozstrzygnięcie nastąpi w czerwcu w Londynie.

Zwycięzca otrzyma trofeum - replikę słynnego topora Drussa, bohatera cyklu powieściowego Davida Gemmella.


Głosować można będzie na stronie David Gemmell Legend Award od 26.12.2008 do 03.2009. Mam nadzieję, że nikogo nie trzeba będzie do oddania głosu na Sapka zachęcać - bo głosować będzie mógł każdy, i to bez rejestracji na stronie.

Swoją drogą - tylko ja uważam, że okładki Sapka w stosunku do wydań superNOWEJ ciekawsze się zrobiły?

Myślicie, że Sapkowi uda się zgarnąć tę prestiżową nagrodę i jeszcze bardziej spopularyzować polską fantastykę na Zachodzie?

_________________
Cytuj:
Muad'Dib uczył się prędko, ponieważ najpierw przeszedł szkolenie jak się uczyć. A najpierwszą ze wszystkich otrzymał lekcję podstawowej wiary, że może się nauczyć. Szokuje odkrycie, jak wielu ludzi nie wierzy, że mogą się nauczyć, a o ile więcej uważa, że nauka jest trudna.


13 paź 2008 9:13:24
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 18 sie 2008 11:41:51
Posty: 28
Lokalizacja: Gdańsk
Post Re: Sapkowski nominowany do David Gemmell Legend Award
Wspaniała nowina. :D
Mori napisał(a):
Myślicie, że Sapkowi uda się zgarnąć tę prestiżową nagrodę i jeszcze bardziej spopularyzować polską fantastykę na Zachodzie?

Ma spore szanse, choć nic nie jest pewne. W każdym bądź razie życzę sukcesu. Na pewno zagłosuję.

P.S. Okładka rzeczywiście ciekawa. Chociaż te z superNOWEJ nie były najgorsze. ;P


13 paź 2008 15:10:41
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 gru 2007 15:57:00
Posty: 36
Post 
Dobrze by było gdyby Wiedźmin zdobyl tą nagrodę, to napewno pomogłoby mu w zdobyciu serc anglojęzycznych czytelnikow. Co do okladki to niezła, ale te stare bardziej mi pasowaly, czyżby sentyment?

_________________
"Widziałem odległe krańce Wieloświata i wróciłem do Sigil, by o nich opowiedzieć. Stąpałem po ciałach martwych bogów i nawijałem promienie księżyca w Astralu stojąc naprzeciw tysiąca krzyczących rycerzy githyanki. Przekroczyłem granice egzystencji i patrzyłem, jak moja esencja drży przede mną. Cóż mogę dla Ciebie uczynić?"


14 paź 2008 19:14:31
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 27 lut 2008 13:07:55
Posty: 25
Post 
Zapewne jestem odosobniony w swoich preferencjach, ale nie cenię zbyt wysoko dokonań Sapkowskiego w czystej fantasy. Tak naprawdę podobało misie tylko pierwsze, krótkie opowiadanie "Droga z której się nie wraca". Opowiadanie będące swoistym trailerem cyklu, opisuje przybycie do pewnej wioski druidki Visenny, która po drodze spotyka nieznajomego wojownika Korina, następnie lecząc go z poniesionych ran. Została wysłana przez Krąg Druidów, aby wyjaśnić sprawę Kościeja - potwora, który od jakiegoś czasu nęka okolicę blokując ważny trakt kupiecki. Pomaga m.in. zorganizować okoliczną ludność do walki z bandą zbójów łupiących wioski. Ostatecznie, dzięki informacjom zdobytym od pojmanego czarownika, razem z Korinem i miejscowym kowalem Mikulą, Visenna pokonuje potwora wypełniając swoje zadanie.
Później Sapkowski sugeruje, że w wyniku spotkania narodził się Garalt.
Cały cykl wydaje mi się przegadany sztuczny i nużący, może poza ciekawą postacią Ciri. Wszyscy moi znajomi cenia cykl o Wiedźminie, ale według mnie cykl husycki jest znacznie ciekawszy. Jestem niezwykle ciekaw, czy Angole również poddadzą się tej trudno zrozumiałej (DLA MNIE!!!) fascynacji polskich czytelników postacią Geralta. Jako polski patriota m usze za Sapka trzymać kciuki, szkoda tylko że nie jest nominowana choćby Kossakowska....

Tak naprawdę najlepsza rzecz Sapkowskiego według mnie, to bardzo ciekawe opowiadanie "W leju po bombie", nie mające nic wspólnego z fantasy!!!


14 paź 2008 19:35:19
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 13 maja 2008 15:24:34
Posty: 134
Post 
Wspaniałą wiadomość. Cieszę się, że nasi twórcy są doceniani również za granicą. Teraz musimy w tym tylko pomóc ;) Hm, nie wiem jak dla was, ale dla mnie ma zupełnie egzotyczną konkurencję - nie znam żadnej z nominowanych osób, nie czytałem żadnego dzieła. Czy ktoś mógłby coś powiedzieć na ich temat ?


16 paź 2008 21:38:20
Zobacz profil
Pocketbook Killer
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lip 2007 20:07:55
Posty: 1513
Lokalizacja: Toruń
eCzytnik: Kindle 3 WiFi
Post 
Tej konkurencji to od cholery tam jest, widzę. Naprawdę nie znasz żadnego z nazwisk? Przejawiają się tam dość słynne nazwiska, by wymienić Feista czy Eriksona, zapuszczone u nas Kate Elliott czy Fionę McIntosh. Mnie cieszy, że część z tych książek już ukazało się albo niedługo ma zamiar ukazać na polskim rynku. Wyszedł już V.S. Redick i jego "Sprzysiężenie Czerwonego Wilka", M. Chadbourna wydadzą na pewno bo to 3 część trylogii i to dobrej, należaloby nadmienić. Nie wyobrażam też sobie, by ISA nie wydała nowego morgana (problemem niestety będzie cena i data premiery, pewnie za rok). Nie wiem jak będzie z Barclayem, którego u nas reaktywowano ale z marnym skutkiem chyba, oceniając po biblionetce. Poza tym akurat ta nominacja to za 4 tom cyklu, którego u nas nie wydawano akurat. Zapewne ISA wyda jeszcze dalsze części "Ascendentów Estorei" i sobie odpuści tamten cykl bo autor zaczął go pisać o wiele wcześniej a u nas nic nie wydano. Tom Lloyd też był u nas niedawno wydany - jego "Siewca burzy"to dobra powieść ale szału aż takiego nie robi, jakby się można było spodizewać po WIELKICH zapowiedziach. Rebis z penwością tę nominowaną część wyda, pytanie tylko kiedy i kto będzie tlumaczył bo z nimi to nigdy nie wiadomo. Paul Kearney to już znane nazwisko na rynku fantasy, głównie z jego cyklu "Boże monarchie" (cieszącego się u nas sporą popularnością sądząc po bnetce). Aż szkoda, ze zapewne nikt nie będzie chciał go wydać, choć od ukończenia ostatniego tomu "Bożych" (2002) napisał ledwie 4 powieści. Widać się zaciął chłopak. Joe Abercrombie już byłf zapowiadany przez ISĘ, nominacja to zdaje się drugi tom cyklu po którym się jednak dużo nie spodziewam. Zapewne to coś rozrywkowego jak John Scalzi, tyle, że fantasy. Zobaczymy. Ja najbardziej ucieszę się z "Iron Angel" ALana Campbella bo jego pierwsza część cyklu była naprawdę świetna (o czym przekonacie się czytając recenzję "Nocy blizn" w odpowiednim dziale).

Tak więc kilka znajomych nazwisk jest, nie wspominam o starych wygach (jak na polski rynek), o których na początku wspomniałem, oprócz tego nominację dostała też Flewelling, która ma u nas wielu fanów, a których polscy wydawcy mają, niestety, w dupie.

_________________
"A co zrobiłeś najodważniejszego w swoim życiu?
Splunął na drogę krwawą flegmą. Wstałem dziś rano, odparł."

//Cormac McCarthy - Droga


20 paź 2008 11:45:50
Zobacz profil
Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lip 2007 19:38:54
Posty: 3266
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: eClicto, iPad, K3 WiFi, K4
Post 
http://www.polldaddy.com/poll.aspx?p=1226556 GŁOSOWAĆ!

Sapek jest mniej-więcej szósty na liście, gdyby ktoś miał problemy z odnalezieniem (BLOOD OF ELVES - Andrzej Sapkowski -- dla przypomnienia). Zaznaczamy i klikamy na VOTE na dole strony (taki przycisk).

_________________
Cytuj:
Muad'Dib uczył się prędko, ponieważ najpierw przeszedł szkolenie jak się uczyć. A najpierwszą ze wszystkich otrzymał lekcję podstawowej wiary, że może się nauczyć. Szokuje odkrycie, jak wielu ludzi nie wierzy, że mogą się nauczyć, a o ile więcej uważa, że nauka jest trudna.


27 gru 2008 0:31:18
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 23 lis 2008 21:52:07
Posty: 31
Post 
zagłosowałem na Sapka. Czy ktoś czytał angielskie wydanie? Nie znam też żadnych fachowych recenzji ani opinii na różnego rodzaju forach o Sapkowskim. Chodzi mi oczywiście o anglojęzycznych odbiorców. Pytanie z jakim przyjęciem spotka się za Kanałem? Mogę się mylić, ale wydaje mi się że biorąc pod uwagę z jednej trudności w oddaniu klimatu w tłumaczeniu a z drugiej konkurencję anglojęzycznych autorów (którzy mają tę wyższość że piszą w języku odbiorcy) Sapkowski może mieć trudności.

Z pewnością wiele zależy od marketingu a na pierwszy rzut oka okładka i tytuł robią dobre wrażenie. Jeżeli padnie wystarczająco wysoka liczba głosów może będzie to kolejna cegiełka... A propos tej liczby głosów - u siebie nie mogę obejrzeć wyników tej sondy. Czy mógłby ktoś sprawdzić i je tutaj podać? procentowo i w liczbach bezwzględnych?


27 gru 2008 4:56:39
Zobacz profil
Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lip 2007 19:38:54
Posty: 3266
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: eClicto, iPad, K3 WiFi, K4
Post 
http://gemmellaward.ning.com/forum/topi ... opic%3A936

Zbigniew Braniecki napisał(a):
I was surprised to find Blood of Elves in the Bookstore in downtown Victoria, Bc, Canada. It takes half of a shelve together with a re-edition (?) of Last Wish - hard to miss.
On the other hand I'm surprised to see really few reviews in the Internet. I just checked Technorati and just googled for reviews of Blood of Elves and the results are not impressive. Wondering why, since Last Wish got pretty good reviews and Blood of Elves is a hell lot better IMO.

I did read both in English, but since I'm not a native it's hard to judge the quality of translation for me. Sapkowski is basing a lot on a brilliant dialogues and descriptions of action. Reading in English was smooth for me, and I had a feeling that translator kept all the story and all sentences intact, but I'm still not sure if native speakers will find the book using their word-jokes and their ancient-language cases the same funny and majestic as we find in Polish.


Jesica napisał(a):
The translation is as good, as it can be - there are some words in Polish language that can't be translated in eglish.
In Polish edition Dandelion is called Jaskier ;)

_________________
Cytuj:
Muad'Dib uczył się prędko, ponieważ najpierw przeszedł szkolenie jak się uczyć. A najpierwszą ze wszystkich otrzymał lekcję podstawowej wiary, że może się nauczyć. Szokuje odkrycie, jak wielu ludzi nie wierzy, że mogą się nauczyć, a o ile więcej uważa, że nauka jest trudna.


27 gru 2008 9:46:05
Zobacz profil WWW
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 lut 2008 23:46:19
Posty: 107
Lokalizacja: z wykopalisk
Post 
Oczywiście zagłosowałam i rozpuściłam wici wśród znajomych, więc kilkanaście głosów Sapkowi wpadło :)

Wyniki sondy nie działają nikomu, mam nadzieję, że wkrótce to naprawią. Ważne, że głosować się da.


27 gru 2008 14:05:01
Zobacz profil
Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lip 2007 19:38:54
Posty: 3266
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: eClicto, iPad, K3 WiFi, K4
Post 
Misriya napisał(a):
Wyniki sondy nie działają nikomu, mam nadzieję, że wkrótce to naprawią. Ważne, że głosować się da.


Prawdopodobnie nie naprawią wcale. W końcu to normalne przy tego typu głosowaniach, iż nie znasz wyników do czasu zakończenia - inaczej nie byłoby funa. Zresztą to i tak nie koniec - jeśli Sapek przejdzie, to będzie trzeba głosować po raz wtóry, ale wtedy wybór tylko wśród pięciu najlepszych będzie. Trzymajmy więc kciuki za ASa!

_________________
Cytuj:
Muad'Dib uczył się prędko, ponieważ najpierw przeszedł szkolenie jak się uczyć. A najpierwszą ze wszystkich otrzymał lekcję podstawowej wiary, że może się nauczyć. Szokuje odkrycie, jak wielu ludzi nie wierzy, że mogą się nauczyć, a o ile więcej uważa, że nauka jest trudna.


27 gru 2008 14:07:16
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 13 maja 2008 15:24:34
Posty: 134
Post 
Mam cichą nadzieję, że jednak mu się uda. To byłby wielki sukces polskiej literatury. Pożyjemy, zobaczymy.


27 gru 2008 14:12:17
Zobacz profil
Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lip 2007 19:38:54
Posty: 3266
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: eClicto, iPad, K3 WiFi, K4
Post Re: Sapkowski nominowany do David Gemmell Legend Award
No i proszę - mamy piatkę finalistów:
http://gemmellaward.com/profiles/blogs/the-short-list napisał(a):
ABERCROMBIE, Joe – Last Argument of Kings (Gollancz/Pyr)
MARILLIER, Juliet – Heir to Sevenwaters (Tor UK)
SANDERSON, Brandon - The Hero of Ages (Tor US)
SAPKOWSKI, Andrzej - Blood of Elves (Gollancz)
WEEKS, Brent - The Way of Shadows (Orbit)


Co to oznacza? Ano to, że wszyscy powinni PONOWNIE zagłosować na Sapka tutaj: http://www.polldaddy.com/p/1538604/ -- i niech wreszcie polska fantastyka coś zwojuje!

_________________
Cytuj:
Muad'Dib uczył się prędko, ponieważ najpierw przeszedł szkolenie jak się uczyć. A najpierwszą ze wszystkich otrzymał lekcję podstawowej wiary, że może się nauczyć. Szokuje odkrycie, jak wielu ludzi nie wierzy, że mogą się nauczyć, a o ile więcej uważa, że nauka jest trudna.


14 kwi 2009 23:43:03
Zobacz profil WWW
Pocketbook Killer
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lip 2007 20:07:55
Posty: 1513
Lokalizacja: Toruń
eCzytnik: Kindle 3 WiFi
Post Re: Sapkowski nominowany do David Gemmell Legend Award
A weź przestań. Sapkowski miał swój czas na przełomie lat 80 i 90. Teraz są inni autorzy i on wcale nie jest najlepszy. Ja bym dał Huberatha zamiast niego. Jestem pewien, że zdobyłby wielu fanów za granicą.

_________________
"A co zrobiłeś najodważniejszego w swoim życiu?
Splunął na drogę krwawą flegmą. Wstałem dziś rano, odparł."

//Cormac McCarthy - Droga


15 kwi 2009 0:29:54
Zobacz profil
Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lip 2007 19:38:54
Posty: 3266
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: eClicto, iPad, K3 WiFi, K4
Post Re: Sapkowski nominowany do David Gemmell Legend Award
Spokojnie, spokojnie. Nasza fantastyka na razie na Zachodzie nie istnieje tak naprawdę (współczesna fantastyka, zanim ktoś wypadnie z Lemem) - a Sapkowski jest IDEALNY na początek według mnie.

Poza tym polski dobry pisarz, więc uważam, że popierać na arenie międzynarodowej po prostu trzeba.

_________________
Cytuj:
Muad'Dib uczył się prędko, ponieważ najpierw przeszedł szkolenie jak się uczyć. A najpierwszą ze wszystkich otrzymał lekcję podstawowej wiary, że może się nauczyć. Szokuje odkrycie, jak wielu ludzi nie wierzy, że mogą się nauczyć, a o ile więcej uważa, że nauka jest trudna.


15 kwi 2009 0:52:06
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do: