Teraz jest 29 mar 2024 17:58:12




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 50 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
Literatura obozowa 
Autor Wiadomość
Post Brzosko-Medryk Danuta "Mury w Ravensbruck"
Wspaniala ksiazka o druzynie harcerskiej, ktora istniala w obozie w Ravensbruck. Nosila nazwe Mury, jej czlonkiniami byly harcerki i instruktorki harcerskie, ktore czynnie dzialaly na terenie obozu - wspanialy opis odwagi i szlachetnosci, na jakie mozna sie zdobyc w obliczu smierci. Ksiazka, ktora rownoczesnie wyciska lzy z oczu i daje nadzieje na przyszlosc.

No i jeszcze ksiazki o Syberii - wspomniana juz "Syberiada" Zbigniewa Domino czy "Tulacze dzieci" napisane przez Hanke Ordonowne. Ta ostatnia ksiazka opowiada o losach dzieci zeslanych wraz z rodzinami na Syberie, ktorych czesc po ukladzie Sikorski - Majski wywieziono z terenu ZSRR poprzez Indie i Bliski Wschod do Europy Zachodniej. Niesamowita ksiazka, w ktorej informacje dostajemy z pierwszej reki - autorka zajmowala sie dziecmi w trakcie ich wedrowki do wolnosci. Opisy potwornych krzywd daja obraz tego, co dzieciaki przezywaly na Syberii patrzac wielokrotnie na smierc swoich najblizszych, tracac caly swoj swiat, bezpieczenstwo i nadzieje.


28 maja 2008 15:28:41
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 kwi 2008 3:22:01
Posty: 351
Lokalizacja: Windy City
Post 
Właśnie: wspomiane książki o Syberii przypomniały mi jeszcze jedną pozycję: Fiodor Dostojewski "Zapiski z Domu Umarłych".
Skazany na śmierć pisarz, któremu w ostatniej chwili, tuż przed plutonem egzekucyjnym, karę zamieniono na zesłanie, w tej powieści
przedstawia swe spostrzeżenia na temat katorżników, ich zachowań i natury. Dostojewski jest dobrym obserwatorem i potrafi
wnikliwie opisać relacje między więźniami, ich wzajemne uprzedzenia i interakcje.

_________________
Beatus vir qui suffert tentationem, quoniam cum probatus fuerit accipiet coronam vitae.


28 maja 2008 16:47:32
Zobacz profil
Post 
Ja natomiast polecę ze swojej strony książkę "Usta pełne kamieni" opisującą życie obozowe w obozach w Korei Północnej. Książka drastyczna i aż dziw bierze, że w XXI wieku metody rodem z obozów koncentracyjnych są nadal na porządku dziennym.


01 cze 2008 9:54:21
Post 
Pamiętam z młodości książkę przeczytaną jednym tchem, a noszącą tytuł "Więzień [tu numer] miał 16 lat", autora niestety nie pamiętam. Trudno mi dziś powiedzieć, czy była to literatura wysokich lotów, ale bardzo mnie wtedy poruszyła. Myślę zresztą, że pierwsze zetkniecie z obozowymi wspomnieniami musi poruszyć każdego czytelnika.


05 cze 2008 18:13:38
Post 
Literatura obozowa kiedyś mnie intresowała .Kepiński pisał o obozie.Zapamiętałem że najlepiej przeżyć w parach bo gdy jedn upadnie drugi go podniesie.Muzułmanie których martwe oczy mówiły o rezygnacji ...Wieżniowie przywdziewający strzepki niemieckich mundurów... Jeden dzień Iwana Denisowa Sołżenicyna przypominał Wspomnienia z martwego domu Dostojewskiego.Rywalizacja o żywność 'donosicielstwo, celowe niszczenie solidarności grupowej...O ile dobrze pamietam jedynie Józef Czapski opisywał życie obozowe z humorem


23 cze 2008 5:25:38
Użytkownik

Dołączył(a): 15 kwi 2008 17:25:33
Posty: 8
Lokalizacja: Poznań
Post 
Ja od paru lat interesuje się II Wojną Światową. I przeczytałam mase ksiazek o holokauscie. Do tych wykorzystanych należą
"Dymy nad Birkenau" S. Szmaglewskiej ("Czarne stopy")
"W Birkenua nie umierało sie samotnie"
"Autobiografia komendanta obozu w Oświęcimiu"


10 lip 2008 12:14:10
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 24 wrz 2008 17:25:24
Posty: 25
Post 
Napiszę parę słów o książce Mieczysława Panza "Prawo pięści". Ta nie wspomniana na forum pozycja będąca zbiorem wspomnień wojennych autora jest ze wszech miar godna polecenia. Część z nich dotyczy pobytu autora na Pawiaku a w konsekwencji tego w Majdanku. Ze względu na rozdział w niej opisujący obozowe losy brata mojego pradziadka Mikołaja Steblińskiego ps. "Kola" tym bardziej mi bliska. Miło mieć w rodzinie kogoś, kto uciekł jedną z najsłynniejszych obozowych ucieczek podczas II Wojny Swiatowej. Sama książka pomimo grozy przedstawionych wydarzeń czyta się doskonale i jest dużo bardziej wartościowa od większości obecnie wydawanych w tej tematyce. Gorąco polecam!

_________________
PŁOMIENIU ODWRÓĆ SIĘ


26 wrz 2008 14:13:28
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 10 wrz 2008 21:41:57
Posty: 23
Lokalizacja: inÂąd
Post 
pięć lat kacetu to rzeczywiście niezwykła książka. Jak wspominają poprzednicy ukazuje obóz oczami cwaniaka. I to cwaniactwo autorowi uratowało nieraz skórę bo usilnie nie dawał się zmuzułmanić a potem nawet pozwoliło w obozie "ustawić się"


29 wrz 2008 22:34:45
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 gru 2008 12:29:02
Posty: 40
Post 
ARSE-VERSE napisał(a):
Napiszę parę słów o książce Mieczysława Panza "Prawo pięści". Ta nie wspomniana na forum pozycja będąca zbiorem wspomnień wojennych autora jest ze wszech miar godna polecenia. Część z nich dotyczy pobytu autora na Pawiaku a w konsekwencji tego w Majdanku. Ze względu na rozdział w niej opisujący obozowe losy brata mojego pradziadka Mikołaja Steblińskiego ps. "Kola" tym bardziej mi bliska. Miło mieć w rodzinie kogoś, kto uciekł jedną z najsłynniejszych obozowych ucieczek podczas II Wojny Swiatowej. Sama książka pomimo grozy przedstawionych wydarzeń czyta się doskonale i jest dużo bardziej wartościowa od większości obecnie wydawanych w tej tematyce. Gorąco polecam!



Miło to by było, gdyby Twój antenat nie musiał uciekać. Dobrze, że wspominasz książkę, o której chyba nikt wcześniej nie pisał. Ale czy bardziej wartościową- pozwól ocenić innym. Dla mnie osobiście literatura obozowa to lektura wstrząsająca- może dlatego, że zanim przeczytałem cokolwiek to jako dziecko zwiedziłem Auschwitz. Nigdy tego nie zapomnę, choć lata trochę złagodziły te obrazy. Nie mogę sobie wyobrazić, jak po przeżyciu takich okropności można było nie zwariować. "Pięć lat kacetu" Grzesiuka moim skromnym zdaniem to nie przechwałki warszawskiego cwaniaczka, lecz swoiste antidotum na to upodlenie i odczłowieczenie obozowe. Pamiętajmy, że odpowiednio dawkowany- śmiech jest lekarstwem na chorobę duszy. Natomiast inne pozycje, jak "Medaliony", wspomniany wcześniej "Dom lalek"- gorąco polecam, czy opowiadania Borowskiego to książki poważne i wręcz tragiczne- tak jak przeżycia więźniów. Na ich tle "Król szczurów" jawi się troszkę groteskowo i mam tu na myśli głównie tematykę- żerowanie na towarzyszach niedoli, choć również uważam go za pozycję interesująca.

Już po wysłaniu tego posta przypomniałem sobie jeszcze jedną pozycję wartą przeczytania. To książka napisana przez reportera BBC- niestety nazwiska nie pomnę- "Naziści-ostateczne rozwiązanie". Przedstawia ona całą filozofię hitlerowców dotyczącą Żydów oraz organizację obozów śmierci i ich funkcjonowanie. Polecam.

_________________
...ja cóż- włóczęga, niespokojny duch...


12 sty 2009 18:17:08
Zobacz profil
Post 
Do dotymczasowego sbioru Mozna dodać "Szkarłatne drzewo nadziei" autorstwa Clary Olink Kelly. Książka opisana w formie pamiętnika opisuje losy rodziny autorki i jej samej od przybycia na Jawę do wyzwolenia przez brytyjskie wojska obozów japońskich.Książka ukazuje ze nie tylko niemcy przyczynili się do śmierci wielu ludzi w obozach ale również Japońcy.
Mi przypadła do gustu książka.Choć jest pisana z perspektywy dziecka czyta się jednym tchem
Polecam:)


18 lut 2009 20:28:49
Użytkownik

Dołączył(a): 06 kwi 2008 22:38:42
Posty: 17
Post Re: Literatura obozowa
wymieniliscie juz chyba wszystkie pozycje z tej tematyki, jakie znam. poraza w nich panujace na okraglo prawo dżungli - przetrwa najsilniejszy i najbardziej cwany, inaczej zostanie 'zadeptany' na smierc. pomimo tak fatalnej sytuacji, ludzie potrafili jeszcze okazywac sobie wspolczucie, pomoc i zrozumienie, choc niestety...nie zawsze.


24 mar 2009 0:05:58
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 02 wrz 2007 22:07:28
Posty: 30
Lokalizacja: Warszawa
Post Re: Literatura obozowa
Niedawno ukazała się kolejna pozycja o tematyce obozowej - "Listy z pudełka" Ann Kirschner. Książka przedstawia losy niemieckiej żydówki, która spędziła 5 lat w obozach pracy. Udało jej się ukryć i przechować listy, które otrzymywała w tym czasie od rodziny i przyjaciół, po latach listy przekazała swojej córce. Książka powstała właśnie na podstawie tych listów. Jest bardzo poruszająca, choć napisana niemalże bez emocji. I choć życie w obozach pracy nie było aż tak ciężkie jak w obozach koncentracyjnych, daje wiele do myślenia.

_________________
Joa


24 mar 2009 22:48:56
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 14 sie 2007 2:45:01
Posty: 5
Post Re: Literatura obozowa
Stosunkowo niedawno ukazała się książka zahaczjąca o tematykę obozową, nosi tytuł "Chłopiec w pasiastej piżamie" John Boyne.
Świat obozowy poznajemy oczami dziewięciolatka, syna komendanta obozu koncentracyjnego.
Książka inna, ale moim zdaniem warta przeczytania.


25 mar 2009 20:17:56
Zobacz profil
Post Re: Literatura obozowa
Jeśli chodzi o źródła dotyczące tematyki oświęcimskiej to ja m.in. takie użyłam w mojej dawnej pracy na studiach:

Halina Birenbaum, Die Hoffnung stirbt zuletzt, Hagen 1989.
Chawka Folman – Raban, Nie rozstałam się z nimi, Warszawa 2000.
Wiesław Kielar, Anus Mundi, Kraków 1972.
August Kowalczyk, A barbed wire refrain, Oświęcim 2006.
Stanisław Kowalski, Niezapomniana przeszłość, Oświęcim 2001.
Szymon Laks, Gry oświęcimskie, Oświęcim 1998.
Primo Levi, Czy to jest człowiek, Kraków 1978.
Charles Liblau, Die Kapos von Auschwitz, Oświęcim 1998.
Kazimierz Piechowski, Byłem numerem, Warszawa 2004.
Konstanty (Kot) Piekarski, Umykając piekłu, Warszawa 2005
Tadeusz Sobolewicz, Wytrzymałem więc jestem, Katowice 1986.


07 lip 2009 1:19:27
Użytkownik

Dołączył(a): 04 wrz 2010 10:31:47
Posty: 1
eCzytnik: :))
Post Re: Literatura obozowa
Temat troche "zakopany" ale czas go odswiezyc.

Pasjonuje sie wlasnie ta literatura ale bardzo trudno jest zdobyc niektore ksiazki, chodzi mi tutaj o:
Kazimierz Tymisnki - "Uspokoic Sen"
Danuta Brzosko-Mędryk - "Niebo Bez Ptakow"

moze ktos posiada te ksiazki i chcialby je sprzedac ?

Od siebie polecam
"Medaliony"
"Bylem Asystentem Doktora Mengele"
Opowiadania Borowskiego
"Oswiecim W Oczach SS"
"Zdazyc Przed Panem Bogiem"


06 wrz 2010 16:36:07
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 50 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do: