Teraz jest 02 maja 2024 13:01:38




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 143 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następna strona
Polskie znaki w PRS i modyfikacje 
Autor Wiadomość
Użytkownik

Dołączył(a): 13 maja 2008 15:24:34
Posty: 134
Post 
@drozdek

Nie łapiesz. Może i taki program istnieje, ale ja chce to napisać tak, by bardzo łatwo można było stworzyć porty dla innych systemów operacyjnych.

@lipcio

Ale domyślam się, że nie tylko Sony Reader PRS-505 ma taki problem. Być może innym osobom, korzystającym z alternatywnych czytników by to pomogło.


12 cze 2008 19:33:17
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 mar 2008 0:11:57
Posty: 70
Lokalizacja: Albedo 0.39
eCzytnik: SONY PRS 505
Post 
MatCh napisał(a):
@drozdek

Nie łapiesz. Może i taki program istnieje, ale ja chce to napisać tak, by bardzo łatwo można było stworzyć porty dla innych systemów operacyjnych.

@lipcio

Ale domyślam się, że nie tylko Sony Reader PRS-505 ma taki problem. Być może innym osobom, korzystającym z alternatywnych czytników by to pomogło.


@Match

Używając Twojej terminologii, mam wrażenie że to Ty nie łapiesz istoty nieistniejącego problemu. Bo za taki można uważać znaleziony przez Ciebie "problem wykrzaczania się polskich liter w Sony PRS-505". Będę już kolejnym rzeczywistym użytkownikiem czytnika, który stwierdza że coś takiego nie ma miejsca. Sprawa dawno rozwiązana, opisana, przerobiona w praktyce. Gdybyś rzeczywiście używał rzeczonego urządzenia to wiedziałbyś że mam rację. Tak więc, przyszli użytkownicy Sony PRS-505, nie przejmujcie się bo taki problem nie istnieje.


12 cze 2008 22:14:25
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 lis 2007 12:02:51
Posty: 139
Lokalizacja: Chicago
Post 
Ja również potwierdzam że problem wyświetlania polskich liter w czytniku Sony PRS-505 został już rozwiązany. Jestem właścicielem tego czytnika i wiem że dostosowanie go do polskich liter z pomocą informacji zawartych w tym temacie jest bardzo proste do zrobienia i działa na 100%. Temat ten dotyczy czytnika Sony więc nie ma co dyskutować o tym że jakiś program przydałby się na inne czytniki. Ja uważam że problem polskich liter jest zamknięty a dalsze drążenie tematu dla mnie równoznaczne będzie ze spamowaniem.

_________________
Obrazek Obrazek


13 cze 2008 10:22:35
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 24 kwi 2008 13:26:17
Posty: 128
Post 
Trochę się zgubiłem. Na dniach mam dostać czytnik więc, na razie nie mogę sprawdzić. Mam więc pytanie
Czy do wyświetlania polskich liter trzeba
a) sflaszować czytnik ORAZ przerabiać w BD książki na LRF
b) wystarczy sflaszować czytnik i mieć kodowanie Windows 1250 na plikach .txt, .rtf itp
c) NIE flaszować czytnika, i TYLKO przerabiać w BD ksiązki na na lrf z polskimi literkami
Które odpowiedzi są prawidłowe ?
Generalnie mam już nieco książek przerobionych na lrf i nie wiem czy jak otrzymam PRS-505 to muszę zacząć od przeróbki firmware czy nie.
Pytam bo po kilkukrotnym przeczytaniu postów w tym temacie nadal nie jestem pewien.


13 cze 2008 13:15:15
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 gru 2007 22:34:46
Posty: 45
Post 
Najlepiej jest i sflashować czytnik i przerobić ebooka na BD.
Jeśli tylko dokonasz konwersji na BD bez flashowania czytnika,strony podczas czytania będą się zmieniać o wiele wolniej ok 4 sek.
Natomiast jeśli sflashujesz czytnik i wkleisz ebooka nieprzerobionego na BD,to najczęściej albo rozmiar czcionki nie będzie odpowiadał albo format i wiele innych czynników ,także najlepiej jest i sflashować i przerobić na BD.


13 cze 2008 20:47:35
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 mar 2008 12:30:15
Posty: 71
Post 
linka napisał(a):
Trochę się zgubiłem. Na dniach mam dostać czytnik więc, na razie nie mogę sprawdzić. Mam więc pytanie
Czy do wyświetlania polskich liter trzeba
a) sflaszować czytnik ORAZ przerabiać w BD książki na LRF
b) wystarczy sflaszować czytnik i mieć kodowanie Windows 1250 na plikach .txt, .rtf itp
c) NIE flaszować czytnika, i TYLKO przerabiać w BD ksiązki na na lrf z polskimi literkami
Które odpowiedzi są prawidłowe ?
Generalnie mam już nieco książek przerobionych na lrf i nie wiem czy jak otrzymam PRS-505 to muszę zacząć od przeróbki firmware czy nie.
Pytam bo po kilkukrotnym przeczytaniu postów w tym temacie nadal nie jestem pewien.


odp. a
Sfleszować czytnik i wówczas można używać książek/plików przerobionych na BD lub plików jak w w odp. b). Bez fleszowania czytnik obsłuży pliki z BD oraz PDF ale zmiana stron trwa sporo dłużej.

odp. b
Po sfleszowaniu PRS-505 obsługuje także pliki TXT z Unicode oraz UTF-8 (zalecam to drugie: mniejsza objętość) oraz RTF z kodowanie zachodnim (czyli 1252 - nie wiem, aby coś sie zmieniło i kodowanie 1250 - czyli prawidłowe- działało: może ktoś ma wieści w tej sprawie?*).

odp. c
Vide odpowiedź a).

Jeśli obawiasz sie o wyniki swojej pracy w BD, to umieści jakiś plik w bibliotece, to posiadacze czytników będą mogli go pobrać i przetestować (daj znać na forum). Ponawiam tez wniosek, aby osoby, które "robią" ebooki w BD umieszczały wyniki swoich wysiłków właśnie w Bibliotece (z powodów przytaczanych we wcześniejszych postach).



* - Jeśli nadal problem kodowania do strony 1252 (zamiast 1250) istnieje, to ponawiam "wniosek" o poinformowanie o tym autora wsadu do fleszera (cytat): "Może ktoś, kto zna dobrze angielski lub rosyjski i terminologie informatyczną zawiadomi o tym twórcę tego programiku? Jeśli jest kłopot z bezpośrednim kontaktem z Igorskim, to mogę udostępnić na na PW email do Borody, a on pewnie ma jakiś namiar z Igorskim.
Może tez warto pokusić się tez o informację na ten temat na mobileread: tam jest sporo osób, które mogłyby poprawić ten błąd".


14 cze 2008 9:02:19
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 12 cze 2008 7:07:31
Posty: 8
Lokalizacja: Limerick, IE
Post Znikajace linijki w PRS-505
Probowalem znalezc odpowiedz na nurtujacy mnie problem na kilku forach poswieconych PRS-505 i BookDesigner'owi, jednak bez skutku. Otoz czasami po przerobce do formatu .lrf (opcja Make Sony Reader) w urzadzeniu na styku dwoch stron znika klka wyrazow (caly wiersz?). Mimo wielu prob ze zmiana czcionki, marginesow i innych opcji problem pozostaje. Tekst gubi sie nieregularnie, tylko w niektorych ksiazkach i tylko miedzy niektorymi stronami.
Bylbym wdzieczny za wszelkie sugestie, jak sobie z tym poradzic.

Witek


27 cze 2008 15:31:41
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 gru 2007 22:34:46
Posty: 45
Post 
Ja również kiedyś miałam z tym problem.Mam nadzieję,że zainstalowałeś sobie update do BookDesignera bo tam są czcionki które nas zadawalają,jeśli nie to znajdziesz link do update we wcześniejszych postach w tym temacie.Teraz nie mam czasu aby tego szukać,a rozumiem że czs pili,wiem jak to jest.
Do rzeczy,wchodzisz do Meake eBooks -Sony Reader - styles.Najpierw trzeba dodać czcionki do external fonts.Naciskamy na dole add i wybieramy:
Dutch801 Rm BT Roman
Swis721 BT Roman
Courier10 BT Roman
A potem ustawiasz to na styles.
Ja mam następujące ustawienia:
paragraph - Dutch801 Rm BT Roman - wielkość czcionki 12
book autor - ten sam - wielkość 16
book title - Swis721 BT Roman -14
title - Dutch801 Rm BT Roman -12
epigraph - Swis721 BT Roman - 9
verse - Dutch801 Rm BT Roman - 9
text autor - Courier10 BT Roman - 9
annotation - Courier10 BT Roman - 9
cite - Swis721 BT Roman -9
Te wielkości czcionek mi w zupełności odpowiadają i nie muszę powiększać tekstu na moim czytniku.
Mam nadzieję,że ci trochę pomogłam,a tak apropo to wszystkiego dowiesz się na tym forum,te tematy były już wcześniej poruszane.
Pozdrawiam


27 cze 2008 23:16:52
Zobacz profil
Post Re: Znikajace linijki w PRS-505
wmichale napisał(a):
Probowalem znalezc odpowiedz na nurtujacy mnie problem na kilku forach poswieconych PRS-505 i BookDesigner'owi, jednak bez skutku. Otoz czasami po przerobce do formatu .lrf (opcja Make Sony Reader) w urzadzeniu na styku dwoch stron znika klka wyrazow (caly wiersz?). Mimo wielu prob ze zmiana czcionki, marginesow i innych opcji problem pozostaje. Tekst gubi sie nieregularnie, tylko w niektorych ksiazkach i tylko miedzy niektorymi stronami.
Bylbym wdzieczny za wszelkie sugestie, jak sobie z tym poradzic.

przylaczam sie do prosby.

dodatkowo zauwazylem, ze czesto te zaniki tekstu robia sie przy dialogach (moze jakis problem w interpetacji znakow pauza lub polpauza?)

i mnialem tez raz zdarzenie, ze przerobiony PDF do LRF z polskimi fontami dzialal dobrze jakis czas, a po ok. 100 stronach druga polowa ksiazki dostala zaniku polskich znakow. po usunieciu i ponownym wgraniu ksiazki bylo juz ok.


29 cze 2008 2:47:05
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 mar 2008 12:30:15
Posty: 71
Post 
Nie wyręczam moderatora, ale zdaje się że posty dotyczące ściśle BookDesigner'a powinny trafić raczej tutaj:
http://forum.eksiazki.org/viewtopic.php?t=3935
Problem błędu gubienia wiersza przy "łamaniu" strony w plikach lrf był gdzieś opisywany, ale już nie pamiętam, na której stronie www (nie pamiętam, czy polskojęzycznej). Nie podano tak innej metody, niż skasowanie pliku z Readera, usunięcia z wykazu w bibliotece Ebook Library i ponownego wprowadzenia do tego programu, a następnie wgrania za jego pośrednictwem do czytnika. Tyle pamiętam, a nieliczne książki w lrf które mam, zachowują się normalnie. Zakładam, że ustawienia w Ebook Library i BookDesigner'ze są poprawne.

---------------------------
Mimo braków językowych (mimo kilkukrotnych próśb w postach na forum chętnych do pomocy zabrakło) napisałem do pana Borody list w sprawie nieprawidłowej strony kodowej w plikach rtf (1252 zamiast 1250); jak sądzę, wyraźnie zaznaczyłem, że nie dotyczy to txt tylko rtf. Oto odpowiedź, którą otrzymałem.

The Polish 1250 and other encodings are NOT supported - the only encoding
supported is Unicode. In order for polish texts to be readable in the Reader
they have to be saved as Unicode.
Neither 1250, nor 1251 or 1252 are supported.

Być może wynika to z mojej nieudolności w formułowaniu pytania, a może fakt obsługi polskich czcionek ze stroną kodową 1252 jest nieznaną właściwością programu Igorsky'ego lub nawet fragmentu oryginalnego oprogramowania (może ktoś to przetestuje na PRS-505 z oryginalnym programem?).

Może jednak ktoś, kto ma pojęcie o informatyce i zna angielską lub rosyjską terminologię opisze dokładniej problem. Mogę na PW przekazać prywatny email Borody, albo mogą posłużyć jako pośrednik.


03 lip 2008 11:41:00
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2008 21:07:52
Posty: 57
Post 
Witam,

własnie wróciłem z wakacji, dwa tygodnie z nowiutkim ptrs 505 ze stanów
czytnik kupiłem na allegro i dotarł do mnie w dwa tygodnie czyli tak jak pisał sprzedawca, solidnie zapakowany.
szybko przyjechałem do domu, jako ze miałem tylko kilka godzin przed wyjazdem zacząłem się bawić z formatowaniem książek i ustawianiem czytnika.

niestety nie udało mi się sflaszować go choć robiłem dokładnie wszystko jak należy, być może problem leży po stronie karty sd? użyłem micro sd sandiska z fabrycznym adapterem. (mam wersję kanadyjską)

Mój sposób na formatowanie książek to konwersja dp pdf. jako ze używam openoffice jest to bardzo proste, najpierw zrobiłem sobie próbny plik gdzie wklejałem zdania rożnymi czcionkami o rożnych wielkościach z pogrubieniem i bez, w moim przypadku najwygodniej czyta mi sie pogrubioną calibri lub arialem 17. zmieniam format strony na A5 i zero marginesów a następnie zapisuje jako pdf. i jest git.

do wczytywania książek używam callibre ponieważ:
fabryczny program nie pozwala na edycje nazw ksiazek w zbiorze,
nie chciał mi się zainstalować na windowsie vista ultimate (home edition czy jak tam sie to nazywa działa ok.)

dwa słowa o czytniku:
biel nie jest biała, czerń nie jest czarna ale kontrast jest wystarczający (naprawdę zadowalający) i po kilku stronach zapominasz ze czytasz e-papier a nie książkę, czasami łapię się na tym ze chcę przerzucić czytnik na drugą stronę
bateria to super sprawa po dwóch tygodniach zniknęła mi jedna kreska - przeczytałem 4 książki około 2500 stron

wiem ze nikt kto wyda 900 zł na gadget nie przyzna się ze możne on być kiepski, ale naprawdę jeśli masz 900zł i stać cię na taki wydatek - uwazam ze warto, poza tym ja sobie przeliczyłem ile kasy zostawiałem w empiku i rachunek był prosty. zdecydowanie polecam i zachęcam

_________________
pozdrawiam
Klaudek


12 lip 2008 20:23:18
Zobacz profil YIM
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 mar 2008 12:30:15
Posty: 71
Post 
Teemer napisał(a):
[...]
Eksperymentowałem dzisiaj z czcionkami i znalazłem jeden problem - pewnie wynika z mojej małej wiedzy dotyczącej wszelakiego typu edytorów tekstu, może i trochę wina lenistwa ale nie mogę sobie poradzić z justowaniem tekstu... jak mam w rtf albo w doc, wszystko jest w porządku, ale jak próbuje sformatować tekst, zmienić czcionkę i przekonwertować na lrf to pozostają nieregularne odstępy między słowami:/ Wiecie jak na to zaradzić?
PS. Może powinienem wrzucić to pytanie do innego tematu, ale nie chciałem się rozdrabniać.

Pewnie do konwersji używasz Book Designera. Jeśli tak, to wg mojej wiedzy ten program nie pozwala ustawić innego formatowania wierszy dla tekstu podstawowego (dla Sony PRS-505) niż justowanie. Nie znalazłem możliwości np dosunięcia wierszy do lewej strony (ani metody podziału wyrazów); moje pytania o to na forum także nie znalazły odpowiedzi. Ponieważ przy większej czcionce te przestrzenie międzywyrazowe są dość uciążliwe, to po prostu nie używam tego programu. Może w następnej wersji BD będzie to poprawione, a może ktoś znajdzie metodę obejścia tego ograniczenia (pliki irf tworzone w BD dla starszych wersji czytników też maja różne wady).


16 lip 2008 7:11:45
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 24 sie 2007 23:32:00
Posty: 94
Post 
To jakiego programu używasz do konwersji?
Justowanie ogólnie mi nie przeszkadza - w pdfach wygląda to świetnie, w pełnych wierszach dociągnięte pięknie do obu marginesach a w niepełnych dociąga tylko do lewego. Ale niestety nie mam pojęcia jak osiągnąć taki efekt:P

Właśnie przekonwertowałem kolejną książkę i zauważyłem, że problem justowania pojawia się dopiero po przerzuceniu książki do ebook Library...
W Book Designerze wszystko wygląda w porządku, a w ebook Library już się kiełbasi.


16 lip 2008 10:42:43
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 mar 2008 12:30:15
Posty: 71
Post 
Teemer napisał(a):
To jakiego programu używasz do konwersji? [...]

Po prostu nie używam irf'ów. Stosję txt z UTF-8, a tam gdzie formatowanie jest wskazane, po prostu RTF z kodowanie zachodnim. W poprzednich postach tego wątku jest dość dokładnie opisane jak uzyskać pliki tych formatów, które poprawnie dają się odczytać w PRS-505. Przy sfleszowanym czytniku nie ma z nimi problemów.
Jak już kilkukrotnie wspominałem, niezbyt rozumiem tę miłość ;-) do irf'ów.

A negatywnego efektu justowania pewnie nie dostrzegasz przy korzystaniu z podglądu BD, bo tam w wierszu mieści się znacznie więcej znaków i wyrazów, a program Sony wyświetla to tak samo, jak czytnik.


16 lip 2008 17:08:31
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 24 sie 2007 23:32:00
Posty: 94
Post 
Sorry, że tak Cię jeszcze męczę, ale mógłbyś wrzucić gdzieś na serwer książki sformatowane przez Ciebie do ebook readera w txt albo w rtf? Chciałbym zobaczyć, jak to wygląda u Ciebie.
W ogóle fajnie by było gdyby ludzie wrzucali swoje wzorce książek wrzucanych do Sony'ego. Można by porównać i wybrać najlepsze...


16 lip 2008 22:12:29
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 143 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do: