Teraz jest 28 mar 2024 20:06:13




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 
Aktualności Calibre - polskie znaki 
Autor Wiadomość
Użytkownik

Dołączył(a): 05 gru 2009 15:55:27
Posty: 42
eCzytnik: Sony PRS-350, Kundel PW
Post Aktualności Calibre - polskie znaki
Witam,

Pozwoliłem sobie otworzyć nowy wątek dotyczący tylko polskich znaków.
Pobierając aktualności (np. Interia.pl - fakty) nie mam polskich znaków.
Próbowałem konwertować E-Pub do lrf - to samo.

Czy jest jakaś prosta metoda (z poziomu Calibre) uzyskania polskich fontów?
Czytnik - Sony PRS-300 sflashowany Porkupan(boroda) 1.04a (spolszczone).
Oczywiście wszystkie książki (Book Designer) polskie fonty pokazują poprawnie.

Prośba o pomoc/info,
Pozdr,
Wudek


08 mar 2010 11:33:52
Zobacz profil
Admin

Dołączył(a): 13 cze 2008 14:47:02
Posty: 2835
Lokalizacja: Gdańsk
eCzytnik: kindle
Post Re: Aktualności Calibre - polskie znaki
to nie jest problem z calibre, tylko z tym, że epuby w PRSach są otwierane przez oprogramowanie od Adobe. A dla Adobe ważniejsze jest żeby działał DRM, niż żeby były polskie znaki.
Rozwiązaniem jest dodanie do epuba fontów.

_________________
Zgred - Rafał Ziemkiewicz napisał(a):
Dziś trzeba pisać o mieczach, czarach, toporach i wojowniczkach w blaszanych bikini, wszystko inne to już jest nisza w niszy. Albo o nastoletnich wampirach.
Porównywarka cen ebooków


08 mar 2010 20:42:37
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 05 gru 2009 15:55:27
Posty: 42
eCzytnik: Sony PRS-350, Kundel PW
Post Re: Aktualności Calibre - polskie znaki
t3d napisał(a):
Rozwiązaniem jest dodanie do epuba fontów.


A możesz rozwinąć wątek?
Pozdr,
Wudek


08 mar 2010 20:44:56
Zobacz profil
Admin

Dołączył(a): 13 cze 2008 14:47:02
Posty: 2835
Lokalizacja: Gdańsk
eCzytnik: kindle
Post Re: Aktualności Calibre - polskie znaki
Hm, możliwe że zadziała nawet taki prosty sposób jak dodanie tego w opcjach look&feel:


Kod:
extra_css = '@font-face {font-family: "serif1";src:url(res:///opt/sony/ebook/FONT/tt0011m_.ttf)} @font-face {font-family: "monospace1";src:url(res:///opt/sony/ebook/FONT/tt0419m_.ttf)} @font-face {font-family: "sans1";src:url(res:///opt/sony/ebook/FONT/tt0003m_.ttf)} body{text-align: left; font-family: "serif1"} .article_date{font-family: "monospace1"} .article_description{font-family: "sans1"} .navbar{font-family: "monospace1"}'

_________________
Zgred - Rafał Ziemkiewicz napisał(a):
Dziś trzeba pisać o mieczach, czarach, toporach i wojowniczkach w blaszanych bikini, wszystko inne to już jest nisza w niszy. Albo o nastoletnich wampirach.
Porównywarka cen ebooków


08 mar 2010 21:16:29
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 05 gru 2009 15:55:27
Posty: 42
eCzytnik: Sony PRS-350, Kundel PW
Post Re: Aktualności Calibre - polskie znaki
t3d napisał(a):
Hm, możliwe że zadziała nawet taki prosty sposób jak dodanie tego w opcjach look&feel:


Kod:
extra_css = '@font-face {font-family: "serif1";src:url(res:///opt/sony/ebook/FONT/tt0011m_.ttf)} @font-face {font-family: "monospace1";src:url(res:///opt/sony/ebook/FONT/tt0419m_.ttf)} @font-face {font-family: "sans1";src:url(res:///opt/sony/ebook/FONT/tt0003m_.ttf)} body{text-align: left; font-family: "serif1"} .article_date{font-family: "monospace1"} .article_description{font-family: "sans1"} .navbar{font-family: "monospace1"}'


OK - tylko gdzie mam to wkleić (prośba o "łopatologiczne" wyjaśnienie) :?

Pozdr,
Wudek


09 mar 2010 0:00:09
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 15 lut 2010 8:51:43
Posty: 19
eCzytnik: prs600
Post Re: Aktualności Calibre - polskie znaki
tak jak napisał t3d w opcjach look&feel czyli preferencje/konwersja/wygląd i zachowanie ; tam jest okienko dodatkowa stylizacja kodem css - po polskiemu ;) - zaznaczam że nie sprawdzałem tych ustawień.


16 mar 2010 14:46:30
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 09 lis 2009 11:17:59
Posty: 11
Post Re: Aktualności Calibre - polskie znaki
novy napisał(a):
tak jak napisał t3d w opcjach look&feel czyli preferencje/konwersja/wygląd i zachowanie ; tam jest okienko dodatkowa stylizacja kodem css - po polskiemu ;) - zaznaczam że nie sprawdzałem tych ustawień.


1. override zadziała jeśli wskazane w css fonty zainstalujesz w Readerze, tzn. utworzysz w głównym katalogu folder "fonts" i skopiujesz tam czcionki, a potem w css podasz ich linki (uwaga: ważna jest wielkość liter).

2. Ręczny sposób polega na otwarciu epuba. W tym celu należy zmienić jego rozszerzenie na zip i otworzyć np. w Windows Explorerze. Należy potem otworzyć plik ze stylami np. ...\OEBPS\styles\style001.css i go wyedytować w notatniku podając ścieżkę do czcionek, które skopiowałeś do czytnika. Przykładowy wpis dla darmowej normalnej czcionki szeryfowej Deja Vu wygląda następująco:

Kod:
@font-face {
  font-family: "DejaVu Serif";
  font-weight: normal;
  font-style: normal;
  src: url(res:///Data/fonts/DejaVuSerif.ttf);
  }


gdzie "Data/fonts" oznacza folder "fonts" w katalogu głównym (root) w pamięci stałej urządzenia (przykład dot. PRS-600).
Reszta to kwestia wprawy i edycji pliku ze stylami, który można dostosować do swoich potrzeb.

3. Szybszy sposób: otworzyć epuba np. w edytorze Sigil i przerobić sekcję stylów.

4. W przypadku newsów Callibri istnieje również możliwość modyfikacji definicji napisanej w Pythonie.
W tym celu wybierz Pobierz aktualności/Dodaj własne źródło aktualności, a potem np. Dostosuj jedno z domyślnych źródeł i wybierz Rzeczpospolita Online. Interesuje Cię przede wszystkim sekcja extra_css. Przykładowy przerobiony przeze mnie recipe dla Rzeczpospolitej dla PRS-600 wygląda tak:

Kod:
from calibre.web.feeds.news import BasicNewsRecipe

class RzeczpospolitaRecipe(BasicNewsRecipe):
    __license__  = 'GPL v3'
    __author__ = 'kwetal & awu'
    language = 'pl'
    version = 1.01

    title          = u'Rzeczpospolita OnLine'
    publisher = u'Presspublica Sp.'
    category = u'News'
    description = u'Newspaper'
    oldest_article = 1
    max_articles_per_feed = 200

    no_stylesheets = True
    remove_javascript = True
    encoding = 'utf-8'
    # Seems to work best, but YMMV
    simultaneous_downloads = 1

    feeds = []
    feeds.append(u'http://www.rp.pl/rss/2.html')
    feeds.append(u'http://www.rp.pl/rss/10.html')
    feeds.append(u'http://www.rp.pl/rss/11.html')
    feeds.append(u'http://www.rp.pl/rss/12.html')
    feeds.append(u'http://www.rp.pl/rss/4.html')
    feeds.append(u'http://www.rp.pl/rss/5.html')
    feeds.append(u'http://www.rp.pl/rss/6.html')
    feeds.append(u'http://www.rp.pl/rss/7.html')
    feeds.append(u'http://www.rp.pl/rss/8.html')

    keep_only_tags =[]
    keep_only_tags.append(dict(name = 'div', attrs = {'id' : 'storyp'}))

    remove_tags =[]
    remove_tags.append(dict(name = 'div', attrs = {'id' : 'adk_0'}))
    remove_tags.append(dict(name = 'div', attrs = {'class' : 'clr'}))
    remove_tags.append(dict(name = 'div', attrs = {'id' : 'share_bottom'}))
    remove_tags.append(dict(name = 'div', attrs = {'id' : 'copyright_law'}))

    extra_css = '''
                    @font-face {font-family: sans;  font-weight: normal;  font-style: normal; src: url(res:///Data/fonts/DejaVuSansCondensed.ttf);}
   @font-face {font-family: sans;  font-weight: normal;  font-style: italic; src: url(res:///Data/fonts/DejaVuSansCondensed-Oblique.ttf);}
   @font-face {font-family: sans;  font-weight: bold;  font-style: normal; src: url(res:///Data/fonts/DejaVuSansCondensed-Bold.ttf);}
   @font-face {font-family: sans;  font-weight: bold;  font-style: italic; src: url(res:///Data/fonts/DejaVuSansCondensed-BoldOblique.ttf);}
   @font-face {font-family: serif;  font-weight: normal;  font-style: normal; src: url(res:///Data/fonts/DejaVuSerifCondensed.ttf);}
   @font-face {font-family: serif;  font-weight: normal;  font-style: italic; src: url(res:///Data/fonts/DejaVuSerifCondensed-Italic.ttf);}
   @font-face {font-family: serif;  font-weight: bold;  font-style: normal; src: url(res:///Data/fonts/DejaVuSerifCondensed-Bold.ttf);}
   @font-face {font-family: serif;  font-weight: bold;  font-style: italic; src: url(res:///Data/fonts/DejaVuSerifCondensed-BoldItalic.ttf);}
   @font-face {font-family: monospace;  font-weight: normal;  font-style: normal; src: url(res:///Data/fonts/DejaVuSansMono.ttf);}
   @font-face {font-family: monospace;  font-weight: normal;  font-style: italic; src: url(res:///Data/fonts/DejaVuSansMono-Oblique.ttf);}
   @font-face {font-family: monospace;  font-weight: bold;  font-style: normal; src: url(res:///Data/fonts/DejaVuSansMono-Bold.ttf);}
   @font-face {font-family: monospace;  font-weight: bold;  font-style: italic; src: url(res:///Data/fonts/DejaVuSansMono-BoldOblique.ttf);}
                    body {font-family: serif; font-size: 0.8em;}
                    h1{text-align: left; font-family: serif;}
                    h2{font-size: medium; font-weight: bold; font-family: serif;}
                    p.lead {font-weight: bold; text-align: left; font-family: serif;}
                    .authordate {font-size: small; color: #696969; font-family: serif;}
                    .fot{font-size: x-small; color: #666666;}
                    '''

    def print_version(self, url):
        start, sep, rest = url.rpartition('/')
        forget, sep, index = rest.rpartition(',')

        return start + '/' + index + '?print=tak'


Wklej go w miejsce istniejącego kodu i zapisz jako Dostępne źródło użytkownika i odbierz dane. Powinno zadziałać.
Ze stylami można eksperymentować dostosowując je do własnych potrzeb.

Powodzenia!


18 mar 2010 11:38:38
Zobacz profil
Admin

Dołączył(a): 13 cze 2008 14:47:02
Posty: 2835
Lokalizacja: Gdańsk
eCzytnik: kindle
Post Re: Aktualności Calibre - polskie znaki
no dobra, ale css ktory tu wkleilem korzysta z fontow znjdujacych sie w PRSach, wiec nie trzeba jeszcze kopiowac nowych fontow na czytnik. Mozna tez modyfikowac sobie recipe'y, ale wtedy pliki z nich zrobione nie beda poprawnie dzialaly na urzadzeniach ktore nie maja fontow w takim katalogu.

_________________
Zgred - Rafał Ziemkiewicz napisał(a):
Dziś trzeba pisać o mieczach, czarach, toporach i wojowniczkach w blaszanych bikini, wszystko inne to już jest nisza w niszy. Albo o nastoletnich wampirach.
Porównywarka cen ebooków


18 mar 2010 13:04:20
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 09 lis 2009 11:17:59
Posty: 11
Post Re: Aktualności Calibre - polskie znaki
t3d napisał(a):
no dobra, ale css ktory tu wkleilem korzysta z fontow znjdujacych sie w PRSach,


...które tam najpierw trzeba wrzucić, ponieważ oryginalnie nie obsługują one zestawu rozszerzonego zawierającego m.in. środkowo-europejskie znaki diakrytyczne. Chyba, że Sony zmieniło swoją politykę w tym zakresie ;)


18 mar 2010 13:22:34
Zobacz profil
Admin

Dołączył(a): 13 cze 2008 14:47:02
Posty: 2835
Lokalizacja: Gdańsk
eCzytnik: kindle
Post Re: Aktualności Calibre - polskie znaki
Foxtrot napisał(a):
t3d napisał(a):
no dobra, ale css ktory tu wkleilem korzysta z fontow znjdujacych sie w PRSach,


...które tam najpierw trzeba wrzucić, ponieważ oryginalnie nie obsługują one zestawu rozszerzonego zawierającego m.in. środkowo-europejskie znaki diakrytyczne. Chyba, że Sony zmieniło swoją politykę w tym zakresie ;)

Ten css podobno powoduje ze polskie znaki dzialaja na fontach znajdujahych sie "fabrycznie" w czytniku. Czy ja to niewyraznie napisalem? Najpierw prosze sprawdzic, a pozniej bedziemy dyskutowac.

_________________
Zgred - Rafał Ziemkiewicz napisał(a):
Dziś trzeba pisać o mieczach, czarach, toporach i wojowniczkach w blaszanych bikini, wszystko inne to już jest nisza w niszy. Albo o nastoletnich wampirach.
Porównywarka cen ebooków


18 mar 2010 14:27:45
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 09 lis 2009 11:17:59
Posty: 11
Post Re: Aktualności Calibre - polskie znaki
t3d napisał(a):
Ten css podobno powoduje ze polskie znaki dzialaja na fontach znajdujahych sie "fabrycznie" w czytniku. Czy ja to niewyraznie napisalem? Najpierw prosze sprawdzic, a pozniej bedziemy dyskutowac.


Dobrze, dobrze - proszę trochę zwolnić, nie chciałem urazić ;) Proszę założyć moją staranność i dobrą wolę. Jesteśmy tutaj, aby sobie pomóc, a nie udowadniać, czy mamy czy nie prawo do dyskusji. Czy mam to rozumieć tak, że jako mod zabraniasz mi w tym miejscu pisać?

Odpowiadam: napisałeś wyraźnie (tak i jak wyżej "podobno" ;) ) Oczywiście sprawdziłem to, np. tutaj: sony-prs-f142/sony-prs-300-t8425.html. Dostałem ponadto bezpośrednią informację z serwisu Sony, że znaki inne niż angielskie poprawnie wyświetlane nie będą. Wynika z tego, że tylko flash pomaga na tę przypadłość ;) Ścieżki, które podałeś prawdopodobnie prowadzą do plików przerobionych przez borodę.


18 mar 2010 15:30:35
Zobacz profil
Admin

Dołączył(a): 13 cze 2008 14:47:02
Posty: 2835
Lokalizacja: Gdańsk
eCzytnik: kindle
Post Re: Aktualności Calibre - polskie znaki
Czyli w takim razie kiklop74 pisząc tak:
http://www.mobileread.com/forums/showthread.php?t=52667
nie ma racji :P
Albo może działa to tylko w 505...
Sam nie mam żadnego PRSa, więc nie sprawdzę...

A ten serwis Sony to z polski? Bo u nas przecież tego nie sprzedają...

_________________
Zgred - Rafał Ziemkiewicz napisał(a):
Dziś trzeba pisać o mieczach, czarach, toporach i wojowniczkach w blaszanych bikini, wszystko inne to już jest nisza w niszy. Albo o nastoletnich wampirach.
Porównywarka cen ebooków


18 mar 2010 18:56:46
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 09 lis 2009 11:17:59
Posty: 11
Post Re: Aktualności Calibre - polskie znaki
t3d napisał(a):
Czyli w takim razie kiklop74 pisząc tak:
http://www.mobileread.com/forums/showthread.php?t=52667
nie ma racji :P


Oczywiście ma rację, ale kiklop74 pisze to w odpowiedzi na następujące pytanie: Is it enough to create an epub with embed cyrillic font? A właśnie procedurę osadzania fontów w epubie opisałem powyżej.

Serwis Sony oczywiście amerykański, "bo u nas przecież tego nie sprzedają" ;)


30 mar 2010 10:33:59
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 03 lut 2011 19:40:34
Posty: 2
eCzytnik: Kindle 3
Post Re: Aktualności Calibre - polskie znaki
Mam następujący problem:

po aktualizacji calibry przy konwersji z pdf do mobi przekształca mi prawidłowo wszystkie znaki poza "ć" z którego robi "d" i "ń" z którego robi "o"

w czym problem i jak go rozwiązać?

Dzięki za pomoc


08 maja 2011 23:08:37
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do: