Teraz jest 19 mar 2024 7:08:32




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Gordon Noah - "Medicus" 
Autor Wiadomość
Użytkownik

Dołączył(a): 16 maja 2008 19:02:16
Posty: 43
Post Gordon Noah - "Medicus"
To pierwszy tom z cyklu o lekarskiej rodzinie Cole'ów ale można tą książkę potraktować jako zamkniętą historię.

Jest to opowieść o Robie J. Cole'u synu cieśli (skojarzenia trafne), żyjącym w XI wieku. Jako sierota zostaje on pomocnikiem wędrownego kuglarza który od czasu do czasu zajmuje się również leczeniem.
Podczas wędrówki ujawnia się cecha Roba (oraz cecha jego potomków) czyli umiejętność wejrzenia w chorobę i określenia metody leczenia oraz jego skuteczności.
Gdy na swej drodze Rob spotyka żydowskiego lekarza jego życie staje sie podporządkowane jednemu celowi - stać się medykiem i uczyć się u sławnego perskiego lekarza, Ibn Siny, w świecie zachodnim zwanego Awicenną.

Powieść to opasła (w zależności od wydawnictwa koło 550 stron) ale nie dość aby czytelnika nasycić (jak dla mnie powinna być kilka razy grubsza).
Pełna humoru , mądrości i magii słowa książka od której bardzo trudno sie oderwać.

Nawet osoby które nie najlepiej znoszą powieści historyczne osadzone w średniowieczu będą zaskoczone treścią tej książki, która choć opisuje realia tamtej epoki to czyni to w tle, jakby mimochodem uwypuklając arcyciekawą historię przygód Roba J. Colea w jego dążeniu do mistrzowskiej wiedzy medycznej.
Barwne opisy, wspaniały język, wartka akcja i głęboka mądrość podlana ciepłym humorem składają się na danie które może spożywać z jednakową przyjemnością zarówno smakosz jak i początkujący bibliofil.
Każdy kto sięgnie po Medicusa może być pewien jednego - zaraz po skończeniu książki pospieszy szukać następnych części opisujących dalsze losy rodziny Cole'ów (Ja dokopałem sie tylko do dwóch - szamana i spadkobierczyni medicusa)

Edit by Obi: Jeśli już wstawiasz okładkę, to wstawiaj cały obrazek, a nie miniaturkę z paskiem rozmiaru.


20 maja 2008 11:31:57
Zobacz profil
Post 
Muszę przyznać, że na mnie też Medicus zrobił duże wrażenie. Fantastycznie się ją czyta. Wogóle zauważyłem, że większość dobrych książek wysyła swoich bohaterów w drogę. Tylko dwa przykłady najbardziej popularnych książek. Władca Pierścieni - Frodo z Samem zmierzają do Góry Przeznaczenia, by zniszczyć pierścień, z polskiej literatury patrz Sapkowski i jego historia o Wiedźminie. Też wedruję w poszukiwaniu Ciri.
Robie Cole główny bohater Medicusa wędruje z Anglii do Awicenny. Celem wędrówki jest spełnienie swojego marzenia, Robie chce zostać lekarzem i to lekarzem z powołania. Ogień powołania już ma, teraz potrzebuje tylko wiedzy. Nie będę dalej opowiadał, powiem tylko, że Gordon Noah ma doskonałe pióro, więc ta wędrówka wciąga i nas.

Poza ciekawą przygodą, warto dodać, ze to książka mądra. Nigdy nie zapomnę pewnego dialogu, streszczę go bo książkę nie czytałem, a słuchałem więc nie mam dostępu do tekstu.
6 letni synek pyta się ojca (akcja się dzieje w rodzinie żydowskiej):
- Tato czy Pan Bóg mnie widzi?
- Ależ oczywiście, że tak.
- A czy ja mogę zobaczyć Pana Boga?
- Niestety nie, gdyż Pan Bóg jest niewidzialny.
- Skoro Pan Bóg jest niewidzialny, to znaczy, ze On siebie nie może widzieć?
- Synku Tora mówi, ze Pan Bóg stworzył nas na swoje podobieństwo, więc kiedy Pan Bóg patrzy na ciebie, to tak jakby widział siebie. :)

Poza tym książka zachęciła mnie do wpisania na listę obowiązkowych lektur Torę i Koran. Dlaczego, przeczytajcie Medicusa to się dowiecie :)


13 wrz 2008 4:11:52
Post 
'Medicusa' czytalam dawno temu ale do dzis pamietam,ze byla to lektura niezmiernie wciagajaca ( z tego,co pamietam ' pozarlam' ja w ciagu 2 dni :) Cieesze sie,ze zostala zrecenzjowana bo dzieki temu postowi przypominialam sobie o jej istnieniu. Nie wiem jak wy ale ja bardzo czesto wracam do ksiazek,ktroe zrobily na mnie wrazenie i mysle,ze juz czas siegnac ponownie po ' Medicusa'.Jeszcze raz dziekuje za przypomnienie mi to tej fascynujacej lekturze:)

Edit by Mori: Tekst nie spełnia wymogów działu Recenzje. +1


17 gru 2008 2:43:49
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
cron