Teraz jest 19 mar 2024 9:58:17




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
Gaarder Jostein - "Dziewczyna z pomarańczami" 
Autor Wiadomość
Użytkownik

Dołączył(a): 28 lut 2008 15:02:15
Posty: 34
Lokalizacja: z maÂłej wioski
Post Gaarder Jostein - "Dziewczyna z pomarańczami"
Mam na imię Georg i mieszkam na ulicy Humleveien w Oslo razem mamą, ojczymem i Miriam – przyrodnią siostrą. Mój prawdziwy tata umarł, kiedy miałem zaledwie cztery lata, czyli jedenaście lat temu. Niewiele mam własnych wspomnień związanych z ojcem, reszta to kasety video i zdjęcia. Kiedy tata dowiedział się, że umrze napisał dla mnie opowiadanie. „Napisał historię o <<Dziewczynie z pomarańczami>>, żebym ją przeczytał, kiedy będę już dostatecznie duży, by ją zrozumieć. Taki list do przyszłości.”



Tym, mam nadzieję, miłym wstępem chciałabym Wam polecić lekturę książki „Dziewczyna z Pomarańczami” Josteina Gaardera. Nie ukrywam, że jest to jeden z moich ulubionych autorów. Sama powieść trochę nie pasuje do pory roku, lepiej ją czytać w jesienne lub zimowe wieczory niż na plaży na wakacjach, kiedy to wolimy bardziej lżejsze gatunki. Jednak warto chociaż spróbować ją przeczytać. W sumie książka jest adresowania do młodzieży, ale ma uniwersalną tematykę, która dotyczy każdego. Jest to powieść o miłości i śmierci, która zmusza czytelnika do zastanowienia się nad pewnymi sprawami. Przeczytałam ją dwukrotnie z przerwą trzech lat i mogę stwierdzić, że nigdy się z niej nie „wyrasta”. Gaarder skonstruował fabułę w sposób niezwykły, a zarazem prosty i logiczny.


“Gaarder ma odwagę zadawać najtrudniejsze pytania, niczego nie owijając w bawełnę (…). Autor imponuje śmiałością i powagą, gdy serwuje młodym czytelnikom tego rodzaju egzystencjalne pytania. Pozwala sobie na sentymentalizm i prostotę, lecz nigdy nie popada w tanie filozofowanie. <Dziewczyna z Pomarańczami> to powieść, przy której płacze się bez uczucia, że zostało się oszukanym.

<Dagbladet>”


22 maja 2008 0:13:54
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 25 paź 2008 19:52:23
Posty: 56
Post 
Jak wszystkie książki autora daje do myślenia, a przede wszystkim zostaje w pamięci. Historia jest ciekawa i nieprzewidywalna, a przy tym wzrusza.

Edit by Mori: wypowiedź niezgodna z zasadami działu, +1


25 paź 2008 22:52:17
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
cron