Teraz jest 28 mar 2024 15:17:17




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
Anderson Poul - "Podniebna Krucjata" 
Autor Wiadomość
Użytkownik

Dołączył(a): 03 gru 2007 12:10:37
Posty: 36
Lokalizacja: Siedlce
Post Anderson Poul - "Podniebna Krucjata"
Powieść napisana w formie kroniki mnicha z czasów wojny stuletniej .... i na tym kończą sie wszelkie podobieństwa do znanych mi książek .

Zacznijmy od początku trochę o fabule : Anglia , prowincjonalny majątek jednego z możnowładców . Wszyscy mieszkańcy przygotowują sie do wyprawy pana feudalnego do Francji . Nagle z nieba w chmurze dymu i ognia opada na ziemie olbrzymi pojazd piekielnych demonów (kosmitów) . Obcy zostają zmasakrowani w walce wręcz , nie pomagają im nawet zdobycze cywilizacji ( pistolety energetyczne) . Jedyny ocalały kosmita zostaje oddany pod opiekę naszego narratora który uczy go łaciny i opanowuje język demonów . Po krótkotrwałym szoku cywilizacyjnym suzeren podejmuje decyzje o wykorzystaniu pojazdu obcych do transportu i walki z Francuzami a potem do odzyskania ziemii świętej . W skutek zdrady kosmity statek z wyprawą wojenna zamiast we Francji ląduje na planecie obcych , zaczyna sie walka o przetrwanie . Prowadzi to do nieoczekiwanego zakończenia .

Ciekawy pomysł zestawienia zderzenia cywilizacyjnego , tym razem to ziemianie są tymi zacofanymi . Dużym plusem są wszelkie opisy zdobyczy techniki z punktu widzenia człowieka wiary (mnich) jak też średniowiecza . Niestety w drugiej części powieści autor zbyt pochopnie odszedł od tej konwencji i bardzo szybko podyktowane jest to fabułą ucywilizował naszych bohaterów . Sądzę , że taki proces trwał by o wiele dłużej niż kilka miesięcy . Dodatkowym plusem tej pozycji jest ukazanie odwiecznych prawd o nas samych ambicji ,żądzy władzy które są niezmienne od zarania dziejów . Polecam książkę ze wzgledu na ciekawy pomysł osadzenia fabuły , nie jest to kolejna walka my - obcy .

jest to moja pierwsza recenzja , sorki za niedociągnięcia , czekam na wasze opinie .


29 lut 2008 17:36:20
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 maja 2008 15:40:39
Posty: 26
Post 
Przeczytałem "Podniebną Krucjatę" kilka lat temu. Książka wywarła na mnie spore wrażenie, ponieważ wciąż o niej pamiętam, z pewnym sentymentem.
Powieść jest niezmiernie ciekawa, szybko się ją czyta, nie męczy, bawi odbiorcę. Autor wziął na warsztat pewien pomysł - spotkanie średniowiecznych ziemian z rasą obcych, która przyleciała na Ziemię. Poul doprowadza do konfrontacji obu ras i snuje rozważania jakie byłby reakcje ziemian, jak o istnieniu obcych wypowiedziałaby się wiara? Bawi się tym pomysłem.
Ziemianie kombinują jak koń pod górę, obcy dają się robić w konia.. jednak w książce Anderson zawarł kilka prześmiesznych pomysłów, dla nich samych warto ją przeczytać. Nie będę tu zdradzał fabuły.. jednym z ciekawszych pomysłów jest wykorzystanie katapulty w walce z obcymi. Czy zdała egzamin zobaczcie sami.
Najważniejsze pytanie jakie autor stawia przed odbiorcą - Czym jest człowiek bez techniki, albo z techniką sprowadzoną do minimalnego poziomu? Czy sobie poradzi?
Czytanie tej książki bardzo cieszy, dlatego otrzymuje ona ode mnie ocenę 4/5.


20 lip 2008 19:06:55
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
cron