Oprogramowanie w Boox i62HD
Założyłem ten temat, bo chcę się podzielić uwagami i propozycjami na temat oprogramowania w Boox i62HD.
Onyx korzysta z oprogramowania jakie jest dostępne na Linuksa pewnie ze względów oszczędnościowych i to widać na przykładzie czcionek czy takich programów jak FBReader oraz Cool Reader. Tym bardziej zaskakuje brak klienta poczty, zwłaszcza że korzystanie z przeglądarki w celu odczytania maili jest mocno problematyczne (spore problemy ze stroną gmail) i zdarzają się zawieszki. Nie mówiąc już o tym, że korzystanie z poczty przez przeglądarkę wymaga ciągłego połączenia wifi, a to z kolei wpływa na szybsze rozładowanie baterii. Myślę, że gdyby Onyx nawiązał współprace z Operą, to byłaby szansa na zyskanie dobrej przeglądarki wraz z klientem e-mail oraz czytnikiem RSS.
Sam czytnik RSS dostępny w i62HD pozostawia wiele do życzenia. Dodałem 2 kanały i o ile pierwszy się szybko uaktualnił to z drugim były problemy. Proces aktualizacji trwał ładnych kilkanaście minut, więc w końcu zdecydowałem się na anulowanie, ale okazało się że samo anulowanie też trwa w nieskończoność i choć czytnik reagował, nie można było wyjść z aplikacji RSS. Pomogło wyłączenie czytnika. Poza tym brakuje możliwości importu pliku opml, przez co wszystkie kanały trzeba dodawać ręcznie. Aplikacja RSS wymaga sporej poprawy i mam cichą nadzieję, że z czasem zostanie ona poprawiona.
Z innych rzeczy. Kalendarz - hmm... właściwie do czego ma służyć? Wyświetla dni w ujęciu rocznym i to by było na tyle. Gdyby chociaż miał możliwość synchronizacji z kalendarzem Google, to jego byt miałby jakiś sens.
Natomiast muszę pochwalić za szybkość połączeń z wifi. Działa to całkiem sprawnie i gdyby tylko jeszcze na dolnym pasku była dostępna ikonka pokazująca stan wifi, przy pomocy której możliwe byłoby szybie rozłączenie i połączenie z siecią, to byłoby idealnie.
Kolejnym rozwiązaniem którego brak w i62HD to profile. Chciałbym mieć możliwość ustawienia np. profilu nocnego z odpowiednim poziomem oświetlenia oraz profilu dziennego, w którym oświetlenie byłoby zredukowane do zera. Na marginesie: przydałby się szerszy zakres regulacji oświetlenia przy wartościach minimalnych, ale ta kwestia była już poruszana na forum, więc nie będę się tu rozpisywał. Natomiast zaskakuje funkcja szybkiego włączenia/wyłączenia światełka przy użyciu przycisku Wstecz. Włączone w ten sposób oświetlenie działa z maksymalnym natężeniem, a nie z wcześniej ustalonym poziomem, co jest dość irytujące.
Przeszukując sieć natrafiłem na projekt
Open BOOX, ale póki co dostępny jest tylko alternatywny firmware dla A60. Pozostaje mieć nadzieje, że z czasem projekt się rozwinie i powstanie alternatywne oprogramowanie dla pozostałych modeli.
Tymczasem na horyzoncie widać już
nowe czytniki Onyxa z Androidem na pokładzie i jak znam życie to producent przeżuci siły na nowego Boox-a z Andkiem, pozostawiając użytkowników starszych modeli z niedopracowanym oprogramowaniem. Obym był złym prorokiem.