Uwagi odnośnie działania M92 (firmware 1.7) zgłaszane przez użytkowników:
T0masz:
1. w ostatnio otwartych nie działa opcja usuń wszystkie. Można co prawda robić to ręcznie wybierając joystickiem i w menu usuń, ale to czasochłonne. UWAGA - ta funkcja nie czyści ostatnio otwartych tylko usuwa wszystkie skróty!
2. przy usuwaniu wszystkich szkiców, program robi to od razu, nie pyta się czy usuwać. Jako że rysik dosyć czuły, można łatwo pozbawić się wszystkich szkiców.
3. nie potrafię usunąć zakładki dodanej w pliku epub. W pdf-ach to fajnie działa, wystarczy kliknąć piórko w prawym górnym rogu strony, chociaż też przydałyby się opcje w spisie zakładek pozwalające na ich usuwanie.
4. podobnie w spisie adnotacji przydałaby się funkcja ich usuwania.
5. utworzone skróty do katalogów nie działają, można jedynie do plików
6. czasami nie działa funkcja wygaszania ekranu, po restarcie jest ok. Bywa i tak, że program nie reaguje na zmiany ustawień zasilania - zmieniam z 3 min do uśpienia i 5 do wyjścia na 10 i 15 odpowiednio, a czytnik i tak usypia po 3. Po awarii np Ivony wygaszacz w ogóle nie działa, być może podobnie jest po awarii innych usług.
7. Ivona u mnie nie chce czytać strony przed 1 rozdziałem (Ponieważ epizody są niezbędne ....) w Umberto Eco (podejrzewam że sporo osób ma tą książkę więc można się odnieść). Macie może to samo?
8. Przy testach Ivony zdarzyło mi się że po zmianie strony i przeczytaniu tytułu rozdziału, zamknęła mi książkę. Nie wiem czy to spowodowane jest np zmianą czcionki, czy jakimiś znakami specjalnymi.
9. zauważyłem, że u mnie w epubach przy wyszukiwaniu słowa jest ono zaznaczane od spacji, do spacji. Co oznacza, że łapie wszystkie ?"., i inne znaki, a to uniemożliwia znalezienie tak np prostych słów jak yes, bo po wyrazie jest przecinek.
Robert99:
1. Ponieważ czytam artykuły w PDF, więc potrzebuję m.in. funkcji podkreślania zdań. W założeniu funkcja szkic ma to realizować. Zaobserwowałem następujące zachowanie: nierzadko zdarza się, że próbując narysować linię prostą (podkreślić zdanie), linia ta nie pojawia się. Nawet 4 razy podejmuję próbę i np. za piątym zaskakuje. W innym miejscu działa od razu. <<Po drugie, trudno rozpracować rysik: raz linia pojawia się w miejscu styku wystającego szpica z rysika, a raz jest oddalona np. o 1mm. (pkt. 6 w odpowiedziach)>> Czy też to zaobserwowaliście?
2. Moja sugestia (albo życzenie na przyszłość): na dole, nazwijmy go paskiem zadań, widnieje m.in ikona zegara. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem byłoby, aby w jego miejsce pojawiła się automatycznie ikona wymazywania szkicu, gdy wybieram szkic. Wtedy przy pomyłce (a raczej wobec braku precyzji rysika, co skutkuje np. przekreśleniem, a nie podkreśleniem zdania) mógłbym szybo przełączyć się w tryb wymazywania. Teraz muszę wejść do menu, wybrać wymazywanie, wymazać, znowu wejść do menu i wybrać szkic.
3. pisałem o tym wcześniej: warto umożliwić użytkownikowi zmianę wielkości ikon, tak aby dłuższa lista książek, artykułów mieściła się na jednym ekranie (tak jak w Windows: można wybrać jakieś tam średnie ikony, albo listę). Chciałbym również, aby nazwa pliku wyświetlała się przez 2 linie (to w wypadku długich nazw), a nie jedną jak jest teraz.
4. W FBReader książka (Umberto Eco) wczytuje mi się z 1 min. Dramat. Po wyrzuceniu katalogu fonts i przyjęciu wbudowanych czcionek dalej FBReader wczytuje bardzo długo. Czy też tego doświadczyliście? O co chodzi?
ksm123:
1. Odnoszę dziwne wrażenie, że CoolReader nie radzi sobie z czcionkami umieszczonymi w katalogu /fonts w dostępnej dla użytkownika części flasha urządzenia.
CoolReader w menu wyboru kroju czcionki pokazuje wszystkie zainstalowane czcionki, ale po wybraniu czcionki "użytkownika" zamiast wybranego kroju pokazuje jakąś czcionkę bezszeryfową. Nie ma natomiast problemu z przełączeniem się na wbudowane czcionki takie jak DejaVu Serif. Testowałem to z czcionkami Georgia E-Ink. Dla porównania FBReader radzi sobie bez problemu z czcionkami z katalogu /fonts.
2. Druga sprawa to jakość hintów w czcionkach, niestety nie jest dobrze.
Miałem przez kilka tygodni Pocketbooka 611, zainstalowany tam CoolReader (wersja ze strony
http://bivsumy.narod.ru/pocketbook_602_pro/cr3forpb/ ) pozwalał na wybór trybu stosowania hintów, z trzema opcjami do wyboru (brakiem hintów, automatycznymi hintami biblioteki FreeType i użyciem bytecode z czcionki). Ta ostatnia opcja dawała bardzo dobre rezultaty w przypadku czcionek takich jak RockwellMT czy TimeNewRoman. Czemu Onyx nie daje podobnego wyboru w swoim oprogramowaniu? [wina oprogramowania - odpowiedź niżej]
3.Brakuje ręcznego wprowadzania hasła w słowniku pokazującym się w trakcie czytania. Uzasadnienie:
W słowniku pokazującym się w trakcie czytania, pokazywana jest definicja słowa na które kliknęliśmy (lub słowa zbliżonego zgodnie z regułami morfologii zaszytymi w słowniku).
Czasem jednak oprogramowanie nie radzi sobie z rozpoznawaniem słów, na przykład gdy mam tekst po rosyjsku z akcentami (dwuznaki z samogłoską i U0301), pdf jest graficzny, lub szukam znaczenia phrasal verb a kliknąłem na samym czasowniku..
Pomysł na rozwiązanie:
Przydałby się na górnej belce słownika, obok przycisku do wyboru słownika jakiś LineEdit w którym mógłbym wprowadzić słowo do wyszukiwania bez zamykania książki.
vini:
1. Działa wam połączenie z siecią WIFI przy ukrytym SSID ?
mój M92 niestety nie daje rady
(przy publicznym SSID nie ma problemu i połączenie jest natychmiast nawiązywane)
GrJ1:
1. Z Internetem to ja mam duży problem.. z siecią otwartą w pracy łączył się od razu, z wpa2 w domu łączył się czasem od razu, czasem 5 razy prosi o podanie hasla (juz je pamieta wiec daje tylko ok)
rmrmg:
1. dotyczące PDFów:
-) brakuje możliwości ustawienia domyślnego trybu powiększenia - chciałbym aby domyślnie obcinał marginesy
-) w trybie poziomym (ekran obrócony o 90 st) obcinanie marginesów powoduje dopasowanie do rozmiaru (długości) strony a nie do jej szerokości, przydałoby się to zmienić albo dodać tryb "obcinanie marginesów i dopasowanie do szerokości"
-) po otwarciu danego pliku, potem zamiast ikony wyświetlana jest miniatura pierwszej strony i informacje o tytule i autorze, gdy czyta się porządnie zrobione książki zachowanie takie jest OK. Ale gdy czytam (a tak jest w większości przypadków) publikacje widzę miniaturę pierwszej strony (po której nie da się rozróżnić zawartości) i zwykle "Title Autor". Dlatego przydałaby się możliwość ustawienia dla PDFów aby zostawiał nazwę pliku.
2. inne:
-) to co ktoś już wspominał przydałoby się podkreślanie tekstu, tj. zaznaczanie tekstu jak w adnotacji ale pojawia się prosta linia podkreślenia
3. Uwagi do instrukcji:
-) jest niepełna, udało mi się raz przypadkiem wyklikać ilość wolnego miejsca w pamięci wbudowanej. Teraz nie mogę znaleźć tej opcji, w instrukcji też nic o tym nie ma.
green7:
1. w plikach pdf nie działa poprawnie zaznaczanie wyrazów. Klik na wyrazie z reguły zaznacza wyraz bez ostatniej litery. Takiż też wyraz pojawia się w słowniku.
2. w okienku słownika (tym pojawiającym się w trakcie czytania plików epub czy pdf) powinno pojawiać się słowo które zostało odszukane (tak jak to ma miejsce w wersji słownika jako osobna aplikacja).
3. w oknie słownika czasem nie widać pełnej treści. Oczywiście okno da się przewinąć rysikiem (super) - ale często nie wiemy o tym, że jest "coś poniżej". Więc dobrze byłoby to jakoś zaznaczyć (scroolbar albo jakaś mała ikonka w rogu okna?)
4. dodatkowo mogłaby być możliwość ustawiania wielkości okna słownika. Na belce okna mógłby również znajdować się przycisk powiększający/zmniejszający okno. W sytuacji gdy mamy wyraz z wieloma znaczeniami szybciej byłoby kliknąć taki przycisk, ogarnąć wzrokiem większą treść, a następnie klikiem ponownie zmniejszyć okno słownika
oedippus:
1. Zauważyłem jeszcze jeden problem, czasami po włączeniu pdfa psuje mi się dolny pasek. Linia do zaznaczania stron się wydłuża i zasłania ikonkę głośnika oraz odświeżania. Po kilku-kilkunastu odświeżeniach wszystko wraca do normy.
2. Co do przeglądarki www, przydałaby się ikonka w trakcie ładowania stron, żeby było wiadomo że coś się ładuje i nie ścięło się.
KillerCV:
1. Kiedy mam dużą ilość folderów na karcie SD podczas przeglądania ich zawartości potrafi mnie wyrzucić do głównego menu i muszę przejść całą ścieżkę od nowa, aby otworzyć wcześniej oglądany plik.
2. Czasem pliki doc lub pdf zmieniają nazwę ?! Kiedy wgrywam plik np doc ma nazwę "Matematyka Dyskretna" po otwarciu pliku i wyjściu z niego nazwa zmienia się na pierwszą linię teksty "Rozdział 1" Nie rozumiem czemu tak się dzieje ??
Rozwiązane problemy lub sposoby radzenia sobie z nimi:
1) T0masz: Odnośnie eksportu szkiców w pdf: Funkcja eksportu działa bardzo dobrze. Robiąc szkic na pdfie, utworzony zostaje plik scetch, następnie jeżeli użyjemy opcji "Merge annotations" to program tworzy nowy plik pdf w danym katalogu zawierający wszystkie komentarze (tekstowe i rysunkowe).
2) [Robert99: podzielam spostrzeżenie, że tworząc szkic (w pustej stronie blank.png) od góry i dołu wyestępuje około 2cm margines: nie można na nim pisać.] - rozwiązaniem jest zmiana powiększenia (po włączeniu opcji) na "Do wysokości" - wtedy można po całym pisać. Widocznie pisze się po obrazkach, które są powiększane do ekranu. U mnie ten sposób podziałał.
3) [Brak obrazków w FBReaderze]
ksm123: Z brakiem obrazków to kwestia konstrukcji FBReadera, wersja używana na Pocketbooku również nie czyta żadnych obrazków, więc nie oczekiwałbym cudów.
Robert ArtaTech: na brak wyświetlania obrazków w niektórych plikach ePUB w programie FBReader, pomaga przeróbka takiego pliku w darmowym programie Calibre z zaznaczoną opcją "Spłaszcz strukturę pliku epub" w grupie "Wyjściowy epub". Pozostałe aplikacje dobrze radzą sobie z takimi plikami.
4) [ksm123: brak hintingu czcionek] - Robert ArtaTech: wersja Cool Readera w czytnikach to 3.0.51 - "hinting" czcionek obsługuje dopiero nowsza wersja 3.0.54
5) Robert ArtaTech: opcja zajętości pamięci jest w "Ustawienia" -> "O nas"
6) bfopl: Poszukałem nieco, i a propos problemu, który opisywałem kilka postów wcześniej (p90452) jest rozwiązanie (kalibracja rysika). Opis tu:
http://www.mobileread.com/forums/showth ... p?t=165887
Post będzie aktualizowany o kolejne uwagi wraz z rozrastaniem wątku.
Powyższe uwagi nieznacznie przeszkadzają/utrudniają użytkowanie - generalnie czytnik działa bardzo dobrze (T0masz).
Czy macie podobne problemy / jakieś inne mankamenty, tudzież wiecie jak rozwiązać powyższe?
Pozdrawiam,
Tomasz
[T0masz: uaktualniłem i zebrałem posty od użytkowników z tego wątku w listę][Robert ArtaTech: przeniesione i zcalone - nowy wątek]