Teraz jest 28 mar 2024 13:10:32




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 40 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
Odsprzedaż przeczytanych E-BOOK'ów 
Autor Wiadomość
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2012 22:08:12
Posty: 127
Lokalizacja: Monaco
eCzytnik: iPad, KT, PW
Post Odsprzedaż przeczytanych E-BOOK'ów
Co robicie z przeczytanymi e-bookami?

Może ktoś chciałby odsprzedać ciekawą pozycję po niższej cenie?
A może kto inny w ramach akcji 'Uwolnij Książkę' wolałby odstąpić ją za FREE?

Pojawia się zasadnicza kwestia legalności tego typu działań:
Czy 'elektroniczne książki' podlegają jakimś specjalnym procedurom, ograniczeniom bądź wytycznym (np. prawa autorskiego czy handlowego), które konkretnie regulują i określają prawo nabywców co do dalszej odsprzedaży?

A może działa to na podobnej zasadzie co tradycyjne, 'analogowe' pozycje:
kupiłeś -> towar należy do ciebie -> możesz robić z nim co chcesz -> sprzedać/wypożyczyć/podarować.

Myślę, że w świetle niedawnych wydarzeń i dyskusji dotyczących ACTA, warto zastanowić się nad tą problematyką.

Co Wy na to?
Zapraszam do dyskusji :-)


Ostatnio edytowano 18 mar 2012 19:56:39 przez eeon, łącznie edytowano 1 raz



18 mar 2012 11:09:26
Zobacz profil ICQ WWW
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 paź 2011 8:44:18
Posty: 11
eCzytnik: Kindle 3
Post Re: Odsprzedaż przeczytanych E-BOOK'ów
eeon napisał(a):
Co robicie z przeczytanymi e-bookami?
Może ktoś chciałby odsprzedać ciekawą pozycję po niższej cenie?
Zapraszam do dyskusji :-)

Przenoszę do katalogu "Przeczytane", bo co innego z nią zrobić?


18 mar 2012 13:36:20
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 12 lut 2012 18:20:24
Posty: 5
eCzytnik: Kindle Touch
Post Re: Odsprzedaż przeczytanych E-BOOK'ów
Nie widzę problemu - zapewne możesz odsprzedać ebooka tak samo jak zwykłą książkę. Waunkiem jest pozbycie sie przez ciebie oryginału (tzn nie wolno ci skopiować tego ebooka możesz jedynie sprzedać oryginał) Sprawa jest bardziej skomplikowana przy ebookach z DRM. Żeby go sprzedać musisz go pozbawić DRM a to już zapewne legalne nie jest.


18 mar 2012 21:21:45
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sty 2011 2:08:50
Posty: 346
Lokalizacja: Katowice
eCzytnik: K3W
Post Re: Odsprzedaż przeczytanych E-BOOK'ów
Myślę że przy ebooku zabezpieczonym watermarkiem, odsprzedaż jest uprawniona, tylko przydała by się jakaś umowa sprzedaży, żeby przenieść odpowiedzialność na zakupującego od ewentualnego dalszego udostępniania pliku. W każdym razie ja popieram, i nawet pożyczyłem jeden egzemplarz zakupiony z watermarkiem.


19 mar 2012 8:47:31
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 16 maja 2011 10:11:03
Posty: 31
Post Re: Odsprzedaż przeczytanych E-BOOK'ów
Sprawę próbowałem rozkręcić w wątku ksiegarnie-ebookow-i-audiobookow-f156/odsprzedaz-ebook-ow-i-udostepnianie-w-necie-czy-legalne-t11060.html. Myślę, że zgodnie z prawem wolno nam odsprzedać bez podatku jeżeli okres posiadania kupionej książki przekracza 6 miesięcy. Przydałaby się opinia np rzecznika UOKiK. Nie wiem jak z "pożyczeniem"... Jak to zwykle bywa jak ktoś chce być legalny to dostaje po dupie. A jak ktoś olewa prawo to wchodzi na "świnkę morską" i ma za free.


19 mar 2012 10:04:18
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2012 22:08:12
Posty: 127
Lokalizacja: Monaco
eCzytnik: iPad, KT, PW
Post Re: Odsprzedaż przeczytanych E-BOOK'ów
proponując ten wątek właściwie chodziło mi o zaaranżowanie inicjatywy dzielenia się, wymiany i odsprzedaży przeczytanych e-książek. Bo z tego co zauważyłem nikt się takowej 'akcji' jeszcze nie podjął. A myślę, że warto!
Później jednak naszła mnie refleksja czy działanie takie jest legalne w świetle istniejącego prawa? Stąd w uzupełnieniu dodałem pytanie odnośnie legalności tego typu działań, jednakże nie chciałbym, żeby dyskusja szła w tym kierunku, tym bardziej, że (jak zauważył @bigmaczek) podobny wątek był już podjęty.
Dlatego rozstrzygając kwestię:
Czy można odsprzedawać, wypożyczać i wymieniać się e-bookami?
Odpowiem:
TAK MOŻNA TO ROBIĆ!
Czyni to nawet sam Amazon proponując użytkownikom korzystanie z 'drugiego obiegu' :-)

A zatem jeszcze raz ZACHĘCAM do dzielenia się.... zwłaszcza INFORMACJĄ: Gdzie? Co? Jak? i Za ile? :-)

Dla dociekliwych, proponuję bardzo ciekawą wypowiedź @Zefiryna, który napisał:
Zefiryn napisał(a):
Licencja przy pliku to jedno, a licencja ustawowa to drugie. Ustawa o ochronie praw autorskich nie mówi nic o odsprzedaży, gdyż w przypadku tradycyjnych form utwór był utrwalony w materialnym nośniku. Odsprzedaż dotyczy tutaj zawsze materialnego egzemplarza, którego własność jest w całości po stronie nabywcy. Książka papierową jako rzecz jest w całości moja, prawo autorskie chroni jedynie treść (w tej konkretnej formie) wewnątrz tej książki. Odsprzedaż zatem dotyczy zmiany właściela materialnej rzeczy, do której praw podmiot posiadający prawa autorskie pozbył się w czasie moich zakupów. Możliwość skorzystania z dzieła wewnątrz takiej rzeczy po jej odkupieniu zapewniał artykuł 23 (dozwolony użytek własny). Zatem sprzedawało się rzecz, a licencja była dana w ustawie.
W przypadku ebooków problem jest trochę bardziej skomplikowany, bo nie ma tutaj materialnej rzeczy. Utwór dalej jest chroniony jak dawniej, możliwość korzystania z niego się nie zmieniła, więc teoretycznie jestem w stanie odsprzedać plik i nabywca będzie miał licencję daną w ustawie na skorzystanie z pliku. Jednak tutaj odsprzedaż będzie tak naprawdę wykonaniem kopii (nie da się bowiem przenieść pliku, to jest zawsze skopiowanie i później usunięcie).
Poza tym jest kwestia zabezpieczenia. Jeżeli sprzedasz epub zabezpieczony adeptem to tylko urządzenie autoryzowane na Twoim koncie go odczyta. Jak sprzedasz plik acsm to zapewne nabywca nie pobierze treści, gdyż gdzieś będzie zapisane, że już została pobrana na twoje konto.


19 mar 2012 12:44:06
Zobacz profil ICQ WWW
Admin

Dołączył(a): 13 cze 2008 14:47:02
Posty: 2835
Lokalizacja: Gdańsk
eCzytnik: kindle
Post Re: Odsprzedaż przeczytanych E-BOOK'ów
Najpierw kwestia porządkowa: proszę o nie używanie czerwonego koloru, zwyczajowo zarezerwowanego dla edycji przez moderatorów.

A druga sprawa, to to, że akcje związane z "wymienianiem się", "pożyczaniem", i "dzieleniem się" nie będą na forum wspierane. Prawo mówi o dozwolonym użytku, który jest dopuszczony pomiędzy osobami, których znajomość nie jest ograniczona do samego dzielenia się treścią, a znajomość z forum nie wyczerpuje naszym zdaniem wymogów prawa. Jeśli zaś osoby wymieniające się, znają się także poza forum, to nie powinny mieć problemów ze zorganizowaniem takiej wymiany poza naszymi stronami.

Jeśli ktoś będzie tutaj zamieszczał jakieś konkretne propozycje nielicencjonowanej wymiany treści, to będziemy to usuwać.
Za nachalne wysyłanie prywatnych wiadomości do nieznanych osób będą wysyłane ostrzeżenia lub bany (już kiedyś był taki przypadek).

Amazon dopuszczał dla klientów z USA jednorazową możliwość udostępnienia treści jednemu innemu użytkownikowi, a na czas takiego "pożyczenia", ten kto komuś pożycza, traci możliwość wglądu do pożyczanej treści.

W tym kontekście mówienie, że
Cytuj:
Czyni to nawet sam Amazon proponując użytkownikom korzystanie z 'drugiego obiegu'
jest szytą grubymi nićmi manipulacją.

_________________
Zgred - Rafał Ziemkiewicz napisał(a):
Dziś trzeba pisać o mieczach, czarach, toporach i wojowniczkach w blaszanych bikini, wszystko inne to już jest nisza w niszy. Albo o nastoletnich wampirach.
Porównywarka cen ebooków


19 mar 2012 13:18:11
Zobacz profil WWW
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2012 22:08:12
Posty: 127
Lokalizacja: Monaco
eCzytnik: iPad, KT, PW
Post Re: Odsprzedaż przeczytanych E-BOOK'ów
Przyznaje, że możliwość udostępniania (wypożyczania) może budzić wątpliwości (zwłaszcza jeżeli robi się to na forum publicznym), ale jednak nie da się zaprzeczyć temu, że Amazon umożliwia odsprzedawanie zakupionych pozycji i w tym znaczeniu uważam, że nie napisałem czegoś co rozmija się z prawdą i może być potraktowane jako 'grubymi nićmi szytą manipulację'.
Stąd, aby całkowicie nie zniechęcać Forumowiczów proponuje, aby robić to poza forum - na innych zasadach niż tu przyjęte.

Co do mnie to szukam kolekcji WYCIĘTE - może ktoś ma e-booka i jest skłonny go odsprzedać, bądź ma wiedzę, gdzie można go zdobyć. Byłbym wdzięczny za info :-)
Na priva - oczywiście

t3d: tak jak mówiłem - takie propozycje nie będą się pokazywać na forum.


19 mar 2012 17:39:11
Zobacz profil ICQ WWW
Admin

Dołączył(a): 13 cze 2008 14:47:02
Posty: 2835
Lokalizacja: Gdańsk
eCzytnik: kindle
Post Re: Odsprzedaż przeczytanych E-BOOK'ów
eeon napisał(a):
jednak nie da się zaprzeczyć temu, że Amazon umożliwia odsprzedawanie zakupionych pozycj

Gdzie Amazon takie coś umożliwia?

Może pomyliło Ci się z paperbackami albo hardcoverami?

_________________
Zgred - Rafał Ziemkiewicz napisał(a):
Dziś trzeba pisać o mieczach, czarach, toporach i wojowniczkach w blaszanych bikini, wszystko inne to już jest nisza w niszy. Albo o nastoletnich wampirach.
Porównywarka cen ebooków


19 mar 2012 17:41:39
Zobacz profil WWW
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2012 22:08:12
Posty: 127
Lokalizacja: Monaco
eCzytnik: iPad, KT, PW
Post Re: Odsprzedaż przeczytanych E-BOOK'ów
skoro nie można zamieszczać tytułów poszukiwanych książek, to nie ma sensu dalsza dyskusja i bardzo proszę o wykasowanie całego wątku


19 mar 2012 18:24:20
Zobacz profil ICQ WWW
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 gru 2011 0:39:56
Posty: 229
eCzytnik: Kindle 3, 3G WiFi
Post Re: Odsprzedaż przeczytanych E-BOOK'ów
Troszke to nie fajnie bo dajmy na to kupilem jakas ksiazke i chcialbym pozyczyc ja komus a ktos za to pozycza mi swoja ktorej nie czytałem - ciekawe jak na to zapatruje sie prawo. Ostatecznie jak kupuje ksiazke papierowa moge dac kumplowi, dziewczynie i nie ponosze w zwiazku z tym zadnej odpowiedzialnosci wiec dlaczego jak pozyczam czy daje w formie elektronicznej łamie prawo. To tak jak bym tez kumplowi nie mogl pozyczyc plyty dvd z filmem która kupiłem w sklepie za gruba kase a on chce obejrzec. Bez sensu.


19 mar 2012 19:29:32
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2012 22:08:12
Posty: 127
Lokalizacja: Monaco
eCzytnik: iPad, KT, PW
Post Re: Odsprzedaż przeczytanych E-BOOK'ów
@t3d:
we wcześniejszym poście napisałem, że chcę kupić od kogoś konkretną pozycję, bądź zdobyć info, gdzie można takową nabyć - tzn. że chodzi mi o licencjonowaną wersję książki a nie 'pirata' - więc nie rozumiem dlaczego wyciąłeś mi tytuł i autora skoro nie złamałem zleceń, które podałeś?
t3d napisał(a):
Jeśli ktoś będzie tutaj zamieszczał jakieś konkretne propozycje nielicencjonowanej wymiany treści, to będziemy to usuwać.


@kris68: masz rację - podzielam Twoją opinię, ale nie mam pomysłu co z tym zrobić? Bo okazuje się, że nawet na forum nie za bardzo można o tym pisać.

Może inni mają jakieś sugestie?


19 mar 2012 20:45:26
Zobacz profil ICQ WWW
Admin

Dołączył(a): 13 cze 2008 14:47:02
Posty: 2835
Lokalizacja: Gdańsk
eCzytnik: kindle
Post Re: Odsprzedaż przeczytanych E-BOOK'ów
kris68 napisał(a):
Troszke to nie fajnie bo dajmy na to kupilem jakas ksiazke i chcialbym pozyczyc ja komus a ktos za to pozycza mi swoja ktorej nie czytałem - ciekawe jak na to zapatruje sie prawo. Ostatecznie jak kupuje ksiazke papierowa moge dac kumplowi, dziewczynie i nie ponosze w zwiazku z tym zadnej odpowiedzialnosci wiec dlaczego jak pozyczam czy daje w formie elektronicznej łamie prawo. To tak jak bym tez kumplowi nie mogl pozyczyc plyty dvd z filmem która kupiłem w sklepie za gruba kase a on chce obejrzec. Bez sensu.

Nie możesz robić takich analogii, bo pożyczając kumplowi książkę nie robisz kopii 1:1, a tak dzieje się przy ebookach. Nie pożyczysz swojej papierowej książki jednocześnie 30 osobom, a ebooka bez problemów (technicznych, moralne i prawne pomijamy).

_________________
Zgred - Rafał Ziemkiewicz napisał(a):
Dziś trzeba pisać o mieczach, czarach, toporach i wojowniczkach w blaszanych bikini, wszystko inne to już jest nisza w niszy. Albo o nastoletnich wampirach.
Porównywarka cen ebooków


19 mar 2012 20:49:11
Zobacz profil WWW
Admin

Dołączył(a): 13 cze 2008 14:47:02
Posty: 2835
Lokalizacja: Gdańsk
eCzytnik: kindle
Post Re: Odsprzedaż przeczytanych E-BOOK'ów
eeon napisał(a):
skoro nie można zamieszczać tytułów poszukiwanych książek, to nie ma sensu dalsza dyskusja i bardzo proszę o wykasowanie całego wątku

Zamiast kasować, przesunąłem do lepiej pasującej kategorii.
Znając życie, prędzej czy później ktoś inny wpadnie na taki pomysł. Lepiej zostawić tę dyskusję dla potomności ;)
eeon napisał(a):
@t3d:
we wcześniejszym poście napisałem, że chcę kupić od kogoś konkretną pozycję, bądź zdobyć info, gdzie można takową nabyć - tzn. że chodzi mi o licencjonowaną wersję książki a nie 'pirata' - więc nie rozumiem dlaczego wyciąłeś mi tytuł i autora skoro nie złamałem zleceń, które podałeś?

Proszę umieszczaj takie prośby w dziale "Księgarnie eBooków i audioBooków": ksiegarnie-ebookow-i-audiobookow-f156/
Tego typu wypowiedź w wątku o tytule "Odsprzedaż przeczytanych E-BOOK'ów" budzi wątpliwości.

_________________
Zgred - Rafał Ziemkiewicz napisał(a):
Dziś trzeba pisać o mieczach, czarach, toporach i wojowniczkach w blaszanych bikini, wszystko inne to już jest nisza w niszy. Albo o nastoletnich wampirach.
Porównywarka cen ebooków


19 mar 2012 20:56:08
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 12 lut 2012 18:20:24
Posty: 5
eCzytnik: Kindle Touch
Post Re: Odsprzedaż przeczytanych E-BOOK'ów
Znalazłem ciekawy artykuł w serwisie Gizmodo na ten temat. Prawdopodobnie masz prawo odsprzedać ebooka tak jak książkę (Amazon podobno niezgodnie z prawem twierdzi że nie sprzedają ebooka tylko licencję na jego przeczytanie więc według nich analogia do papierowych książek nie ma tu zastosowania). Jednak jeśli chcemy sie trzymać porównania do książek z realu pojawia się tu kolejny problem - masz prawo sprzedać tylko oryginalny nośnik na którym treść sie znajduje - tak jak w realu sprzedajesz tylko oryginalnie zadrukowany nośnik - musiałbyś więc sprzedać ebook z czytnikiem!!!. Dlaczego? Ponieważ jeżeli przeniesiesz swoj ebook do innego czytnika to tak naprawde wykonasz jego kopię (nawet jeśli własną usuniesz). Kółko sie zamyka a rozstrzygnąć tej sytuacji nie potrafią rzekomo nawet sami prawnicy.
http://gizmodo.com/369235/amazon-kindle ... nger-yours


19 mar 2012 23:17:06
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 40 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
cron