================================================================================================
Lokalizacja Kindle 4 Touch - dodanie języka polskiego
================================================================================================Od dnia 05 kwietnia 2012 roku wszystkie teksty oprogramowania Kindle 5.0.3 zostały przetłumaczone!Dlatego też informacje o nieprzetłumaczonych frazach występujące między innymi na rzutach ekranowych należy traktować jako nieaktualne.Pomimo tego, że teoretycznie ukończono tłumaczenie plików lokalizacyjnych, nie oznacza to, że nie będą możliwe poprawki tychże plików. Warto sprawdzać kiedy ostatnio były zmiany w lokalizacji pl i ewentualnie aktualizować system.
Sprawdzenie aktualizacji na stronie: https://www.transifex.net/projects/p/kindle-touch-framework/r/all-resources/UWAGA informacja ixtab z forum mobileRead!
WAŻNA INFORMACJA DLA firmware 5.1.0: Obecnie trwa ocena koniecznych dostosowań do pełnego wsparcia tej wersji firmware. Jeśli używasz 5.1.0, NIE spróbuj zainstalować lokalizacji. Jeśli planujesz uaktualnić do wersji 5.1.0, odinstaluj pakiet językowy i "locale enabler" do stanu przed aktualizacją. Nie instaluj lokalizacji po aktualizacji. Gdy jesteśmy pewni, że wszystko działa poprawnie na wersji 5.1.0, instrukcje te zostaną zaktualizowane.
Teoroetycznie ixtab sprawdził działanie lokalizacji i po pierwsze: "locale settings enabler" nie jest już potrzebny (bo jest wbudowany w 5.1), ale lokalizacja nie zawsze działa poprawnie - chłopaki sprawdzają co i jak, dlatego póki co dostosujcie się do w/w informacji o nie aktualizowaniu do 5.1 (dla tych, którzy lokalizację zainstalowali) lub nie instalowaniu lokalizacji w 5.1Na mobileread.com jest od końca grudnia 2011 wątek jak zlokalizować kindla 4T, tu nie zauważyłem, a może (chyba na pewno) się komuś przyda mały opis co i jak.
1. Aktualizacja oprogramowania do wersji 5.0.3 - do pobrania tu:
http://s3.amazonaws.com/G7G_FirmwareUpd ... _5.0.3.binPobrać, przekopiować do głównego foldera kindle (nie do folderów!), wykonać aktualizację kindle.
2. Podstawą jest jailbreak - tu akurat nie ma co się rozpisywać, raczej powinno być wiadomo jak to zrobić, do pobrania tutaj:
http://ge.tt/9XeUvcC/v/2 - pobrać, rozpakować archiwum zip, plik data.tar.gz skopiować jak wyżej, restart kindle, po restarcie kindle powinien zostać "uwolniony".
3. Pobrać locale_settings_enabler.zip -
http://ge.tt/9XeUvcC/v/21 - instalacja jak aktualizacja systemu (punkt 1 - czyli skopiować do napędu dysku kindla, wykonać aktualizację). Plik o tyle pożyteczny, że dodaje do menu ustawień pozycję International, gdzie można będzie zmienić język (a być może i klawiaturę i słownik domyślny dla danego języka - choć nie pamiętam, czy bez tego też tak się nie da tego zrobić?).
4. Z
http://ge.tt/5DrrFNC pobrać plik locales-5.0.3-YYYYMMDD.zip (gdzie YYYY to oznaczenie roku, MM miesiąca, DD - dnia, czyli na dziś najbardziej aktualnym archiwum z danymi lokalizacyjnymi jest locales-5.0.3-20120224.zip), rozpakować i skopiować na kindla (jak w punkcie 1) lokalizację tylko tego języka, który chcemy, w przypadku języka polskiego będzie to: update_5.0.3-20120224-pl_install.bin (w przypadku kolejnych dat plik będzie miał nieco inną nazwę np. z 1 marca będzie to update_5.0.3-20120301-pl_install.bin). Wykonać aktualizację systemu. Po aktualizacji zobaczycie napis: Proszę czekać, włączam kindle. Jeśli chcesz doinstalować kolejną lokalizację powtórz w/w czynności.
5. Aktualizacja lokalizacji - dla lokalizacji datowanych od 1 lutego to standardowo przekopiowanie pliku update_5.0.3-YYYYMMDD-pl_install.bin i aktualizacja systemu. Dla wcześniejszych wymagane jest odinstalowanie lokalizacji i instalacja nowej.
6. Usunięcie lokalizacji to standardowo przekopiowanie pliku update_5.0.3-YYYYMMDD-pl_uninstall.bin.
Należy pamiętać, że tłumaczenie jest wciąż w fazie rozwoju, więc lokalizacja może być (i póki co jest!) tylko częściowa dla danego języka. Dla języka polskiego na dzisiaj przetłumaczonego jest 52% tekstów sytemu (ale są to podstawowe teksty!) - tu:
https://www.transifex.net/projects/p/ki ... resources/ można sprawdzić jaki jest procent lokalizacji w różnych językach. Niestety, ma to swoje konsekwencje np. mogą nawet występować awarie systemu, restarty itp. Aczkolwiek na ogół system działa stabilnie. Zostałeś ostrzeżony i działasz na własną odpowiedzialność.
Przykładowy zrzut ekranu:
Po wejściu do ustawień:
Jak widać mieszanka polskiego z angielskim, wejście do opcji International (czyli tam, gdzie można zmienić język, klawiaturę (polskiej póki co - brak), domyślne słowniki):
Tu już lepiej, prawda?
No i wygląd opcji eksperymentalnych:
Pozostaje mieć nadzieję, że tłumaczenie będzie odbywać się w szybkim tempie i wkrótce całość zostanie przetłumaczona na nasz język. No chyba, że Amazon zrobi to pierwszy
.
================================================================================================
Kindle 4T przemawia po polsku głosem Agaty
================================================================================================Dzięki koledze sexymora możemy dopełnić polonizację, przyda się również możliwość czytania po polsku. W tym przypadku mamy do dyspozycji póki co tylko głos żeński "Agata". Zmuszenie K4T żeby gadulił po naszemu jest bardzo proste.
1. Ściągamy http://dl.dropbox.com/u/16679763/tts.zip, rozpakowujemy.
2. Podłączamy K4T kabelkiem USB, kasujemy folder TTS lub (co lepsze) zmieniamy nazwę foldera TTS na TTSold (czy jakkolwiek) - tak na wszelki wypadek. Można go również przekopiować na PC, a później skasować.
3. Przekopiowujemy rozpakowaną zawartość pliku tts.zip -> fizycznie musimy przekopiować rozpakowany folder TTS.
4. Zrestartować czytnik.
Od tej pory możemy słuchać książek pisanych w naszym ojczystym języku - ale tylko głosem "female" (żeńskim). Czytając książki po angielsku przełączymy głos na "male" (męski) i czytnik będzie czytał po angielsku. Całkiem przydatna funkcja. Jeśli przełączymy "w locie" czyli podczas syntezy głosu głos żeński na męski (czyli polski na angielski) lub odwrotnie, to minie chwila, nim czytnik przełączy się na drugi syntezator głosu. To normalne.
Jedynym mankamentem syntezatora jest to, że potrafi on zamilknąć przy (kilka - kilkanaście razy, jeszcze nie liczyłem, może ilość jest jednakowa, a może losowa?) używaniu przycisku "pauza" - przywrócenie syntezy jest możliwe dopiero po restarcie czytnika.
================================================================================================
Niestandardowe wygaszacze ekranu dla K4T (NIE DLA WERSJI SO!)
================================================================================================Źródło:
http://yifan.lu/p/custom-screensaver/Tam modyfikacja pozwala na uzycie niestandardowych obrazów jako wygaszaczy ekranu. Zgodnie z projektem, ten mod działa tylko z K4T w wersji bez reklam.
Obejmuje:- brak ograniczeń nazw pliku
- automatyczna aktualizacja nowych plików
- przewijanie w kolejności alfabetycznym (nie losowo, dzięki czemu można zarządzać kolejnością zdjęć)
- jeśli nie ma niestandardowych obrazów, domyślnie wyświetlają się oryginalne wygaszacze ekranu Kindle
- po znalezieniu nieprawidłowego/uszkodzonego pliku, zostanie on pominięty, po 5 takich plikach następuje powrót do oryginalnego wygaszacza (zabezpieczenie przed zawieszeniem i koniecznością restartu).
Obrazy są automatycznie skalowane, nie ma potrzeby konwersji do 600x800 w skali szarości przed umieszczeniem na Kindle. Oczywiście można przygotować obrazy o takiej roździelczości, ale obowiązku nie ma. Jedynym ograniczeniem jest format obrazu PNG.
Dodatkowym bonusem jest lockscreen.png. Umieszczenie tego obrazu w folderze screensaver (i nic więcej) spowoduje, że strona, którą ostatnio czytałeś będzie wygaszaczem ekranu z dodatkiem kłódki na górze strony.
Do pobrania:
http://cloud.github.com/downloads/yifan ... er_1.0.ziplub ze strony podanej wyżej - może będą późniejsze wersje? Ostatnia zmiana: 2012-01-15
Jak zainstalować?1. Ściągnąć plik
2. Rozpakować.
3. Przekopiować update_kindle_touch_custom_screensaver_1.0_install.bin do foldera głównego Kindle
4. Odłączyć kabel usb (bezpieczne odłączenie) i zaktualizować kindle (menu -> aktualizacja)
Jak odinstalować?Standardowo - j.w. tylko z plikiem update_kindle_touch_custom_screensaver_1.0_uninstall.bin
Jak używać?Zastosowanie:
Wgraj pliki PNG do foldera "Screensaver".
Bonus - Lockscreen:Plik o nazwie "lockscreen.png". Jest to specjalny wygaszacz ekranu, który pokazuje tylko czarny pasek z ikoną kłódki. Nie usuwa nic z ekranu. Jeśli umieścisz "lockscreen.png" w folderze "Screensaver" i nic poza tym, zamiast wygaszacza ekranu, urządzenie będzie wyświetlać ostanio otwartą stronę jako wygaszacz ekranu z ikoną kłódki.
================================================================================================
Menu Launcher dla Kindle Touch - obracanie ekranu, usb network i inne
================================================================================================Autor Yifan Lu (
http://yifan.lu/)
Źródło:
https://github.com/yifanlu/KindleLauncherTa modyfikacja dodaje opcję w głównym menu "Launcher".
Wybranie opcji "Launcher" spowoduje ukazanie się nowego menu, które można dowolnie konfigurować.
W pakiecie są zawarte dwa rozszerzenia:
OBRACANIE EKRANU i USB NETWORKUWAGA - Obracanie ekranu NIE działa od razu, tzn. po wybraniu opcji: Menu -> Launcher -> Orientation -> Landscape Left (Right, Portrait/Portrait Inverted) ekran obracany jest DOPIERO przy czytaniu książki!
Co gorsze - w 5.0.3 póki co obrócenie w tryb landscape "zżera" kilka literek po prawej stronie - za to sprawdza się przy czytaniu plików PDF
Tak to wygląda:
Rozwiązanie? Jest, ja użyłem automatycznego obracania ekranu - kindle 4T używa akcelerometru, opis jest w tym wątku:
amazon-com-kindle-f146/ktrotate-obracanie-ekranu-za-pomoca-akcelerometru-t10900.html#p85546plik do pobrania jest w w/w wątku lub tutaj:
http://www.mobileread.com/forums/attach ... 1328290875UWAGA - należy pamiętać o odinstalowaniu w/w uaktualnienia (tego do obracania automatycznego) PRZED zainstalowaniem aktualizacji systemowej np. 5.0.4!!! Bez odinstalowania uaktualnienie chyba się nie powiedzie!
W pakiecie jest deinstalator.
Czy obracanie automatyczne działa razem z obracaniem ręcznym? TAK, ale... Obracanie automatyczne naprawi obcinanie prawego marginesu, jednak jeśli użyjemy obracania ręcznego, to automat wyłączy się (do restartu) i trzeba będzie używać obracania ręcznego. Ma to też swoje plusy - niektórzy wolą obracać ekran ręcznie. Jeśli wolisz automat, to nie instaluj/nie używaj launchera...
Po użyciu powyższego strona wygląda tak:
Strona książki z wykresem w pionie:
Po obróceniu do poziomu:
Jak widać, niektóre książki lepiej się czyta w poziomie - zwłaszcza te z grafikami, wykresami itd. Podobnie pliki PDF.
============================================================================
USB network - żeby używać należy w Windows zainstalować sterowniki Linux RNDIS.
IP kindle zawsze jest: 192.168.15.244
Reszta szczegółów opisana w Readme (jak ktoś nie potrafi tego zrozumieć, to niech nie rusza
)
Umieścić rozszerzenia w osobnych folderach w folderze extensions.
Każde z rozszerzeń MUSI mieć plik "config.xml". Sprawdź tu:
http://yifanlu.github.com/KindleLaunche ... oader.html żeby sprawdzić jak powinien wyglądać plik "config.xml".
Albo też sprawdź rozszerzenia które są zawarte w "Menu Launcher"
Jeśli robisz rozszerzenia menu JSON, możesz sprawdzić przykładowe rozszerzenia lub opcje rozszerzeń tu:
http://yifanlu.github.com/KindleLaunche ... va.io.File)
Więcej informacji:
http://yifanlu.github.com/KindleLaunche ... uable.html