Teraz jest 28 mar 2024 14:07:56




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 116 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna strona
Szybkie Czytanie?? 
Autor Wiadomość
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lip 2007 10:14:08
Posty: 152
Post Szybkie Czytanie??
Witam!
Czy ktoś z was zainteresował się kiedyś szybkim czytanie? Uczył się na jakimś kursie albo samodzielnie? Cyz były jakieś efekty?
Wiedząc, że przeciętny człowiek czyta z prędkością około 300 słów na minutę ze zrozumieniem około 60%, zdziwiłem się ile wynosi rekord świata: ponad 60000 słów na minutę ze zrozumieniem 90%, wystarczy kalkulator aby dowiedzieć się że czytamy przeciętnie 200 razy wolniej.
Niektórzy twierdzą, że można dużo stracić czytając szybciej. Ale ile można zyskać...


13 sty 2008 12:53:09
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 08 gru 2007 14:46:57
Posty: 36
Post 
Stracić chyba nie (no poza faktem większego zapotrzebowania na książki :P) Jeżeli można osiągać nawet 90% zrozumienia tekstu to jest naprawdę bardzo dużo, chyba więcej niż przeciętnie. Ja się jakoś nigdy bliżej tym nie zajmowałam (mam gdzieś na dysku jakieś e-booki jak czytać szybciej ale coś mało systematyczna jestem :)


13 sty 2008 14:09:02
Zobacz profil
Mod
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lip 2007 16:39:15
Posty: 693
Post 
Ja przez pewien czas stosowałem tą technikę i jest ona dość skuteczna. Czyta się szybko i rzeczywiście po pewnym czasie ze zrozumieniem tekstu nie ma najmniejszego problemu, ale... po jakimś czasie porzuciłem czytanie w ten sposób. Dlaczego? Otóż, owszem można "łykać" jedną książkę za drugą, ale człowiek nie czerpie z tego tyle przyjemności, co przy normalnym czytaniu, kiedy sięga się co wieczór po książkę, czyta rozdział, czy dwa, odkłada na kolejny dzień, by znowu wieczorkiem wrócić do tej małej przyjemności i zrelaksować się przy lekturze.

Szybkie czytanie jest dobre dla ludzi, którzy się uczą - wówczas szybkie przyswajanie materiału jest niemal niezbędne, jednak osobom czytającym głównie dla przyjemności tej metody nie polecam.

_________________
Cytuj:
"Z książkami jest tak samo jak z ludźmi: tylko niewielka część odgrywa dużą rolę, reszta gubi się w wielości."

Gregory Benford - "Zagrożenie Fundacji"


Cytuj:
"Out in the oceans of sand
I saw the future
Of a golden land
Below the plains
I've been meeting my fate
I stood the test
The universe
In the palm of my hand
Oh, am I blessed
Or cursed "


Savage Circus "Legend of Leto II"


13 sty 2008 18:37:59
Zobacz profil
Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lip 2007 19:38:54
Posty: 3266
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: eClicto, iPad, K3 WiFi, K4
Post 
Muaddibie - jaką konkretnie technikę stosowałeś i skąd się jej nauczyłeś?

_________________
Cytuj:
Muad'Dib uczył się prędko, ponieważ najpierw przeszedł szkolenie jak się uczyć. A najpierwszą ze wszystkich otrzymał lekcję podstawowej wiary, że może się nauczyć. Szokuje odkrycie, jak wielu ludzi nie wierzy, że mogą się nauczyć, a o ile więcej uważa, że nauka jest trudna.


13 sty 2008 19:13:02
Zobacz profil WWW
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lip 2007 19:46:01
Posty: 887
Lokalizacja: www.eksiazki.org
Post 
Zgadzam się - zabija to przyjemność z czytania. Przydaje się co najwyżej przy nauce lub do czytania nudnych lektur :) Ja czytam dość szybko (jak mi robili parę lat temu test to wyszło ponad 350 słów na minutę), ale już przy takiej prędkości czytania książki połyka się zbyt szybko i sporo się traci. Dlatego też staram się czytać wolniej i rozkoszować się treścią książki :)


19 sty 2008 12:15:02
Zobacz profil WWW
Mod
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lip 2007 16:39:15
Posty: 693
Post 
Mori napisał(a):
Muaddibie - jaką konkretnie technikę stosowałeś i skąd się jej nauczyłeś?


Była to dość prosta technika, z jakieś książki - nie pamiętam jej tytułu - polegała ona na czytaniu z wskaźnikiem, który w początkowej fazie pozwalał się skupić - później dochodziło się do czytania w dwie strony - od lewej do prawej, następny wiersz od prawej do lewej a potem nawet po skosie strony...

Przyznam szczerze, że miało to swoje walory, jednak często takie czytanie okupowałem tęgim bólem głowy (nie wiem z czego to mogło wynikać).

_________________
Cytuj:
"Z książkami jest tak samo jak z ludźmi: tylko niewielka część odgrywa dużą rolę, reszta gubi się w wielości."

Gregory Benford - "Zagrożenie Fundacji"


Cytuj:
"Out in the oceans of sand
I saw the future
Of a golden land
Below the plains
I've been meeting my fate
I stood the test
The universe
In the palm of my hand
Oh, am I blessed
Or cursed "


Savage Circus "Legend of Leto II"


19 sty 2008 15:07:49
Zobacz profil
Post 
a nie lepiej powoli i dla przyjemnosci?


29 lut 2008 1:18:10
Użytkownik

Dołączył(a): 27 lut 2008 1:18:12
Posty: 22
Post 
Kiedyś było o tym głośno teraz nieco przycichło, początkowo nawet mnie to zaciekawiło ale okazało się, że z tym czytaniem jest jak z wróżkami, ufo, hipnozą... niektórzy w to wierzą ale jak tylko zaczyna się sprawę drążyć i dowiedzieć co jak i dlaczego okazuje się, że to oszustwo.

Maksymalna prędkość z jaką da się przyswoić tekst to około 350 słów na minutę , czasem 50 więcej czasem 50 mniej zależy od człowieka ale pewnej granicy przeskoczyć się nie da (przynajmniej tyle wykazały poważne badania naukowe¹ ). Jeśli ktokolwiek twierdzi, że nauczy was czytać ze zrozumieniem ponad 500 słów na minutę to zwykły oszust który chce wyłudzić pieniądze za kurs albo program.

Ponieważ jestem dociekliwy doszedłem nawet w jaki sposób bito te niby rekordy szybkości - bierzemy gruba książkę na każdej stronie czytamy tylko kilka słów. Potem gdy będą nam zadawać pytania ze znajomości tekstu (zawsze jest to test z odpowiedziami tak/nie) wybieramy losowe odpowiedzi chyba, że akurat potrafimy domyślić się odpowiedzi z tych fragmentów które przeczytaliśmy, z rachunku prawdopodobieństwa wynika, że powinniśmy otrzymać wynik powyżej 50% co dowodzi znajomości tekstu.

¹ - http://pl.wikipedia.org/wiki/Szybkie_czytanie#Badania (zachęcam do przeczytania też pozostałej części tego artykułu z wikipedii)


29 lut 2008 2:29:06
Zobacz profil
Post 
szybkie czytanie
to jak szybkie kochanie


29 lut 2008 5:27:11
Pocketbook Killer
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lip 2007 20:07:55
Posty: 1513
Lokalizacja: Toruń
eCzytnik: Kindle 3 WiFi
Post 
Szybkie pisanie to guza szukanie. Jeszcze kilka takich postów znajdę i się pożegnamy.

_________________
"A co zrobiłeś najodważniejszego w swoim życiu?
Splunął na drogę krwawą flegmą. Wstałem dziś rano, odparł."

//Cormac McCarthy - Droga


29 lut 2008 7:51:55
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 15 lip 2007 15:02:36
Posty: 34
Post 
Szybkie czytanie zabija cały urok książki na która często polowalismy od długiego czasu a nastepnie ją czytamy do 2-3 w nocy zatracając sie w czasie i treści książki.Jaką miałbym przyjemnośc z ksiązki przeczytanej w pare minut?.


02 mar 2008 0:18:00
Zobacz profil
Post 
Choc sam czytam w normalnym tempie i nie wiem jak to jest czytac 60 tys słow na minute to uwazam ze przeczytanie ksiazki w kilka minut nie ma sensu chyba ze musze sie nauczyc. Ksiazki czytam dla przyjemnosci a przyjemnosc musi trwac jak najdluzej a nie jak najkrocej. Mysle ze to wystarczy :)


02 mar 2008 8:05:23
Post Re: Szybkie Czytanie??
Ceryn napisał(a):
Witam!
Czy ktoś z was zainteresował się kiedyś szybkim czytanie? Uczył się na jakimś kursie albo samodzielnie?


Ja jestem przeciwnikiem szybkiego czytania. Człowiek sobie skraca przyjemność ;D

ethanol napisał(a):
szybkie czytanie
to jak szybkie kochanie


:lol:

W pewnym sensie ma to stwierdzenie sens. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku, przyjemność powinno się przedłużać, nie skracać ;)


02 mar 2008 12:00:47
Użytkownik

Dołączył(a): 20 lip 2007 21:21:38
Posty: 47
Lokalizacja: bydgoszczanin
Post 
Miałem taki czas gdy czytalem "na ilość" jednak szybko powróciłem do normalnej a nawet wolnejszego tempa czytania aby przyjemność z lektóry trwała ... i trwała (niech się panie wypowiedzą co sądzą o sprinterach )


02 mar 2008 17:51:29
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 02 mar 2008 9:50:38
Posty: 18
Lokalizacja: UK
Post 
Sam tego probowalem pare lat temu, ktos pozyczyl mi ksiazke na temat szybkiego czytania. Mozna to wycwiczyc, tylko pytanie po co? Mimo ze bzmi to bardzo imponujaco to jednak jest to zupelnie nie praktyczne jesli ktos czyta dla przyjemnosci. Za to rewelacja przy czytaniu przymusowych lektor w szkole :) Jednak zrozumienie przy nauce musi byc zdecydowanie wyzsze niz 60%. Osobiscie nie jestem do tego przekonany, traktoje to jako kolejna ciekawostke ze swiata popisow.


02 mar 2008 21:38:53
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 116 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
cron