Teraz jest 29 mar 2024 12:01:13




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 39 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
eCzytniki są złe - komentarze 
Autor Wiadomość
Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lip 2007 19:38:54
Posty: 3266
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: eClicto, iPad, K3 WiFi, K4
Post eCzytniki są złe - komentarze
Zapraszamy do komentowania naszego nowego artykułu - eCzytniki są złe.

_________________
Cytuj:
Muad'Dib uczył się prędko, ponieważ najpierw przeszedł szkolenie jak się uczyć. A najpierwszą ze wszystkich otrzymał lekcję podstawowej wiary, że może się nauczyć. Szokuje odkrycie, jak wielu ludzi nie wierzy, że mogą się nauczyć, a o ile więcej uważa, że nauka jest trudna.


15 sty 2011 2:53:43
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 25 sty 2010 22:36:51
Posty: 437
Post Re: eCzytniki są złe - komentarze
Ja pamiętam, co więcej aktualnie czytam dwie książki, która wymagają skupienia (podręczniki, do nauki grania na pianinie i o harmonii). Ale czytam go bardzo małą czcionką, więc może to utrudnienie pomaga. ;)

A artykuł pewnie nie wart funta kłaków. W eksperymencie porównywali Ariala (sans serif) do Bodoni MT (serif) - i twierdzą, że Ariala się czyta łatwiej. Tymczasem dawno wykazano, że to szeryfowe czcionki czyta się łatwiej. Bodoni jest trochę wąskie, ale jeśli chcieli wyciągnąć jakieś wnioski, to mogli dorzucić do zestawu jakąś Georgię czy coś podobnego.

_________________

https://market.android.com/developer?pub=Magory - moje gry na Androida, wszystkie w HD, na tablety, działają też na komórkach
http://magory.net - programista freelancer,


Ostatnio edytowano 15 sty 2011 10:08:14 przez Magnes, łącznie edytowano 1 raz



15 sty 2011 10:06:36
Zobacz profil WWW
Pocketbook Killer
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lip 2007 20:07:55
Posty: 1513
Lokalizacja: Toruń
eCzytnik: Kindle 3 WiFi
Post Re: eCzytniki są złe - komentarze
Ja również pamiętam co czytałem, moim zdaniem winny nie jest eczytnik tylko to co robią poza czytaniem.

_________________
"A co zrobiłeś najodważniejszego w swoim życiu?
Splunął na drogę krwawą flegmą. Wstałem dziś rano, odparł."

//Cormac McCarthy - Droga


15 sty 2011 10:46:53
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 23 wrz 2010 17:09:37
Posty: 213
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: InkPad 3, Kobo Forma
Post Re: eCzytniki są złe - komentarze
Również pamiętam co czytałem, a przynajmniej w takim samym zakresie, w jakim zapamiętałbym papierową książkę - chociaż bez pomiaru mogę nie wiedzieć, że umyka mi 14%!

Jeżeli to prawda, to może w moim przypadku pomaga fakt czytania ebooków w języku angielskim - mózg cały czas pracuje. ;)

Co do testu - mała próba i poza czcionką, czy ktoś pomyślał, że jedne z opisywanych ras obcych mogły być po prostu ciekawiej przedstawione, bądź jedne były prostsze (łatwiejsze do zapamiętania), a inne bardziej skomplikowane? Niedawno czytałem ebook'a Petera F. Hamiltona "Pandora's Star" - była tam opisana rasa obcych nazwana Prime - mogę o niej opowiedzieć, ba, nawet pamiętam fabułę książki i niedługo biorę się za drugi tom! A ta miała niemal 1000 stron. Ponieważ była to beletrystyka, to automatycznie powinna dostać taga "nieistotne" - po co zaśmiecać sobie pamięć?

Albo mój mózg działa inaczej, albo chodzi o obcy język, albo badanie jest do dupy.


15 sty 2011 11:25:11
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 29 lip 2010 16:01:25
Posty: 443
eCzytnik: Pocketbook 626
Post Re: eCzytniki są złe - komentarze
Ostatnio czytam "Przedwiośnie żywych trupów", "Sherwood" i "Wojnę żydowską" Flawiusza. To ostatnie faktycznie kiepsko się zapamiętuje, bo bez przerwy ktoś się tam zdradza, walczy przeciw komuś, wchodzi w przymierza, czy zbiera wojska i tłucze przeciwników :P .


15 sty 2011 11:36:16
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 18 lut 2009 17:55:48
Posty: 211
eCzytnik: iPad, dawniej: iRex DR1000S
Post Re: eCzytniki są złe - komentarze
Magnes napisał(a):

A artykuł pewnie nie wart funta kłaków. W eksperymencie porównywali Ariala (sans serif) do Bodoni MT (serif) - i twierdzą, że Ariala się czyta łatwiej. Tymczasem dawno wykazano, że to szeryfowe czcionki czyta się łatwiej. Bodoni jest trochę wąskie, ale jeśli chcieli wyciągnąć jakieś wnioski, to mogli dorzucić do zestawu jakąś Georgię czy coś podobnego.


Szeryfowe czyta się łatwiej na papierze, na monitorze - nieszeryfowe. Niestety źródła nie podam.

_________________
Copywriting


15 sty 2011 12:09:23
Zobacz profil WWW
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 gru 2010 21:54:20
Posty: 36
Lokalizacja: Suwałki
eCzytnik: Kindle 3
Post Re: eCzytniki są złe - komentarze
rafal napisał(a):
Szeryfowe czyta się łatwiej na papierze, na monitorze - nieszeryfowe. Niestety źródła nie podam.


http://pl.wikipedia.org/wiki/Czcionka_szeryfowa


15 sty 2011 13:05:41
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 03 sty 2011 23:54:34
Posty: 56
eCzytnik: Kindle 3G
Post Re: eCzytniki są złe - komentarze
Cytuj:
"W Princeton University przeprowadzono badanie - wybrano grupę 28 osób w wieku od 18 do 40 lat"

badania nad tak "obszerną" próbką to jakaś kpina. Jeszcze niech podają że w tej grupie 28 osób w wieku 18-40 lat była równa reprezentacja kobiet i mężczyzn oraz przynajmniej głównych grup etnicznych. No i jaki poziom edukacji reprezentowali.
Zamiast się cieszyć że "ktoś" czyta (w dobie internetu i dominacji krótkich informacji) to jeszcze psioczą.
Duża część użytkowników internetu (wg. innych badaczy) nie jest w stanie (czytaj nie jest zainteresowana) czytaniem artykułu do końca jeżeli przekracza wyświetlany obszar strony.


15 sty 2011 13:54:50
Zobacz profil
SwiatCzytnikow.pl
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 sie 2010 11:00:21
Posty: 1873
eCzytnik: kindle, onyx, nook, kobo, pb, ipad
Post Re: eCzytniki są złe - komentarze
rafal napisał(a):
Szeryfowe czyta się łatwiej na papierze, na monitorze - nieszeryfowe. Niestety źródła nie podam.


To generalnie prawda, chociaż zależy tak naprawdę od rozdzielczości, bo monitory nie dają rady pokazywać tych wszystkich szeryfów. To się jednak zmienia:Microsoft ma np. czcionkę Cambria, która na dzisiejszych monitorach z cleartype i subpixelami czyta się rewelacyjnie.

Wyniki są dla mnie też niezbyt intuicyjne. Znacznie częściej się zdarzało, że czytając książkę papierową błądziłem wzrokiem i w efekcie niewiele pamiętałem, niż przy ebooku. Kliknięcie "następna strona" (czy to na telefonie czy na kindle) jest dla mnie jakby potwierdzeniem, że bieżącą stronę już przeczytałem i właściwie zmusza to uważnego czytania. (Inna sprawa, że czytnik nie pomaga w "skanowaniu" książki, tak aby się szybko zorientować o czym są poszczególne rozdziały).

_________________
http://swiatczytnikow.pl (dawniej: Świat Kindle)
http://ebooki.swiatczytnikow.pl - (prawie) wszystkie polskie e-booki w jednym miejscu, czyli porównywarka ofert księgarni.


15 sty 2011 14:11:07
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 23 wrz 2010 17:09:37
Posty: 213
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: InkPad 3, Kobo Forma
Post Re: eCzytniki są złe - komentarze
karabara845 napisał(a):
Duża część użytkowników internetu (wg. innych badaczy) nie jest w stanie (czytaj nie jest zainteresowana) czytaniem artykułu do końca jeżeli przekracza wyświetlany obszar strony.


Niestety, to prawda i nawet obserwuję to u siebie...


15 sty 2011 15:37:25
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 09 wrz 2008 17:50:52
Posty: 35
eCzytnik: Sony PRS-300
Post Re: eCzytniki są złe - komentarze
Ciekaw jestem kto za te "badania" zapłacił? To najbardziej, moim zdaniem, istotna informacja, bo sposób przeprowadzenia "badań" i wnioski z nich wynikające, to typowa hochsztaplerka, w wykonaniu "naukowców" parających się najstarszym zawodem świata.


15 sty 2011 16:40:40
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 03 sty 2011 23:54:34
Posty: 56
eCzytnik: Kindle 3G
Post Re: eCzytniki są złe - komentarze
Cytuj:
gdy mamy do czynienia z odręcznymi bazgrołami, zapisanymi na fatalnej jakości papierze - zmuszamy się do większego wysiłku, by je odcyfrować, przez co pamiętamy je lepiej

znaczy się to nie wina e-czytników tylko tego no... Johannesa jak mu tam było?..... Gutenberga!

a wielkiemu blogerowi i wizjonerowi Jonah Lehrer i guru neurobiologi który proponuje
Cytuj:
niech czytniki eKsiążek zawierają opcje, które utrudnią czytanie. Wśród możliwych propozycji wymienia wykorzystanie innych zestawów fontów, zmniejszenie kontrastu czy odwrócenie schematu kolorów. Oczy będą się bardziej męczyć, my będziemy czytać wolniej

ja zaproponuje hybrydę czytnika z montypytonowską maszyną do robienia "ping" tak co 30 sekund. Wtedy na pewno każdy będzie czytał bardzo wolno (po kilka razy jedną stronę).
I jemu też życzę "ping" żeby pisał/myślał wolniej ale z większym zastanowieniem.


15 sty 2011 17:37:02
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 21 wrz 2009 20:23:55
Posty: 114
eCzytnik: Kobo Sage
Post Re: eCzytniki są złe - komentarze
Trochę to bez sensu. Czytniki są dobre właśnie dlatego między innymi, że nie męczą wzroku. Nie wiem, jak inni, ale gdy tekst jest męczący dla oczu, to szybko ogarnia mnie senność. I co zresztą później, mam kupować coraz mocniejsze okulary? Jeszcze czego.

Miałem taką sytuację zaraz po zakupie czytnika, że nie naładowałem baterii i próbowałem czytać. Kontrast był, delikatnie mówiąc, marny i co chwila musiałem walczyć z sennością. Dlatego tezom z komentowanego artykułu zdecydowanie mówię nie.

A zresztą, czemu się ograniczać? Idźmy dalej - na siedzeniach samochodowych instalujmy kolce (żeby jazda była lepiej pamiętana), ograniczmy głośność w telewizorach do minimum (żeby lepiej zapamiętać komunikaty), poblokujmy ustawienia monitorów na jakimś niewygodnym poziomie itd., itp.

Chociaż idziemy na łatwiznę, udowodniono, że od początku XX wieku przeciętny iloraz inteligencji człowieka poszedł do góry.


16 sty 2011 12:36:23
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 31 mar 2010 10:43:23
Posty: 7
Post Re: eCzytniki są złe - komentarze
Większych idiotyzmów dawno nie widziałem. Aby badanie statystyczne było wiarygodne musi być reprezentatywna próba (próba musi być "obrazem" całej populacji), musi być znacznie większa (prawdopodobnie odchylenia standardowe są nieznane, więc to jeszcze zwiększa wymaganą ilość osób).

Jeszcze jedna sprawa, nawet jeśli tak nieudolne badania przez przypadek obrazują rzeczywistość to nie do końca mnie to interesuje. Jeśli muszę się czegoś nauczyć to w tym samym czasie przeczytam więcej razy ten sam tekst w komfortowy sposób co w niekomfortowy, a więc i tak więcej zapamiętam. Jeśli czytam jakąś powieść to nie dlatego, żeby się jej uczyć na pamięć, ale żeby dostarczyła mi troszkę bardziej rozwijającej rozrywki niż telewizja. Nawet mogę powiedzieć, że cieszę się jak szybko zapominam ciekawą książkę (zawsze mogę przeczytać jeszcze raz z niewiele mniejszą przyjemnością :D )


16 sty 2011 23:56:28
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 09 sty 2011 21:16:58
Posty: 22
eCzytnik: Kindle 3
Post Re: eCzytniki są złe - komentarze
@Parasite
Właśnie coś podobnego chciałem napisać. Przecież zadanie książki jest takie samo jak telewizji, gry komputerowej, muzyki - dostarczyć nam w danej chwili przyjemności. Wyłączam podręczniki, słowniki i encyklopedie, z których wypadałoby coś zapamiętać (z drugiej strony to one mają pamiętać za nas :)).

Mózg człowieka jest tak zbudowany, aby pozbywać się nieprzydatnych informacji. Co z tego, że przeczytamy dobrą powieść, jeżeli jej znajomość nie przyda się do przetrwania? Dopiero by się nam bajzel we łbie narobił, gdybyśmy zapamiętywali każdą sekwencję przeczytanych słów.


17 sty 2011 3:35:09
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 39 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
cron