Teraz jest 25 kwi 2024 9:00:39




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Jak zamienić stronę internetową w ebooka? 
Autor Wiadomość
Użytkownik

Dołączył(a): 23 wrz 2010 17:09:37
Posty: 213
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: InkPad 3, Kobo Forma
Post Jak zamienić stronę internetową w ebooka?
Nie wiem czy taki cel jest osiągalny w ogóle... Chciałbym zamienić prostą (tekst i linki - linki nie są mi nawet potrzebne) stronę internetową w ebooka. Do tej pory próbowałem tak - zapisałem poszczególne podstrony jako HTML (bez obrazków, itd). W Mobipocket Creator skomponowałem sobie z nich książkę i zapisałem w PRC (chcę to czytać na Kindle). Działa w emulatorze. Na czytniku jednakże tekst każdego rozdziału jest ucięty - wydaje mi się, że każdy długi fragment (to co wyświetla się jako pojedyncza strona w przeglądarce) powinien zostać pocięty jakoś, tak żeby wyświetlał się jako strony na czytniku (które i tak przecież nie są fizycznymi stronami, bo zależy to od ustawień tekstu - wobec tego spodziewałem się, że książka powstała ze strony www też będzie tak działać). W Kindle zauważyłem, że tekst wyświetlany jest jakby w takiej ramce - nie da się podświetlać żadnych wyrazów kursorem, a kiedy przywołuję kursor to widzę obwódkę (ramkę) wokół całego tekstu na wyświetlanej stronie. Próbowałem też ten twór skonwertować do MOBI w Calibre, ale rezultat jest ten sam (PRC i MOBI to chyba właściwie jedno i to samo...). Wiem, że mogę po prostu skorzystać z przeglądarki, ale jest to mniej wygodne i żre baterię. Jakieś pomysły?


27 paź 2010 10:15:19
Zobacz profil
Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lip 2007 19:38:54
Posty: 3266
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: eClicto, iPad, K3 WiFi, K4
Post Re: Jak zamienić stronę internetową w ebooka?
Próbowałeś używać Instapaper? On ma opcję zapisywania dodanego artykułu jako książki dla Kindle.

_________________
Cytuj:
Muad'Dib uczył się prędko, ponieważ najpierw przeszedł szkolenie jak się uczyć. A najpierwszą ze wszystkich otrzymał lekcję podstawowej wiary, że może się nauczyć. Szokuje odkrycie, jak wielu ludzi nie wierzy, że mogą się nauczyć, a o ile więcej uważa, że nauka jest trudna.


27 paź 2010 10:25:53
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 23 wrz 2010 17:09:37
Posty: 213
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: InkPad 3, Kobo Forma
Post Re: Jak zamienić stronę internetową w ebooka?
Mori napisał(a):
Próbowałeś używać Instapaper? On ma opcję zapisywania dodanego artykułu jako książki dla Kindle.


Działa! Nie wiem czy wszystko dobrze zrobiłem, na czytniku wygląda to trochę inaczej niż powieść - mam wrażenie, że powstał z tego zbiór artykułów - na dole widnieją linki Previous Article, View Section List oraz Next Article. Dodatkowo na górze bez przerwy wyświetlany jest pasek podający tytuł, datę (artykułu chyba) no i oczywiście stan WiFi/baterii.

Musiałem się trochę bawić w Instapaper, bo nie od razu udało mi się uzyskać satysfakcjonujący wynik. Strona, którą konwertowałem to właściwie "książka" w necie, każdy rozdział to jedna wielka podstrona (ze scrollbarem) z linkiem do kolejnej, stąd wcześniej mi je ucinało. Musiałem każdą podstronę pojedynczo zapisać w liście Read Later Instapaper, potem stworzyłem sobie folder i przeniosłem tam te artykuły. Kluczowa okazała się kolejność ich dodawania do folderu - kiedy dopisuje się je do listy Read Later, to najnowsze lądują u góry. W przypadku książki nie ma to sensu, bo otrzymamy tekst od tyłu (ostatniego rozdziału) do przodu (pierwszego rozdziału). Dlatego pomocny jest dodatkowy folder. Należy będąc na liście Unread skorzystać z opcji Move, ale zrobić to w odwrotnym porządku chronologicznym, czyli zaczynamy przenosić od ostatniego rozdziału. W ten sposób w naszym nowym folderze poszczególne artykuły (tutaj rozdziały) ułożą się już chronologicznie. Potem wystarczy przejść do tego folderu i dokonać eksportu do formatu MOBI (opcja Kindle). W Calibre można sobie jeszcze zmienić metadane, tak żeby to miało ręce i nogi. Polskie znaki diakrytyczne zostały zachowane, poza tytułem książki, ale już sobie daruję. Jest dobrze. :)

Dzięki!


28 paź 2010 18:15:55
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
cron