Teraz jest 28 mar 2024 21:06:31




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 45 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
eClicto a GPL 
Autor Wiadomość
Użytkownik

Dołączył(a): 06 lut 2010 21:01:57
Posty: 7
Post eClicto a GPL
Czy ktoś może mi powiedzieć o jaki dokładnie kod się rozchodzi przy mowie o naruszeniu przez Kolportera licencji GPL?
Rozumiem, że eClicto bazuje na jakiejś odmianie Linuxa, ale konkretnie na jakiej? BusyBox?


06 lut 2010 21:10:13
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 25 sty 2010 22:36:51
Posty: 437
Post Re: eClicto a GPL
W menu eClicto pisze, że posiada kernel linuksa w wersji 2.6.18. Więcej informacji nie ma.

http://openinkpot.org/wiki/Device/NetronixEB600 - tu są ciekawostki, można chyba prawa roota na nim uzyskać. Ale z wypożyczonym nie będę eksperymentował, bo jeszcze zepsuję. :)

Sądząc po logach na pewno zawiera BusyBoxa, ale jego zawiera pewnie każda dzisiejsza dystrybucja linuksa.

_________________

https://market.android.com/developer?pub=Magory - moje gry na Androida, wszystkie w HD, na tablety, działają też na komórkach
http://magory.net - programista freelancer,


06 lut 2010 23:02:24
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 06 lut 2010 21:01:57
Posty: 7
Post Re: eClicto a GPL
Magnes napisał(a):
W menu eClicto pisze, że posiada kernel linuksa w wersji 2.6.18. Więcej informacji nie ma.


Możesz podesłać jakies logi lub screenshot zawierające powyższe informacje.
Sam nie posiadam eClicto, a zastanawia mnie o czym dokładnie jest mowa, kiedy mowa jest o naruszeniu licencji GPL przez Kolportera.

Magnes napisał(a):
http://openinkpot.org/wiki/Device/NetronixEB600 - tu są ciekawostki, można chyba prawa roota na nim uzyskać. Ale z wypożyczonym nie będę eksperymentował, bo jeszcze zepsuję. :)
Sądząc po logach na pewno zawiera BusyBoxa, ale jego zawiera pewnie każda dzisiejsza dystrybucja linuksa.


Na jakiej podstawie zakładasz, prócz powyższego linku, że eClicto bazuje na EB600?


07 lut 2010 14:01:28
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 25 sty 2010 22:36:51
Posty: 437
Post Re: eClicto a GPL
Z tyłu eClicto pisze, ze jest to urządzenie EB600 eClicto, a w instrukcji załączonej na urządzeniu (i możliwe, że z tyłu na naklejce też) podana jest wersja kernela. Zdjęć i screenów nie podeślę, bo nie mam czasu, zerknij na linka, którego podałem. A że jest to EB600 podają też inne źródła (podlinkowany openinkpot chociażby), a także wypowiedzi PR Kolportera to potwierdziły zdaje się też (patrz wywiad, który jest na eksiazki.org).

_________________

https://market.android.com/developer?pub=Magory - moje gry na Androida, wszystkie w HD, na tablety, działają też na komórkach
http://magory.net - programista freelancer,


07 lut 2010 15:25:47
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 06 lut 2010 21:01:57
Posty: 7
Post Re: eClicto a GPL
Magnes napisał(a):
Z tyłu eClicto pisze, ze jest to urządzenie EB600 eClicto, a w instrukcji załączonej na urządzeniu (i możliwe, że z tyłu na naklejce też) podana jest wersja kernela. Zdjęć i screenów nie podeślę, bo nie mam czasu, zerknij na linka, którego podałem. A że jest to EB600 podają też inne źródła (podlinkowany openinkpot chociażby), a także wypowiedzi PR Kolportera to potwierdziły zdaje się też (patrz wywiad, który jest na eksiazki.org).


Wielkie dzięki.


07 lut 2010 15:29:01
Zobacz profil
Admin

Dołączył(a): 13 cze 2008 14:47:02
Posty: 2835
Lokalizacja: Gdańsk
eCzytnik: kindle
Post Re: eClicto a GPL
qva5 napisał(a):
Rozumiem, że eClicto bazuje na jakiejś odmianie Linuxa, ale konkretnie na jakiej? BusyBox?

busybox to nie odmiana linuksa, a pakiet zapewniający sporą ilość konsolowych narzędzi w minimalistycznej formie (bez manów, bardziej skomplikowanych opcji itd.)

Na dzień dzisiejszy nie wiadomo dokładnie co łamie kolporter, poza tym, że licencję kernela. Tu zdjęcie czytnika Moriego:
http://img694.imageshack.us/img694/8257/img0123mf.jpg
Prawdopodobnie jeszcze coolreadera albo fbreadera (bo czyta pliki fb2).

@Magnes
jakie to logi?

_________________
Zgred - Rafał Ziemkiewicz napisał(a):
Dziś trzeba pisać o mieczach, czarach, toporach i wojowniczkach w blaszanych bikini, wszystko inne to już jest nisza w niszy. Albo o nastoletnich wampirach.
Porównywarka cen ebooków


07 lut 2010 19:09:44
Zobacz profil WWW
Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lip 2007 19:38:54
Posty: 3266
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: eClicto, iPad, K3 WiFi, K4
Post Re: eClicto a GPL
qva5 napisał(a):
Możesz podesłać jakies logi lub screenshot zawierające powyższe informacje.

Ja już kiedyś wrzucałem, w tym temacie:
Obrazek

qva5 napisał(a):
Na jakiej podstawie zakładasz, prócz powyższego linku, że eClicto bazuje na EB600?

To nie jest tak, że to bazuje na EB600. To JEST rebrandingowane EB600.

_________________
Cytuj:
Muad'Dib uczył się prędko, ponieważ najpierw przeszedł szkolenie jak się uczyć. A najpierwszą ze wszystkich otrzymał lekcję podstawowej wiary, że może się nauczyć. Szokuje odkrycie, jak wielu ludzi nie wierzy, że mogą się nauczyć, a o ile więcej uważa, że nauka jest trudna.


07 lut 2010 19:11:08
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 06 lut 2010 21:01:57
Posty: 7
Post Re: eClicto a GPL
t3d napisał(a):
busybox to nie odmiana linuksa, a pakiet zapewniający sporą ilość konsolowych narzędzi w minimalistycznej formie (bez manów, bardziej skomplikowanych opcji itd.)


Dzięki za informację. Znalazłem jeszcze bardzo konkretny artykuł na wikipedi.
http://en.wikipedia.org/wiki/BusyBox

t3d napisał(a):
Prawdopodobnie jeszcze coolreadera albo fbreadera (bo czyta pliki fb2).


To już chyba są czyste przypuszczenia. Przecież taki format fb2 może być czytany nie tylko przez wymienione przez ciebie programy. Równie dobrze, mogą używać innego programu na innej licencji.


08 lut 2010 0:25:33
Zobacz profil
Admin

Dołączył(a): 13 cze 2008 14:47:02
Posty: 2835
Lokalizacja: Gdańsk
eCzytnik: kindle
Post Re: eClicto a GPL
qva5 napisał(a):
To już chyba są czyste przypuszczenia. Przecież taki format fb2 może być czytany nie tylko przez wymienione przez ciebie programy. Równie dobrze, mogą używać innego programu na innej licencji.

Pytanie czy znasz inny program na linuksa obsługujący ten format. I dlaczego eClicto nigdzie się nie przyznało, że fb2 działa na ich czytniku...

_________________
Zgred - Rafał Ziemkiewicz napisał(a):
Dziś trzeba pisać o mieczach, czarach, toporach i wojowniczkach w blaszanych bikini, wszystko inne to już jest nisza w niszy. Albo o nastoletnich wampirach.
Porównywarka cen ebooków


08 lut 2010 7:35:03
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 06 lut 2010 21:01:57
Posty: 7
Post Re: eClicto a GPL
t3d napisał(a):
qva5 napisał(a):
To już chyba są czyste przypuszczenia. Przecież taki format fb2 może być czytany nie tylko przez wymienione przez ciebie programy. Równie dobrze, mogą używać innego programu na innej licencji.

Pytanie czy znasz inny program na linuksa obsługujący ten format. I dlaczego eClicto nigdzie się nie przyznało, że fb2 działa na ich czytniku...


No tak, ale na razie nie ma żadnych "fizycznych" dowodów, że również ten kod jest na licencji która zmuszałaby Kolportera do opublikowania jego źródeł.

Najlepiej by było gdybyśmy mogli sprawdzić co dokładnie w czytniku siedzi lub porównać binarki, biblioteki np. za pomocą objdump.
Mając 100% producent nie mógłby już unikać odpowiedzialności.


08 lut 2010 22:03:16
Zobacz profil
Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lip 2007 19:38:54
Posty: 3266
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: eClicto, iPad, K3 WiFi, K4
Post Re: eClicto a GPL
qva5 napisał(a):
Mając 100% producent nie mógłby już unikać odpowiedzialności.

Nie mógłby? Wprost przeciwnie. Jak na razie na pewno mamy Linuksa w eClicto, zmodyfikowanego (ale i do niezmodyfikowanego odpowiednie paragrafy GPLa się stosują w momencie, gdy go rozpowszechniamy (znaczy program na tej licencji, nie licencję jako taką)) - a mimo to Kolporter nie uważa, by był zobowiązany do udostępnienia kodu źródłowego.

Od 2. lutego czekamy na opinię "renomowanej kancelarii", do której, jak wynika z oświadczenia, Kolporter zwrócił się w tej sprawie (choć martwi to, że nie znamy nazwy tej kancelarii - co pozwala mieć wątpliwości co do prawdziwości opinii, skoro nikt za nią nie będzie odpowiadał; brakuje też podania ostatecznej daty, kiedy opinia zostanie wydana (co z kolei wywołuje obawę, że może to być przeciągane dowolnie długo i tłumaczone tym, iż jest nisko na liście priorytetów, zapewne poniżej wersji Menadżera na inne platformy)).

_________________
Cytuj:
Muad'Dib uczył się prędko, ponieważ najpierw przeszedł szkolenie jak się uczyć. A najpierwszą ze wszystkich otrzymał lekcję podstawowej wiary, że może się nauczyć. Szokuje odkrycie, jak wielu ludzi nie wierzy, że mogą się nauczyć, a o ile więcej uważa, że nauka jest trudna.


08 lut 2010 23:18:56
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 06 lut 2010 21:01:57
Posty: 7
Post Re: eClicto a GPL
Mori napisał(a):
Nie mógłby? Wprost przeciwnie.

Pomijając fakt, że "zagranie" Koloportera jest trochę naiwne, próbując obalić GPL'a (przecież jeśli licencja miałaby nie obowiązywać, to jeszcze jest coś takiego jak prawo autorskie), to dzięki wiedzy o kolejnych przykładach "łamiania" zasad licencji, a wydawca znowu tłumaczyć musiałby się tłumaczyć.

Według mnie producent obudził się "z ręką w nocniku" i teraz próbuje grać na czas, którego potrzebują na zmiany w sofcie, lub chcę przeczekać pierwsze zainteresowanie i liczy, że dyskusja umrze śmiercią naturalną.

Mori napisał(a):
Jak na razie na pewno mamy Linuksa w eClicto, zmodyfikowanego (ale i do niezmodyfikowanego odpowiednie paragrafy GPLa się stosują w momencie, gdy go rozpowszechniamy (znaczy program na tej licencji, nie licencję jako taką)) - a mimo to Kolporter nie uważa, by był zobowiązany do udostępnienia kodu źródłowego.


Zgadzam się z tobą w 100%.


Mori napisał(a):
Od 2. lutego czekamy na opinię "renomowanej kancelarii"...


Po umieszczeniu przeze mnie informacji o eClicto na identi.ca, odezwał się do mnie Bradley M. Kuhn z SFLC, z propozycją, żeby opisać zaistniałą sytuację i przesłać ją do gpl@busybox.net. Może presja, że strony organizacji która już nie raz stawała w obronie wolnego oprogramowanie, pomoże sprawie.

Myślę, że najpóźniej do piątku uda mi się przysiąść do tematu i napisać maila. Jeśli jednak ktokolwiek inny, lepiej orientuje się w meandrach sprawy i chciałby mnie w tym "zaszczycie" zastąpić, nie będę miał nic przeciwko.


09 lut 2010 23:05:06
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 18 sty 2010 23:57:23
Posty: 7
Post Re: eClicto a GPL
Licencje GPL łamią nie tylko takie mulutkie firmy jak Kolporter S.A.
Łamały ją ASUS, czy Fujitsu i chyba żadnej nie udaje się ostatecznie zachować kodu źródłowego dla siebie.
Mowa oczywiście o routerach bezprzewodowych bazujących na Linux'ie i innych urządzeń działąjących w oparciu o ten system operacyjny.

Są organizacje zajmujące się prawnym zmuszaniem firm do respektowania licencji. Procesy są kosztowne i odszkodowania mogą być niemałe. Z moich pobieznych lektur w temacie wynika, że mało który dostawca sprzętu łamiący zasady przyznawał się do tego po zwykłym upomnieniu.
Prawna forma w postaci wezwania do zaprzestania łamania licencji - w razie odmowy skutkujący natychmiastowo procesem jest najlepsza.

Organizacja zajmująca się egzekwowaniem licncji GPL w Niemczech to:
http://gpl-violations.org/faq/vendor-faq.html

Należałoby poszukać kogoś w Polsce od takich spraw. Jeszcze dziś przejrzę czy jest ktoś kto się tym zajmuje. Jako że wygrana jest praktycznie pewna, może jakaś kancelaria prawnicza by się tego podjęła.
:)

pozdrawiam,
Vovin


19 lut 2010 12:41:46
Zobacz profil
Admin

Dołączył(a): 13 cze 2008 14:47:02
Posty: 2835
Lokalizacja: Gdańsk
eCzytnik: kindle
Post Re: eClicto a GPL
Vovin napisał(a):
Licencje GPL łamią nie tylko takie mulutkie firmy jak Kolporter S.A.

Kolporter INFO s.a.

żebyś tylko niewłaściwej firmy nie pozwał :P

_________________
Zgred - Rafał Ziemkiewicz napisał(a):
Dziś trzeba pisać o mieczach, czarach, toporach i wojowniczkach w blaszanych bikini, wszystko inne to już jest nisza w niszy. Albo o nastoletnich wampirach.
Porównywarka cen ebooków


19 lut 2010 12:46:34
Zobacz profil WWW
Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lip 2007 19:38:54
Posty: 3266
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: eClicto, iPad, K3 WiFi, K4
Post Re: eClicto a GPL
Vovin napisał(a):
Organizacja zajmująca się egzekwowaniem licncji GPL w Niemczech to:
http://gpl-violations.org/faq/vendor-faq.html

Do GPL-Violations był już posłany list (tzn. e-mail).

Vovin napisał(a):
Jako że wygrana jest praktycznie pewna, może jakaś kancelaria prawnicza by się tego podjęła.

W sensie, że za darmo? Ja nie wiem, czy w tym kraju się tak da ;) Ale oczywiście, jeśli znajdziesz takową (albo sama się znajdzie) - daj znać!

_________________
Cytuj:
Muad'Dib uczył się prędko, ponieważ najpierw przeszedł szkolenie jak się uczyć. A najpierwszą ze wszystkich otrzymał lekcję podstawowej wiary, że może się nauczyć. Szokuje odkrycie, jak wielu ludzi nie wierzy, że mogą się nauczyć, a o ile więcej uważa, że nauka jest trudna.


19 lut 2010 12:49:55
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 45 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
cron