Teraz jest 29 mar 2024 7:15:09




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 39 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
Świetne opowiadanie czytałem (czytałam)! 
Autor Wiadomość
Użytkownik

Dołączył(a): 11 gru 2008 22:21:21
Posty: 63
Post 
Dwa opowiadania z „Kroków w nieznane 2006”.

Wspomniany przez @muaddib’a na wstępie "I odjechał rycerz mój" - Mariny i Siergieja Diaczenko– dla mnie wzruszająca opowieść o miłości.

Drugie opowiadanie to „Powody do zadowolenia” Grega Egana – historia człowieka, który utracił świadomość, a właściwie zdolność odczuwania przyjemności, i potem świadomie stara się to odzyskać. Egan pokazuje kształtowanie się człowieczeństwa, czyli drogę rozwoju osobowości, gustów i oczekiwań, zdolności dokonywania wolnego wyboru, uwolnienia, a w zasadzie wolności, od biologicznych uwarunkowań itd. W konsekwencji dochodzi do znaczenia, jakie ma świadome przeżywanie istnienia. Bardzo optymistyczny, niemalże alegoryczny tekst. Po prostu super.


28 sty 2009 0:35:30
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 20 sty 2009 21:11:37
Posty: 14
Post 
Polecam "Anna In w grobowcach Ziemi"Olgi Tokarczuk,bardzo ciekawa i zaskakująca.W miarę czytania odsłania się prawda o naszym świecie ale nie tym materialnym ale o życiu gatunku ludzkiego na Ziemi.Jeżeli dobrze odczytałam przesłanie,to książka wybiega daleko poza nasze rozumienie życia na Ziemi.

Edit by Mori: Taaa... Tyle, że to jest powieść, a nie opowiadanie.


04 lut 2009 11:59:09
Zobacz profil
Post Re: Świetne opowiadanie czytałem (czytałam)!
- Opowiadania Lotników Polskich -

Jak dla mnie bardzo interesujące. Pisane "piórem" samych pilotów - lotników, niejednokrotnie dokumentujące ważne wydarzenia lotnicze poprzez odczucia autorów lotników.
Posiadają walory dokumentu oraz swoistej prostoty przekazywanej myśli.
Pewnie opowiadania trafią do ukierunkowanego odbiorcy, gdyż posiadają czasami fachowe zwroty i określenia ale, od czego mamy Internet … Tam można znaleźć wyjaśnienia na każdą wątpliwość.

Polecam, i ty możesz poczytać - za darmochę;
Do odczytu jest wymagany adobe aprobat

EDIT by Mori: *link ciach* Czy jest coś trudnego w zrozumieniu, iż 'opowiadanie', o którym mowa w tytule tematu, to liczba pojedyncza, a nie mnoga? I że to nie jest 'a tu macie fajne opowiadanka, które umieściłem na swojej stronie' czy 'czytałem super antologię'? Ech.


10 cze 2009 17:07:06
Post Re: Świetne opowiadanie czytałem (czytałam)!
Wśród przeczytanych opowiadań jedno wryło mi się w pamięć. Jest to "Orfeusz" Jacka Melchiora z antologii "Wakacyjna miłość". Opowiadanie ma formę retrospekcji. Kobieta w ciąży wspomina pewne wakacje oraz chłopaka, który odegrał dużą rolę w jej życiu.
Jest to subtelna, sentymentalna opowieść o letniej miłości. We mnie pozostawiła pewien niedosyt....i żal, że historia zakończyłam się tak, a nie inaczej....


10 cze 2009 22:42:46
Post Re: Świetne opowiadanie czytałem (czytałam)!
Niedawno czytałem w "Fantastyce"(numer 4/2008(periodyk nie pierwszej młodości wprawdzie, ale cóż...:D)) opowiadanie Nancy Kress pt. "Źródło Starości".
Bardzo fajnie skonstruowane i napisane a ponad to niesie ze sobą głębszą treść. Zachęcam do przeczytania.


01 lip 2009 17:01:34
Użytkownik

Dołączył(a): 21 mar 2008 0:13:38
Posty: 52
Lokalizacja: TarnĂłw
Post Re: Świetne opowiadanie czytałem (czytałam)!
Tak sobie jeszcze przypomniałem "prehistoryczne" (napisane 1957- polskie wydanie 1966) opowiadanie Roberta Sheckley'a "Zwiadowca-mninimum" z cudownie pragmatycznym podejściem do problemów zwiadu i kolonizacji kosmicznej

_________________
Zawsze zastanawiam się, czy wstawić gdzieś przecinek. Zastanowienie jest ważne, ale i tak zwykle wstawiam (no, czasem nie)



Ludzie zdecydowanie wolą czytać niż pisać. I bardzo dobrze, nie każdy jest obdarzony talentem. Ogarnia mnie zgroza na myśl, że ktoś miałby zostać zmuszony do przecztania tego, co napisałem.

Paulus Maximus Starszy


Uroda nie jest największą wadą mężczyzny, istnieje jeszcze głupota.

W. Łysiak


06 gru 2009 14:58:35
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 24 maja 2009 11:23:54
Posty: 26
eCzytnik: PRS 505
Post Re: Świetne opowiadanie czytałem (czytałam)!
Polecam z całego serca opowiadania Adama Wiśniewskiego Snerga. "Dzikus" wywarł na mnie na prawdę ogromne wrażenie. Sposób prowadzenia narracji jest tak sugestywny i rzeczywisty, że od pierwszych słów znajdujemy się w samym centrum akcji. Nie jest to twórczość, w którą musimy się wczuć, złapać klimat. Jest raczej jak kino 3D - zakładasz okulary i dostajesz odpryskiem skalnym spod buta głównego bohatera. Polecam spróbować.


29 gru 2009 1:16:54
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 14 sty 2009 19:22:32
Posty: 25
Lokalizacja: MiĂąsk Mazowiecki
Post Re: Świetne opowiadanie czytałem (czytałam)!
Bardzo poruszyły mnie "Opowiadania" Tadeusza Borowskiego o II wojnie światowej i sposób w jaki w nich relacjonuje swoje przeżycia. Bezemocjonalna relacja o zezwierzęceniu i odarciu człowieka z jego godności nie pozwala na obojętność i dotyka czytelnika do głębi. W podobnym tonie pisze Naukowska w "Medalionach". Polecam każdemu kto lubi mocną lieraturę wojenną.

_________________
Nosisz spodnie.... więc walcz!!!xD


06 sty 2010 23:41:01
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 13 wrz 2011 17:34:18
Posty: 1
Post Re: Świetne opowiadanie czytałem (czytałam)!
Ja uwielbiam fantastykę osadzoną trochę historycznie, więc moim chwilowym numer jeden jest "Sznur Inanny" B.Maturskiej (można przeczytać w Magazynie Esensja). Starożytny Sumer. Dziewczyna poszukująca zemsty. Walki na noże. Bitwa o władzę. Bogowie nieprzychylni wobec tych, którzy ich wzywają. Świetny klimat.


13 wrz 2011 17:42:38
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 39 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
cron