Teraz jest 29 mar 2024 9:14:19




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 35 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
Joe Alex 
Autor Wiadomość
Użytkownik

Dołączył(a): 14 lis 2008 16:52:15
Posty: 28
Post 
Przeczytałam parę książek tego autora, które wyszły w serii Dobry Kryminał i bardzo mi się podobały. Choć wolę Agatę Christie, to jednak nie można zaprzeczyć Joe Alexowi niezwykłego talentu. Szczególnie, że ponoć pod tym pseudonimem skrywa się polski pisarz. Oczywiście styl jest bardzo klasyczny, z genialnym detektywem, mnóstwem podejrzanych i rozwiązaniem na końcu, ale bardzo to lubię i przeszkadza mi ta szablonowość. Można domyślić sie "winnego" ale nie zawsze bo autor "ukrywa" często wiele ważnych informacji, co mnie denerwuje, bo nie daje mi sprawdzić mego intelektu...


15 lis 2008 19:01:24
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lis 2008 13:08:21
Posty: 26
Post 
I ja dolaczam do fanow tego autora. Wydaje mi sie ze przeczytalam wiekszosc z jego ksiazek. Lecz najbardziej wciagnela mnie " Cichym scigalam go lotem" Poprostu fenomenalna. Dobrze skonstruowana fabula. Mam wrazenie ze ksiazka szepcze do mnie "szukaj mordercy, szukaj. Jest tak blisko, w zasiegu reki......" To az fascynujace. Dlatego Joe Alex a raczej jego powiesci znajduja sie w moim prywatnym rankingu ksiazek wspanialych na bardzo wysokiej pozycji.

_________________
"a że Pan Bóg ją stworzył, a Szatan opętał, wiec będzie na wieki i grzeszna, i święta, i zdradliwa, i wierna, i dobra, i zła; początek i koniec..."


27 lis 2008 1:23:44
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 08 lis 2008 23:53:50
Posty: 21
Lokalizacja: ÂŁĂłdÂź
Post 
Bardzo lubię książki sygnowane nazwiskiem Joe Alex. Ja w ogóle lubię Słomczyńskiego, jego przekłady Szekspira też czytam chętnie, nie wspominając już nawet o innych jego książkach (pisanych i jako Maciej Słomczyński, i jako Kazimierz Kwaśniewski - chyba nic nie pomyliłam?).

Ale wracając do Alexa i kryminałów, to uważam je za jedne z lepszych kryminałów, które było mi dane czytać. Z jednej strony ciekawe i pomysłowe, z drugiej - wszystkie informacje dostępne detektywowi czytelnik dostaje na tacy. Nie tak jak u Christie, która uwielbiała ukrywać istotne wątki czy fakty, żeby detektyw mógł nas "zaskoczyć" swoją inteligencją. Nie, Alex pisze wszystko i pisze bardzo dokładnie. Czytając jego książki po raz pierwszy miałam wrażenie, że gdybym tylko przez chwilę pomyślała, zrobiła sobie harmonogram i rozpisała wiadomości, to wiedziałabym kto jest winien... Oczywiście nigdy tego nie zrobiłam - za bardzo zależało mi na odkryciu co będzie dalej. Bo - poza wszystkim innym - te książki są naprawdę bardzo dobrze napisane.

To czego straszliwie mi szkoda, to fakt, że sam Słomczyński traktował swoje kryminaliki jako sposób na przeżycie, raczej ich nie lubił (tak jak Fredro swoje komedie - też zresztą chyba na przekór mnie... ten drugi przynajmniej napisał trochę więcej) i napisał ich tak mało... Mam w domu wszystkie i czyta od czasu do czasu dla samego obcowania z dobrą książką. I to książką mocno erudycyjną, bo jednak wplatanie do kryminałów literatury klasycznej (mniej lub bardziej - a to Kipling, a to Ionesco) nie czyni ich przyjaznymi dla masowego odbiorcy. Na szczęście nie jestem masowym odbiorcą i Alexa ubóstwiam... :)

_________________
Ys.


27 lis 2008 2:21:51
Zobacz profil WWW
Post 
Przeczytałam tylko "Gdzie przykazań brak dziesięciu " i chyba"Śmierć mówi w moim imieniu". Też uważam za bardzo dobre i wciągające xD zamierzam przeczytać resztę


17 sty 2009 15:53:44
Post Re: Joe Alex
Pozdrawiam wszystkich fanów Joe Alex'a:) Mnie jego twórczością zaraziła mama. Pisanie kryminałów to wielka sztuka. dobry kryminał powinien być wciągający, z niebanalnymi bohaterami i do końca powinien trzymać w napięciu, zarówno jeśli chodzi o toczące się wydarzenia jak i anonimowość mordercy. właśnie za to bardzo cenię sobie tego autora.


11 mar 2009 20:27:17
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 35 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
cron