Teraz jest 28 mar 2024 12:53:53




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
Pomnik trwalszy niż ze spiżu 
Autor Wiadomość
Użytkownik

Dołączył(a): 28 lut 2008 15:02:15
Posty: 34
Lokalizacja: z maÂłej wioski
Post Pomnik trwalszy niż ze spiżu
Pomnik trwalszy niż ze spiżu
Mojej Siostrze

Dałaś mi spokój potarganych myśli,
zwykłych poranków i wieczorów.
To tak niewiele - przepełnione serce.

W Twoim domu bez ścian i dachu
słodko drzemało moje jestestwo,
nie czuło daremnych burzy wokół.

A gdyby inaczej ułożył się los?
Krwawe rany skrywa blady uśmiech.
Wiem, masz blizny po podobnych.

Czasem czart między nas się wkrada,
wywraca wszystko do góry nogami.
Cóż, my też nie jesteśmy bez skazy.

Długie księżycowe rozmowy i te,
w których słowa lecą same na wiatr;
nie ma nigdy wygranych ani przegranych.

Chciałam Ci wybudować pomnik
trwalszy niż ze spiżu, ponoć tak można,
ale wszystko kruszeje i marnieje z czasem.

Ludzka empatia nie wystarczy,
nie będzie im dane do końca poznać
to, co zostało zatopione w duszach.

Chciałam, jednak nie na to czekasz.
Przecież nigdy niczego nie oczekiwałaś.
Zaciągnęłam bezwiednie niespłacalny dług.

To dla bardzo ważny wiersz, ale nie jestem pewna jego ostatecznej wersji. A Wy, co sądzicie :?:


Ostatnio edytowano 18 mar 2009 2:54:08 przez RoziK, łącznie edytowano 4 razy



22 gru 2008 21:31:22
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 13 maja 2008 15:24:34
Posty: 134
Post 
Rzadko się zdarza, żebym czytał poezję. Po prostu to nie w moim stylu. Ale nie żałuję, że przeczytałem ten wiersz. W czasie, gdy go czytałem myślałem o mojej siostrze i miałem bardzo podobne odczucia.
Jeśli miałbym się do czegoś przyczepić, to jedynie do tego początku. Dwa pierwsze wersy właściwie nie są tu potrzebne. No i niezbyt mi tutaj pasuje to "Nie ma wygranych ani przegranych". Reszta jest zupełnie w porządku. Z oceną się wstrzymam, bo nie wydaje mi się żeby była ona najważniejsza.

Pozdrawiam


22 gru 2008 22:35:57
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 15 mar 2008 19:46:33
Posty: 191
Post 
Tak sobie myślę, że nie powinnaś zmieniać treści wiersza. Według mnie mówi aż nadto. To naturalne, że dług zaciągnięty u innych ludzi, chcielibyśmy spłacić w jakiś wyjątkowy sposób, szczególnie w stosunku do najbliższych, którzy są naszymi dozgonnymi przyjaciółmi. Rzeczy materialne popadają z czasem w zapomnienie, pomniki kruszeją i powstaje pytanie, co zatem czynić, aby na długo lub do końca życia pozostało w pamięci. Taki gest jak ten, który zrobiłaś, jest jedną z odpowiedzi na postawione pytanie. Sprawić komuś przyjemność w taki oto sposób. W tych kilku słowach zawarłaś dużo treści, niejednokrotnie bardzo osobistych. Wiersz, opowiadanie, gdzie bohaterem jest szczególna dla nas osoba, to piękna forma wyrażenia podziękowania za całokształt. Jestem przekonany, że obdarowana nim, bliska Ci osoba, będzie wzruszona i do końca życia zachowa go w pamięci.
Na koniec taka uwaga, nie zmieniaj treści utworu (podobno geniusz zawsze trzyma się pierwszej swojej myśli), ale słowo siostrze napisz wielką literą. Niewątpliwie poprawi to wizerunek całości i podkreśli dodatkowo Twój stosunek do bliskiej Ci osoby.


23 gru 2008 9:15:54
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 28 lut 2008 15:02:15
Posty: 34
Lokalizacja: z maÂłej wioski
Post 
Dziękuję za pozytywne opinie. Tak więc nic nie będę zmieniać w tym wierszu, poza małymi korektami. Ocena mojego wiersza też mnie ciekawi...


23 gru 2008 23:58:36
Zobacz profil WWW
Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lip 2007 19:38:54
Posty: 3266
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: eClicto, iPad, K3 WiFi, K4
Post Re: Pomnik trwalszy niż ze spiżu
RoziK napisał(a):
Przecież nigdy na nic nie oczekiwałaś.

Taka uwaga - dla mnie to niezbyt poprawne. Bardziej "nigdy niczego nie oczekiwałaś" albo "nigdy na nic nie czekałaś" (ale wtedy powtórzenie).

Poza tym mnie osobiście średnio wiersz leży - nie wiem, jakoś tak rymy i wyraźny rytm wolę. Za to przynajmniej treść jest niezła, a to nie za częste w poezji :D

_________________
Cytuj:
Muad'Dib uczył się prędko, ponieważ najpierw przeszedł szkolenie jak się uczyć. A najpierwszą ze wszystkich otrzymał lekcję podstawowej wiary, że może się nauczyć. Szokuje odkrycie, jak wielu ludzi nie wierzy, że mogą się nauczyć, a o ile więcej uważa, że nauka jest trudna.


24 gru 2008 11:06:51
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 28 lut 2008 15:02:15
Posty: 34
Lokalizacja: z maÂłej wioski
Post Re: Pomnik trwalszy niż ze spiżu
Mori ma rację chcą uniknąć powtórzenia, zrobiłam błąd styliczny... :oops: Już poprawiam.


16 mar 2009 21:23:08
Zobacz profil WWW
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 kwi 2009 18:05:12
Posty: 30
Post Re: Pomnik trwalszy niż ze spiżu
Tak, pewnie gdybym miała rodzeństwo ten wiersz poruszyłby mnie jeszcze bardziej. Piękny. Twoja siostra pewnie bardzo się cieszy.

_________________
Kiedy wejrzysz w otchłań
Otchłań wejrzy również w głąb ciebie

~Friedrich Nietzsche


22 maja 2009 17:26:39
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 23 kwi 2009 10:26:05
Posty: 16
Post Re: Pomnik trwalszy niż ze spiżu
Ja bym się tu nie przyczepiała do błędów stylistycznych, bo sama pisząc sadzam o wiele większe, ale to wynika z chęci przelania swoich uczuć i myśli, oraz skierowania ich na odpowiedni tor, a jednoczesne zwracanie uwagi na takie typowo polonistyczne sprawy wiele można pominąć i twórczość znacznie zubożeje, ale czytając utwór również pomyślałam o własnej siostrze którą skopało życie a ja mu w tym bardzo pomogłam.
To naprawdę dobry wiersz.


30 cze 2009 12:21:37
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 28 lut 2008 15:02:15
Posty: 34
Lokalizacja: z maÂłej wioski
Post Re: Pomnik trwalszy niż ze spiżu
Ach, dziękuję, że tak skromnie powiem... rozejowska1 nam (czyli mnie i mojej siostrze) życie też dokopało i to prawie tak samo, a że ona jest starsza i mądrzejsza, to zawsze mi pomaga. Za co zresztą jestem jej bardzo wdzięczna... Najzabawniejsze jest to, że moja siostra jeszcze nie czytała tego wiersza, bo ciągle mi w nim coś brakuje, coś jest nie tak... Nie potrafię powiedzieć co.


02 lip 2009 21:33:24
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
cron