Teraz jest 19 kwi 2024 14:23:16




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Nagroda Nike 2008 dla Olgi Tokarczuk. 
Autor Wiadomość
Użytkownik

Dołączył(a): 27 lut 2008 13:07:55
Posty: 25
Post Nagroda Nike 2008 dla Olgi Tokarczuk.
Przyznano nagrodę Nike 2008 dla „Biegunów” Olgi Tokarczuk. Pisarka odebrała statuetkę Nike i czek na 100 tys. zł. Kilka razy autorka ocierała się o nagrodę i w tym roku wreszcie się jej udało - jest laureatka najpoważniejszej nagrody polskiego rynku książki.
Tytuł „Bieguni” nawiązuje do siedemnastowiecznej sekty prawosławnych starowierców, którzy wierzyli, że Szatanowi mogą oprzeć się jedynie ci ludzie, którzy są w ciągłym ruchu, pozostają w nieustannej wędrówce przez świat.
"Bieguni" to literacka monografia podróżowania. To opowieść o współczesnych nomadach, którzy przemierzają Ziemię nie tylko w poszukiwaniu nowych wrażeń, ale też celu życia..
Jak sądzicie, czy taka quasireportażowa powieść zasłużyła na tak prestiżową nagrodę?


06 paź 2008 22:16:42
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 lip 2008 16:24:38
Posty: 65
Lokalizacja: piąty wymiar
Post 
Osobiście w ogóle nie lubię Tokarczuk. Natomiast, co do samej narody, do tej pory zastanawiam się jakimi kryteriami kieruje się komisja. Często, choć nie zawsze powieści które są nagradzane, ja jako czytelnik określiłabym "bublem literackim". Chociażby - Traktat o łuskaniu fasoli - nudna i monotonna powieść w którą autor wpakował zbyt dużo mądrości, czy bezsensowny bełkot Masłowskiej w Pawiu.
Oczywiście wszystko to jest kwestią gustu, ale większości nagrodzonych powieści i ich autorów nie zaliczyłabym do wybitnych, więc i panią Tokarczuk jakoś specjalnie nie jestem zaskoczona.


07 paź 2008 17:23:04
Zobacz profil
Post 
Ne wiem, czy akurat ta, jak się wyraziłaś/-eś quasireportażowa powieść zasłużyła na nagrodę, co do której nie jestem pewna, czy jest prestiżowa. Poprzedni laureaci tejże nie wzbudzali efektami swojej pracy we mnie entuzjazmu. Wiem natomiast, że sama autorka zasługuje na uznanie i jakaś, może niekoniecznie prestiżowa nagroda się jej od dawna należy. Zwłaszcza za "Podróż ludzi księgi", którą według mnie każdy "czytacz" powinien sobie przyswoić oraz "Dom dzienny dom nocny", za język zaprawiany poezją, który mimo wszystko zostaje precyzyjny i za mocno zaprawioną goryczą miłosną obserwację świata.


09 paź 2008 16:24:44
Post 
Tak się składa, ze miałam przyjemnośc rozmawiać osobiście z Olgą Tokarczuk. To niesamowita kobieta.
Uważam,ze zasłużyła na Nike - Bieguni to naprawdę dobra, wartościowa i głęboka książka. Pokazuje alternatywę dla tych, których dom jest podstawą życia.


20 gru 2008 19:25:48
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do: