Teraz jest 28 mar 2024 17:21:49




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 88 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6
Najbardziej znany polski pisarz za granicą? 
Autor Wiadomość
Użytkownik

Dołączył(a): 21 paź 2008 17:04:20
Posty: 23
Post 
Ja sie tam nie znam ale z tego co wiem to u mnie na uczelni w Dublinie, w bibliotece można dostać, ksiażk takich autorów jak Mickiewicz, Sienkiewicz, Prus(szczególnie Faraon), tomik poezji Miłosza i chyba nawet Szymborska... oczywiście w wydaniu polskim jak i angielskim. Wiec jak chcesz poczytać pomiędzy wykładami w ojczystym języku to jest z czego wybierac:D


13 gru 2008 4:28:17
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 12 gru 2008 22:51:43
Posty: 23
Post 
Z tego co mnie osobiscie wiadomo z Londynu, to znaja Kapuscinskiego, Lema i Jan Pawel II. No i bedzie, reszta nazwisk to moze za trudna do wymowienia.


13 gru 2008 18:27:13
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 12 gru 2008 22:34:31
Posty: 21
Post 
Mysle, ze najbardziej znani to Szymborska i Kapuscinski. Obecnie chyba Lem, za ekranizacje Solaris. Mamy wielu wspanialych pisarzy godnych polecenia za granica i godnych wydania ich ksiazek.


14 gru 2008 13:57:26
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 25 sty 2009 18:20:35
Posty: 52
Post Re: Najbardziej znany polski pisarz za granicą?
Myślę, że polscy pisarze są w ogóle nie znani, przynajmniej nie w obszarze anglojęzycznym. Wszyscy moi znajomi dużo czytają, ale żaden nie zna nic polskiego, chyba, ze sie interesuje poezją wtedy Miłosza. Proszą mnie o polecenie polskich tytułów, ostatnio kupiłam pod choinkę dla chłopaka mojej córki Sapkowskiego Krew Elfów, bo zachwycił się pierwszym (opowiadania zebrane w jeden), ale on nie jest reprezentatywny, bo po pierwsze zakochany, a po drugie niezwykle ciekawy swiata i nowości. W Rosji znają i uwielbiają naszą Chmielewską, podobno ją tam na rękach nosili, co opowiadała mi koleżanka, za mężem wyjechana tam od lat.

_________________
"Nie ma mnie tam, gdzie nie ma tego, o co chodzi" Witkacy


28 mar 2009 20:24:09
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 23 lis 2008 21:52:07
Posty: 31
Post Re: Najbardziej znany polski pisarz za granicą?
NIe padło nazwisko Józefa Korzeniowskiego, który w szerokim świecie znany jest jako Joseph Conrad. Odpowiedź może trochę na wyrost, ale dlaczego by nie? Co prawda pisał po angielsku, ale z pochodzenia - Polak. Mimo braku nobla jest chyba bardziej znany od innych polskich autorów.

Do tego na podstawie jego krótkiej książeczki dokonano najlepszej adaptacji filmowej powieści polskiego autora.


05 kwi 2009 20:16:59
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 17 mar 2009 10:12:45
Posty: 49
Post Re: Najbardziej znany polski pisarz za granicą?
Joseph Conrad (jeśli brać pod uwagę) zdecydowanie (Jądro Ciemności).

A później Lem z Solaris / Cyberiadą / Opowieściami o Pilocie Pirxie i Kongresem Futurologicznym.

Poza tym:
Szymborska (2 książki), Miłosz, Bruno Shulz z Ulicą Krokodyli i Gombrowicz z Ferdydurke.

No i oczywiście Quo Vadis i Rękopis znaleziony w Saragossie :)

(To tak na podstawie LibraryThing)

_________________
Być dobrym jest szlachetnie. Lecz uczyć innych jak oni mają być dobrzy, jest jeszcze szlachetniejsze i nie wymaga tyle wysiłku. (Mark Twain)


Ostatnio edytowano 06 kwi 2009 12:37:11 przez alekk, łącznie edytowano 2 razy



05 kwi 2009 20:43:33
Zobacz profil
Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lip 2007 19:38:54
Posty: 3266
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: eClicto, iPad, K3 WiFi, K4
Post Re: Najbardziej znany polski pisarz za granicą?
alekk napisał(a):
Joseph Conrad (jeśli brać pod uwagę) zdecydowanie (Serce Ciemności).

To mi przypomniało konkurs na RMFie albo gdzieś dawniej. Brali tekst, tłumaczyli na angielski, potem ponownie na polski i należało odgadnąć co to oryginalnie było (tylko to chyba muzyki tam dotyczyło).

Józek oczywiście "Serca" nie napisał, stworzył natomiast Jądro ciemności.

_________________
Cytuj:
Muad'Dib uczył się prędko, ponieważ najpierw przeszedł szkolenie jak się uczyć. A najpierwszą ze wszystkich otrzymał lekcję podstawowej wiary, że może się nauczyć. Szokuje odkrycie, jak wielu ludzi nie wierzy, że mogą się nauczyć, a o ile więcej uważa, że nauka jest trudna.


05 kwi 2009 20:57:48
Zobacz profil WWW
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 kwi 2008 3:22:01
Posty: 351
Lokalizacja: Windy City
Post Re: Najbardziej znany polski pisarz za granicą?
Mori napisał(a):
Józek oczywiście "Serca" nie napisał, stworzył natomiast Jądro ciemności.

Fajna książka, btw, fajny film (Czas apokalipsy). Śmieszne nieporozumienie wynikające ze zbyt dokładnego tłumaczenia "Heart of darkness". Niestety, Józio choć Polak, pisał po angielsku (dlatego go teraz dobrze pozycjonują :lol: )

_________________
Beatus vir qui suffert tentationem, quoniam cum probatus fuerit accipiet coronam vitae.


05 kwi 2009 21:50:05
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 14 sty 2009 19:22:32
Posty: 25
Lokalizacja: MiĂąsk Mazowiecki
Post Re: Najbardziej znany polski pisarz za granicą?
Milosz Szymborska no i pewnie Sienkiewicz i Prus

_________________
Nosisz spodnie.... więc walcz!!!xD


10 kwi 2009 15:01:09
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 20 lis 2008 12:58:01
Posty: 177
eCzytnik: kindle DX
Post Re: Najbardziej znany polski pisarz za granicą?
na stronie jest klasyka sf po angielsku:
http://bookyards.blogspot.com/2007/08/o ... ks-to.html
wśród wymienionych jest S. Lem
Cytuj:
Stanislaw Lem

Solaris
The Cyberiad
The Futurological Congress
Automatthews Friend
Fiasco
Chain of Chance
Seventh Voyage


22 lip 2009 12:09:07
Zobacz profil
Post Re: Najbardziej znany polski pisarz za granicą?
Ja również spotkałem się szczególnie z Lemem w czasie swoich wyjazdów. Kiedy padało tylko słowo, że jestem Polakiem, to rozmówcy często nawiązywali albo do JP II albo do Lema. Ze znanych u nas twórców kojarzyli tylko Sienkiewicza, bo zdobył Nobla i Szymborską.


28 lip 2009 20:18:36
Użytkownik

Dołączył(a): 25 maja 2009 12:58:24
Posty: 16
Post Re: Najbardziej znany polski pisarz za granicą?
Wśrod rosyjskojezycznych czytelnków prym wiadzie Stanisław Lem


08 sty 2010 14:23:44
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 13 sty 2012 1:19:47
Posty: 14
Post Re: Najbardziej znany polski pisarz za granicą?
Zdecydowanie Lem. Nawet powstała aplikacja na iPada, która się nazywa Lemologia :). Lem rules :).


13 sty 2012 2:01:07
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 88 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do: