Teraz jest 19 kwi 2024 17:12:40




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 88 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
Najbardziej znany polski pisarz za granicą? 
Autor Wiadomość
Użytkownik

Dołączył(a): 28 lut 2008 13:49:00
Posty: 294
Post 
Przebywałem trzy miesiące w USA. Z tego co się zorientowałem, najbardziej znani są tam Stanisław Lem, Ryszard Kapuściński, oraz Henryk Sienkiewicz. Mówię tu o przekładach na język angielski. W dzielnicach, gdzie mieszka duzo Polaków, są księgarnie i sklepy z książkami w języku polskim. Można tam dostać ksiązki wielu polskich autorów i naprawdę ruch jest duży. Może jest to związane z tęsknotą za krajem?


13 maja 2008 11:35:44
Zobacz profil
Post 
Przglądałam kiedyś ksiązki we włoskiej ksiegarni i natrafiłam na półke książek Ryszarda Kapuścińskiego. Widząc moje zainteresowanie podszedł do Włoch w średnim wieku i zacząl nakłaniac do kupna książek Kapuścińskiego, wychwalając przy tym nie tylko samą treść, ale i walory artystyczne jego książek. Nie wiem jak jest w innych krajach ,ale we Włoszech jest on postacia znaną i niezwykle cenioną.
Większość polskich pisarzy jest hermetyczna, a przez to niekoniecznie zdolna do wejścia na półki sklepów poza Polską. Acz chcę podkreślić,że ta hermentycznośc nie jest niczym złym-to są wspaniali artyści , bazujący na kulturze i nawiązujący do kultury i historii z jakiej sie wywiedli. I takcy autorzy sa dla nas niezbedni- w kóncu kazdy z nas poszukuje czegoś ywodzącego się z tych samych realiów co nasze życie, a tym samych lepiej zrozumiałego.
Kapuściński jednak pomimo często przewijającej sie w zakamarkach polskości , pozostał stuprocentowo uniwersalny.

Co do wspomnianej poezji Cz.Miłosza i W. Szymborskiej- oczywiście,ze znawcy gatunku moga być zanzajomieni z ich poezją, ale pomyślcie sami ilu spośród Polaków zna poezję Miłosza, a ilu spośród nas zna poetów zagranicznych nie-angielskojęzycznych- i czy można ich nazwac popularnymi...


05 cze 2008 16:57:51
Użytkownik

Dołączył(a): 14 cze 2008 16:58:21
Posty: 5
Post 
Witam,
od kilku lat mieszkam w Berlinie. Najbardziej bez watpienia znanym polskim pisarzem jest tutaj Andrzej Szczypiorski .-) Bardzo popularny jest Lem / glownie dzieki ekranizacji Solaris/. W kazdej niemal bibliotece znalezc mozna znakomicie przetlumaczone ksiazki Marii Nurowskiej. Mlodziez zna ksiazki D Maslowskiej - goscila na spotkaniach w Klubie Nieudacznikow...
Ankieta wsrod losowo wybranych niemieckich znajomych / bynajmniej nie analfabetow/ przyniosla efekt zdumiewajacy - o Miloszu i Szymborskiej nie slyszal prawie nikt...
Hmmmmmmm
Pozdrawiam serdecznie


15 cze 2008 10:40:50
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 16 cze 2008 15:55:41
Posty: 31
Post 
Kiedys, okolo 3 tat wstecz siedzialem w jednym z krajow bylej Jugoslawii w bardzo lokalnej restauracji. Po pewnym czasie podszedl do mnie mezczyzna w wieku ok 55 lat i zapytal czy jestem z Polski (slyszal moja dyskusje z kolega). Gdy potwierdzilem powiedzial, ze czytal wszystkie ksiazki Sienkiewicza, po czym jednym tchem wymienil cala trylogie. Co godne uwagi udalo sie mu nawet wypowiedziec "Wolodyjowski".


18 cze 2008 10:17:05
Zobacz profil
Post 
Pamiętam, że kiedyś do znajomego przyjechał kuzyn z Rosji. Gość mówił, że bardzo popularny jest u nich Sienkiewicz. Trylogia jest w tym kraju podobno powszechnie znana. Zachwycał się też Sapkowskim. Nie kojarzył natomiast żadnego z polskich poetów. Jeszcze co do Sapkowskiego. Nie wiem jak to wygląda w rzeczywistości ale podobno odniósł sukcesy wydawnicze w Niemczech, Hiszpanii i Czechach. Nie wiem jak takie "sukcesy wydawnicze" przełożyły się na popularność ale można podejrzewać, że jest chociaż kojarzony. Przynajmniej przez tą część społeczeństwa, która interesuje się fantastyką.


19 cze 2008 16:11:40
Post 
Zgadzam sie jeżeli chodzi o Lema, "Solaris" a zwłaszcza jego filmowa adaptapcja przyniosła mu ogromna popularność!!!!!
Wisława Szymborska, Czesław Miłosz zapewne są popularni i mam nadzieje, że jeszcze czyta sie poezje;-)
A co do Josepha Conrada ( Teodor Józef Konrad Korzeniowski) to nie sądzę aby bił rekordy popularności.
Joseph Conrad był pisarzem anglojęzycznym polskiego pochodzenia!!!!!


22 cze 2008 21:53:21
Post 
Pomijając Jana Pawła II to jednak najczęściej tłumaczonym polskim pisarzem jest niezaprzeczalnie Lem i choć nie każdy sobie z tego zdaje sprawę to Ryszard Kapuściński, najlepszy Polski reportażysta. Jak byłem w Niemczech to spotkałem kilka razy w księgarniach książki Sienkiewicza jak i wiersze Miłosza czy Różewicza, no ale przyznam szczerze, że nasi pisarze nie są zbyt znani za granicą :( w wielu niemieckich księgarniach są wydzielone sektory książek rosyjskich pisarzy czy amerykańskich nawet spotykałem się z działami książek autorstwa pisarzy czeskich ale polskich bardzo rzadko, a przecież jesteśmy sąsiadami z podwórka... Najczęściej nasz kraj kojarzony jest z papieżem i Lechem Wałęsą a szkoda bo uważam, że mimo wszystko mamy się czym pochwalić również jeśli chodzi o literaturę. Tylko, że dużą role w tym odgrywa polska mentalność bardzo widoczna w naszych utworach i nie dla wszystkich zrozumiała


14 lip 2008 17:00:41
Użytkownik

Dołączył(a): 13 sie 2008 13:11:59
Posty: 28
Post 
chesuli napisał(a):
dlatego mimo Nobla Pani Wisława IMO nie może w tej kategorii uzyskać palmy pierwszeństwa.

Chesuli


Niestety to prawda.
Poezja jest dziś mało popularna. Chociaż słyszałam, że ma ona wielu czytelników we Włoszech (któraś telewizja ukazała jakiś czas temu obszerny artykuł z jej wizyty na Sycylii).


27 sie 2008 21:44:37
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 01 wrz 2008 12:05:37
Posty: 28
Post 
Bez wątpienia najbardziej znanym polskim pisarzem za granicą jest Stanisław Lem.
Jego książki pjawiały się nie tylko w krajaczh europejskich, ale też w
dalekiej Japoni co mogę potwierdzic (byłam na wymianie i mieszkałam u pewnej Japonki).
Jakby tego było mało to sam Dick zwykł mawiac, że Lem to nie jeden człowiek, ale specjalna komórka KGB.


10 paź 2008 17:52:59
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 27 lut 2008 13:07:55
Posty: 25
Post 
Najbardziej chyba znanym polskim pisarzem w Hiszpanii jest Ryszard Kapuściński. Moi hiszpańscy znajomi szczególnie cenią "Wojnę futbolową" oraz (jakżeby inaczej) "Cesarza". Cenią go jednak nie za same reportaże jako takie - ale za ich wartość artystyczną. Kapuściński jako mistrz słowa nobilitował reportaż jako gatunek literacki i jako taki został tam zauważony.
Popularny jest też Lem, znają "Quo Vadis" Sienkiewicza. Znajomi byli jednak bardzo zdziwieni, że Joseph Conrad był Polakiem, tam jest znany jako pisarz anglosaski.
Musimy znać swoje miejsce w szyku na świecie, chyba zbyt prędko nie doczekamy się polskiego Kinga lub Hemingwaya....


15 paź 2008 23:00:37
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 14 paź 2008 15:28:41
Posty: 28
Post 
Na pierwszym miejscu stawiam S.Lema - nie tylko przed ekranizacją Solaris był znany i ceniony na świecie, zwłaszcza za opowiadania o pilocie Pirxie. Drugim będzie R. Kapuściński, który polskość przekładał na język świata (lub odwrotnie jak kto woli). Dużą popularność mieli H.Sienkiewicz i A.Fiedler (kto go dzisiaj pamięta?)
Natomiast, co do rozpowszechnienie literatury polskiej w świecie, to myślę że literatura fantastyczno-naukowa i fantasy mają bardzo duże szansa. Powieść zaś zawsze zostanie w tyle, może dlatego, że jak powiedział mi znany wydawca, polski autor nie pozwala zmienić nawet słowa w swoim dziele. Za granicą normalne jest, że pisarz ma cały sztab ludzi, którzy pomagają mu pisać i korygować jego utwór (patrz bardzo częte podziękowania od autorów dla ich opiekunów z wydawnictwa)


16 paź 2008 13:53:10
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 26 paź 2008 12:43:48
Posty: 23
Post 
Z doświadczeń z podróży oraz od znajomych zagranicami mogę powiedzieć ze w krajach anglojęzycznych najbardziej znani są Lem i Sapkowski (nawet przed ukazaniem się gry "Wiedźmin ). Niewiele ustępują im Sienkiewicz i Kapuściński. W Anglii jest również bardzo znana książka "Dywizjon 303", czasem nawet omawiana w szkołach. Jak już ktoś napisał włosi najbardziej znają Szymborską, ale będąc tam widziałam również tomiki Herberta i Miłosza. Za wschodnią oprócz wszystkich wymienionych o dziwo znana jest również Białołęcka - mówiły mi o tym osoby z klasy mające rodzinę w Rosji, na Ukrainie i na Białorusi. Będąc w Paryżu zaobserwowałam też, że Francuzi bardziej znają Mickiewicza i Norwida, ale i tak najbardziej rozpoznawalnym polakiem jest dla nich Chopin niezajmujący się literaturą.

_________________
"zaczynaj dzień z premedytacją"


02 lis 2008 19:11:46
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 18 lis 2008 19:38:31
Posty: 23
Post 
W ksiegarniach francuskich udalo mi sie znalezc: Sienkiewicza, Gombrowicza, Milosza, Kapuscinskiego i Szymborska.
Jesli mowa o znajomosc pisarzy, poetow polskich przez Francuzow-praktycznie zadna. W przyszlym tygoniu w moim miescie odbywaja sie targi ksiazek. Podobno maja byc autorzy polscy. Juz nie moge sie doczekac :)
Francuzi nie czytaja oni za duzo. Polskimi znakami rozpoznawczymi jest Zubrowka, JPII, Lech Walesa. W takiej kolejnosci. Niestety.
Mialam okazje prowadzic baaardzo niemila i burzliwa dyskusje z Pania, ktora uwazala, ze Chopin byl Francuzem, a Polacy sobie go przywlaszczaja, bo nie maja zadnego innego kompozytora/pisarza/poety z ktorego mogliby byc dumni, ktorym mogliby sie pochwalic. Bylo to interesujace doswiadczenie z mojej strony :)


19 lis 2008 22:44:23
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 26 lis 2008 22:05:17
Posty: 39
Post 
Za granica co prawda nie przebywam, ale rozmawiam czesto z obcokrajowcami (czaty, mmorpg, takie tam) i musze powiedziec ze ich znajomosc polskich ksiazek (czy polskiego czegokolwiek) jest znikoma. Szczescie ze wiekszosc wie ze Polska lezy w Europie.. Jednak jak kiedys pytalem jakiegos kolesia z Anglii kto mu sie kojarzy z Polska (ogolnie) to wymienil Chopin, Copernicus, Walesa i wlasnie Lem. Zdziwilem sie bo wtedy nie wiedzialem ze Lem jest tak znany za granica. JP2 nikt nie wymienia (chyba tylko u nas jest tak czczony ;]). No iwezcie pod uwage ze ludzie z ktorymi gadalem sa na pewno dosc mlodzi, wiec pewnie maja w d wlasna literature. co dopiero 'jakas tam polska'.


29 lis 2008 12:38:26
Zobacz profil
Post 
Uważam podobnie jak poprzednicy, że choć nie był typowym pisarzem to najsławniejszy jest Jan Paweł II, możę jeszcze Miłosz...

Edit by Rudi: Ost za spam.


03 gru 2008 14:34:42
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 88 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
cron