Teraz jest 18 kwi 2024 20:14:35




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Twórczość Arkadego Fiedlera. 
Autor Wiadomość
Użytkownik

Dołączył(a): 28 lut 2008 13:49:00
Posty: 294
Post Twórczość Arkadego Fiedlera.
Arkady Fiedler to polski pisarz, który w swoim życiu dużo podróżował. Podróże te zaowocowały powstaniem kilkudziesięciu powieści. Do najbardziej znanych należą: "Dywizjon 303", "Dziękuję ci, kapitanie ", a przede wszystkim trylogia o Białym Jaguarze, w skład której wchodzą: „Wyspa Robinsona", "Orinoko" i "Biały Jaguar".
Do przeczytania tej trylogii wszystkich zachęcam.
Akcja powieści ma miejsce w czasach niewolnictwa, podbojów kolonialnych Ameryki przez takie potęgi jak: Anglia, Hiszpania, Holandia i Portugalia.
Główny bohater - John Bober - pomaga grupie niewolników, Indian Arawaków i Murzynów wydostać się z niewoli. Zdobycznym, hiszpańskim statkiem płyną do rodzinnej wioski Arawaków i tam walczą o ich suwerenność. Oczywiście wędrówka i pobyt w wiosce obfitują w mnóstwo przygód. Piękne opisy przyrody, fauny i flory, niezwykłe przygody, kawałek historii Indian i Murzynów w czasach niewolnictwa i podbojów kolonialnych, czynią trylogię bardzo interesującą lekturą.
Równie ciekawe są inne powieści Fiedlera.
Czy podzielacie moją opinię?


09 kwi 2008 20:01:22
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 25 mar 2008 22:22:14
Posty: 33
Lokalizacja: Szczecin
Post 
Ja znam Fiedlera przedewszystkim z jego książek podrózniczych np "Dzikie banany" czy "Ryby śpiewają na Ukajali"
Opisuje on w nich sfoje podróże do bardzo egzotycznych miejsc na ziemi.
Rewelacyjny język książki wciąga i potrafi zafascynować światem tak bardzo dla nas egzotycznym.
Fakt ,ze wyprawy miały miejsce ładne kilkadziesiąt lat temu , oraz czarnobiałe fotografie dodają kolorytu tym książkom.


10 kwi 2008 8:07:51
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 27 lut 2008 14:02:18
Posty: 49
Post 
Niedawno przeczytalem jeszcze raz trylogie Bialego Jaguara (po wieloletniej przerwie) i musze powiedziec, ze te ksiazki sa troche dziecinne. John Bober (Bialy Jaguar) przypomina troche Old Shatterhanda Karola Maya - taka sama "wanka-wstanka" i wszystko mu sie zawsze udaje. Czyta sie gladko i przyjemnie. Akcja jest wartka. Tylko to juz nie te same emocje co przed laty. A moze to ja sie zmienilem z latami? Doroslem i wyroslem z takich ksiazek?
Natomiast "Maly Bizon" oparl sie probie czasu. To ciagle swietnie napisana ksiazka oparta na prawdziwych zdarzeniach.


12 kwi 2008 15:33:00
Zobacz profil
Post 
„Wyspę Robinsona", "Orinoko" i "Białego Jaguara" czytałam jeszcze we wczesnej podstawówce (właściwie to pierwszy tom przeczytał mi na głos ojciec jak miałam cztery lata) i miło wspominam tamte książki. Może z sentymentu, ale mimo wszystko były bardziej... "realne" niż książki Maya, choć te drugie bardziej mi zapadły w pamięć (ale proszę porównać objętość...). Chociaż "Wyspy Robinsona" nie lubiłam, bo bohater był kretynem ("Piętaszki..."), ale potem - czytało się całkiem nieźle, naprawdę. Może i lektura dość... idealistyczna, ale jak najbardziej odpowiednia właśnie dla podstawówki. Od czegoś trzeba zacząć przygodę z literaturą, czemu właśnie nie od Fiedlera?


20 kwi 2008 23:35:06
Użytkownik

Dołączył(a): 27 lip 2007 20:58:25
Posty: 25
Lokalizacja: Bydgoszcz
Post 
Tak -bocian-, podzielam twoje zdanie, że twórczość Fiedlera ma swój specyficzny charakter. Ze szkolnych czasów ( dość dawno temu) poznałem "Dywizjon 303" Przeczytałem "Ryby śpiewają w Ukajali" , "Orinoko"oraz "Dziekuję Ci kapitanie" Barwność języka oraz realistyczne przekazy z odwiedzanych i opisywanych krajów zawsze pozwalały mi na "podróżowanie" razem z Fiedlerem. :oops:


27 kwi 2008 19:59:38
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 26 lis 2008 14:13:34
Posty: 22
Post 
Fiedlera czytałam jeszcze w ogólniaku.Najlepsze książki podróżnicze jakie mi wpadły w ręce."Ryby śpiewają w Ukajali" to dla mnie odkrycie innych światów.Okazuje się że książki podróżnicze wcale nie muszą być dla pasjonatów i tych co kochają geografię.Wartkie pociągnięcie naszego umysłu w krainy w których nie postała nasza noga,całkowicie sprawiają że odrywamy się od rzeczywistości.Serdecznie polecam,pisarz jest nie do zastąpienia.

_________________
stranka


27 lis 2008 8:58:44
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do: