Teraz jest 28 mar 2024 23:50:37




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
Wołyń Smarzowskiego (na podstawie opowiadań) 
Autor Wiadomość
Użytkownik

Dołączył(a): 11 wrz 2011 10:27:31
Posty: 84
eCzytnik: iPad
Post Wołyń Smarzowskiego (na podstawie opowiadań)
Wchodzi do kin za niespełna miesiąc i budzi emocje - czy namiesza w stosuknach polsko-ukraińskich? Ja bym woała by łączył niż dizelił, lae po Pokłosiu Pasikowskiego obawiam się... Natomiast sama film zbaczę choćby ze względy czysto kuluralnych,filmy Smarzowskiego są u mnie pozycjami obowiazkowymi od kliku lat.

_________________
Humor i cierpliwość to dwa wielbłądy, na których przemierzyć można wszystkie pustynie. (Phil Bosmans)


12 wrz 2016 15:58:55
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 06 sty 2012 11:46:33
Posty: 26
Lokalizacja: Warszawa
Post Re: Wołyń Smarzowskiego (na podstawie opowiadań)
Nie wydaje mi się, żeby dzielił. A przynajmniej sam Smarzowski bardzo się o to stara. Widziałeś filmik z wywiadami par polsko-ukraińskich o ich odczuciach po filmie i samych doświadczeniach z nim związanych? Jeśli nie, to polecam. Mega wzruszający. ;)


27 wrz 2016 19:22:06
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 14 gru 2011 17:52:56
Posty: 56
eCzytnik: komputer, audiobook
Post Re: Wołyń Smarzowskiego (na podstawie opowiadań)
Idę jutro do kina na "Wołyń" - w necie można znaleźć ciekawe recenzje filmu, że jest to krytyka nacjonalizmu i film o tym, do czego są zdolni ludzie, nie tylko tych złych, bo w sumie te nastroje wrogości nie powstały z dnia na dzień, ale nie wszyscy w Wołyniu patrzyli na siebie krzywo. Wielu żyło ze sobą w zgodzie, a czasem nawet miłości.


07 paź 2016 14:20:19
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 11 wrz 2011 10:27:31
Posty: 84
eCzytnik: iPad
Post Re: Wołyń Smarzowskiego (na podstawie opowiadań)
I to jest dokłądnie pokazane w filmie. Zaczyna się polsko-ukraińskim małżeństwem. Zosia - gówna bohaterka zakochuje się w ukraińskim młodzieńcu. Ale pokazane są też zmiany - Polak pan Ukrainiec Cham - tak się mówiło,zatrudniali Ukraińców do gorszych prac tlyko i niestety nastroje się psuły... Sama usłyszałam prawdziwą historię jak życie uratowała człowiekowi idealna znajomość języka i pacierza - zupełnie jak w filmie. Nie ma też przesadnego epatowania tą przemocą, naprawdę warto obejrzeć.

_________________
Humor i cierpliwość to dwa wielbłądy, na których przemierzyć można wszystkie pustynie. (Phil Bosmans)


13 paź 2016 14:48:00
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 06 sty 2012 11:46:33
Posty: 26
Lokalizacja: Warszawa
Post Re: Wołyń Smarzowskiego (na podstawie opowiadań)
No tak, film do lekkich nie należy, ale Smarzowski do perfekcji opanował pokazywanie problemów społecznych i nakłanianie do refleksji.


24 paź 2016 21:24:33
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 sie 2016 16:05:30
Posty: 44
Lokalizacja: Gdynia
eCzytnik: Kindle Paperwhite 3
Post Re: Wołyń Smarzowskiego (na podstawie opowiadań)
teo-meteo napisał(a):
Wchodzi do kin za niespełna miesiąc i budzi emocje - czy namiesza w stosuknach polsko-ukraińskich? Ja bym woała by łączył niż dizelił, lae po Pokłosiu Pasikowskiego obawiam się... Natomiast sama film zbaczę choćby ze względy czysto kuluralnych,filmy Smarzowskiego są u mnie pozycjami obowiazkowymi od kliku lat.


Historia polsko-ukraińska jest trudna. Ja też bym wolał, żeby nas nie dzieliła, ale przeszłości się nie zmieni. Nie można zakłamywać historii tylko dlatego, że kogoś (Ukraińców) to urazi. Niemcy nie zaprzeczają swojej historii i zawsze mówią otwarcie, że to oni byli agresorami. Rosja w latach 90" oficjalnie przyznała się do Zbrodni Katyńskiej. Ukraińcy nadal nie mówią prawdy o Rzezi Wołyńskiej i czystce etnicznej w Małopolsce Wschodniej. Dlatego to nasz obowiązek, aby przedstawić pełną prawdę historyczną, a że Ukraińcy się obrażają, to co z tego? Mamy zakłamywać swoją przeszłość, tylko po to, aby zdobyć ich sympatie? Coś mi się wydaje, że to im powinno bardziej zależeć na przyjaźni z nami niż odwrotnie.

_________________
Stanem duchowym niewiary jest desperacja.


24 lis 2016 15:59:05
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 11 gru 2011 19:33:43
Posty: 893
eCzytnik: Kindle Classic InkBOOK Classic 2
Post Re: Wołyń Smarzowskiego (na podstawie opowiadań)
Film świetny, jeden z lepszych polskich filmów po 1989 r.

_________________
Recenzje e-czytników PocketBook Touch HD 3 - recenzja czytnika InkBOOK LUMOS - recenzja czytnika


09 lip 2018 19:42:03
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
cron