Teraz jest 28 mar 2024 15:57:33




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 
Kolejność czytania Władcy Pierścieni 
Autor Wiadomość
Użytkownik

Dołączył(a): 15 lis 2016 14:51:15
Posty: 3
eCzytnik: inkbook
Post Kolejność czytania Władcy Pierścieni
Cześć. Mam do was takie pytanie. Chciałbym przeczytać wszystkie części władcy pierścieni, ale nie wiem dokładnie od której części zacząć. W sieci krążą różne wersje i nie mogę połapać się które informacje są rzetelne. Może tutaj ktoś mi podpowie.


15 lis 2016 17:53:04
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 24 kwi 2012 18:56:52
Posty: 405
eCzytnik: Pocketbook Inkpad 3
Post Re: Kolejność czytania Władcy Pierścieni
Zacznij od książki Hobbit- tam i z powrotem. To jakby wstęp do Władcy Pierścieni


15 lis 2016 19:29:50
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 lip 2012 11:53:07
Posty: 469
eCzytnik: Nook ST, PB 613
Post Re: Kolejność czytania Władcy Pierścieni
Zacznij od Silmarillionu, potem Księga Zaginionych Opowieści, potem Niedokończone Opowieści, potem Hobbit, potem Władca Pierścieni tom 1 - Drużyna Pierścienia vel Wyprawa, tom 2 - Dwie Wieże i tom 3 - Powrót Króla.
Tak czytając bardzo pokrótce poznasz twórczość Tolkiena, ale i więcej zrozumiesz :)


15 lis 2016 20:31:26
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 15 lis 2016 14:51:15
Posty: 3
eCzytnik: inkbook
Post Re: Kolejność czytania Władcy Pierścieni
Dzięki za informacje. Gdzieś wyczytałem że Niedokończone opowieści powinno się przeczytać po Powrocie Króla. Gdzie jest prawda a gdzie fałsz?
I jescze zapytam. Na Legimi znajdę jakoś władcę pierścieni?


16 lis 2016 6:34:29
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 12 gru 2009 17:37:05
Posty: 24
Post Re: Kolejność czytania Władcy Pierścieni
Jak wpiszesz w wyszukiwarce Tolkien, to uzyskasz wyniki wyszukiwania w katalogu.


16 lis 2016 7:14:48
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 lip 2012 11:53:07
Posty: 469
eCzytnik: Nook ST, PB 613
Post Re: Kolejność czytania Władcy Pierścieni
Niedokończone Opowieści i wszystko to co wymieniłem w swoim poście wyżej ( przed Hobbitem) dzieje się dużo wcześniej niż akcja Władcy Pierścieni.
Tam właśnie są historie począwszy od stworzenia całego świata przez upadki i wzloty królestw Elfów, Krasnoludów, Ludzi i Hobbitów, uformowanie się świata w kształcie takim jak dzieje się Władca Pierścieni - po upadku Morgotha i kolejno: losy następnego czarnego charakteru - kiedyś sługi Morgotha, czyli Saurona a późniejszego tytułowego Władcy Pierścieni i wielu innych rzeczy i stworzeń.
Z tym, że WP oraz Hobbit są łatwiejsze w odbiorze niż Silmarillion i jego uzupełnienia/rozszerzenia w Zaginionych Opowieściach, Niedokończonych Opowieściach czy jeszcze w Dzieciach Hurina.
To tak bardzo, bardzo ogólnie i w wielkim uproszczeniu. :D

edit
najwięcej wiedzy na temat Tolkiena i jego dzieł znajdziesz na największym forum tolkienowskim - http://forum.tolkien.com.pl/index.php
Miłej Lektury.


16 lis 2016 8:49:43
Zobacz profil
Admin

Dołączył(a): 13 cze 2008 14:47:02
Posty: 2835
Lokalizacja: Gdańsk
eCzytnik: kindle
Post Re: Kolejność czytania Władcy Pierścieni
Pytanie takie jak w tytule zadałem lata temu bibliotekarce w liceum. Również odpowiedziała żeby zaczynać od "Silmarillionu", ale po jego przeczytaniu lekko się podłamałem, bo jest mocno "encyklopedyczny". Z perspektywy czasu wolałbym zaczynać od "Hobbita". O wiele łatwiej się wczuć w taką mikro-fabułę niż w meta-historię od A do Z.

_________________
Zgred - Rafał Ziemkiewicz napisał(a):
Dziś trzeba pisać o mieczach, czarach, toporach i wojowniczkach w blaszanych bikini, wszystko inne to już jest nisza w niszy. Albo o nastoletnich wampirach.
Porównywarka cen ebooków


16 lis 2016 23:51:53
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 24 kwi 2012 18:56:52
Posty: 405
eCzytnik: Pocketbook Inkpad 3
Post Re: Kolejność czytania Władcy Pierścieni
t3d napisał(a):
Pytanie takie jak w tytule zadałem lata temu bibliotekarce w liceum. Również odpowiedziała żeby zaczynać od "Silmarillionu", ale po jego przeczytaniu lekko się podłamałem, bo jest mocno "encyklopedyczny". Z perspektywy czasu wolałbym zaczynać od "Hobbita". O wiele łatwiej się wczuć w taką mikro-fabułę niż w meta-historię od A do Z.

Dokładnie..


17 lis 2016 7:23:45
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 15 lis 2016 14:51:15
Posty: 3
eCzytnik: inkbook
Post Re: Kolejność czytania Władcy Pierścieni
Aha, czyli mówicie że to Ciężka lektura. Hmm.. Szukam jej w legimi ale niestety chyba pozostaje mi tylko kupno. Zauwazłem że z super nową i wiedźminem jest identycznie.


19 lis 2016 17:19:22
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 sie 2016 16:05:30
Posty: 44
Lokalizacja: Gdynia
eCzytnik: Kindle Paperwhite 3
Post Re: Kolejność czytania Władcy Pierścieni
Ja czytałem tak:
1. Silmarillion
2. Dzieci Hurina
3. Hobbit
4. Władca
5. Niedokończone opowiesci

_________________
Stanem duchowym niewiary jest desperacja.


24 lis 2016 15:02:08
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 lip 2012 11:53:07
Posty: 469
eCzytnik: Nook ST, PB 613
Post Re: Kolejność czytania Władcy Pierścieni
Tak w zasadzie to da się czytać też niejako od końca czyli WP, Hobbit, Silmarillion, DH, KZO, NO itp.
Wiele osób właśnie tak czytało, bo WP był najbardziej dostępny np. w bibliotekach, najbardziej znany itd.
Z czasem przychodziła ciekawość : co z watkami ledwo w WP wspomnianymi, opowieściami z"z dawnych czasów" , jak dokładnie Bilbo wszedł w posiadanie pierścienia itd.
WP jest pewnym zamkniętym dziełem, ale osadzonym oczywiście mocno w historii i wiele jest tam nawiązań do czasów wcześniejszych, ale nie tych najwcześniejszych.
Tak czy inaczej polecam lekturę wszystkich książek Tolkiena zwłaszcza po tym jak wiele rzeczy zostało przeinaczonych w adaptacjach Jacksona.


30 lis 2016 13:50:17
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 27 mar 2014 2:17:52
Posty: 540
eCzytnik: PB Mini, czasem InkBook
Post Re: Kolejność czytania Władcy Pierścieni
nie no, nikomu bym nie polecił silmarylionu na początek (chyba żeby zniechęcić), mimo że to faktycznie stanowi początek wg czasoprzestrzeni tego świata. Ale to akurat dla zrozumienia hobbita i władcy nie jest aż tak istotne.

hobbit, i władca na początek, a potem już można resztę jak koledzy podali.


02 gru 2016 4:29:05
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 lip 2017 9:14:33
Posty: 1
eCzytnik: Komputerze
Post Re: Kolejność czytania Władcy Pierścieni
Myślę że trzeba czytać w kolejności chronologicznej żeby potem się nie pogubić

_________________
Nigdy nie bądź zbyt pewny siebie


13 lip 2017 18:44:11
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do: