Teraz jest 28 mar 2024 18:40:28




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Opis tworzenia recept 
Autor Wiadomość
Użytkownik

Dołączył(a): 16 lip 2011 14:21:10
Posty: 133
eCzytnik: Kindle 3
Post Opis tworzenia recept
Witam,
zgodnie z nieopacznie rzuconą obietnicą stworzyłem niekompletny podręcznik opisujący tworzenie własnych recipe'ów. Jest on skierowany do osób nietechnicznych, znajomość Pythona nie jest wymagana, starałem się ująć temat w jak najprostszy sposób (inna rzecz, czy mi się to udało). Być może w nieokreślonej przyszłości dodam opis bardziej zaawansowanych opcji. Wszelkie uwagi mile widziane.

Podręcznik.

EDYCJA:
Wprowadziłem wiele poprawek i dopisałem część dla osób zaawansowanych.


Ostatnio edytowano 16 cze 2013 12:19:11 przez fenuks, łącznie edytowano 1 raz



08 cze 2013 19:53:48
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 07 maja 2013 10:27:48
Posty: 80
eCzytnik: KindlePaperwhite
Post Re: Opis tworzenia recept
Zabieram się do lektury:) Wielkie dzięki!
Widzę, że przy okazji powstała recepta ŚGP:) Będzie wysyłana na Calibre?


08 cze 2013 21:06:36
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 16 lip 2011 14:21:10
Posty: 133
eCzytnik: Kindle 3
Post Re: Opis tworzenia recept
UncleLion napisał(a):
Będzie wysyłana na Calibre?

Tak, ta i kilka innych receptur które zalegają u mnie na dysku zostanie dodanych do calibre, ale jeszcze nie wiem kiedy to zrobię.


08 cze 2013 21:28:08
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 cze 2011 14:29:58
Posty: 131
eCzytnik: Kindle 3 WiFi
Post Re: Opis tworzenia recept
O, miło,że się znowu pokazałeś!
Nie odzywałeś się tak długo, że już się zastanawiałem, czy zaczął się sezon urlopowy, czy też sezon polowań na fenuksy i zaszyłeś się za którąś z półek z książkami, żeby Cię ktoś nie ustrzelił jakąś celną ripostą... :D
Na opis czekałem strosząc piórka w ogonie z niecierpliwości... Ściągnąłem i zajrzałem pobieżnie. Tytuły rozdziałów - rewelacja. Bardzo mi się podobają, bo błyskotliwe i dowcipne i dobrze oddają to, co w rozdziale jest. Co do zawartości rozdziałów... oj, poużywam sobie na Tobie, poużywam... :) Trochę to potrwa, bo a) rozjechał mi się komputer, na którym mógłbym pisać oraz b) muszę napisać kolejną książkę z uwagami :P
Postaram się, żeby było - zgodnie z życzeniem - złośliwie i zabawnie, ale nie bierz, proszę, tej złośliwości do siebie. Ten gatunek koliberków po prostu tak ma i w ten sposób okazuje przyjazne uczucia :D

fenuks napisał(a):
Tak, ta i kilka innych receptur które zalegają u mnie na dysku zostanie dodanych do calibre, ale jeszcze nie wiem kiedy to zrobię.

A to daj znać. Trochę eksperymentowałem (a co, przygotowałem się merytorycznie...) i mam jeszcze jedną do dorzucenia - można będzie Kovidowi hurtem to dać.

_________________
No rest for the wicked. But there is a little... very little... hope.


10 cze 2013 10:39:15
Zobacz profil
Admin

Dołączył(a): 13 cze 2008 14:47:02
Posty: 2835
Lokalizacja: Gdańsk
eCzytnik: kindle
Post Re: Opis tworzenia recept
koliberek napisał(a):
fenuks napisał(a):
Tak, ta i kilka innych receptur które zalegają u mnie na dysku zostanie dodanych do calibre, ale jeszcze nie wiem kiedy to zrobię.

A to daj znać. Trochę eksperymentowałem (a co, przygotowałem się merytorycznie...) i mam jeszcze jedną do dorzucenia - można będzie Kovidowi hurtem to dać.

Teraz, jak calibre jest na githubie, własne recipe'y dodaje się bardzo łatwo

  1. zakładamy konto na githubie
  2. po zalogowaniu klikamy przycisk "Fork" na stronie https://github.com/kovidgoyal/calibre/
  3. na naszej stronie z calibre (np. https://github.com/t3d/calibre) przechodzimy do katalogu recipes
  4. wciskamy ikonkę z plusikiem znad listy plików
  5. wpisujemy nazwę nowego pliku. Koniecznie z rozszerzeniem .recipe
  6. wklejamy zawartość pliku recipe
  7. wpisujemy komentarz pod treścią pliku (coś w stylu "reipce for <nazwa_strony>") i wciskamy commit
  8. kroki od c) do g) powtarzamy jeśli mamy więcej recipe'ów
  9. wciskamy przycisk "Pull Request", który spowoduje otwarcie strony służącej do przesłania naszych zmian do Kovida
  10. wpisujemy jakiś komentarz do zmian np. "new polish recipes" i wysyłamy
  11. czekamy na akceptację zmian przez Kovida, a następnie na kolejny piątek (nowa wersja calibre) :)

Oczywiście dobrze byłoby też przygotować ikonki (16x16 pikseli, format png), ale jest to trudniejsze i nie jest wymagane. W razie czego można poprosić kogoś o pomoc ;)

Prosiłbym też o nie wpychanie recipe'ów, jeśli nie będziemy w stanie co jakiś czas skontrolować ich działania. Niedziałające pliki naprawdę irytują.

_________________
Zgred - Rafał Ziemkiewicz napisał(a):
Dziś trzeba pisać o mieczach, czarach, toporach i wojowniczkach w blaszanych bikini, wszystko inne to już jest nisza w niszy. Albo o nastoletnich wampirach.
Porównywarka cen ebooków


10 cze 2013 12:30:52
Zobacz profil WWW
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 cze 2011 14:29:58
Posty: 131
eCzytnik: Kindle 3 WiFi
Post Re: Opis tworzenia recept
Dobre wieści :-)

Akurat z Githubem mam niewielkie, by nie rzec zerowe doświadczenie, ale kiedyś musi być pierwszy raz...

Podpowiedz mi jeszcze, proszę, czy w ten sam sposób można aktualizować recepty? One nigdy nie są tak dobre, żeby nie można było czegoś poprawić.

A 16x16 to rzeczywiście niedużo, ale Inkscape doskonale daje sobie radę ze skalowaniem, nawet bitmap, a jeśli komuś zechce się kliknąć przycisk "wektoryzacja" to skalowanie idzie naprawdę rewelacyjnie :-) Tak czy inaczej - jakby powiedział Bob Budowniczy - damy radę!

_________________
No rest for the wicked. But there is a little... very little... hope.


10 cze 2013 14:29:52
Zobacz profil
Admin

Dołączył(a): 13 cze 2008 14:47:02
Posty: 2835
Lokalizacja: Gdańsk
eCzytnik: kindle
Post Re: Opis tworzenia recept
Edycja jest też prosta. Po zrobieniu forka wystarczy wejść na stronę z plikiem do poprawki i zacząć go edytować. Jest przycisk do włączania edycji. Oczywiście trzeba pamiętać o zachowaniu konwencji białych znaków (wcięcia robione tabulatorem i spacjami w pythonie mają kolosalne znaczenie). Po edycji zapisujesz jako commit i zgłaszasz pull request.

Te wszystkie sposoby które tu opisuję są przeznaczone dla osób nietechnicznych. Jeśli ktoś ma ambicje nazywania się informatykiem czy programistą, to powinien robić na swoim komputerze git clone i commitować z terminala ;)

_________________
Zgred - Rafał Ziemkiewicz napisał(a):
Dziś trzeba pisać o mieczach, czarach, toporach i wojowniczkach w blaszanych bikini, wszystko inne to już jest nisza w niszy. Albo o nastoletnich wampirach.
Porównywarka cen ebooków


10 cze 2013 15:45:18
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 16 lip 2011 14:21:10
Posty: 133
eCzytnik: Kindle 3
Post Re: Opis tworzenia recept
Na razie napisałem część tylko dla początkujących, myślę drugą część skierować tylko do osób znających podstawy programowania (niekoniecznie Pythona). Bez znajomości podstawowych pojęć typu klasa, funkcja i typów danych trudno resztę wytłumaczyć. Znajomość regexa też jest potrzebna.
koliberek napisał(a):
czy też sezon polowań na fenuksy i zaszyłeś się za którąś z półek z książkami, żeby Cię ktoś nie ustrzelił jakąś celną ripostą... :D

Jest też druga możliwość, mianowicie że to fenuksy rozpoczęły sezon na polowanie ;)

koliberek napisał(a):
A to daj znać. Trochę eksperymentowałem (a co, przygotowałem się merytorycznie...) i mam jeszcze jedną do dorzucenia - można będzie Kovidowi hurtem to dać.

Możesz podlinkować swój twór jeżeli nie chce Ci się go dodać samodzielnie.
koliberek napisał(a):
Tak czy inaczej - jakby powiedział Bob Budowniczy - damy radę!

Bob Budowniczy pytał czy damy radę. Maszyny były stronnicze i zawsze go utwierdzały w poczuciu że tak.

t3d napisał(a):
Te wszystkie sposoby które tu opisuję są przeznaczone dla osób nietechnicznych. Jeśli ktoś ma ambicje nazywania się informatykiem czy programistą, to powinien robić na swoim komputerze git clone i commitować z terminala ;)

Tak, z poziomu terminala można szybko i łatwo używać gita. Są też jakieś graficzne klienty, ale żadnego nie testowałem. Okienkowy program powinien być początkowo łatwiejszy w użyciu (co nie znaczy, że szybszy :P)


10 cze 2013 20:44:42
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 cze 2011 14:29:58
Posty: 131
eCzytnik: Kindle 3 WiFi
Post Re: Opis tworzenia recept
Uwaga! będzie długo!

fenuks napisał(a):
Jest też druga możliwość, mianowicie że to fenuksy rozpoczęły sezon na polowanie

To dużo wyjaśnia. Od jakiegoś czasu ciągle mi się wydaje, że ktoś za mną chodzi, ale co się odwrócę to kątem oka udaje mi się złapać tylko szybko znikające "...uks...".
Należy jednak pamiętać, że ze względu na zagrożenie wymarciem z powodu archaicznej budowy wewnętrznej (jednym z podobnych przypadków był również wymarły Zawiszak Czarny (zavissus negrus) polowanie jest ograniczone restrykcjami: wolno strzelać wyłącznie z procy, jako pocisków używając pączków z nadzieniem różanym i z odległości nie mniejszej niż rzut moherowym beretem.

He, he, tak offtopicujemy, że jak nas Jego Eminencja Moderator pogoni to się ino piórka posypią... No to żeby nie było zupełnie off-topic kilka słów bezlitosnej krytyki:

Chyba przesadziłem mówiąc o swoim ptasim móżdżku, bo potraktowałeś mnie - no, właściwie tak, jak się przedstawiłem, ale miałem nadzieję, że będziesz miły i powiesz mi "no nie, koliberek, nie jest tak źle"... Zawsze mam nadzieję, że ktoś zakwestionuje ten ptasi móżdżek, ale - zupełnie nie wiem dlaczego - nikt nie chce :-( Chciałem poprosić o instrukcję jak pobrać wiadomości ze strony, która nie ma RSSów, a kolega napisał jak to zrobić z RSS. Tyż się przyda, wyobrażam sobie, że teraz liczba recept po polsku przebije wszystkie pozostałe razem wzięte...

OK, zacznę się wyżywać na autorze (choć to niesprawiedliwe trochę, napracował się nad tym. Ale sam chciał. I to złośliwie.) Starałem się wklejać na tyle długie cytaty z tekstu, żeby je można było za pomocą jakiegoś Ctrl+F sobie odnaleźć i - mam nadzieję - poprawić.

Ogólnie:

"Nie za krótkie", powiadasz? Ha, też od tego zaczynałem znajomość z naszym długim przyjacielem. To nie przytyk, ot, uśmiech z sympatią...

Byłeś na tyle sympatyczny, żeby napisać tę instrukcję od siebie - tak miło, w pierwszej osobie, zupełnie jak na forum.
Ja, pisząc książkę - a ePub jest jakąś formą książki - poczułem się jak wieszcz narodowy, wstąpiłem na skałę jak nie przymierzając Kochanowski i nadałem jej formę - bardziej lub mniej - formalną, a nie blogowo-forumiastą.
No i miałem nadzieję na coś podobnego, skoro tak szczegółowo ten mój poemat (albo może raczej dramat) poprawiałeś.
Czepiam się? Przecież miałem się czepiać! :-)

Na początek odetchnąłem z ulgą: "Zakładam kompletny brak znajomości dowolnego języka programowania"
Ale potem, o zgrozo: Przepisy pisze się w języku Python (..) i jest to świetna wiadomość dla wszystkich chcących napisać własne źródło (...)
No to kicha - albo będę musiał nauczyć się Pythona albo... pokazać jęzor autorowi za niekonsekwencję.

Dodatki - tuś mi, bratku! Przemówił argument, że się człowiek czuje mądrzejszy jak książka ma ze dwa dodatki? Prawda? :-)

Niestety, nie jestem specjalistą od poprawności językowej, choć kiedyś jakieś tam ambicje miałem... Nie dam tej książki do przeczytania mojej żonie. Jest redaktorem-korekotorem i dopiero byś dostał za błędy. Jak jej zostawiam kartkę "kochanie kup chleb" to mi przecinki dostawia. A jak napiszę "chlep" to nie dostaję obiadu... Wolałbym nie odpowiadać na pytanie co się dzieje jak zrobię jakiś poważniejszy błąd. ;)
Niemniej i mnie się parę rzeczy rzuciło do oczu. Zakładam, że to wynikło z pośpiechu - instrukcja powstała w bardzo krótkim czasie i na pewno nie było czasu na korektę, a tzw. "surowy" tekst zawsze zawiera kupę omsknięć i trudno je wszystkie wyłapać.

No to jedziemy:

skierowany do osób, którzy chcą... - oczywista niezgodność. Pewnikiem zdanie zmieniło się w ogniu walki, a forma została.

Czym jest recepta? Otóż, recepta (w celu uniknięcia powtórzeń... - No, toś się, chłopie, wytłumaczył...

... będę stosował naprzemiennie określeń recepta, przepis, recipe, źródło newsów/wieści itp. - Cwaniaczek... A pokombinujże zamiast wstawiać jankeskie "recipy" i "newsy", które zresztą sam krytykujesz - i słusznie.

Uruchamiamy program, klikamy " ptaszek” przy przycisku Pobierz newsy - ptaszek to Cię teraz dziobie po ...(czy fenuksy mają ogony?) za błędy. Tam jest strzałka.

w którymś z postów pojawiła się prośba... - a jak ktoś będzie czytać tego ebooka off-line? A jak go dostanie od znajomego? Ki diabeł? Jaki post? I na jakim forum? Chyba bym zrezygnował z odniesień do forum.

dowolną ilość kanałów - kanały są policzalne więc liczbę, a nie ilość. Tak jak liczba koliberków i ilość złośliwości w tym poście.

kliknąć na - kwestia konwencji. Moim zdaniem bardziej zgodne z językiem polskim jest klikać coś, a nie na coś - tak jak przyciskać lub wciskać coś. Ale de guspitu... gustupi..., w każdym razie się nie dyskutuje.

dosyć zabawne tłumaczenie z angielskiego "dostosuj" - masz absolutną rację i poprawię to... ale będziesz musiał poprawić instrukcję więc może dla świętego spokoju trzeba było się nie czepiać? :-P

żeby dodać receptę w pole Tytuł źródła dodać, no cóż, tytuł źródła - najpierw by trzeba dodać "trzeba" do drugiego "dodać", a potem zmienić ów "dodać" na coś innego, bo masz dwa "dodacie" w jednym wierszu. Czy ja to jasno napisałem?

Anatomia pliku z receptą (czyli słów kilka o budowie Pythona) - łżesz jak pies, przyjacielu. Nic o budowie Pythona nie mówisz, ewentualnie o składni, za to piszesz o budowie recepty czyli "pokaż kotku, co masz w środku".

zapoznamy się z ogólną strukturą recipe’a i samego Pythona - tu to chyba poszedłeś na skróty, mówiąc o strukturze Pythona. Chodziło o strukturę programu, prawda?

Pokaże nam się kod recepty - za takie sformułowania właśnie nienawidzę blogów. Niech to będzie chociażby "zobaczymy kod recepty". Pliizzzz!

co robią poszczególne linijki kodu - dalej są numery linii, ale sam kod tych numerów nie ma. Nie ma się do czego odnieść.

ta zmienna mówi calibre - taka sobie miła pogawędka między zmienną a calibre. Nie wiadomo jakiego rodzaju jest calibre więc nie wiadomo też czy jest to pogawędka obrzydliwie konserwatywna damsko-męska, czy też może modna, postępowa i jak najbardziej pożądana (a może pożądliwa) pogawędka między dwiema paniami kochającymi inaczej... tyle, że a) to samo sformułowanie powtarza się trzykrotnie w trzech kolejnych akapitach i b) zmienna może oznaczać, określać (wartość, liczbę czegoś itp.), ale rozmówki nie należą do mocnych stron zmiennych.

zmienna feeds to prawdziwe wyzwanie. Jak łatwo zauważyć przechowuje one - omsknęło się one -> ona

Po tych wszystkich przytykach dotyczących zmiennych wielkie wyrazy podziwu - wytłumaczyłeś to wszystko tak, że nawet ja bym zrozumiał. A listy i tuple (nie lubię określenia "krotki") to mistrzostwo świata! Jejku, co ja robię? Zaczynam być miły! Szybciutko wracam do właściwej formy.

Niestety nie najlepiej dobrałem stronę - Hmmm... Masz do wyboru jeszcze parę milionów (z dokładnością do miliona czy dwóch)... Przecie spełnia zadanie, pokazujesz co i jak zrobić, to po co koliberkom w łebkach mieszać, że strona jest niedobra?

calibre samo potrafi - tutaj to i ja mam zagwozdkę. Za nic nie mogę wykombinować jakiej toto jest płci. Ale rozstrzygam to jako "program calibre", a więc "on". A najczęściej kombinuję żeby to jakoś obejść.

czy calibre powinno pobierać aplikować oryginalny CSS - gorliwy jakiś - i pobiera i aplikuje. A może jedno po drugim?

czas generacji ebooka jest znacznie dłuższy - generacja to rzeczownik. W tej chwili mamy do czynienia z inwazją generacji internetowej, oraz bodajże z 8 już generacją wysysaczy pieniędzy czyli konsol do gier. A dłuższy czas jest czasem generowania.

odnośniki do feedów - warto by się zastanowić jak napisać "feed" po polsku. Tu nie będę złośliwy, bo sam nie mam dobrego pomysłu. "Kanał" - jak RRS? "Źródło"?

calibre pobiera tag dany tag i wszystkie jego dzieci - tag, tag, dzieci, calibre pobiera...

podany tag jest uwzględniony pobierany - a tu się trochę pogubiłem co on jest robiony

tutorial dla osób zaczynających pisanie receptur - a, tu mamy nowość - receptura. Tak na koniec ją zostawiłeś? A tak profesjonalnie wygląda...

Na sam koniec - przydałoby, żeby tę instrukcję przeczytał ktoś, kto się zna lepiej na języku polskim. Ja mam straszne kłopoty z interpunkcją i choć widziałem miejsca, gdzie brakowało przecinków to nie czepiałem się. Po pierwsze nigdy (albo prawie nigdy) nie jestem pewien, czy ten przecinek wstawić, a po drugie - jak tu być złośliwym o przecinek?!

No, dobra. Nawyzłośliwiałem się. Mam nadzieję, że nie zostanie to przyjęte jak coś, co miało komukolwiek dopiec. Chciałbym z czystym sumieniem napisać na koniec "w trakcie pisania tego postu żadne fenuksy nie zostały obrażone ani nie poniosły szkód".

Poza wszystkim - inicjatywa fajna, mamy już początek jakiejś tam biblioteczki instrukcji. Moźe ktoś się jeszcze przyłączy. Może - na zasadzie współpracy, współzawodnictwa i współ(przyjacielskiej)złośliwości - sami machniemy coś jeszcze?
Bardzo Ci dziękuję za tak szybką i kompetentną odpowiedź na moją sugestię napisania podręcznika. Niby wszystko wiedziałem na temat tych podstaw, a jakoś mi się to wszystko poukładało, te wszystkie keep_only_tags'y i tym podobne...

I już zupełnie na koniec: Twój calibre bardzo ładnie wygląda. Co to jest? XFCE? Czy jakaś kompozycja? Ja też bym tak chciał...

_________________
No rest for the wicked. But there is a little... very little... hope.


11 cze 2013 7:59:11
Zobacz profil
Admin

Dołączył(a): 13 cze 2008 14:47:02
Posty: 2835
Lokalizacja: Gdańsk
eCzytnik: kindle
Post Re: Opis tworzenia recept
koliberek napisał(a):
dosyć zabawne tłumaczenie z angielskiego "dostosuj" - masz absolutną rację i poprawię to... ale będziesz musiał poprawić instrukcję więc może dla świętego spokoju trzeba było się nie czepiać? :-P

Obawiam się, że zmiana tego spowoduje zastąpienie "dostosuj" występujacych także w innych miejscach. A tam może inne tłumaczenie nie pasować...

koliberek napisał(a):
I już zupełnie na koniec: Twój calibre bardzo ładnie wygląda. Co to jest? XFCE? Czy jakaś kompozycja? Ja też bym tak chciał...

No właśnie, czy nie należałoby zrobić instrukcji z ikonami takie jakie są u wszystkich?

A ikonki zapewne stąd:
calibre-f164/calibre-wyglad-t11024.html

_________________
Zgred - Rafał Ziemkiewicz napisał(a):
Dziś trzeba pisać o mieczach, czarach, toporach i wojowniczkach w blaszanych bikini, wszystko inne to już jest nisza w niszy. Albo o nastoletnich wampirach.
Porównywarka cen ebooków


11 cze 2013 11:39:15
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 16 lip 2011 14:21:10
Posty: 133
eCzytnik: Kindle 3
Post Re: Opis tworzenia recept
Będzie dosyć krótko. Jeżeli do czegoś się nie odniosłem to znaczy, że naniosłem stosowne poprawki.
koliberek napisał(a):
Zawsze mam nadzieję, że ktoś zakwestionuje ten ptasi móżdżek, ale - zupełnie nie wiem dlaczego - nikt nie chce :-(

No cóż, nie dyskutuje się z faktami ;) Spoiler! Oczywiście to żart, nie traktuj tego poważnie.
koliberek napisał(a):
Chciałem poprosić o instrukcję jak pobrać wiadomości ze strony, która nie ma RSSów, a kolega napisał jak to zrobić z RSS.

Jak napisałem wyżej, myślę podzielić tego ebooka na dwie części, pierwsza jest już w zasadzie gotowa, druga zerwie z ograniczającym mnie założeniem o nieznajomości Pythona i będzie traktować o rzeczach bardziej zaawansowanych.
koliberek napisał(a):
Byłeś na tyle sympatyczny, żeby napisać tę instrukcję od siebie - tak miło, w pierwszej osobie, zupełnie jak na forum.
Ja, pisząc książkę - a ePub jest jakąś formą książki - poczułem się jak wieszcz narodowy, wstąpiłem na skałę jak nie przymierzając Kochanowski i nadałem jej formę - bardziej lub mniej - formalną, a nie blogowo-forumiastą.
No i miałem nadzieję na coś podobnego, skoro tak szczegółowo ten mój poemat (albo może raczej dramat) poprawiałeś.
Czepiam się? Przecież miałem się czepiać! :-)

Celem wydanej publikacji jest zaznajomienie czytelnika z formatem plików .recipe stosowanych w programie calibre używanych do pobierania treści (głównie) z kanałów RSS lub Atom (pełna specyfikacja standardu została opublikowana w RFC 4287). W toku dalszych rozważań formalna forma wypowiedzi stanowiłaby istotne utrudnienie zarówno dla autora tej pracy jak i czytelników.

Pisząc o receptach musiałem wytłumaczyć pewne abstrakcyjne dla większości ludzi pojęcia, które dla mnie są naturalne, a formalna forma znacznie ograniczyłaby moje możliwości swobodnego wyrażania się. Poza tym musiałbym zrezygnować z moich abstrakcyjnych tytułów nagłówków, a jest to zbyt wysoka cena.
koliberek napisał(a):
Na początek odetchnąłem z ulgą: "Zakładam kompletny brak znajomości dowolnego języka programowania"
Ale potem, o zgrozo: Przepisy pisze się w języku Python (..) i jest to świetna wiadomość dla wszystkich chcących napisać własne źródło (...)
No to kicha - albo będę musiał nauczyć się Pythona albo... pokazać jęzor autorowi za niekonsekwencję.

Nie widzę niekonsekwencji. Jako małe dziecko idąc do przedszkola nie umiesz pisać i nikt tego od Ciebie nie wymaga, ale kończąc przedszkole już posiadasz tę umiejętność (a przynajmniej powinieneś ;F). Stwierdziłem tylko, że dobrze, że recepty są napisane w Pythonie (a nie np. w ASM) bo to prosty język (a skoro recepty są w nim napisane to oczywistym jest, że będziemy musieli go poznać, tak samo, żeby nauczyć się języka chińskiego, musisz wcześniej poznać znaki Kaji))
koliberek napisał(a):
Czym jest recepta? Otóż, recepta (w celu uniknięcia powtórzeń... - No, toś się, chłopie, wytłumaczył...

To powtórzenie było akurat celowe, ale niech Ci będzie, poprawiłem to.
koliberek napisał(a):
Uruchamiamy program, klikamy " ptaszek” przy przycisku Pobierz newsy - ptaszek to Cię teraz dziobie po ...(czy fenuksy mają ogony?) za błędy. Tam jest strzałka.

W mojej terminologii to ptaszek, znam też wiele osób, które tak mówią, ale dodałem też nazwę strzałka.
koliberek napisał(a):
dosyć zabawne tłumaczenie z angielskiego "dostosuj" - masz absolutną rację i poprawię to... ale będziesz musiał poprawić instrukcję więc może dla świętego spokoju trzeba było się nie czepiać? :-P

Narodowa specjalność. Trochę nie przemyślałem całej sprawy gdyż będę musiał poprawić zrzut ekranu. Ech.
koliberek napisał(a):
Anatomia pliku z receptą (czyli słów kilka o budowie Pythona) - łżesz jak pies, przyjacielu. Nic o budowie Pythona nie mówisz, ewentualnie o składni, za to piszesz o budowie recepty czyli "pokaż kotku, co masz w środku".

To taka gra słów. Zamieniłem anatomię z budową celowo i wcale nie łżę. Jeżeli powiem 'ludzie są stałocieplni' to można to zgeneralizować na bodaj wszystkie ssaki. Tak samo jest tutaj. Większości osób Python na pewno kojarzy się z wężem niż z tym językiem czy z Latającym Cyrkiem Monty Pythona więc użyłem słowa anatomia w stosunku do recepty (a tak naprawdę mówimy w gruncie rzeczy o Pythonie). Zapewne jestem jedyną osobą, która rozumie to wytłumaczenie, trudno.
koliberek napisał(a):
co robią poszczególne linijki kodu - dalej są numery linii, ale sam kod tych numerów nie ma. Nie ma się do czego odnieść.

Zauważyłem to, ale uznałem, że część osób na pewno będzie chciała skopiować kod, a oczywiście numery linii w tym by przeszkadzały. Zakładam więc że każdy czytający umie liczyć w pamięci do kilkunastu ;)
koliberek napisał(a):
Niestety nie najlepiej dobrałem stronę - Hmmm... Masz do wyboru jeszcze parę milionów (z dokładnością do miliona czy dwóch)... Przecie spełnia zadanie, pokazujesz co i jak zrobić, to po co koliberkom w łebkach mieszać, że strona jest niedobra?

Gdyż po prostu tak jest. Sprecyzowałem to zdanie.
koliberek napisał(a):
Na sam koniec - przydałoby, żeby tę instrukcję przeczytał ktoś, kto się zna lepiej na języku polskim. Ja mam straszne kłopoty z interpunkcją i choć widziałem miejsca, gdzie brakowało przecinków to nie czepiałem się. Po pierwsze nigdy (albo prawie nigdy) nie jestem pewien, czy ten przecinek wstawić, a po drugie - jak tu być złośliwym o przecinek?!

Nie ukrywam, że całość napisałem za jednym zamachem i nie chciało mi się tego czytać w celu korekty. Trochę błędów się znalazło, ale wcale nie tak dużo ;/
koliberek napisał(a):
Bardzo Ci dziękuję za tak szybką i kompetentną odpowiedź na moją sugestię napisania podręcznika. Niby wszystko wiedziałem na temat tych podstaw, a jakoś mi się to wszystko poukładało, te wszystkie keep_only_tags'y i tym podobne...

Bardzo się cieszę. Część dla zaawansowanych jest w planach, kiedy tylko uda się wyplenić wszystkie, a przynajmniej większość usterek aktualnie obecnych.
koliberek napisał(a):
I już zupełnie na koniec: Twój calibre bardzo ładnie wygląda. Co to jest? XFCE? Czy jakaś kompozycja? Ja też bym tak chciał...

Używam na co dzień KDE, ale to nie ma znaczenia (pod KDE szary gradient wydaje się nieco wklęsły, natomiast pod XFCE jest on wypukły co przyjemniej wygląda, ale to detale), modyfikacja wyglądu przebiega jak opisano to w tym wątku.

EDYCJA:
t3d napisał(a):
Obawiam się, że zmiana tego spowoduje zastąpienie "dostusuj" występujacych także w innych miejscach. A tam może inne tłumaczenie nie pasować...

Wątpię, custom ma raczej jedno znaczenie czyli własne, niestandardowe, jeżeli custom jest gdzieś użyte w innym kontekście to raczej jest to niezależny string.


11 cze 2013 11:54:37
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 cze 2011 14:29:58
Posty: 131
eCzytnik: Kindle 3 WiFi
Post Re: Opis tworzenia recept
fenuks napisał(a):
Jeżeli do czegoś się nie odniosłem to znaczy, że naniosłem stosowne poprawki.

You're the Author, you're the Boss :)

Czy - jak już zaktualizujesz wersję podręcznika (pewnie już jest nowa) mogę się dalej czepiać? Na pewno coś przegapiłem - zawsze coś przegapiam...
W tym samym stylu? Czy wolisz bardziej poważnie (bardziej zrozumiale?)

Też edycja:

t3d napisał(a):
Obawiam się, że zmiana tego spowoduje zastąpienie "dostusuj" występujacych także w innych miejscach. A tam może inne tłumaczenie nie pasować...

Kovid nie bawi się w takie rzeczy jak wielokrotne wykorzystywanie stringów - nawet "OK" występuje kilka razy. A w tym miejscu "dostosuj" rzeczywiście jest bez sensu. Już raz to poprawiłem, ale nie zdążyłem wysłać przed piątkiem, potem była następna paczka do tłumaczenia i mi się zapomniało.

_________________
No rest for the wicked. But there is a little... very little... hope.


11 cze 2013 12:03:08
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 16 lip 2011 14:21:10
Posty: 133
eCzytnik: Kindle 3
Post Re: Opis tworzenia recept
kolibere napisał(a):
Czy - jak już zaktualizujesz wersję podręcznika (pewnie już jest nowa) mogę się dalej czepiać? Na pewno coś przegapiłem - zawsze coś przegapiam...
W tym samym stylu? Czy wolisz bardziej poważnie (bardziej zrozumiale?)

Już jest nowa (odnośnik się nie zmienia). Jeżeli tylko uda Ci się znaleźć jakieś usterki, zgłoś je. Nigdy nie jest tak dobrze, by nie mogło być lepiej. Jeżeli chodzi o styl, to obecna forma jest wystarczająco zrozumiała.


11 cze 2013 12:16:38
Zobacz profil
SwiatCzytnikow.pl
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 sie 2010 11:00:21
Posty: 1873
eCzytnik: kindle, onyx, nook, kobo, pb, ipad
Post Re: Opis tworzenia recept
To ja się zgłaszam po część dla zaawansowanych :) np. wszystkie tajne metody czyszczenia ze śmieci, albo wyciąganie indeksu ze stron gdzie nie ma RSS.

Inna sprawa, że jak to jest na razie w zasadzie dłuższy artykuł, może warto to wrzucić gdzieś online, bez pakowania do epuba? Bo jak ktoś siedzi nad receptą, to i tak łatwiej mu chyba zaglądać do drugiej zakładki (albo na drugi monitor:) niż na czytnik.

ps. zrobiłem reklamę: http://swiatczytnikow.pl/jak-tworzyc-re ... odrecznik/

_________________
http://swiatczytnikow.pl (dawniej: Świat Kindle)
http://ebooki.swiatczytnikow.pl - (prawie) wszystkie polskie e-booki w jednym miejscu, czyli porównywarka ofert księgarni.


11 cze 2013 22:08:24
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 16 lip 2011 14:21:10
Posty: 133
eCzytnik: Kindle 3
Post Re: Opis tworzenia recept
Dzięki za reklamę. Przyznam, że teraz trochę mi wstyd, że nie przyłożyłem się bardziej do korekty. Całe szczęście, że Koliberek zgłosił mnóstwo uwag, ale i tak zapewne wciąż można się dopatrzyć wielu uchybień.

Co do części zaawansowanej – będzie. Jutro spróbuję ją napisać. Myślę, że i tak dla większości to co już jest napisane wystarczy, narzut znajomości podstaw może się okazać dla ogółu zbyt duży.

Jeżeli chcesz wrzucić to na Świat Czytników czy w inne dowolne miejsce nie mam nic przeciwko temu, o ile zastosujesz się do wymogów licencji CC-BY-SA ;)


12 cze 2013 0:23:57
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
cron