Teraz jest 28 mar 2024 17:22:43




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Strony na pare ekranów a ich numeracja 
Autor Wiadomość
Użytkownik

Dołączył(a): 04 sty 2013 20:25:13
Posty: 25
eCzytnik: pb 622
Post Strony na pare ekranów a ich numeracja
Podczas czytania książek zauważyłem co następuje - kliknięcie przycisku(/dotknięcie ekranu) aby przejść na następną stronę sprawia że ukazuje się nowy "ekran" tekstu ale numer strony wyświetlany na dole się nie zmienia za każdym razem.

Jako że pierwsze książki które czytałem były czysto tekstowe, ale w formacie pdf, to byłem w stanie zrozumieć to zjawisko bo dokument jest odgórnie podzielony na strony A4 czy jakie tam twórca pliku ustawił, i numer strony przeskakiwał bodajże co 3 ekrany, co mniej więcej by odpowiadało stronie A4.

Ale taka sama sytuacja ma miejsce przy plikach epub.. Myślałem że to format specjalnie przygotowany do czytników a tu takie coś, czy może jest to wina czytnika/oprogramowania ?

Jest to szczególnie denerwujące gdy wyłącze czytnik/zrobie zakładkę w takim "pośrednim" miejscu gdzie numerek strony się jeszcze nie zmienił, gdyż potem książka/zakładka otwiera się w miejscu, które już czytałem (konkretniej na którymś wcześniejszym ekranie na którym była zmiana nr strony)


04 sty 2013 20:40:12
Zobacz profil
Admin

Dołączył(a): 13 cze 2008 14:47:02
Posty: 2835
Lokalizacja: Gdańsk
eCzytnik: kindle
Post Re: Strony na pare ekranów a ich numeracja
To normalne, bo w ebookach pojęcie "strony" jest nieco abstrakcyjne z powodu tego, że jak zmienisz sobie rozmiar czcionki, to wszystko się przesuwa (albo jak otworzysz danego ebooka na innym urządzeniu, które może mieć inną czcionkę czy wielkość ekranu). W kindlach na przykład nie jest podawany numer strony, a "location" które jest czymś w rodzaju numeru akapitu.

Co do zakładek, to nie wiem, nie mam pocketbooka.

_________________
Zgred - Rafał Ziemkiewicz napisał(a):
Dziś trzeba pisać o mieczach, czarach, toporach i wojowniczkach w blaszanych bikini, wszystko inne to już jest nisza w niszy. Albo o nastoletnich wampirach.
Porównywarka cen ebooków


05 sty 2013 0:21:02
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 11 gru 2012 18:36:37
Posty: 42
eCzytnik: Pocketbook 611
Post Re: Strony na pare ekranów a ich numeracja
niestety tak to działa, że numeracja stron jest zgodna z wersją papierową zaś na czytniku nie masz całej strony z wersji papierowej, tylko jak już wspomniano, jeden lub kilka akapitów z całej strony

co do zakładek to niestety zakładka działa na stronę "papierową", czyli zakładasz ją na tyle akapitów ile realnie odpowiada jednej stronie w książce papierowej, jeżeli przy czytaniu 3 ekrany na ebooku to jedna strona w wersji papierowej to niestety zakładka założona jest na te 3 ekrany, a nie na tylko ten na którym kliknąłeś, żeby zakładkę założyć


05 sty 2013 0:48:48
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 lis 2012 9:22:40
Posty: 92
eCzytnik: InkBOOK
Post Re: Strony na pare ekranów a ich numeracja
Z tymi papierowymi stronami to też nie do końca, bo jak przyjmować taką numerację w plikach od razu tworzonych z html-a? Wydaje się, że PB przyjmuje jakąś ilość tekstu jako stronę, a że wychodzą tego 3 ekrany - och, cóż. Mnie nie przeszkadza, a daje sensowny ogląd na całkowitą ilość tekstu.

Dla porównania - Stanza, której używałam na iPadzie, ma jeszcze dziwniejszy licznik, bo liczy "ekrany", czyli faktyczne strony, ale w danym "pliku". Jeśli EPUB składa się z kilku plików html, to liczy strony będąc w danym pliku. Nie znalazłam całkowitego licznika poza suwakiem.

Co firma to obyczaj...


05 sty 2013 13:31:35
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 04 sty 2013 20:25:13
Posty: 25
eCzytnik: pb 622
Post Re: Strony na pare ekranów a ich numeracja
Dobrze wiedzieć, nie będę już sie starał z tym walczyć :roll: I tak dobrze że jest to właściwie jedyna 'wada' (choć to i tak wyolbrzymienie) której dopatrzyłem się w eczytaniu na pocketbooku


05 sty 2013 14:31:01
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 04 sty 2013 20:25:13
Posty: 25
eCzytnik: pb 622
Post Re: Strony na pare ekranów a ich numeracja
Dzisiaj, trochę przez przypadek, odkryłem że wbudowany w pocketbooka FBreader numeruje "ilość ekranów" i przelicza ją za każdą zmianą rozmiaru czcionki :) Aczkolwiek tak już się przyzwyczaiłem do odgórnie ustalonej ilości stron, że chyba przy niej pozostanę :roll:


29 mar 2013 18:17:14
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do: