Teraz jest 28 mar 2024 13:40:31




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
Prezentacja maturalna 
Autor Wiadomość
Użytkownik

Dołączył(a): 13 mar 2008 21:02:41
Posty: 55
Post Prezentacja maturalna
Właśnie zdecydowałem się na temat mojej przyszłorocznej prezentacji maturalnej. Brzmi on tak:
"Od Juliusza Verne’a do Stanisława Lema – analizując wybrane utwory, przedstaw ewolucję powieści science-fiction."
I właśnie tu pojawia się mój problem, nie wiem jakie książki mam wybrać do mojej pracy. może wy mi coś pomożecie poradzicie jakieś tytuły. Z góry wszystkim wielkie dzięki za zainteresowanie tematem.

_________________
"Najdłużej trwa ta robota, której się nie zaczyna" - Tolkien


23 mar 2009 19:01:40
Zobacz profil
Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lip 2007 19:38:54
Posty: 3266
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: eClicto, iPad, K3 WiFi, K4
Post Re: Prezentacja maturalna
skryba91 napisał(a):
Właśnie zdecydowałem się na temat mojej przyszłorocznej prezentacji maturalnej. Brzmi on tak:
"Od Juliusza Verne’a do Stanisława Lema – analizując wybrane utwory, przedstaw ewolucję powieści science-fiction."
I właśnie tu pojawia się mój problem, nie wiem jakie książki mam wybrać do mojej pracy. może wy mi coś pomożecie poradzicie jakieś tytuły. Z góry wszystkim wielkie dzięki za zainteresowanie tematem.

Dwa słowa: za szerokie.

Naprawdę. Porządnie oceniająca komisja powinna stwierdzić, że wybierając mniej niż parenaście pozycji do omówienia pomijasz istotne dokonania w tym gatunku - bo tak będzie. Zawęzić można np. do amerykańskiej SF wieku XX. - wtedy już łatwiej będzie jakieś tytuły dobrać.

No, ale z Twoim obecnym tematem to tak (nie układane chronologicznie, żeby nie było):
1.) sam Verne, w końcu go wspominasz, pewnie "20 000 mil podmorskiej żeglugi";
2.) Herbert George Wells z jego "Wojną światów" (nuuuuuda);
3.) Lem oczywiście, tutaj nie wiem, co doradzić, bo za nim nie przepadam - "Solaris" może? Nie wiem, co jest dla niego reprezentatywne;
4.) Frank Herbert i jego "Diuna" (każde opracowanie ogólne SF bez "Diuny" jest niepełne);
5.) Philip K. Dick - "Blade Runner" może?;
6.) Douglas Adams - całość "Autostopem przez galaktykę";
7.) Isaac Asimov - "Fundacja" oczywiście;
8.) Robert Heinlein - i znowu nie wiem, co dla niego charakterystyczne by było;
9.) Harry Harrison - "Szalowy Szczur" moim faworytem, ale pewnie cykl "Eden" będzie bardziej reprezentatywny;
10.) Kir Bułyczow - jako przykład, że na Wschodzie też się da i nie trzeba być Strugackimi;
11.) Ursula K. Le Guin - cykl Hain;
12.) George Lucas - Star Wars;
13.) Andre Norton - tutaj nie wiem, co wybrać, zniechęcił mnie do niej "Świat Czarownic";
14.) Henry Kuttner - w zasadzie wszystko jego =];
15.) Joan D. Vinge - Królowa Zimy/Lata;
16.) i wielu, wielu innych...

Na Twoim miejscu zdecydowanie zmieniłbym temat na konkretniejszy - ot, np. problem ekologii w SF ("Diuna", "Eden") - bo tak to albo będziesz musiał przekroczyć dozwoloną ilość tytułów, albo pominiesz coś istotnego - i, przynajmniej dla mnie, będzie to poważdnym uchybieniem.

Poza tym jaki sens ma wybieranie tematu, jeśli nie wiesz, jakie książki chciałbyś omawiać?

_________________
Cytuj:
Muad'Dib uczył się prędko, ponieważ najpierw przeszedł szkolenie jak się uczyć. A najpierwszą ze wszystkich otrzymał lekcję podstawowej wiary, że może się nauczyć. Szokuje odkrycie, jak wielu ludzi nie wierzy, że mogą się nauczyć, a o ile więcej uważa, że nauka jest trudna.


23 mar 2009 20:51:24
Zobacz profil WWW
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 gru 2008 17:13:34
Posty: 60
Lokalizacja: NJ
Post Re: Prezentacja maturalna
Z Verna to napewno wziąłbym 20000 mil podmorskiej żeglugi. Z Lema może Niezwyciężonego jeżeli coś poważnego, lub Dzienniki Gwiazdowe jeżeli chcesz rozluźnić. Jak powiedział Mori Diuna to podstawa. Znowu z Le Guin może wziąłbym coś z Ziemiomorza. Naprzykład Czarnoksiężnika z Archipelagu. Na internecie można znaleźć chyba nawet audiobook. A Niezwyciężonego w audiobooku nawet mamy u nas na stronce. Przedewszystkim musisz wiedzieć na jakiej przemianie chcesz się skupić.

Lem jest dosyć universalny nawet czytając teraz jego opisy nie można się mocno przyczepić, natomiast Harry Harrison to ma sporo wpadek typu "Karty Perforowane" jako szczyt techniki, co można użyć w twojej pracy. Rozwiń troche idee swojej pracy, jak to postrzegasz.


02 kwi 2009 4:17:58
Zobacz profil
Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lip 2007 19:38:54
Posty: 3266
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: eClicto, iPad, K3 WiFi, K4
Post Re: Prezentacja maturalna
Cherek20 napisał(a):
Znowu z Le Guin może wziąłbym coś z Ziemiomorza. Naprzykład Czarnoksiężnika z Archipelagu.

Wyjaśnij jak to się do SF klasyfikuje, bo zupełnie nie mogę zrozumieć. Ziemiomorze, mój ulubiony cykl, pozostaje cyklem FANTASY.

_________________
Cytuj:
Muad'Dib uczył się prędko, ponieważ najpierw przeszedł szkolenie jak się uczyć. A najpierwszą ze wszystkich otrzymał lekcję podstawowej wiary, że może się nauczyć. Szokuje odkrycie, jak wielu ludzi nie wierzy, że mogą się nauczyć, a o ile więcej uważa, że nauka jest trudna.


02 kwi 2009 7:08:42
Zobacz profil WWW
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 gru 2008 17:13:34
Posty: 60
Lokalizacja: NJ
Post Re: Prezentacja maturalna
Jejku mój błąd myślałem że pisze o fantastyce szeroko rozumianej, jakoś źle przeczytałem i nie zauważyłem że to sf. Mój błąd za który bardzo przepraszam.


02 kwi 2009 16:03:12
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 17 mar 2009 10:12:45
Posty: 49
Post Re: Prezentacja maturalna
Sprawdź te:

- Juliusz Verne - Na Srebrnym Globie
- Jerzy Żuławski - Na srebrnym globie. Rękopis z Księżyca.
- Heinlein - Kawaleria kosmosu /lub Luna to surowa Pani
- Strugaccy - Trudno być bogiem
- Dick - Trzy stygmaty Palmera Eldritcha
- Clarke - 2001: Odyseja kosmiczna
- Lem - Niezwyciężony

Książek jest uuuu do wyboru - jakiś motyw przewodni wybierz sobie może, a pozniej grzeb.

_________________
Być dobrym jest szlachetnie. Lecz uczyć innych jak oni mają być dobrzy, jest jeszcze szlachetniejsze i nie wymaga tyle wysiłku. (Mark Twain)


02 kwi 2009 16:48:06
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 mar 2009 20:20:42
Posty: 4
Post Re: Prezentacja maturalna
można dodać jeszcze Clarka i całą Odyseję Kosmiczną, ewentualnie cykl Ramy, z polskich autorów jeszcze przynajmniej Zajdla albo Borunia, może jeszcze McCaffrey np cykl Smoków z Pernu, lub seria Statków,z Wellsa to może oklepane ale lepszy byłby wehikuł czasu, niż wojna światów.


08 kwi 2009 22:26:13
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do: