Teraz jest 29 mar 2024 2:09:02




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Miłość niechciana 
Autor Wiadomość
Post Miłość niechciana
Była jak westchnienie porannej bryzy znad jeziora
Miała słodki zapach lawendy zebranej bladziutkim świtem
Kształtem przypominała nieco ideę Platona
Z boku zaś wyglądała jak spływająca po pniu gorąca żywica

W blasku jej można było dostrzec coś na kształt księżyca srebrzystego lub mowy złocistej?
Tak, to była ta mowa!
Ta bez słowa wypowiedziana esencja ludzkiego istnienia
I ona…
Ulatywała z niej powoli, mieniąc się bledniejącymi w promieniach słońca kolorami życia…
A zapach?
Ta kwaśna słodycz perfum rozpływała się, rozlatywała na cztery strony świata

Powoli

A wszystko to działo się powoli
Wolnym krokiem paliła swe wspomnienia, paliła jak głupiec mosty pali w panicznej ucieczce
Wolno patrzyła i wolno słuchała zgrzytu żelaza w szkle ich żywicznym życia
W końcu prysła
Zniknęła bez śladu

Biedna ta miłość
Miłość niechciana

*******************

Jedyny wiersz, który po napisaniu, nawet mi się podobał :] Enjoy!


24 mar 2008 18:10:49
Post 
może warto by było spróbować z prozą?
trochę obszernie jak na zwykły wiersz :-)
mimo to mnie też się podoba :-)


27 mar 2008 18:37:20
Użytkownik

Dołączył(a): 28 mar 2008 14:08:33
Posty: 74
Post 
Podoba mi się - to na początek. Szczególnie druga zwrotka. Coś niecoś bym zmienił (o tym niżej), głównie to co zakłóca rytm (moim zdaniem)

Drugą zwrotkę czytam jako definicję miłości. Rozumiem, że miłość może być mową ciała i w tym rozumieniu jest słowem niewypowiedzianym i esencją człowieczeństwa. (pierwsze trzy wersy drugiej zwrotki). To do mnie przemawia, jak również i to, że słowo niewypowiedziane ulatywało z kogoś z zapachem.

A teraz troszkę zgrzytów. W pierwszej zwrotce, w czwartym wersie wywaliłbym słowo gorąca, bo zakłóca nieco rytm całości. W drugiej zwrotce "rozlatywała na cztery strony świata" zmieniłbym na "tryskała na cztery strony świata" bo wymowa ta sama, a brzmi jakoś zgrabniej.

Przyznam też szczerze,że gubię się w trzeciej zwrotce, szczególnie w wersie trzecim, który jak dla mnie jest zbyt zagmatwany i szczerze mówiąc kuleje.

Minusy jednak, na tle całości to drobiazg.


01 lut 2009 14:31:35
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 29 sie 2008 23:21:37
Posty: 114
Post 
noman napisał(a):
A teraz troszkę zgrzytów. W pierwszej zwrotce, w czwartym wersie wywaliłbym słowo gorąca, bo zakłóca nieco rytm całości.

Niczego bym nie wyrzucała, bo dla mnie jest to słowo znaczące w wierszu, a znaczenie stawiam wyżej niż rytm.
noman napisał(a):
W drugiej zwrotce "rozlatywała na cztery strony świata" zmieniłbym na "tryskała na cztery strony świata" bo wymowa ta sama, a brzmi jakoś zgrabniej.

Noman, nie rozumiesz - to się rozpada, blednie, ulatuje. Nie może tryskać - tryskać można szczęściem, radością, życiem.
noman napisał(a):
Przyznam też szczerze,że gubię się w trzeciej zwrotce, szczególnie w wersie trzecim, który jak dla mnie jest zbyt zagmatwany i szczerze mówiąc kuleje.

A więc proszę bardzo:
rydzyka napisał(a):
Wolno patrzyła i wolno słuchała zgrzytu żelaza w szkle ich żywicznym życia

Podejrzewam, że chodzi Ci tutaj o szkło ich żywiczne życia. Ja więc widzę to tak: wyobraź sobie zupełnie plastycznie ludzi zatopionych w żywicy (jak muchy;)). Teraz powinno być wszystko jasne:). Wiersz jest o miłości, ale miłość w oderwaniu od ludzi nie istnieje, bo ona po prostu ich dotyczy.

Słowem, chciałam powiedzieć, że wiersz mi się podoba. Jest lekki i plastyczny. Nie jest łatwy, ale ciekawy. Nie zgadzam się, że zbyt obszerny jak na wiersz. Minusów nie ma, a brak zrozumienia u odbiorcy nie od razu oznacza defekt w utworze. Czasem trzeba temat przemyśleć dokładniej.

_________________
"Ten, który walczy z potworami, winien uważać, by samemu nie stać się jednym z nich. . . kiedy spoglądasz w otchłań, ona również patrzy w ciebie"

Friedrich Nietzsche


16 lut 2009 0:18:33
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
cron