Teraz jest 29 mar 2024 12:31:23




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 27 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Poezja śpiewana 
Autor Wiadomość
Użytkownik

Dołączył(a): 14 kwi 2009 18:27:54
Posty: 5
Post Re: Poezja śpiewana
Poezja śpiewana przed laty kojarzyła mi się nieodmiennie z Krakowem i Piwnicą pod Baranami, oczywiście na czele z Demarczyk; ale także z Grechutą, zwłaszcza w cudownej inscenizacji "Szalonej Lokomotywy", z Leszkiem Długoszem i Mieczysławem Święcickim, wspaniale śpiewającym romanse Wertyńskiego. Był też Bułat Okudżawa i nieposkromiony Wołodia Wysocki, których słuchaliśmy z wypiekami na twarzy tyle tam było aluzyjności (przynajmniej tak nam się zdawało). A w stolicy? Np nastrojowa Piwnica Wandy Warskiej na Starówce. No i Kabaret Starszych Panów z wdziękiem i szykiem "świata, który odszedł, jak się zdawało na zawsze :)


14 kwi 2009 18:44:37
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lut 2008 17:56:46
Posty: 85
Lokalizacja: Z takiego miejsca, którego nie ma
Post Re: Poezja śpiewana
Kocham poezję, co do śpiewanej różnie bywa. Słucham M. Grechuty, dzięki niemu zrozumiałam i polubiłam erotyki B. Leśmiana, po raz pierwszy i na szczęście nie ostatni zetknęłam się z poezją T. Nowaka, wysłuchałam wielu innych utworów i tak jak u moicg przedmówców wielokrotnie rozjaśniają mi one ciemne dni. Lubię Kabaret Starszych Panów, chociaż czasem mnie irytuje forma kabaretowa niektórych piosenek - wszystko zależy od dnia i nastroju. Jest kilka piosenek G. Turnaua do których lubię wracać, podobnie jak do utworów wspomnianych wyżej rosyjskich pieśniarzy. Dołączyłabym jeszcze do nich, odkrytego przeze mnie stosunkowo niedawno, Jacka Kaczmarskiego i Janusz Radka, (utwory tego ostatniego słucham dość wybiórczo i z pewnoą dozą nieufności "więc tak też można?").
Mimo wszystko nie potrafię powiedzieć, czy lubię poezję śpiewaną. Podobnie jak z innymi formami muzyki - część mi się podoba, część nie. Nigdy nie zakwalifikowałabym siebie jako miłośniczki/przeciwniczki tego rodzaju muzyki. Ot czasem kogoś posucham, niektórych polubię, do innych prawie na pewno ;) nie wrócę :)

_________________
Ludzie mówią, że życie to jest to, ale ja wolę sobie poczytać.


http://www.larche.org.pl/ - Arka (L’Arche) jest rodziną wspólnot, w których razem żyją i pracują osoby z niepełnosprawnością intelektualną oraz asystenci, którzy na pewien czas lub na stałe decydują się być w Arce.

http://www.stowarzyszenie-razem.org - Dolnośląskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Zepsołem Downa


01 cze 2009 20:54:55
Zobacz profil
Post Re: Poezja śpiewana
Wszyscy na hasło "poezja śpiewana" rzucają od razu Grechutę, Turnaua albo SDM. A ja powiem coś nowego. Mało kto zalicza do tego zespół Republika. Według mnie ich rockowe interpretacje poetyckich tekstów są świetne. Szkoda, że tak mało ludzi w ogóle kojarzy ten zespół.


16 cze 2009 22:55:04
Użytkownik

Dołączył(a): 17 sty 2013 19:48:34
Posty: 10
Post Re: Poezja śpiewana
moim zdaniem dzisiaj bardziej niż kiedykolwiek ludzie dostrzegają poezję śpiewaną,jest coraz więcej koncertów,więcej artykułów na ten temat,staliśmy się bardziej otwarci na to,co kiedyś było dla nas nie do pomyślenia.


22 sty 2013 22:21:09
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 24 lut 2014 23:14:02
Posty: 6
Post Re: Poezja śpiewana
Woziu Jedi napisał(a):
Wszyscy na hasło "poezja śpiewana" rzucają od razu Grechutę, Turnaua albo SDM. A ja powiem coś nowego. Mało kto zalicza do tego zespół Republika. Według mnie ich rockowe interpretacje poetyckich tekstów są świetne. Szkoda, że tak mało ludzi w ogóle kojarzy ten zespół.


Zgadzam się z Tobą. Wszyscy jednak kojarzą Grechutę, bo wybierane przez niego teksty są ponadczasowe. Muszę jednak stwierdzić, że Dni, których jeszcze nie znamy wolę w interpretacji Bednarka...


24 lut 2014 23:18:27
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 14 maja 2014 15:35:46
Posty: 15
Post Re: Poezja śpiewana
Ewa Demarczyk - czy dzisiejsza młodzież zna tę wybitną wokalistkę? Pewnie nie. A wspomniane SDM nigdy mi nie leżało, wolałam Kaczmarskiego.


23 maja 2014 15:26:31
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 15 lip 2014 14:44:25
Posty: 9
eCzytnik: na czytniku
Post Re: Poezja śpiewana
Ewa Demarczyk - mistrzyni. Nikt tak przejmująco nigdy nie śpiewał.


16 lip 2014 15:29:29
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 05 lis 2014 13:08:44
Posty: 7
eCzytnik: książki, laptop
Post Re: Poezja śpiewana
Co uważacie o interpretacjach Wojaczka wykonywanych przez Fonetykę np. to https://www.youtube.com/watch?v=-a8TwbE_r8M


Jak dla mnie to jest to disco polo i ich aranżacje są straszne i obraźliwe dla poety. Jeszcze zmienianie kolejności niektórych wersów albo w ogóle niektórych powtarzanie... Przecież każdy taki zabieg to ingerencja w utwór!
Swego czasu kiedy napisałem o tym na ich fanpage'u, to zostałem zbanowany, a wpis usunięto..


05 lis 2014 13:29:48
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 05 lis 2014 13:08:44
Posty: 7
eCzytnik: książki, laptop
Post Re: Poezja śpiewana
Dzięki, myślałem, że jestem jedyny, który uważa to za coś złego... Bardzo złego :P


25 lis 2014 15:01:28
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 08 sty 2022 1:53:36
Posty: 24
eCzytnik: Wersja papierowa
Post Re: Poezja śpiewana
Republika i owszem
Ja natomiast uwielbiam Świetlickiego
https://www.youtube.com/watch?v=IIsGm9N ... P%C5%82aza


05 lut 2022 4:03:12
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 lis 2022 16:56:46
Posty: 15
Post Re: Poezja śpiewana
Stare dobre małżeństwo, oj uwielbiam to co robią z wierszami. Moja mama chyba we mnie zaszczepiła do nich miłość i od tej pory są moim numerem jeden. Ewa Demarczyk i jej dykcja - kocham.

_________________
Cygantura


30 lis 2022 15:46:53
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 17 lis 2022 16:07:56
Posty: 15
Post Re: Poezja śpiewana
Ewa Demarczyk - Polska ikona, nie ma takiej drugiej postaci w świecie poezji i muzyki.


12 gru 2022 15:39:52
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 27 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
cron