Teraz jest 29 mar 2024 17:38:14




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 64 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
PocketBook 613 
Autor Wiadomość
Użytkownik

Dołączył(a): 28 lut 2008 11:13:07
Posty: 33
Post Re: PocketBook 613
Czasem zapominam, że nie każdy siedzi od lat w elektronicznym czytelnictwie :) i sypię slangiem bez opamiętania.
Kolega MiPr wyjaśnił większość wątpliwości, ale i ja dorzucę swoje parę groszy.
Flashowanie = wgranie najnowszej wersji fabrycznego oprogramowania (dostępne na stronie dystrybutora)
Format Fb2 – można spokojnie czytać w każdym obsługiwanym formacie (a jest ich sporo), ja po prostu lubię wykorzystywać wszystkie możliwości oferowane przez urządzenie a tylko Fb2 na to pozwala (takie skrzywienie ;)).
Odnośnie konwersji do Fb2 w Calibre to nie polecam. Do tego formatu nie da się skonwertować automatycznie, wymaga trochę pracy, mały cytat z rosyjskiego forum :) :
Jak używać Calibre?
z przerażeniem i obrzydzeniem


13 sty 2013 19:05:38
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 29 gru 2012 19:15:57
Posty: 65
eCzytnik: PB613, PB6254, PB625, InkPad 3
Post Re: PocketBook 613
Serdecznie dziękuję za te informacje, już wiem co to znaczy "flashowanie" które kojarzyło mi się z a Adobe Flash :D

Co do formatu FB2 znalazłam konwerter online
Kod:
http://ebook.online-convert.com/convert-to-fb2

za którego pomocą przerobiłam książkę w formacie RTF (19.7MB) na format FB2 (1.28MB)
Z powodu braku czytnika - potraktowałam to calibre jako przeglądarką książek- wynik doskonały
ps.konwersja w Calibre także przebiega bezproblemowo

Pewnie zacznę odkładać na tego PocketBooka :zakrecony:


13 sty 2013 20:04:43
Zobacz profil
Mod

Dołączył(a): 24 lis 2012 18:06:02
Posty: 766
eCzytnik: PB622
Post Re: PocketBook 613
galon3 napisał(a):
Jak używać Calibre?
z przerażeniem i obrzydzeniem

Do pewnego stopnia się zgadzam ;)
Jednakże wiele zależy od przygotowania materiału źródłowego a ten wielokrotnie pozostawia wiele do życzenia (czytaj: kilka godzin aby doprowadzić to do porządku ;)).


13 sty 2013 20:29:10
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 28 lut 2008 11:13:07
Posty: 33
Post Re: PocketBook 613
Calibre to wspaniałe narzędzie, używam go od lat. Przy dobrze przygotowanym źródle (i odpowiedniej konfiguracji) stworzy świetny epub. Jednak z Fb2 jest trochę inny problem :) .
Utworzony przez calibre da się czytać ale epub z tego samego źródła będzie lepszy.
Zwróćcie uwagę na ekran, który zamieściłem – różne czcionki, różne wyrównywanie, rozmiar – takich rzeczy nie zrobisz w calibre (mowa o Fb2 :) ).
Tworzenie Fb2 polega głównie na oznaczaniu „czym jest” dany fragment tekstu.
Wskazujesz – to jest rozdział, to podrozdział, cytat, wiersz itp.
Założenie jest takie, że to użytkownik decyduje jak będzie wyglądać książka – elementy, z których się składa są stałe - jak dany element będzie wyglądał decyduje użytkownik odpowiednio konfigurując czytnik.
Są świetne narzędzia, które pomagają w edycji i automatyzują ją w pewnym zakresie, jednak nie do końca.
Epub łatwiej zrobić, Fb2 może być ładniejszy i lepiej obsługiwany przez czytniki.
Mała zagadka ;) z jakim formatem kojarzy wam się nazwa najpopularniejszego (jest na większości urządzeń) programu do odczytu książek – Fbreader?


13 sty 2013 21:27:03
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 28 lut 2008 11:13:07
Posty: 33
Post Re: PocketBook 613
Poniosło mnie w dygresje a miało być o funkcjonalności 613.
Do tej pory czytałem (w formie elektronicznej) na komputerze, dwóch tabletach, czytnikach książek Vedia K1, Onyx X61S no i Pocketbook 613.
Najlepszy ekran miał Onyx, jednak kierunek, w którym idzie rozwój oprogramowania tego czytnika mi nie odpowiada.
Moja kolekcja książek papierowych przekraczała 2 000, jednak z braku miejsca musiałem ją zredukować. Od czytnika oczekuję dobrego zarządzania biblioteką (żebym mógł odtworzyć swoją) i oprogramowania nastawionego na czytanie.
Pocketbook 613 ma słabszy ekran, ale czuć to tylko przy słabym oświetleniu, wtedy widać przewagę pearl. Nadrabia to szybkością działania i oprogramowaniem.
Jak wybrać swój czytnik?
Najpierw zadaj sobie pytanie czego oczekujesz, a później do tych oczekiwań dopasuj urządzenie.
Subiektywne odczucia użytkowników są :? – no cóż, subiektywne


13 sty 2013 22:02:13
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 22 lis 2012 16:49:32
Posty: 5
eCzytnik: Pocketbook 622 Touch
Post Re: PocketBook 613
Właśnie zakpiłem czytnik 613 i miałem okazję porównania go z modelem 611, który posiada znajomy. Jeżeli chodzi o sam interface i funkcje to omijając fakt i rzeczywiście brak jest możliwości obsługi internetu. Jedyna znacząca różnica jaką zauważyłem to prędkość pracy. Poruszanie się po menu, oraz samo czytanie książek jest po prostu szybsze niż w modelu 611. Czytnika używam wyłącznie do czytania książek fabularnych, także odpowiada mi zamiana internetu na szybkość przeglądania:) Rzeczywiście pojawia też się problem w przypadku gdy w pamięci karty sd znajduje się kilka GB pozycji, także czekam na aktualizację, która to wyeliminuje. Także jak ktoś chce przede wszystkim dużo poczytać 613 jest idealna.


05 lut 2013 17:14:13
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 29 gru 2012 19:15:57
Posty: 65
eCzytnik: PB613, PB6254, PB625, InkPad 3
Post Re: PocketBook 613
Kupiłam PocketBooka 613 :idea
Potwierdzam opinię iż czytnik sprawia wrażenie "solidnego" urządzenia.

1.Naładowałam akumulator (wstępnie miał tylko 2 kreski poziomu naładowania)
2.Zgodnie z radami kolegi "galona3" wgrałam "betę 4" softu - po "flashowaniu" na ok. 1 min. wszystko zawisło, już myślałam ze coś zepsułam ale wróciło do normy :zakrecony: .
3.Tak się rozochociłam że wgrałam "RC 4.0. " - o "becie" niewiele mogę powiedzieć - kilkanaście minut używania - aktualnie zainstalowane release candidate 4.0 .
EPUB i MOBI - bardzo dobrze, 1 książka konwertowana z PFF na MOBI ciągle b. długo się wczytywała - po zmianie formatu z PDF na RTF - zero problemów
RTF, HTML, CHM, DOC, DOCX - bardzo dobrze, zero zastrzeżeń
TCR i TXT - musiałam manualnie zmieniać kodowanie na UTF-8 - domyślne ustawienie (AUTO) skutkowało nieprawidłowym kodowaniem polskich znaków diaktrycznych(tzw. krzaczki)
PDF - tutaj najdłużej próbowałam różne ustawienia - metodą prób i błędów doszłam do wniosku że tryb odczytu "Rozpływ" - w 99% odpowiada moim oczekiwaniom

Irytowała mnie pozycja "Wąż" w "Aplikacjach" - ale kilkanaście min. poszukiwań zaowocowało skutecznym usunięciem , nb. w RC 4.o sudoku już jest w 100 % spolszczone.
Słowniki - brak jakiegokolwiek polskiego - ale nie widzę (jaki na razie) potrzeby posiadania takowego softu na czytniku.
Odczyt - przy sztucznym oświetleniu - tło wydaje się nieco zbyt szare, powiększenie rozmiaru tekstu zdecydowanie wskazane. Dzisiaj siedziałam na tarasie - piękne słoneczko, +14 na termometrze - 2 godziny czytałam 2 stopnie wyżej od najmniejszej czcionki - rewelacja :D

Reasumując - jeden z najlepszych zakupów ostatnimi czasy :mrgreen: PB 613 - spełnia moje oczekiwania stawiane czytnikowi książek w ver. elektronicznej.

Jak na 2 dni posiadania - w sumie troszkę się nauczyłam , ale jeszcze więcej do opanowania ;) - ale mniej komplikacji - niż oczekiwałam.


Ostatnio edytowano 16 mar 2013 10:46:12 przez tereza, łącznie edytowano 2 razy



27 lut 2013 18:32:52
Zobacz profil
Mod

Dołączył(a): 24 lis 2012 18:06:02
Posty: 766
eCzytnik: PB622
Post Re: PocketBook 613
Miło widzieć zadowolonego użytkownika :)

Jeśli chodzi o słowniki to możesz spróbować tego: pocketbook-f169/pocketbook-i-slowniki-t12350.html Co prawda testowane przeze mnie na 622 a nie na 613 ale powinno działać ...


28 lut 2013 10:32:05
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 29 gru 2012 19:15:57
Posty: 65
eCzytnik: PB613, PB6254, PB625, InkPad 3
Post Re: PocketBook 613
Czytałam temat "Pocketbook i słowniki" - bardzo ciekawy tutorial, ale chodzi o to iż nie mam potrzeby używania słownika jako narzędzia .
Na pewno jest szerokie grono użytkowników którym słowniki są wręcz niezbędne, w mojej sytuacji jest mi tak potrzebny na pokładzie czytnika jak nawigacja GPS, odtwarzacz multimediów lub itp. "wodotryski". Świadomie wybrałam akurat PocketBooka 613, który za cenę do zaakceptowania w budżecie kilkuset-złotowej renty ma mi służyć tylko jako urządzenie do (w miarę komfortowego) czytania książek z mojej (dosyć bogatej) cyfrowej biblioteki. Jestem typowo "stacjonarna" i czytnik nie ma mi zastępować lub dublować komputera (domyślnie - dostępu do Sieci). Dotykowy ekran, dostęp do internetu, czytanie tekstu przez elektronicznego lektora czy też te preinstalowane gry - postrzegam (oczywiście subiektywnie ;) ) jako typowy przerost formy nad treścią - "Ale kochany! Nie ma żadne "tylko"! Nic! Żadnej roboty nie wezmę, nie wiem, nie znam się, nie orientuję się, zarobiony jestem!" - jak mówił mechanik w jednej z komedii Stanisława Barei.
Świetnie że producent oferuje - ale jeszcze lepiej iż każdy może dostosować do swoich oczekiwań i potrzeb .


28 lut 2013 12:11:57
Zobacz profil
Mod

Dołączył(a): 24 lis 2012 18:06:02
Posty: 766
eCzytnik: PB622
Post Re: PocketBook 613
Szczerze mówiąc, to pomimo zainstalowania kilku słowników jakoś tak nie używam ich. Pewnie dlatego, że książki jakie czytam są po prostu po polsku a nie w językach obcych i póki co nie mam po prostu potrzeby używać słownika. Tym niemniej mam też kilka książek po angielsku i gdy w końcu zmuszę się do ich lektury pewnie słownik angielsko-polski się przyda :)


28 lut 2013 14:06:14
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 29 gru 2012 19:15:57
Posty: 65
eCzytnik: PB613, PB6254, PB625, InkPad 3
Post Re: PocketBook 613
:oops:
"Z pewną taką nieśmiałością"

Chciałam zainstalować CoolReadera, po kolei :
1.Pobrałam plik CoolReader 3 (CREngine 3.0.57-15) http://dl.dropbox.com/u/30005099/PocketBook/cr3_pb/cr3_0.0.6-6/cr_3.0.57-15/pkb-cr3-pb-pro-0.0.6-6_57-15.zip
2.Wypakowałam , katalog "system", wewnątrz są 2 podkatalogi - "bin" i "share"
3.Z podkatalogu "bin" kopiuję plik o nazwie "cr3-pb.app" do katalogu .../ system / bin na czytniku
4.W katalogu ../system na czytniku tworzę podkatalog "share"
5.Do folderu .../ system / share na czytniku kopiuję z dysku katalog "cr3"

Odłączam czytnik od komputera, resetuję i nie widzę żadnej zmiany w oprogramowaniu - tz. nie mam CoolReadera :?

Próbuję do folderu .../ system / share na czytniku skopiować z dysku zawartość katalogu "cr3" "luzem" - wynik także negatywny.

Może ktoś "łopatologicznie" wytłumaczy "blondynce" jak prawidłowo to zainstalować ;)


02 mar 2013 10:28:20
Zobacz profil
Mod

Dołączył(a): 24 lis 2012 18:06:02
Posty: 766
eCzytnik: PB622
Post Re: PocketBook 613
Myślę, że jesteś na dobrej drodze - CoolReader masz już w zasadzie zainstalowany brakuje Ci jeszcze skonfigurowania czytnika tak aby CR był widziany. W tym celu musisz dorzucić odpowiedni plik extensions.cfg, który powinien znaleźć się w katalogu /system/config.

Po kolei:
1) Najpierw sprawdź /system/config - być może już w nim jest plik extensions.cfg. Jeśli już jest - będzie trzeba go podedytować. Jeśli nie ma to trzeba go będzie utworzyć.
2) Wspomniany plik to zwykły plik tekstowy - można go utworzyć/edytować w notepad-zie, ale ja osobiście polecam zainstalowanie edytora Notepad++ albo SciTE - są znacznie lepsze ...
3) W pliku tym zdefiniowane są "skojarzenia" między rodzajami plików a aplikacjami. Coś jak w Windows-ie "plik doc otwórz domyślnie w MS Word a plik xls domyślnie w MS Excel". Każde skojarzenie to osobna linijka. Dla przykładu ja mam tak:
Kod:
epub:@EPUB_file:1:fbreader.app,AdobeViewer.app:ICON_EPUB
tar:@TAR_file:1:pbimageviewer.app:ICON_JPG
tar.gz:@TAR_file:1:pbimageviewer.app:ICON_JPG
tgz:@TAR_file:1:pbimageviewer.app:ICON_JPG
tar.bz2:@TAR_file:1:pbimageviewer.app:ICON_JPG
tbz2:@TAR_file:1:pbimageviewer.app:ICON_JPG
zip:@ZIP_file:1:pbimageviewer.app:ICON_JPG
cbz:@ZIP_file:1:pbimageviewer.app:ICON_JPG
rar:@RAR_file:1:pbimageviewer.app:ICON_JPG
cbr:@RAR_file:1:pbimageviewer.app:ICON_JPG
jpg:@JPEG_image:1:jpegviewer.app:ICON_JPG
jpg:@JPEG_image:2:jpegviewer.app:ICON_JPG

Jak widać pliki epub (pierwsza linia) moga być otwierane albo przy pomocy aplikacji fbreader.app albo AdobeReader.app, przy czym fbreader jest aplikacją domyślną, czyli jak kliknę w książkę w formacie epub to powinna otworzyć się w FBReader-ze. Jeśli bym jednak chciał ja otworzyć w AdobeReader-ze to muszę wywołać menu kontekstowe dla książki (na moim PB622 po prostu długo przytrzymuję palec na książce i menu sie pojawia; na PB613 myślę, że trzeba podświetlić książkę i kliknąć klawisz menu) i z niego wybrać coś w rodzaju "otwórz w" - tam będą widoczne obie aplikacje zdefiniowane dla danego typu pliku.

4) No więc to czego potrzebujesz to plik extensions.cfg, w którym znajdzie się następująca linijka:
Kod:
epub:@EPUB_file:1:fbreader.app,AdobeViewer.app,cr3-pb.app:ICON_EPUB

jeśli chcesz używać CR z menu kontekstowego, albo
Kod:
epub:@EPUB_file:1:cr3-pb.app,fbreader.app,AdobeViewer.app:ICON_EPUB

jeśli chcesz aby epub-y się domyślnie otwierały w CoolReader-ze. Oczywiście dla innych typów plików (np. mobi, fb2, itd.) musisz dodać odpowiednie linijki.

Mam nadzieję, że to Ci zadziała - nie mam PB613 aby spróbować ...

p.s.
Jak już raz otworzysz daną książkę w danej aplikacji to czytnik powinien to zapamiętać i przy następnym czytaniu już nie trzeba nic wybierać z manu kontekstowego.


02 mar 2013 12:34:48
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 29 gru 2012 19:15:57
Posty: 65
eCzytnik: PB613, PB6254, PB625, InkPad 3
Post Re: PocketBook 613
W zasadzie się udało - CoolReadera mam już na pokładzie czytnika, dziękuję MiPr .
Plik "extensions.cfg" pobrałam z http://narod.ru/disk/18759585001/extensions.cfg.html
zawartość :
Kod:
pdf:@PDF_file:1:pdfviewer.app,AdobeViewer.app:ICON_PDF
htm:@HTML_file:1:cr3-pb.app,fbreader.app:ICON_HTM
html:@HTML_file:1:cr3-pb.app,fbreader.app:ICON_HTM
epub:@EPUB_file:1:cr3-pb.app,fbreader.app,AdobeViewer.app:ICON_EPUB
txt:@Text_file:1:cr3-pb.app,fbreader.app:ICON_TXT
fb2:@FB2_file:1:cr3-pb.app,fbreader.app:ICON_FB2
chm:@Z_HTML_file:1:cr3-pb.app,fbreader.app:ICON_CHM
rtf:@RTF_file:1:cr3-pb.app,fbreader.app:ICON_RTF
php:@HTML_file:1:fbreader.app:ICON_HTM
cgi:@HTML_file:1:fbreader.app:ICON_HTM
asp:@HTML_file:1:fbreader.app:ICON_HTM
jsp:@HTML_file:1:fbreader.app:ICON_HTM
pl:@HTML_file:1:fbreader.app:ICON_HTM
doc:@DOC_file:1:fbreader.app,cr3-pb.app:ICON_DOC
docx:@DOC_file:1:fbreader.app,cr3-pb.app:ICON_DOC
docm:@DOC_file:1:fbreader.app,cr3-pb.app:ICON_DOC
prc:@PRC_file:1:fbreader.app:ICON_PRC
pdb:@PRC_file:1:fbreader.app,cr3-pb.app:ICON_PRC
mobi:@PRC_file:1:fbreader.app,cr3-pb.app:ICON_PRC
tcr:@TCR_file:1:fbreader.app:ICON_TXT
wlnk:@weblink:5:fbreader.app:ICON_WWW
djvu:@DJVU_file:1:djviewer.app:ICON_DJVU
djv:@DJVU_file:1:djviewer.app:ICON_DJVU


Później się okazało iż graficzne menu w języku rosyjskim jest niestety "skopane", tz. nie wszystkie ikonki (opisy) odpowiadają rzeczywistości - więc zaadaptowałam je do swoich oczekiwań, czyli zmieniłam tekst na język polski i umieściłam w odpowiednich miejscach oraz powiększyłam nieco (z 322x322 na 515x515 pikseli) - wzrok już nie ten co kiedyś ;) .Wyedytowany plik o nazwie "cr3_pb_quickmenu.png" skopiowałam do folderu ../system / share /cr3/skin - na czytniku - odłączyłam czytnik od komputera i mam teraz tak :


Obrazek

*Dobrze iż liznęłam kiedyś tam nieco photoshopa :mrgreen: - teraz jak znalazł.
Podsumowując - wszystkie modyfikacje przeprowadzałam na PB 613 z softem 4.0 RC - i nie mam pojęcia jak to zda egzamin na innym sofcie/modelu czytnika :?:
Umieściłam pliki extensions.cfg
oraz przerobioną na polskią grafikę (oryginalną wielkość i powiększoną )- do pobrania na linku niżej, gdyby ktoś potrzebował.

http://www.mediafire.com/download.php?od6l5r2mvxk6sj5

Widzę jeszcze jakieś błędy stylistyczne w polskim tłumaczeniu interface CoolReadera - ale to do poprawy(ewentualnej) w bliskiej przyszłości - niestety "gary" w tym momencie mają wyższy priorytet ;)

Jeszcze 1 zauważona opcja - jednoczesne naciśnięcie lewego i prawego klawisza do przerzucania stron powoduje wyjście z CoolReadera do poziomu "Najnowsze wydarzenia" czytnika.


02 mar 2013 16:11:33
Zobacz profil
Mod

Dołączył(a): 24 lis 2012 18:06:02
Posty: 766
eCzytnik: PB622
Post Re: PocketBook 613
Cieszę się, , że już działa :)


02 mar 2013 17:26:06
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 14 mar 2013 21:35:08
Posty: 2
eCzytnik: Pocketbook 613
Post Re: PocketBook 613
Witam
Kupiłem niedawno czytnik Pocketbook 613 i chciałem się podzielić wrażeniami.
Z zakupu jestem zadowolony, oprogramowanie nie zawiesza się (chyba kupiłem z nowszym softem), ładnie wygląda, w miarę solidnie, jest lekki, ekran czytelny. Musiałem ustawić pełne odświeżanie co 3 strony, jak ustawiałem więcej to litery dość mocno blakły.
Jednak zauważyłem kilka niedociągnięć:
- pliki TXT - nie rozpoznaje prawidłowo kodowania, trzeba ręcznie metodą prób i błedów szukać prawidłowego,
- pliki DOC - też jakiś problem z obsługą - układ strony się "rozjeżdza",
- pliki PDF - można powiększyć stronę, jednak po załadowaniu nowej strony to przybliżenie znika, i tak każdą kolejną stornę trzeba powiększać,
- slot karty pamięci - dobrą chwilę się namęczyłem zanim ją wsadziłem - coś jest niedopasowane,
- zdaża się że nie reaguje na klawisz po pierwszym wciśnięciu,
- brak polskiej instrukcji obsługi - trzeba ściągnąc ze strony internetowej,
- po "zamknieciu" książki klikniecie klawisza "góra" powoduje przejscie w dół (przy pierwszym wciśnieciu),
- trochę rozczarowała mnie bateria - wyczerpała się po jednym dniu czytania (ale faktycznie całym dniu) - myślałem, że w czytniki tego typu więcej wytrzymują,
- podłączenie przewodu USB - kuleje wybór między ładowaniem a połączeniem z PC,

Jednak chyba zalety czytnika (wliczając cenę) przewyższają wady i pewne niedociągnięcia.

Pozdrawiam


14 mar 2013 22:03:55
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 64 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do: