Teraz jest 29 mar 2024 12:42:54




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Prognozy na przyszłość 
Autor Wiadomość
Użytkownik

Dołączył(a): 28 maja 2011 12:47:14
Posty: 8
Post Prognozy na przyszłość
Witajcie, coraz bardziej podoba mi się idea ebooków i eczytników. Przymierzam się do zakupu jakiegoś urządzenia... ale przed podjęciem decyzji zacząłem przeglądać oferty książek w polskich wersjach językowych. I stwierdzam że nie jest kiepsko... jest tragicznie. Nowe pozycje polskich autorów, można jeszcze znaleźć, niektóre nawet za niezłą cenę. Natomiast z polskimi wydaniami anglojęzycznych książek jest bardzo ciężko. Beletrystykę lubię czytać w ojczystym języku. I tu pojawia się moje pytanie. Jak wygląda zmiana sytuacji w czasie? Czy widać postęp? Pojawiają się jakieś nowe pozycje. Sam obserwuje rynek przez krótki odcinek czasu i patrząc po autorach, których czytam to czytnik na nic mi się nie przyda, bo tylko w papierze dostanę odpowiadające mi książki. Jak to wygląda u was?


28 maja 2011 13:05:15
Zobacz profil
Admin

Dołączył(a): 13 cze 2008 14:47:02
Posty: 2835
Lokalizacja: Gdańsk
eCzytnik: kindle
Post Re: Prognozy na przyszłość
Ja się przerzuciłem na angielski. Wybór jest ogromny, ceny nieraz lepsze niż polskiego papierowego wydania, a dodatkowo ćwiczę sobie język :)

_________________
Zgred - Rafał Ziemkiewicz napisał(a):
Dziś trzeba pisać o mieczach, czarach, toporach i wojowniczkach w blaszanych bikini, wszystko inne to już jest nisza w niszy. Albo o nastoletnich wampirach.
Porównywarka cen ebooków


28 maja 2011 13:07:27
Zobacz profil WWW
RW2010.pl

Dołączył(a): 14 maja 2011 11:23:02
Posty: 115
eCzytnik: ONYX BOOX 60s
Post Re: Prognozy na przyszłość
Moim skromnym zdaniem sprawa wygląda tak: rynek książek papierowych prezentuje sobą jakąś wartość, ma określona wielkość, sprawdzone kanały dystrybucji i wielu pośredników, którzy całkiem nieźle zarabiają. Więc ani wydawnictwa, ani księgarnie, ani nawet sami Autorzy nie są zainteresowani umniejszaniem tej wartości. Stąd wielki opór przed wprowadzaniem na rynek e-booków oraz "zaporowe" ceny na książki w wersji elektronicznej.

Sytuację może zmienić dopiero znaczący odpływ klientów z rynku książki papierowej, co powinno skłonić dystrybutorów książek do zainteresowania się rynkiem e-publikacji. Ale aby tak się stało, należy w pierwszej kolejności rozwijać rynek czytników, pomagać w tworzeniu "mody" na ten rodzaj urządzeń i tłumaczyć cierpliwie, że e-booki nie są czymś "gorszym".

_________________
Pozdrawiam
Maciej Ślużyński
www.rw2010.pl
Książki w formatach epub, mobi i pdf.


28 maja 2011 14:41:02
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 30 maja 2011 10:09:22
Posty: 4
eCzytnik: PRS-650
Post Re: Prognozy na przyszłość
Myślę, że jednak ebooki u nas to jeszcze nowinka, która dopiero się przyjmuje. Być może za rok-dwa będzie w naszych ksiągarniach tak samo, jak w Amazonie (który niedawno ogłosił, że sprzedaż ebooków przegoniła sprzedaż książek papierowych).
Niestety, problemem u nas jest cena e-książek, są one niestety dość drogie w porównaniu do wersji papierowej. Nie wiem również, jak wygląda sprawa pożyczania e-książek zabezpieczonych DRM - w przypadku książek papierowych często kupujemy z siostrą dwie książki - ona jedną, ja drugą (inną) i potem się wymieniamy. W przypadku wersji elektronicznej już tak prosto być nie musi.

Przy okazji mam pytanie: O ile tańsza powinna być według Was książka w wersji elektronicznej, żebyście z chęcią ją kupili, zamiast wersji papierowej ?
O 10 % ? O 25% ? Czy może o 50% ?


30 maja 2011 15:04:10
Zobacz profil
Admin

Dołączył(a): 13 cze 2008 14:47:02
Posty: 2835
Lokalizacja: Gdańsk
eCzytnik: kindle
Post Re: Prognozy na przyszłość
powell napisał(a):
Przy okazji mam pytanie: O ile tańsza powinna być według Was książka w wersji elektronicznej, żebyście z chęcią ją kupili, zamiast wersji papierowej ?
O 10 % ? O 25% ? Czy może o 50% ?

post60860.html
Nie ma potrzeby tego powielać tutaj.

_________________
Zgred - Rafał Ziemkiewicz napisał(a):
Dziś trzeba pisać o mieczach, czarach, toporach i wojowniczkach w blaszanych bikini, wszystko inne to już jest nisza w niszy. Albo o nastoletnich wampirach.
Porównywarka cen ebooków


30 maja 2011 15:32:17
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 30 maja 2011 10:09:22
Posty: 4
eCzytnik: PRS-650
Post Re: Prognozy na przyszłość
t3d napisał(a):
powell napisał(a):
Przy okazji mam pytanie: O ile tańsza powinna być według Was książka w wersji elektronicznej, żebyście z chęcią ją kupili, zamiast wersji papierowej ?
O 10 % ? O 25% ? Czy może o 50% ?

post60860.html
Nie ma potrzeby tego powielać tutaj.

Sorki, moja wina, nie znalazłem tego wątku.


30 maja 2011 15:37:25
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 29 kwi 2011 7:14:47
Posty: 20
Lokalizacja: 36° 50' S, 174° 45' E
eCzytnik: Kindle 3
Post Re: Prognozy na przyszłość
Myślę, że kilka rzeczy wpływa na słabą dostępność książek w postaci elektronicznej w Polsce:

1. Rynek jest mały (albo jest postrzegany jako mały, więc nie warty zachodu)
2. Jest to zmiana technologiczna, wymaga użycia innych narzędzi niż tradycyjne publikacje, więc trzeba się czegoś nowego nauczyć
3. Strach przed utratą kontroli nad kopiami (podobnie jak wytwórnie filmowe)
4. Problemy z przekonaniem autorów i pozyskaniem prawam do elektronicznych publikacji.

Oczywiście jeśli punkt 1. przestanie być prawdziwy to pozostałe problemy przestaną być tak 'problematyczne', ale do tego czasu - wybór pozostanie ograniczony.


31 maja 2011 1:19:17
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lut 2011 0:26:45
Posty: 259
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: Onyx Boox X60
Post Re: Prognozy na przyszłość
Dzisiaj w Panoramie na TVP2 widziałem krótki materiał nt. ebooków. Znalazła się tam krótka wypowiedź prezesa Polskiego Towarzystka Wydawców Książek, który powiedział, że ebook jest "dodatkiem, tak jak film w samolocie, który nie zastąpi odwiedzin w kinie" (cytat możliwe, że lekko zmieniony). Z takim podejściem wydawców niech nas nie dziwi, że w Polsce nie sprzadaje się 105 ebooków na 100 książek tradycyjnych.

To może być w tym wydaniu (aczkolwiek nie sprawdzę pod linuksem): http://tvp.info/panorama/wideo/05062011-1800/4507884


05 cze 2011 22:13:19
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 07 kwi 2011 15:37:46
Posty: 88
eCzytnik: był lbook v3+, i62E jest Kindle 4NT
Post Re: Prognozy na przyszłość
maciejslu napisał(a):
Moim skromnym zdaniem sprawa wygląda tak: rynek książek papierowych prezentuje sobą jakąś wartość, ma określona wielkość, sprawdzone kanały dystrybucji i wielu pośredników, którzy całkiem nieźle zarabiają. Więc ani wydawnictwa, ani księgarnie, ani nawet sami Autorzy nie są zainteresowani umniejszaniem tej wartości. Stąd wielki opór przed wprowadzaniem na rynek e-booków oraz "zaporowe" ceny na książki w wersji elektronicznej.

Sytuację może zmienić dopiero znaczący odpływ klientów z rynku książki papierowej, co powinno skłonić dystrybutorów książek do zainteresowania się rynkiem e-publikacji. Ale aby tak się stało, należy w pierwszej kolejności rozwijać rynek czytników, pomagać w tworzeniu "mody" na ten rodzaj urządzeń i tłumaczyć cierpliwie, że e-booki nie są czymś "gorszym".


Myślę że powyższa wypowiedź oddaje w pełni sedno problemu! Dalsze dywagacje mijają się z celem :cry: Przecież nikt z własnej woli nie odejmie sobie (znajomym z branży) od ust! A ebooki są troszkę morderstwem dla drukarń, księgarni i antykwariatów.


05 cze 2011 23:01:09
Zobacz profil
RW2010.pl

Dołączył(a): 14 maja 2011 11:23:02
Posty: 115
eCzytnik: ONYX BOOX 60s
Post Re: Prognozy na przyszłość
lisq1 napisał(a):
maciejslu napisał(a):
Moim skromnym zdaniem sprawa wygląda tak: rynek książek papierowych prezentuje sobą jakąś wartość, ma określona wielkość, sprawdzone kanały dystrybucji i wielu pośredników, którzy całkiem nieźle zarabiają. Więc ani wydawnictwa, ani księgarnie, ani nawet sami Autorzy nie są zainteresowani umniejszaniem tej wartości. Stąd wielki opór przed wprowadzaniem na rynek e-booków oraz "zaporowe" ceny na książki w wersji elektronicznej.

Sytuację może zmienić dopiero znaczący odpływ klientów z rynku książki papierowej, co powinno skłonić dystrybutorów książek do zainteresowania się rynkiem e-publikacji. Ale aby tak się stało, należy w pierwszej kolejności rozwijać rynek czytników, pomagać w tworzeniu "mody" na ten rodzaj urządzeń i tłumaczyć cierpliwie, że e-booki nie są czymś "gorszym".


Myślę że powyższa wypowiedź oddaje w pełni sedno problemu! Dalsze dywagacje mijają się z celem :cry: Przecież nikt z własnej woli nie odejmie sobie (znajomym z branży) od ust! A ebooki są troszkę morderstwem dla drukarń, księgarni i antykwariatów.


Tak jak poczta e-mail "zabiła" Pocztę Polską, a komórki - TP S.A. A mimo tego na maile i komórki mało kto psioczy, a prawie wszyscy - używają :lol:

Ale sam fakt "zabójstwa" postępu nie powstrzyma. Na tym polega rozwój, moim skromnym zdaniem :zakrecony:

_________________
Pozdrawiam
Maciej Ślużyński
www.rw2010.pl
Książki w formatach epub, mobi i pdf.


06 cze 2011 0:20:06
Zobacz profil WWW
Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lip 2007 19:38:54
Posty: 3266
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: eClicto, iPad, K3 WiFi, K4
Post Re: Prognozy na przyszłość
lisq1 napisał(a):
Przecież nikt z własnej woli nie odejmie sobie (znajomym z branży) od ust! A ebooki są troszkę morderstwem dla drukarń, księgarni i antykwariatów.

Że też nikt tak gorliwie o zecerach nie myślał...

_________________
Cytuj:
Muad'Dib uczył się prędko, ponieważ najpierw przeszedł szkolenie jak się uczyć. A najpierwszą ze wszystkich otrzymał lekcję podstawowej wiary, że może się nauczyć. Szokuje odkrycie, jak wielu ludzi nie wierzy, że mogą się nauczyć, a o ile więcej uważa, że nauka jest trudna.


06 cze 2011 0:42:20
Zobacz profil WWW
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 maja 2011 19:15:33
Posty: 338
eCzytnik: Kidle 3G
Post Re: Prognozy na przyszłość
Jak już wspomniałem przed chwilą w innym temacie piszę licencjata na temat Perspektywy rozwoju Polskiego rynku publikacji Elektronicznych Pozwolę sobie więc podrzucić końcową puentę: jeżeli na rynku nie pojawi się Amazon, lub ktoś nowy z genialnym pomysłem, kompleksową ofertą i kapitałem, to w ciągu najbliższych paru lat udział e-booków będzie się stopniowo zwiększał, ale bardzo powoli. Można zapomnieć o książkach popularnych, lecz wydanych 5-50 lat temu. Pojawi się trochę nowości i kupa chłamu z kilkoma mało popularnymi, niszowymi perełkami.
Jeżeli ktoś bardzo chciałby bibliografię, to między innymi:
„Ruch wydawniczy w liczbach 2009” Biblioteka Narodowa
„Rynek książki w Polsce 2009” Instytut Książki
„eBooki w liczbach, czyli garść różnych statystyk” eksiążki.org
„E-czytelnicy czytają więcej” „E-czytelnicy wydają mniej, czytają więcej” i "Świetlana przyszłość przed ebookami" naczytniki.pl
Biblioteka Analiz 19/2010
"E-czytelnicy czekają na tani czytnik" PAP.
Linki tutaj, bo leniwy jestem.

Całą pracę wrzucę po wakacjach, jakby ktoś był zainteresowany.

_________________
Terry Pratchett napisał(a):
"Osoby używające więcej niż 3 wykrzykników lub pytajników to osoby z zaburzeniami własnej osobowości."


06 cze 2011 0:58:55
Zobacz profil
RW2010.pl

Dołączył(a): 14 maja 2011 11:23:02
Posty: 115
eCzytnik: ONYX BOOX 60s
Post Re: Prognozy na przyszłość
Mori napisał(a):
lisq1 napisał(a):
Przecież nikt z własnej woli nie odejmie sobie (znajomym z branży) od ust! A ebooki są troszkę morderstwem dla drukarń, księgarni i antykwariatów.

Że też nikt tak gorliwie o zecerach nie myślał...


Ale my za to myślimy o... drzewach, które można uratować nie przeznaczając ich na produkcję tylu książek :idea

_________________
Pozdrawiam
Maciej Ślużyński
www.rw2010.pl
Książki w formatach epub, mobi i pdf.


06 cze 2011 1:48:36
Zobacz profil WWW
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 mar 2011 11:56:29
Posty: 41
Lokalizacja: Wrocław
eCzytnik: Kindle 3 Wifi
Post Re: Prognozy na przyszłość
Ojtam, drukarnie nie znikną. Zostają jeszcze wydawnictwa albumowe, atlasy, podręczniki akademickie z dużą ilością kolorowych ilustracji - tego nie zastąpią ebooki, chociażby ze względu na swoje rozmiary.


06 cze 2011 7:23:02
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 07 kwi 2011 15:37:46
Posty: 88
eCzytnik: był lbook v3+, i62E jest Kindle 4NT
Post Re: Prognozy na przyszłość
Harley napisał(a):
Ojtam, drukarnie nie znikną. Zostają jeszcze wydawnictwa albumowe, atlasy, podręczniki akademickie z dużą ilością kolorowych ilustracji - tego nie zastąpią ebooki, chociażby ze względu na swoje rozmiary.


No ja w papierze kupuję (i zawsze będę to robił) książki podróżnicze, dla zdjęć i jakości wydania. Co do drzew to bardziej mnie zastanawia jak wpłynie rozwój ebooków na rynek pracy, konkretnie na osoby powiązane z rynkiem książek?


06 cze 2011 10:15:43
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do: