Teraz jest 28 mar 2024 14:42:07




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 60 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
PDF vs czytnik - pojedynek 2016 
Autor Wiadomość
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lut 2012 21:52:18
Posty: 96
Lokalizacja: Radom
eCzytnik: Kindle Voyage
Post PDF vs czytnik - pojedynek 2016
W związku z licznymi zapytaniami o format PDF na czytniku, ostatnio także od znajomych którzy przymierzają się do kupna czytnika, proponuję by rozjaśnić w tym wątku jak działają takie pliki na różnych czytnikach.

Nie ma sensu sprawdzanie plików w rozmiarach A6/B6. Nie ma sensu sprawdzać też plików TXT zapisanych z rozszerzeniem PDF (czyli tych, dla których działa reflow). Często potrzebne jest wyświetlenie PDF-a w oryginalnym widoku (co potrafi każdy czytnik), bo w tym trybie najszybciej działa np. wyszukiwanie dlatego…

W pierwszej rundzie zawodnik http://wyslijto.pl/plik/9czlsljjjl zaprezentuje się w wersji takiej, jaka pojawia się zaraz po wybraniu pliku z listy książek (bez jakiegokolwiek dostosowywania opcji, chyba że globalnie przed otwarciem pliku).

Jako posiadacz Kindle Voyage zaprezentuję poniżej te 4 strony jako screeny (czterokrotnie pomniejszone) z tego właśnie czytnika (wg mnie dokument jest w pełni komfortowy w odbiorze). Do kompletu przydałyby się obrazki z czytników PocketBooka, Kobo (najlepiej większe niż 6", bo tu wiadomo), Tolino i innych.



Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek



Obrazki oryginalnie wkleiłem pod adres http://imgur.com/a/hXhcv. Przypominam że są pomniejszone dwukrotnie w pionie i dwukrotnie w poziomie, więc nie o ocenę ostrości tu chodzi (czytnik 300 ppi miałby dużą przewagę nad pozostałymi). Obrazki w oryginalnym rozmiarze są pod linkiem http://wyslijto.pl/plik/tfm04ggbyn.

W ramach uzupełnienia napiszę, że reflow daje nieczytelny dokument, a konwersja jeszcze gorszy. Przerobienie tego nieskomplikowanego tekstu na format EPUB/KF8 jest niepraktyczne – wszystkie elementy zapisu matematycznego stają się obrazkami, a przy ~400 stronach (to tylko mały fragment) plik rośnie do nieprzyzwoitych rozmiarów. Ogólnie niemal każda ingerencja w strukturę tego pliku psuje go.


Ostatnio edytowano 06 paź 2018 4:44:35 przez athame, łącznie edytowano 1 raz



17 wrz 2016 15:51:38
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lip 2011 9:46:47
Posty: 283
eCzytnik: KoboT,NST,NGP,K3G, KPW2,KPW3,TolV2
Post Re: PDF vs czytnik - pojedynek 2016
Plik: Brent.pdf
Czytnik: Tolino Vision 2
Firmware: 1.8.2 (najnowsze, więc żaden inny Tolino nie będzie tego robił lepiej)

Widok pierwotny (przy czterokrotnym powiększeniu):
Obrazek

Po kliknięciu w ekran (następna strona), dostajemy taki widok:
Obrazek

Kolejne kliknięcie ukazuje nam lewy górny róg strony drugiej (ale ekran nie jest wyśrodkowany).
Obrazek

Można przytrzymując palcem stronę postarać się ją wyśrodkować ręcznie, ale ponieważ przy czterokrotnym powiększeniu treść mieści się na ekranie „na styk” jest to bardzo trudne.
Co więc robimy?
Wywołujemy menu:
Obrazek

Po wybraniu ikonki „dopasuj do szerokości” (trzecia od prawej):
Obrazek

Znowu wywołujemy menu:
Obrazek

Wybieramy ikonkę powiększenia (druga od prawej):
Obrazek

Jeszcze raz:
Obrazek

I jeszcze raz:
Obrazek

No i po raz czwarty:
Obrazek

Czytamy sobie bardzo ciekawą drugą stronę i chcemy przejść do trzeciej.
Co robimy?
Klikamy w ekran i dostajemy:
Obrazek

A po kolejnym kliknięciu przechodzimy na stronę trzecią i zabawa zaczyna się od początku:
Obrazek

Czy ktoś jeszcze ma ochotę czytać podobne pliki na Tolino?
Nie widzę.


17 wrz 2016 18:28:23
Zobacz profil
Mod

Dołączył(a): 24 lis 2012 18:06:02
Posty: 766
eCzytnik: PB622
Post Re: PDF vs czytnik - pojedynek 2016
Na PB TL 2/3 lepiej, aczkolwiek nie jest idealnie. Nie chce mi się zrzutów ekranu ładować więc tylko opiszę:

1) Domyślnie PDF otworzył się w trybie "pełny ekran" (zgodnie z oczekiwaniem), czyli tekst wielkości znaczka pocztowego otoczony tymi złosliwie wielkimi marginesami :p

2) Można ten tekst przeskalować przez "rozszczypnięcie" ekranu i dopasować wielkość tak aby tekst był od marginesu do marginesu. Działa to sensownie - ustalana jest pozycja "okna" na stronę i przy przechodzeniu miedzy stronami to okno po prostu przesuwa się w pionie. Wada jest taka, że czytnik nie bierze pod uwagę marginesu górnego i dolnego, więc efekt jest dziwny: czasem strona ma pustą górną np. połowę (zależy to od wielkości marginesu) strony, a czasem dolną. Zdarza się, że końcowa część strony to jedna linijka tekstu i potem cała pusta strona.

3) Można przejść do trybów wyświetlania PDF:

a) Dopasuj szerokość - tu mamy trzy opcje obcinania marginesów
i) wyłączone - efektywnie jest to to samo co tryb całostronicowy,
ii) automatyczne - obcięte zostaną marginesy prawy i lewy - fajnie, ale nie zostaną obcięte marginesy górny i dolny, więc w efekcie mamy to samo co opisałem w pkt. 2)
iii) ręczne - sami ręcznie określamy okienko obcinające na stronie. To działa wyśmienicie, tylko trzeba dobrze ustawić obcięcie, bo strony mogą się różnić miedzy sobą, aczkolwiek można ustawienie zastosować do całego dokumentu, do wybranej strony, albo do stron parzystych/nieparzystych. Czytanie jest OK - działa to jak tryb 2) ale bez problemu związanego z obecnością górnego i dolnego marginesu.

b) Tryb całostronicowy - to już opisałem w pkt. 1). W przypadku tego dokumentu - kicha.

c) Tryb kolumnowy - tu nie ma zastosowania, ale na publikacjach naukowych w czasopismach działa nieźle. Można wybrać ustawienie dla 2 lub 3 kolumn.

d) Tryb reflow (czyli - jak to wdzięcznie przetłumaczyli - "rozpływ" ;)) - w przypadku tego dokumentu działa nadzwyczaj dobrze - bez problemu sobie poradził z wyświetlaniem tekstu i wzorów. Jedyny "zgrzyt" to ostatnia strona, która wyświetliła się na środku ekranu (wycentrowana) oraz fakt, że nie można zmienić wielkości czcionki (no to co to za "rozpływ" jak tego nie można?)

p.s.
Obcinanie ręczne marginesów działa zarówno w trybie autodopasowania jak i całostronicowym. Cos tu się niespójnie zrobiło w tych ustawieniach.


17 wrz 2016 21:31:57
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lip 2011 9:46:47
Posty: 283
eCzytnik: KoboT,NST,NGP,K3G, KPW2,KPW3,TolV2
Post Re: PDF vs czytnik - pojedynek 2016
athame napisał(a):
Na Nooku lepiej?

Plik: Brent.pdf
Czytnik: Nook Simple Touch (BNRV300)
Firmware: 1.2.1 (najnowsze; żadne aktualizacje nie są planowane; identyczne oprogramowanie jest w wersji Nook Simple Touch with Glowlight)

Ponieważ mam Nooka bez roota (nie widziałam potrzeby) nie załączam zrzutów, ale fotki (ciut rozmazane; do celów demonstracyjnych wystarczające).
Otóż Nook (model z 2011 roku!) łyknął plik testowy bez najmniejszego problemu. Widok widoczny na pierwszym zdjęciu był dostępny OD RAZU (bez żadnych dodatkowych kliknięć lub wybierania opcji z menu). Przełączanie między stronami bardzo sprawne.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Widoczny jest ghosting, ale to w końcu model sprzed pięciu lat. Zapoznanie się z przykładowym materiałem było bezproblemowe. Nie wiem jak sprawowałby się biedny Nook przy pełnym (+400 stron) pliku, ale godnie stanął do walki.

Bardzo chętnie przetestowałabym najnowszy model (Nook Glowlight Plus), który wciąż mnie nęci, ale cena mi nie odpowiada.


17 wrz 2016 21:34:44
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lip 2011 9:46:47
Posty: 283
eCzytnik: KoboT,NST,NGP,K3G, KPW2,KPW3,TolV2
Post Re: PDF vs czytnik - pojedynek 2016
athame napisał(a):
Przy okazji: ten Nook ma jakieś przydatne tryby - np. kolumnowy lub no refresh?

Norefresh jest do uzyskania po zrootowaniu.
Film demonstracyjny (norefresh uaktywnia się czterema specjalnymi kliknięciami, co widać od 24 sekundy):
https://www.youtube.com/watch?v=6pBPsyno5PY

Trybu kolumnowego, ani żadnych dodatkowych opcji nie zauważyłam.

Co do „pożyczenia” implementacji to:
a) premiera modelu Nook Simple Touch: 10 czerwca 2011
b) premiera modelu Kindle Keyboard: 27 sierpnia 2010 (!)

A Kindle Keyboard w wersji 3.4.2 (+ PL) sprawuje się przy tym pliku praktycznie identycznie.

Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek


17 wrz 2016 22:28:18
Zobacz profil
Mod

Dołączył(a): 24 lis 2012 18:06:02
Posty: 766
eCzytnik: PB622
Post Re: PDF vs czytnik - pojedynek 2016
athame, moje ekrany wyglądają w zasadzie identycznie jak te zamieszczone przez Becky powyżej (te z Kindla) - mowa o trybie "rozpływ", który okazał się mało rozpływowy :D


17 wrz 2016 23:16:07
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lip 2011 9:46:47
Posty: 283
eCzytnik: KoboT,NST,NGP,K3G, KPW2,KPW3,TolV2
Post Re: PDF vs czytnik - pojedynek 2016
athame napisał(a):
W Nooku wydaje mi się, że jest tryb kolumnowy (uruchamiany przez dwuklik).

Gość na filmie korzysta z programu APV PDF Viewer i pewnie dlatego ma zoom po dwukrotnym kliknięciu.

Co do przeczytania całego pliku – mam identyczne odczucie. Gdybym musiała to bym przeczytała, ale pewnie na PW3/Voyage/Oasis (czyli 300ppi), bo przy mniejszych rozdzielczościach malutkie literki są trochę zbyt porozmywane dla komfortowego odbioru. Przełączanie stron jest błyskawiczne. Przy czytaniu pliku na Tolino pewnie potrzebne byłyby jakieś mocne leki… :)


17 wrz 2016 23:43:10
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 lip 2012 11:53:07
Posty: 469
eCzytnik: Nook ST, PB 613
Post Re: PDF vs czytnik - pojedynek 2016
No nie wiem, ale u mnie na stareńkim PB 613 po włączeniu reflow wygląda to tak jak wyżej:


ObrazekObrazekObrazekObrazek

edit
choć faktycznie powiększanie/pomniejszanie czcionki w tym trybie już nie działa.
Są oczywiście i działają inne tryby np. te z obcinaniem marginesów, ale tutaj trzeba się sporo narobić by poobcinać z każdej strony.


18 wrz 2016 12:51:34
Zobacz profil
SwiatCzytnikow.pl
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 sie 2010 11:00:21
Posty: 1873
eCzytnik: kindle, onyx, nook, kobo, pb, ipad
Post Re: PDF vs czytnik - pojedynek 2016
Sprawdziłem tego brent.pdf na TL3 - faktycznie reflow nie działa - prawdopodobnie czytnik nie widzi w ogóle warstwy tekstu w PDF i traktuje go jako skan.

W ogóle testuję reflow na TL3 i mnie negatywnie zaskakuje. Nie można tak jak na inkbooku zmienić płynnie wielkości czcionki, jest tylko 100%, 200% i 300% w ekranie wyboru. Dziwne, wydawało mi się, że w Aqua (czyli na sofcie 4.x) działało to lepiej, muszę porównać.

_________________
http://swiatczytnikow.pl (dawniej: Świat Kindle)
http://ebooki.swiatczytnikow.pl - (prawie) wszystkie polskie e-booki w jednym miejscu, czyli porównywarka ofert księgarni.


Ostatnio edytowano 18 wrz 2016 13:12:56 przez Vroo, łącznie edytowano 1 raz



18 wrz 2016 13:07:49
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 04 cze 2011 10:52:37
Posty: 2629
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: Kindle PocketBook Kobo Tolino
Post Re: PDF vs czytnik - pojedynek 2016
tps4 napisał(a):
Są oczywiście i działają inne tryby np. te z obcinaniem marginesów, ale tutaj trzeba się sporo narobić by poobcinać z każdej strony.


W PB z dotykowym ekranem całkiem wygodnie można sobie zdefiniować obcinanie marginesów "ręcznie". Ani po bokach ani u góry nie zostaje wiele pustego miejsca, a w trybie poziomym wielkość czcionki jest przyjemna. Czytanie wtedy jest optymalne.

_________________
Pozdrawiam
Cyfranek
http://cyfranek.booklikes.com | https://www.facebook.com/cyfranekblog


18 wrz 2016 13:16:12
Zobacz profil WWW
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 lip 2012 11:53:07
Posty: 469
eCzytnik: Nook ST, PB 613
Post Re: PDF vs czytnik - pojedynek 2016
athame napisał(a):
To nie jest reflow*, więc jak to jest z tym trybem w PocketBookach? Nie działa zmiana wielkości fontu przez "szczypanie", przez brak opcji w menu czy ogólnie wcale?



* jeśli ktoś jest ciekawy jak ten dokument wygląd w trybie reflow, to mogę zrobić jakiś zrzut jednej czy dwóch stron na Kindle (z odblokowanym reflow), z tym że od razu zastrzegam, że dokument staje się w tym trybie bezużyteczny (nie sposób zrozumieć treści, nie wspominając o tym co reflow robi z formatowaniem).

Widocznie na tym pliku reflow działa tak jak pokazano wyżej - zamiast wielkości znaczka pocztowego jest cały tekst strony dopasowany do jej wielkości, ale nie działa zmniejszanie/zwiększanie czcionki.
Zresztą po co reflow, który w tym przypadku jak piszesz sprawia, ze tekst jest nieczytelny?
W Nooku mam i reflow - ten z nieczytelnym tekstem, a przynajmniej wzorami i dowolne powiększanie/pomniejszanie z przesuwaniem również do wielkości np. 400% bez reflow.
I to jest moim zdaniem optimum - oczywiście czytnik zrootowany i przez aplikacje EZPDFReader.
W normalnym trybie czytnikowego readera plik po otwarciu wyglada bardzo podobnie jak ten z pocketbookowego "reflow" czyli tak jak pokazała Koleżanka @Becky. ( przepraszam za pomyłkę z niedowidzenia).


Ostatnio edytowano 20 wrz 2016 18:55:01 przez tps4, łącznie edytowano 3 razy



18 wrz 2016 13:28:27
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 04 cze 2011 10:52:37
Posty: 2629
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: Kindle PocketBook Kobo Tolino
Post Re: PDF vs czytnik - pojedynek 2016
athame napisał(a):
więc jak to jest z tym trybem w PocketBookach? Nie działa zmiana wielkości fontu przez "szczypanie", przez brak opcji w menu czy ogólnie wcale?


W PB jest reflow, choć w tym pliku (testowym) on nie działa. W rzeczonym dokumencie reflow obcina marginesy ale nie przetwarza go na tekst. W innych - można skalować wielkość czcionki przez szczypanie lub ikonkami "+" i "-" (w menu "tryb czytania" PDFa).

_________________
Pozdrawiam
Cyfranek
http://cyfranek.booklikes.com | https://www.facebook.com/cyfranekblog


18 wrz 2016 13:32:00
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 04 cze 2011 10:52:37
Posty: 2629
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: Kindle PocketBook Kobo Tolino
Post Re: PDF vs czytnik - pojedynek 2016
Vroo napisał(a):
W ogóle testuję reflow na TL3 i mnie negatywnie zaskakuje. Nie można tak jak na inkbooku zmienić płynnie wielkości czcionki, jest tylko 100%, 200% i 300% w ekranie wyboru.


Szczypanie pozwala uzyskać pośrednie wielkości.

_________________
Pozdrawiam
Cyfranek
http://cyfranek.booklikes.com | https://www.facebook.com/cyfranekblog


18 wrz 2016 13:44:37
Zobacz profil WWW
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 lip 2012 11:53:07
Posty: 469
eCzytnik: Nook ST, PB 613
Post Re: PDF vs czytnik - pojedynek 2016
Nook Simple Touch with Glowlight z EZPdfReader powiększenie 380%.
(Zdjęcia poglądowe marnej jakości starym fonem)

Obrazek
Obrazek


18 wrz 2016 13:52:45
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 04 cze 2011 10:52:37
Posty: 2629
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: Kindle PocketBook Kobo Tolino
Post Re: PDF vs czytnik - pojedynek 2016
athame napisał(a):
Działa zaznaczanie? Słownik?


Słownik tak, zaznaczanie próbuje pół strony od razu wziąć pod uwagę i ogólnie się kiepści.

athame napisał(a):
Sprawdź jeśli możesz jakiś skan na TL3. Przy próbie wywołania reflow powinna się wtedy wyświetlić informacja, że dokument nie jest "reflowable" (nie wiem jak to będzie po polsku w tym oprogramowaniu), więc raczej czytnik nie tak interpretuje tego PDF-a.


Zwykły skan nie zmienia się przy próbie przetworzenia w reflow. Po prostu pozostaje jaki był bez żadnej informacji.

_________________
Pozdrawiam
Cyfranek
http://cyfranek.booklikes.com | https://www.facebook.com/cyfranekblog


18 wrz 2016 14:00:17
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 60 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do: