Teraz jest 28 mar 2024 21:55:29




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 
Czy można używać czytnika podczas burzy? 
Autor Wiadomość
Użytkownik

Dołączył(a): 01 maja 2014 15:07:14
Posty: 8
Post Czy można używać czytnika podczas burzy?
Od niedawna jestem właścicielką Kindle Touch, zastanawiam się, czy podczas wyładowań atmosferycznych można korzystać z tego urządzenia? Zazwyczaj zaleca się wyłączanie komputerów i telefonów komórkowych podczas burzy, natomiast co z czytnikiem? Jeśli nie jest podłączony do sieci, chyba nie stanowi zagrożenia dla użytkownika? A może korzystanie podczas burzy spowoduje uszkodzenia samego urządzenia?


06 maja 2015 12:16:22
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 lip 2012 11:53:07
Posty: 469
eCzytnik: Nook ST, PB 613
Post Re: Czy można używać czytnika podczas burzy?
Nie ma żadnych przeciwwskazań by nie używać podczas burzy, oczywiście mówimy o zamkniętych pomieszczeniach, a nie używaniu w terenie.


06 maja 2015 12:19:31
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 20 paź 2014 9:55:07
Posty: 109
eCzytnik: T68 Lynx, PB Touch Lux3
Post Re: Czy można używać czytnika podczas burzy?
@athame dodalbym, że bezpiecznie jest odłączyć od sieci komputer, szczegolnie jesli mamy linię napowietrzną, czasami lubi pioryn trafic gdzie nie trzeba i pojdzie wiekszy prad, a zanim zadziałają zabezpieczenia, może niestety cosik się uszkodzić. Wtedy nawet niewłączony komp może się uszkodzić - wystarczy, że kablem podpięty jest do sieci z zakłóceniem.

_________________
Conieco o programownaiu


06 maja 2015 21:25:02
Zobacz profil WWW
Mod

Dołączył(a): 24 lis 2012 18:06:02
Posty: 766
eCzytnik: PB622
Post Re: Czy można używać czytnika podczas burzy?
Kaczus napisał(a):
bezpiecznie jest odłączyć od sieci komputer

Dodam może, że "sieć" to niekoniecznie tylko sieć energetyczna, ale także (szeroko pojęta) komputerowa - niejednokrotnie karty sieciowe/modemy/komputery ulegały uszkodzeniu jak gdzieś piorun walnął.


06 maja 2015 21:42:57
Zobacz profil
SwiatCzytnikow.pl
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 sie 2010 11:00:21
Posty: 1873
eCzytnik: kindle, onyx, nook, kobo, pb, ipad
Post Re: Czy można używać czytnika podczas burzy?
MiPr napisał(a):
Dodam może, że "sieć" to niekoniecznie tylko sieć energetyczna, ale także (szeroko pojęta) komputerowa - niejednokrotnie karty sieciowe/modemy/komputery ulegały uszkodzeniu jak gdzieś piorun walnął.


Co mi się kiedyś zdarzyło - efekt: spalona płyta główna i procesor.

_________________
http://swiatczytnikow.pl (dawniej: Świat Kindle)
http://ebooki.swiatczytnikow.pl - (prawie) wszystkie polskie e-booki w jednym miejscu, czyli porównywarka ofert księgarni.


06 maja 2015 22:09:00
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 08 sty 2015 9:52:38
Posty: 155
eCzytnik: Trekstor 4INK
Post Re: Czy można używać czytnika podczas burzy?
athame, w przypadku komputerów podłączonych do sieci energetycznej w momencie wyładowania atmosferycznego może być problem. Także niekoniecznie zabobon. Co do użytkowania telefonu podczas burzy w otwartym terenie też nie polecam. Ech, samego użytkowania telefonu komórkowego również ;-) . Smog elektroniczny, jonizacja środowiska i te sprawy, ale mało kto już się przejmuje, tylko później lata po onkologach ;-). Chyba najlepiej się zamknąć w puszczy - takie podsumowanie rozmowy w robocie (akurat się zgrało z tym wątkiem) :-).


14 maja 2015 14:55:15
Zobacz profil
Mod

Dołączył(a): 24 lis 2012 18:06:02
Posty: 766
eCzytnik: PB622
Post Re: Czy można używać czytnika podczas burzy?
Z dedykacją dla athame:

https://www.youtube.com/watch?v=aee8c_5NEA4


A tu jeszcze ciekawy post opisujący na czym może polegać zagrożenie:

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1 ... ml#6755189

EDITED:

Zwróć szczególnie uwagę na możliwość wyindukowania się elektryczności na kablach, szczególnie tych długich. Ja np. mam dom dość mocno okablowany (pociągnięta skrętka klasy 6, do tego kable telefoniczne, kable antenowe) diabli wiedzą co się w nich "urodzi" gdy coś walnie w odległości do kilkuset metrów.

Od Ciebie zależy, czy się zabezpieczasz przed tym czy nie - uderzenia pioruna jest chyba stosunkowo niskie (np. ja nie znam osoby, która doświadczyła bliskiego uderzenia pioruna) więc możesz machnąć na to ręką, ale zniszczenia elektroniki od pobliskich wyładowań są po prostu faktem.


14 maja 2015 16:41:30
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 20 paź 2014 9:55:07
Posty: 109
eCzytnik: T68 Lynx, PB Touch Lux3
Post Re: Czy można używać czytnika podczas burzy?
Przy sieciach napowietrznych jest tak jak piszesz, ale one znikają, sieci podziemne mogą cos zaindukowac, ape p-stwo znacznie malej, dlatego przepisy mowia, że jesli nie ma jakis przeciwwskazań, to nowe systemy muszą być podłączane siecią podziemną.

_________________
Conieco o programownaiu


14 maja 2015 16:47:48
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 27 mar 2014 2:17:52
Posty: 540
eCzytnik: PB Mini, czasem InkBook
Post Re: Czy można używać czytnika podczas burzy?
Sprawa jak zawsze nie jest prosta :) na pewno nie uprawnione są jakieś zarzucanie przesądami czy zabobonami. :P

Jak masz pecha to piorun trafi gdzieś obok i wyłączy podstacje na kilka sekund bo sąsiad zostawił przedłużacz na dworze albo wystawał takiż z okna, albo coś innego. I co, jak nie masz UPS-a to masz pecha (akuratnie miałem ostatnio tak właśnie i trochę pracy poszło z burzą :( ). Niestety uroki pracy na stacjonarce, a nie lapku.

Kabelki niestety, czym dłuższe, tym poważniejsze staję się ryzyko kłopotów przez nie. I tu zaklinanie rzeczywistości nie pomoże.

Co do pracy urządzeń bez kabelków to są one w miarę bezpieczne bo i cała elektronika jest teraz dość mocno zabezpieczona na ESD, a napięcia indukujące się wewnątrz urządzeń są zwykle za małe by coś uszkodzić, ale też nikt gwarancji na to nie da. Poza tym życzę powodzenia serwisowi udowodnić że to z takiego właśnie powodu.

Podsumowując: ryzyko jest obecnie bardzo małe (dużo mniejsze niż kiedyś) ale nadal nie jest zerowe, osobiście korzystam, jak można wyczytać, z urządzeń podczas burzy. Ale to ja. Jak ktoś właśnie sprawił sobie jakąś super drogą elektronikę zarzynając się do tego kredytem, to jednak zalecał bym przezornie odłączyć i wyłączyć.


14 maja 2015 22:21:18
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 21 lip 2015 21:27:31
Posty: 41
eCzytnik: iPad + Kindle PW2
Post Re: Czy można używać czytnika podczas burzy?
A nie ma ryzyka, że w przypadku uderzenia pioruna gdzieś blisko nas możemy paść ofiarą łuku elektrycznego? Gdzieś się z takim czymś spotkałam w literaturze.


23 wrz 2015 20:46:29
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 lip 2012 11:53:07
Posty: 469
eCzytnik: Nook ST, PB 613
Post Re: Czy można używać czytnika podczas burzy?
KaskaB, Jak będziesz bardzo blisko - bliżej niż 1 metr a zwłaszcza w odległości centymetrów od np. metalowego ogrodzenia, masztu, drzwi itp. to wtedy tak.
Ale generalnie dużo większym zagrożeniem jest napięcie krokowe.
Jako kobieta masz tutaj przewagę, gdyż naturalnie trzymasz zawsze nogi bliżej siebie niż faceci.
A napięcie krokowe porazi jeśli wyładowanie uderzy w ziemie a my mamy stopy dość daleko od siebie.


26 wrz 2015 10:05:18
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 03 sie 2015 1:44:41
Posty: 11
eCzytnik: kobo aura
Post Re: Czy można używać czytnika podczas burzy?
Zauważyłam, że ostatnio ktoś odpisał. Miałam nie, ale jeśli ten temat nie został zamknięty, to chyba można.
Odnośnie używania telefonów w czasie burzy, to też nie jest zabobon ani historyjka babci z warzywniaka. Akurat tak się złożyło, że kilka lat temu w Szczawnicy piorun zabił pana rozmawiającego przez telefon i to była jedyna osoba poszkodowana w grupie kilku. Trzeba przyznać, że warunki były dosyć szczególne. Burza zaskoczyła turystów na Jarmucie, a to jest góra z przekaźnikiem TV i pioruny go "lubią" albo może jego piorunochron. Prawie na pewno to nie był smartfon, bo do wypadku doszło więcej niż 5 lat temu, a mniej więcej w tym czasie zrobiły się dosyć popularne. W każdym razie w tamte wakacje była to wiadomość przekazywana wszystkim nawet przez przewodników PTTK a do mnie dotarła w miarę nie zniekształcona. Syn kuzynki mojej Pani Gospodyni był w ekipie ratunkowej GOPR wysłanej na pomoc. Pan był tym tak zmartwiony, że przyszedł do Pani Gospodyni i wyjaśnił, że powinna uprzedzić własnych letników tak na wszelki wypadek.


03 paź 2015 5:08:53
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 22 sie 2013 14:51:46
Posty: 14
Post Re: Czy można używać czytnika podczas burzy?
Tak jak z telefonem, lepiej nie używać. Jak każde urządzenie elektryczne podczas burzy może być niebezpieczne.


05 lis 2015 12:45:36
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do: