Teraz jest 28 mar 2024 19:18:01




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 42 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
Czy da się czytać zeskanowane książki? 
Autor Wiadomość
Użytkownik

Dołączył(a): 30 sty 2011 0:11:04
Posty: 195
eCzytnik: Onyx Boox M90
Post Re: Czy da się czytać zeskanowane książki?
garnizon napisał(a):
Skan podręcznika łatwo jest przygotować tak, żeby tło było białe, a tekst czarny. Po prostu ustawiamy odpowiedni kontrast.

Też prawda. Lepiej dobrze ustawić parametry skanowania niż potem tracić na wyciąganiu kontrastu. Bo jeśli zeskanuję za ciemno (szare tło) to potem regulując poziomy (np. półtony ku bieli) stracę te półtony w obwiedni czcionki i robi się ona poszarpana.
Inna sprawa, że - zauważ - zwykle przebija druga strona. Więc i tak muszę kombinować jasnością i/lub poziomami.
Cytuj:
Takie skany na czytniku można czytać i wyświetlane są dobrze.

Wiesz to z doświadczenia czy teoretyzujesz?
Cytuj:
Ekrany od E-Ink mają różną skalę szarości, obecnie można jeszcze kupić takie, które mają tylko 4 odcienie (dwa pośrednie pomiędzy białym i czarnym), ale najczęściej będzie to już 16. Przy czarnobiałym tekście nie ma to za bardzo znaczenia. Wyświetlany będzie ok, generalnie taki czytnik pozwala oglądać zdjęcia, komiksy, strony internetowe, ale w skali szarości. Nie jest tak, że jest przystosowany jedynie do czcionek. Jedyny problem stanowi wielkość ekranu.

Oby. Masz z tym jakieś konkretne doświadczenia?


15 maja 2011 23:04:49
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 30 sty 2011 0:11:04
Posty: 195
eCzytnik: Onyx Boox M90
Post Re: Czy da się czytać zeskanowane książki?
garnizon napisał(a):
Jeśli bardzo ci zależy, to możesz wrzucić przykładowy skan jednej strony i potestujemy, można zrobić zdjęcia, jak to się wyświetla na czytniku itd.

Super! Zaraz zeskanuję i podeślę stronę :)


15 maja 2011 23:06:09
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 30 sty 2011 0:11:04
Posty: 195
eCzytnik: Onyx Boox M90
Post Re: Czy da się czytać zeskanowane książki?
Garnizon,
Zamieściłem obrazek (jeśli nie poszedłeś jeszcze).
http://relacje.com.pl/pub/img.jpg


15 maja 2011 23:24:10
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 01 sty 2011 19:32:38
Posty: 172
Post Re: Czy da się czytać zeskanowane książki?
Cytuj:
Calibre tekstu nie rozpozna :)

no powiedziałabym, że niekoniecznie, ale musiałabym widzieć te kody, jakie Cię interesują.

Cytuj:
Chodziło mi o OCR (rozpoznawanie tekstu z bitmapy pozwalające go zapisać jako format tektowy)

a co mają czytniki jako czytniki do ocr'ów i czemu calibre miałoby nie rozpoznac tego, co zamierzasz mieć zapisane w formacie tekstowym;)


Cytuj:
Mam kilka ważnych dla mnie książek i możliwość szybkiego skanowania. Zamiast nosić 3,5 kg (i trzymać w omdlewającej ręce) mogę to zeskanować i czytać w czytniku o wadze 1/2 kg. :)

no to tu już kwestia wielkości formatu, jeśli docelowo dostaniesz pdf w formacie a5, to może byc całkiem wygodny pomysł z odczytaniem tego na 6 calach, jeśli a4, to jak dla mnie nie bardzo.

Cytuj:
Ciekawe spostrzeżenie :) Tylko nadal nie mam odpowiedzi jak to "zdjęcie tekstu" sie czyta.

Cytuj:
Tylko wciąż pozostaje pytanie - jak to będzie wyraźne na czytniku. :)

no normalnie się będzie czytać, jeśli skan będziesz miał dobrej jakości, czyli czarne litery białe tło, to przecież będzie się wyświetlać normalnie jeśli chodzi o widoczność, a jak będziesz miał fotkę zrobioną np. w kiepskim świetle i strona będzie szara, to szarość wejdzie Ci na ekran i całość będzie niezbyt czytelna, tzn. czytelna będzie, ale mało wygodna. Skany to akurat mają to do siebie, że tło jest jasne, do tego zamierzasz pliki obrobić graficznie, więc nie powinieneś mieć problemu z czytelnością.

t3d: tag "quote"


15 maja 2011 23:27:06
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 01 sty 2011 19:32:38
Posty: 172
Post Re: Czy da się czytać zeskanowane książki?
discharge napisał(a):
Garnizon,
Zamieściłem obrazek (jeśli nie poszedłeś jeszcze).
http://relacje.com.pl/pub/img.jpg

no i normalnie Ci się to (jako treść) skonwertuje, kwestia za to formatu.


15 maja 2011 23:32:20
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 30 sty 2011 0:11:04
Posty: 195
eCzytnik: Onyx Boox M90
Post Re: Czy da się czytać zeskanowane książki?
maruda napisał(a):
no i normalnie Ci się to (jako treść) skonwertuje, kwestia za to formatu.

E... nie rozumiem ? :) ?
Co się skonwertuje? Jak pisałem OCR nie wchodzi w grę. Chodzi mi o czytelność tego jak jest - JPG'a.


15 maja 2011 23:45:01
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 01 sty 2011 19:32:38
Posty: 172
Post Re: Czy da się czytać zeskanowane książki?
z ciekawości wrzuciłam Twoją fotkę i zrobilam pdf i skonwertowałam.
Jako pdf wygląda to mało imponująco, tekst jest drobny, przydałaby się inna czcionka, ale bez zapisania pliku jako tekstu nic z tym nie zrobisz. Przydałby się więc jak to w przypadku pdf większy ekran. Ale i tak wygląda to chudo po powiększeniu (przy 150 % nie powala, przy 200 zaczyna to być w miarę sensowne).
Wrzuciłam też plik w calibre, ale co było dp przewidzenia, program potraktował to po prostu jak obraz. Więc nici z powiększenia tekstu itp, tekst mały i drobny
W obu przypadkach to nie szarość ekranu stanowi problem.

Krótko mowiąc najlepiej chyba by było, żebyś rzeczywiście przerobił skany na teksty i dopiero potem na docelowy format, inaczej nie widzę specjalnie sensu.


15 maja 2011 23:49:45
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 01 sty 2011 19:32:38
Posty: 172
Post Re: Czy da się czytać zeskanowane książki?
Cytuj:
Co się skonwertuje? Jak pisałem OCR nie wchodzi w grę. Chodzi mi o czytelność tego jak jest - JPG'a.
No więc skoro chcesz/musisz zostac przy skanach (nie dziwię się) odradzam zakup 6calowego czytnika w tym celu, a nawet odradzałabym zakup czytnika 10calowego (no, ten 10calowy to byłby już w miarę, czcionka przy powiększeniu 150% na 6 calach czytelna ale chuda;) i niespecjalnie komfortowa wg mnie, taka, od musu by uszła;)).
t3d: tag "quote"


15 maja 2011 23:54:19
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 13 paź 2010 12:12:54
Posty: 301
eCzytnik: Kindle
Post Re: Czy da się czytać zeskanowane książki?
discharge, na Kindle 3 nie jest to wystarczająco czytelne. Usunąłem marginesy, ale przy największym kontraście w czytniku i ustawieniu horyzontalnym i tak jest to na tyle pomniejszone, że obraz jest wyświetlany z lekkimi przerwami. Co prawda już prosta konwersja przez e-mail Amazonu pozwoliła na uzyskanie tekstu.
Nie mogę zrobić zdjęć. Czytnik z 6 calowym ekranem raczej się nie nada.


15 maja 2011 23:56:12
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 30 sty 2011 0:11:04
Posty: 195
eCzytnik: Onyx Boox M90
Post Re: Czy da się czytać zeskanowane książki?
Maruda, Garnizon. Dzieki za chęć niesienia pomocy :)
Rozumiem, że oboje macie Kindle 3?
Wg tego co Garnizon podałeś
Cytuj:
i ustawieniu horyzontalnym
ustawiłeś 100% szerokości obrazu w dłuższym boku ekranu czytnika (przewijanie w pionie). I kiepsko widać.
Może ktoś ma 10''? Bo ja się przymierzam do Onyx Boox M90. Ale właśnie robię rozeznanie czy aby to mi się przyda. Bo tak naprawdę to głównie te skany bym czytał gdyż polscy wydawcy nie kwapią się wydawać literatury z zakresu mojego zawodu w postaci elektronicznej.
maruda napisał(a):
Krótko mowiąc najlepiej chyba by było, żebyś rzeczywiście przerobił skany na teksty i dopiero potem na docelowy format, inaczej nie widzę specjalnie sensu.

Byłoby to wyjściem ale w przypadku "tradycyjnego" tekstu pisanego jednolitą czcionką. Ale jak już pisałem wcześniej, w moich tekstach pełno znaków niealfanumerycznych, na których OCRy się gubią a ich poprawianie to syzyfowa praca.
Dzięki Wam w każdym razie.


16 maja 2011 0:07:08
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 13 paź 2010 12:12:54
Posty: 301
eCzytnik: Kindle
Post Re: Czy da się czytać zeskanowane książki?
Tak - fit to screen na dłuższym boku jest słabo czytelny, tj. da się w sumie całość rozczytać, ale trochę trzeba się domyślać, np. n potrafi wyglądać jak r, bo gubi nóżkę.


16 maja 2011 0:14:26
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 01 sty 2011 19:32:38
Posty: 172
Post Re: Czy da się czytać zeskanowane książki?
tak, k3.

U mnie plik był całkowicie czytelny (pdf był formatu a4), bez domyslania się, nawet przy widoczności 100% czyli całej szerokości str. Więc przy 150 % było jeszcze lepiej i wyraźniej (nie chce mi się przeliczać, zakładam, że 150% widoczności tekstu dla ekranu 6 calowego dałoby takiej wielkości czcionkę dla całej strony dla ekranu 10 cali).
Ogólnie jak dla mnie największy problem stanowiłoby to, że czcionka w oryginale wąska i chuda, przez co gubi się w czytniku, gdyby była lepsza raczej nie byłoby wg mnie problemu z tym, że to miałyby być skany.


16 maja 2011 1:07:15
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 13 paź 2010 12:12:54
Posty: 301
eCzytnik: Kindle
Post Re: Czy da się czytać zeskanowane książki?
To pewnie u mnie było gorzej, bo czytnik wyświetlał jako pdf z tekstem, a nie pdf-skan. Nie chciało mi się podłączać kabelka, a przez mail od razu skonwertował (nawet się tego nie spodziewałem, wcześniej nie próbowałem nic podobnego).


16 maja 2011 1:10:44
Zobacz profil
Admin

Dołączył(a): 13 cze 2008 14:47:02
Posty: 2835
Lokalizacja: Gdańsk
eCzytnik: kindle
Post Re: Czy da się czytać zeskanowane książki?
discharge napisał(a):
Garnizon,
Zamieściłem obrazek (jeśli nie poszedłeś jeszcze).
http://relacje.com.pl/pub/img.jpg

http://oreilly.com/catalog/9780596516109/

Ostrzegam, że nawet jeśli sobie to skonwertujesz OCRem, albo kupisz w mobi czy epubie, to na 6" ekranie kod będzie się czytać TRAGICZNIE.

garnizon napisał(a):
Nie mogę zrobić zdjęć. Czytnik z 6 calowym ekranem raczej się nie nada.

Alt + shift +g
I masz zrzut ekranu w pamięci kindla.

_________________
Zgred - Rafał Ziemkiewicz napisał(a):
Dziś trzeba pisać o mieczach, czarach, toporach i wojowniczkach w blaszanych bikini, wszystko inne to już jest nisza w niszy. Albo o nastoletnich wampirach.
Porównywarka cen ebooków


16 maja 2011 9:47:33
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 30 sty 2011 0:11:04
Posty: 195
eCzytnik: Onyx Boox M90
Post Re: Czy da się czytać zeskanowane książki?
maruda napisał(a):
Ogólnie jak dla mnie największy problem stanowiłoby to, że czcionka w oryginale wąska i chuda, przez co gubi się w czytniku, gdyby była lepsza raczej nie byłoby wg mnie problemu z tym, że to miałyby być skany.

Właśnie taki sam problem miałby OCR :)
Poprawianie byłoby niemal tak żmudne jak przepisanie książki


16 maja 2011 10:41:46
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 42 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
cron