Teraz jest 25 kwi 2024 9:54:11




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 64 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
Czy czytacie książki po angielsku? 
Autor Wiadomość
Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lip 2007 13:54:46
Posty: 656
Lokalizacja: Atol Bikini
eCzytnik: PRS-505, eClicto, Kindle 3, HTC LEO
Post Re: Czy czytacie książki po angielsku?
Kell, z ISĄ to nie tylko był ich konflikt z Empikiem. Tam nie najlepiej działo się również wewnątrz w zakresie wizji kierunku rozwoju - m.in. skutkowało to odejściem z wydawnictwa w wakacje tamtego roku Grzegorza Szulca.
Co do czytania w lagłidżu, to jak ktoś będzie chciał dokończyć serie pozaczynane przez to wydawnictwo (a jest jednak kilka), to pewnie nie będzie innego wyjścia - chociaż ostatni (3 miesiące) ISA wydał trzy nowe pozycje.

_________________
Pozdrawiam,
Chesuli

Cytuj:
Kobiety nie można zmienić.
Można zmienić kobietę, ale to nic... nie zmieni.


28 paź 2010 11:44:00
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 23 wrz 2010 17:09:37
Posty: 213
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: InkPad 3, Kobo Forma
Post Re: Czy czytacie książki po angielsku?
Ponad rok po napisaniu mojego pierwszego posta na forum, który zapoczątkował właśnie ten wątek... Przeczytałem 11 powieści w języku angielskim, powoli kończę kolejną. To jest kilka tysięcy stron tekstu drukowanego. W zeszłym roku jeszcze startowałem od zera i nie byłem pewien czy dam radę. :) Co więcej, wydania anglojęzyczne stanowią około 60% wszystkich książek, jakie przeczytałem w tym roku i 85% powieści! Tak że jeśli ktoś czuje, że zna dobrze język angielski, ale obawia się spróbować, to naprawdę polecam się przełamać.


05 lis 2011 14:55:16
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 31 paź 2011 1:59:10
Posty: 6
eCzytnik: Kindle 4
Post Re: Czy czytacie książki po angielsku?
Mam Kindle od tygodnia i właśnie jestem na etapie tego przełamywania się.

Do tej pory czytałem sporo po angielsku w internecie i dokumentacji technicznej, ale jakoś nie mogłem się przekonać do książek. Próbowałem kilkukrotnie, jednak zazwyczaj kończyło się na kilku stronach lub rozdziałach. Problem stanowiły pojedyncze słowa, których nie rozumiałem. Ich brak znacznie spłycał treść, a szukanie ich znaczenia wybijało z rytmu.

Teraz jako pierwszą, poważniejszą lekturę wybrałem sobie świeżo wydaną biografię Jobsa w oryginale. Na początku czytanie wyglądało podobnie jak wcześniej i po kilku stronach zmieniałem książkę na coś po polsku. Potem postanowiłem częściej korzystać ze słownika zamiast próbować odczytywać znaczenie słów z kontekstu i moje czytanie nabrało tempa. Wyszukiwanie zajmuje kilka sekund, a co więcej zaczęły mi odpowiadać definicje po angielsku. Obecnie jestem na najlepszej drodze do skończenia tej książki i już mam na oku kilka nowych pozycji, które chciałbym przeczytać w oryginale.


06 lis 2011 1:36:27
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 22 paź 2011 13:47:07
Posty: 12
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: Iriver Story HD
Post Re: Czy czytacie książki po angielsku?
Ja przeczytałem na razie jedną książkę po angielsku. Normalnie również nie mam z tym językiem problemu, nawet zdarzy mi się coś tłumaczyć na polski. Samo czytanie przebiegło w miarę sprawnie, większość tekstu zrozumiałem i sądzę, że udało mi się odczytać myśli i intencje autora. Natomiast problem pojawia się u mnie później, po przeczytaniu. Mianowicie, ciężko mi zapamiętać fragmenty, które mnie interesowały i jakby przypomnieć sobie ich miejsce w książce. Myślę, że to jest efekt nie przestawienia się do końca mózgu na odbiór treści, zamiast formy. Czasem nawet nie jestem pewny, czy czytałem to po polsku czy po angielsku :)
Ale wydaje mi się, że to kwestia "rozczytania" się. Niedługo sięgnę po kilka innych pozycji i zobaczę jak pójdzie.


06 lis 2011 12:08:11
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 23 wrz 2010 17:09:37
Posty: 213
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: InkPad 3, Kobo Forma
Post Re: Czy czytacie książki po angielsku?
Slavek napisał(a):
Czasem nawet nie jestem pewny, czy czytałem to po polsku czy po angielsku :)


Również tak mam i wydaje mi się, że to pozytywny efekt - to właśnie znaczyłoby, że ważniejsza stała się treść niż forma (tutaj język).

Zaobserwowałem jeszcze jeden ciekawy efekt - teraz często wybieram oryginalną treść nad polskie tłumaczenie, które czasem wydaje mi się jakieś takie drętwe i niepełne, uboższe. Ostatnio tak miałem z Shogunem Clavella - dorwałem trzytomową polską wersję (nowe są już zawarte w jednej książce), a jednocześnie kupiłem oryginał w Kindle Store. I zacząłem je czytać równolegle - ten sam fragment raz po angielsku, raz po polsku. Nie wiedziałem którą wersję językową czytać. Koniec końców wybrałem angielską, bo tekst mi się bardziej podobał...


07 lis 2011 22:18:18
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 07 lis 2011 22:21:38
Posty: 6
Post Re: Czy czytacie książki po angielsku?
na studiach prowadzący lektorat z języka angielskiego wymagał od nas czytania książek po angielsku. na zaliczenie opowiadaliśmy mu o tych książkach. tak zaczęło się moje czytanie książek w tym języku. mam ich kilka za sobą ale ostatnio brak mi ogólnie czasu na czytanie więc i po angielsku nie czytam.


07 lis 2011 22:26:30
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 22 sie 2011 13:26:51
Posty: 46
eCzytnik: Kobo Aura HD
Post Re: Czy czytacie książki po angielsku?
Po angielsku to pikuś. Ileż to samozaparcia wymaga przeczytać książkę po niemiecku... :eee

_________________
Zapraszam w Karkonosze! Cisza i spokój... Domki w górach


09 lis 2011 17:29:12
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 29 sie 2013 0:33:32
Posty: 1
Post Re: Czy czytacie książki po angielsku?
Sprzedaję książki przede wszystkim w języku angielskim ale posiadam również kilka książek w języku polskim zapraszam na moją aukcję :) Jeżeli ktoś jest zainteresowany inną książką proszę pytać bo nie wszystkie są jeszcze wystawione
http://allegro.pl/listing/user/listing. ... id=7266783


29 sie 2013 0:36:05
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 30 sie 2013 9:07:49
Posty: 4
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: notebook
Post Re: Czy czytacie książki po angielsku?
ja czytam, dodatkowo kształcę swój język :)

_________________
" Czas jest ojcem prawdy. "


30 sie 2013 9:14:58
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 13 cze 2013 13:13:07
Posty: 7
eCzytnik: Nook ST
Post Re: Czy czytacie książki po angielsku?
Owszem czytam, trochę, czasem :P Zwykle kiedy wymuszają to studia (potrzebne książki, artykuły) albo muszę sięgnąć do technicznej dokumentacji. W tym drugim przypadku zwykle wszystko jest obszerniejsze i aktualniejsze po angielsku, więc polskich wersji nawet nie tykam (o ile w ogóle są).

Jeśli chodzi o naukę języka, to na pewno poszerza to słownictwo i oswaja z gramatyką. Łatwiej o częsty kontakt z ingliszem przez czytanie niż przez mówienie. Zauważyłem duży, duży postęp w swoim języku, odkąd zacząłem w nim dużo czytać. To chyba oczywiste.

Ale... z drugiej strony właściwie nie czytam po angielsku dla przyjemności. Nudzę/męczę się nawet, jeśli rozumiem 90% treści bez lookupów w słowniku. Może to dlatego, że tak naprawdę średnio podoba mi się ten język (w przeciwieństwie do francuskiego). A może po prostu polski to jedyny naturalny język dla mnie :)


01 wrz 2013 0:12:33
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 25 sty 2010 22:36:51
Posty: 437
Post Re: Czy czytacie książki po angielsku?
Ja cyztam wyłącznie po angielsku od kilku lat. Tak samo z filmami, wyłącznie po angielsku. To tak jakby nagle odkryć zupełnie nowy świat - gdzie nie trzeba czekać na tłumaczenia, zastanawiać się czy ktoś przetłumaczy, czy prosić się o napisy. A ze względu na pracę mam zresztą z Polską niewiele wspólnego aktualnie - tyle że tu mieszkam, a praca idzie przez internet w świat - polskiego używam tylko w kręgu rodzinnym. :)

_________________

https://market.android.com/developer?pub=Magory - moje gry na Androida, wszystkie w HD, na tablety, działają też na komórkach
http://magory.net - programista freelancer,


09 wrz 2013 12:11:05
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 23 wrz 2013 17:25:29
Posty: 2
eCzytnik: kindle
Post Re: Czy czytacie książki po angielsku?
Patrząc na jakość ostatnich tłumaczeń coraz częściej decyduję się na czytanie książek w oryginale. W ten sposób taka lektura jest pełniejsza


23 wrz 2013 17:29:58
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 lis 2012 9:22:40
Posty: 92
eCzytnik: InkBOOK
Post Re: Czy czytacie książki po angielsku?
gold900 napisał(a):
Patrząc na jakość ostatnich tłumaczeń coraz częściej decyduję się na czytanie książek w oryginale. W ten sposób taka lektura jest pełniejsza


Co do jakości tłumaczeń, to się zgodzę. Ale podstawową dla mnie zaletą czytania w oryginale jest dostępność dzieła od razu, bez czekania na tłumaczenie, które bywa... Różne. Wadą jest natomiast konieczność opanowania kilku języków, bo na angielskim świat się nie kończy - choć brzmi to wywrotowo :P Wciąż nie bardzo widzę siebie czytającą Murakamiego albo Higashino Keigo w oryginale...


15 paź 2013 12:28:25
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 30 lis 2013 12:09:52
Posty: 1
eCzytnik: Kindle
Post Re: Czy czytacie książki po angielsku?
Zacząłem czytać książki po angielsku jakiś rok temu, żeby podszlifować język. Na początku łatwo nie było, wiadomo bez słownika ani rusz, ale przychodzi taki moment, że po przeczytaniu iluś tam książek słownik jest coraz rzadziej potrzebny. Warto czytać w oryginale także dlatego, że tłumaczenia nie zawsze oddają specyfikę języka obcego i myślenia w nim.

_________________
asenglish.pl


30 lis 2013 12:24:23
Zobacz profil WWW
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 gru 2013 12:49:50
Posty: 3
eCzytnik: Kindle Paperwhite 2
Post Re: Czy czytacie książki po angielsku?
Czytam, całkiem sporo. To dobry sposób na naukę języka - czy może raczej - doszlifowanie :) Można złapać trochę gramatyki.
Sama "uczyłam" się w ten sposób - rozmowy ze znajomymi i rodziną (która w większości słabo mówi po polsku i nie mieszkają tutaj, więc wyjścia nie było) i dodatkowo książki :) Polecam :)


19 gru 2013 21:09:47
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 64 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
cron