Teraz jest 19 kwi 2024 13:46:53




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 65 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
Nieśmiertelne motywy z książek 
Autor Wiadomość
Post 
Obi-One napisał(a):
Zazwyczaj są to takie fragmenty, które wszyscy znają i powtarzają. Każdy ma swój ulubiony motyw. Jakie motywy wy lubicie najbardziej?

Jeśli motywy mają być bardzo popularne i znane, to może Sienkiewicz? Podobają mi się te:

Kończ waść, wstydu oszczędź!
(Potop)

Ociec, prać?
- Prać!
(Potop - synowie do Kiemlicza)

Boże, Ty to widzisz i nie grzmisz?
(Ogniem i mieczem)

Cytowane z pamięci, więc ewentualne poprawki mile widziane :)


28 gru 2007 21:03:10
Post 
Kobieto! puchu marny


28 lut 2008 15:12:42
Użytkownik

Dołączył(a): 27 lut 2008 19:14:29
Posty: 35
Post 
A może coś w tym stylu.

Mocium panie, cymbał pisze - "Zemsta " Fredry

Miałeś chamie złoty róg, ostał ci się ino sznur - Wesele Wyspianskiego

veni,vidi,vici - w wolnym tłumaczeniu... a zresztą chyba każdy zna ten motyw.


28 lut 2008 22:04:36
Zobacz profil
Post motyw
Jak każda dziewczyna lubie motyw "Kopciuszka", nie musze tu tłumaczyc chyba o co mi chodzi, ale rowniez czesto spotykany motyw to nie wiem jak to nazwac, ale chodzi mi o to ze zwykle główny bohater ksiazki dowiaduje sie ze ma jakies ukryte moce nadzwyczajne zdolnosci...i td chyba wiecie o co chodzi te dwa motywy mi sie najbardziej podobaja...


29 lut 2008 2:27:41
Użytkownik

Dołączył(a): 28 lut 2008 19:44:40
Posty: 22
Post 
Każdy Riv to złódziej - ciągnął ospowaty, ziona piwem, czosnkiem i złością. - Słyszysz, co mówię, pokrzywniku?
- Nie słyszy. Łajno ma w uszach.

Nieśmiertelny tekst z Wiedźmina Sapkowskiego - ciągle mnie bawi to łajno w uszach....


29 lut 2008 19:52:46
Zobacz profil
Post 
Co mam w swoim zeszyciku? o naprzykład: "Książki, które świat nazywa niemoralnymi to są te, które światu wykazują jego hańbę"- "Portret Doriana Greya" autor w podpisie:)


01 mar 2008 0:14:48
Użytkownik

Dołączył(a): 27 lut 2008 14:57:37
Posty: 40
Lokalizacja: krakĂłw
Post 
klasyczne:
"i ty Brutusie przeciwko mnie?" Juliusz Cezar - William Shakespeare
"czymże jest nazwa, czyż róża pod inną nazwą mniej by pachniała?" Romeo i Julia - j/w

_________________
nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu


02 mar 2008 21:03:21
Zobacz profil
Post 
"...a im bardziej zaglądał do środka, tym bardziej prosiaczka tam nie było..." (A.A.Milne, "Kubuś Puchatek")
Ten tekst mnie zawsze powala. W kilku słowach taka Głębia przekazu... i tak prosta :)
Pozdrawiam - Midraszka


03 mar 2008 11:07:28
Użytkownik

Dołączył(a): 03 gru 2007 12:10:37
Posty: 36
Lokalizacja: Siedlce
Post 
Pilipuk Andrzej
A) prezent jaki dostał mały Jakub pod choinkę - zestaw małego bimbrownika :))
b) dlaczego zatonął Titanic -- podczas uzyskiwania bimbru z trocin wybuchł kocioł z zacierem
C) jak zginął agent J-23 ------- załatwił go Jakub W


03 mar 2008 13:39:32
Zobacz profil
Post Motyw nieśmiertelnej miłosci.
Hehe ja jak zapewne każda dziewczyna jestem romantyczką. Z książek, które czytałam zawsze w pamięci pozostawał mi motyw pięknej, nieprzemijającej miłosci. Nawet gdy było to niemożliwością, dwie istoty pokonywały wszsytkie trudności aby być razem i to jest piękne


03 mar 2008 17:18:06
Użytkownik

Dołączył(a): 27 wrz 2007 13:35:51
Posty: 45
Lokalizacja: Luton GB
Post 
Najbardziej utkwil mi w pamieci fragment Sagi o Krolestwie Swiatla M. Sandemo, w ktorym to odszedl ze swiata Dolg-Lanjelin, ofiarowujac sie swietemu sloncu.


Cholera plakalam w tedy przez kilka dni, to bylo okrutne.

Szczegolmie dla 14-o latki ktora w tedy bylam.

Potem mnie juz zaden motyw tak nie zalamal. :)

_________________
Należy każdego dnia posłuchać krótkiej pieśni, przeczytać dobry wiersz, zobaczyć wspaniały obraz i - jeśli to możliwe - wypowiedzieć kilka rozsądnych słów.


03 mar 2008 19:14:02
Zobacz profil
Post 
motywy są jak wiatr...powracają by nas owaić, a potem znów uciekają w przestrzeń zapomnienia. Czasem znajdzie sie smiałek który wyciąnie jeden z nich z przepastnego kotła, w którym gnieżdza sie jeden obok drugiego. Nie wiem co uważacie za motyw...zawsze myślałąm ze MOTYM jest jakąś mysla przewodnią utworu, która przewija się w twrczości na przestrzeni wieku i nie zmienia swojego znaczenia tak jak topos. Motyw to nie fragment ksiazki, czy też zabawny cytat. Takich to znam pełno...Mnie najbardziej pociaga motyw śmierci która jest nieodgadnioną zagadką i przez która stworzono wiele wybitnych dzieł, tak jak np. Romeo i Julia w którym zawarty tez jest motym miłości i wiecznej kłótni między ludźmi....


05 mar 2008 15:59:17
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 sty 2008 13:50:10
Posty: 72
Lokalizacja: Irlandia
Post 
Haha, ja plakalam jak w bodajze trzydziestym tomie Sagi o Ludziach Lodu bohaterka (juz nie pamietam imienia) ma romans z Lucyferem, ktory dla niej przybiera postac ludzka, ale potem wstepuje do Ciemnej Odchlani (czy jakos tak) i nastepuje lzawe pozegnanie.
Chodzilam chora z melancholii przez pare dni,i nawet jakas klasowke zawalilam. Rozumiem cie, Natasza :)
Motyw wiecznej milosci szczegolnie sie sprawdza w literaturze dla nastolatek.

_________________
_______________________________________________________
“One of the great things about books is sometimes there are some fantastic pictures"
George W. Bush


05 mar 2008 16:50:14
Zobacz profil
Post 
A to, panie w studnię napaskudzi, a to za dziewką goni, straszy, grozi że dupczył będzie. soltys o diable grasujacym we wsi:) Sapkowski Wiedzmin:) Chyba z opowiadania "gdzie diabiel mowi dobranoc"


05 mar 2008 19:56:44
Post 
Wydaje mi się że najbardziej znanym motywem powtarzającym się w prawie każdej książce Pratchetta jest wstęp :
Mówią,że świat jest płaski i spoczywa na grzbietach czterech słoni, które z kolei stoją na skorupie gigantycznego żółwia...


05 mar 2008 21:28:22
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 65 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do: