Teraz jest 15 paź 2019 9:42:43
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Nexto i audioksiążki 
Autor Wiadomość
Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lip 2007 19:38:54
Posty: 3266
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: eClicto, iPad, K3 WiFi, K4
Post Nexto i audioksiążki
Całkiem ciekawy wywiad, dlatego zdecydowałem się do tutaj umieścić:

WirtualnyWydawca napisał(a):
22.09.2008
Koniec z nielegalnym kopiowaniem Audio Booków?
autor: Mateusz Włodarczyk


Wirtualny Wydawca: Problem nielegalnego kopiowania plików w formacie mp.3 (w tym Audio Books), stanowił od dawna barierę dla wielu wydawców, którzy zamierzali rozwinąć swoja działalność w tym sektorze. Jednak współpraca Netpress Digital z niemieckim Fraunhofer-Institut SIT, zaowocowała wprowadzeniem na witrynie Nexto.pl całkowicie nowego systemu zabezpieczeń. Na czym on polega?

Bartłomiej Roszkowski: Mówimy tu o technologii transakcyjnego znakowania wodnego, która pozwala na połączenie informacji o użytkowniku (właścicielu majątkowych praw autorskich do kopii) z praktycznie wszystkimi treściami cyfrowymi. Nam zależało na znakowaniu książek audio na Nexto, które wdrożymy już od października tego roku. Jak sama nazwa wskazuje, technikę tę można porównać do niewidocznej i jednocześnie nieusuwalnej pieczęci.
Przy zastosowaniu watermarkingu sklep Nexto.pl będzie mógł automatycznie przypisywać numer transakcyjny zakupu do pobieranej książki audio. W rezultacie każda zakupiona kopia staje się unikalna, ponieważ zawiera anonimowy kod zakupu, pozwalający w przyszłości na jednoznaczne określenie właściciela kopii pliku.
Technologia Fraunhofer Institut, oferuje nam dodatkową zaletę, którą jest tzw. „podejście kontenerowe”. Pozwala ono na bardzo szybkie znakowanie dużej ilości danych odpornymi informacjami markującymi. Dzieje się to z prędkością 1800 razy szybszą niż czas trwania nagrania książki audio.

Wirtualny Wydawca: Czy nowy system znakowania kupowanych na Nexto.pl książek Audio nie ograniczy swobody korzystania z zakupionych plików przez klientów Państwa witryny?

Bartłomiej Roszkowski: Nie. Oznakowane audiobooki z Nexto zachowają swoją najwyższą jakość nagrania. Klient będzie mógł również odtwarzać je na wszystkich dostępnych mu urządzeniach kompatybilnych z formatem mp3. Wdrażamy więc bardzo przyjazną alternatywę dla technologii DRM (digitral rights management), w przypadku której klient byłby zmuszony do korzystania ze specjalnego oprogramowania czy nierzadko drogich urządzeń do odtwarzania plików audio. Jedynym ograniczeniem dla użytkownika będzie pociągnięcie go do odpowiedzialności w przypadku, gdy łamie prawo.

Wirtualny Wydawca: Czy można powiedzieć, iż bariera która powstrzymywała wielu wydawców przed wydawaniem ich tytułów w formie elektronicznej została przełamana? Czy tym razem wydawcy będą pewni tego, że ich tytuł wydany w formie audio w żaden sposób nie zostanie skopiowany?

Bartłomiej Roszkowski: Nie zależy nam na blokowaniu możliwości kopiowania pliku dla celów prywatnych klienta. Natomiast oznakowany tą technologią plik staje się automatycznie dowodem w procesie o kradzież czy nielegalne rozprowadzanie utworów. Ten fakt z satysfakcją doceniają kolejni wydawcy, którzy wkrótce zaczną oferować swoje nowe tytuły na platformie Nexto. Jest to obecnie najbardziej optymalne zabezpieczenie dla książek audio.
Wirtualny Wydawca: Plaga "piractwa" wśród Audiobook-ów była nie lada wyzwaniem dla polskich sklepów internetowych, które miały w swojej ofercie książki w wersji elektronicznej. Jednak to Nexto.pl jako pierwsza wprowadziła nowy system zabezpieczeń. Rozumiem iż jest to spowodowane olbrzymim potencjałem tego sektora, który przy ambitnych planach na przyszłość Waszej platformy nie mógł być blokowany przez tak poważny problem.

Bartłomiej Roszkowski: Zgadza się. Dotychczas część polskich wydawców książek audio konsekwentnie powstrzymywała się przed wpuszczeniem ich oferty do Internetu. Główną przeszkodę stanowiły tu obawy związane z nielegalnym rozpowszechnianiem kopii. Wydawcy są często również umownie zobligowani do podejmowania działań naprawczych w przypadku identyfikacji takich praktyk. Chcieliśmy więc błyskawicznie odpowiedzieć na ten problem. Watermarking pozwoli nam kontynuować naszą strategię. Jeszcze przed końcem tego roku wdrożymy na Nexto kilkaset nowych tytułów w kategorii książek audio.

Wirtualny Wydawca: Czy zastosowanie "Watermarkingu" zostało już wprowadzone w innych krajach? Jeśli tak to czy zostało one docenione w praktyce?

Bartłomiej Roszkowski: Rozwiązanie to z powodzeniem sprawdza się w wielu zachodnich sklepach internetowych. Możemy tu chociażby podać przykład naszych zachodnich sąsiadów. W Niemczech najpopularniejsze sklepy internetowe takie jak Soforthoeren.de czy Libri.de oferują tysiące audiobooków opatrzonych znakami wodnymi w tej technologii. Zastosowanie znaków wodnych jest również imponująco szerokie. Zaczyna się od wspomnianej sprzedaży plików cyfrowych w sklepach internetowych, przez rozpowszechnianie przedpremierowych wydań multimedialnych w celach reklamowych, ochronę danych archiwalnych, produkcje filmowe, a kończy na znakowaniu opakowań w celu ochrony marek. Dla branży wydawniczej oferującej książki audio, rozwiązanie to otwiera nowe możliwości związane z obecnością tej oferty w Internecie.

Wirtualny Wydawca: Ile obecnie tytułów oferuje platforma Nexto.pl? Czy wprowadzenie nowego systemu zabezpieczeń pozwoli w najbliższym czasie na rozszerzenie oferty?

Bartłomiej Roszkowski: Obecnie oferujemy ponad 1400 publikacji cyfrowych w tym około 200 książek audio. Jak wspomniałem do końca roku znacznie rozszerzymy ofertę, w tym głównie w kategorii audiobooków.

Wirtualny Wydawca: Czy w najbliższej przyszłości możemy spodziewać się jeszcze jakichś rewolucyjnych zmian w tym sektorze?

Bartłomiej Roszkowski: Mówiłbym tu raczej o dynamicznej ewolucji oraz popularyzacji słuchania audiobooków obejmującą również bezpośrednie pobieranie tytułów na urządzenia mobilne. Kategoria książek audio charakteryzuje się ogromnym potencjałem wzrostu na rodzimym rynku. Obserwujemy dużą dynamikę rozwoju tego segmentu zarówno pod kątem popytu jak i podaży.

Wirtualny Wydawca: Życzymy Państwu dalszych sukcesów!

Ponieważ temat nielegalnego kopiowania audio booków jest niezwykle interesujący, po rozmowie z Panem Bartłomiejem Roszkowskim poprosiliśmy o komentarz odnośnie technologi "watermarkingu" Pana Marcina Kądziołkę - prezesa witryny "Złote Myśli"

Marcin Kądziołka: Watermarking jest bardzo wygodną metodą walki z piractwem. Moim zdaniem jest to kompromis pomiędzy dbałością o prawa wydawców, a wygodą klientów. Przy obecnym nastawieniu wydawców, którzy bardzo niechętnie patrzą na internet i możliwość łatwego rozpowszechniania w nim plików, jest to technologia, która powinna pozwolić im przestać się bać i pozwolić na aktywne uczestnictwo w sieci cyfrowej dystrybucji.

Watermarking nie jest co prawda tak skuteczny jak systemy DRM, które praktycznie uniemożliwiają nielegalne rozpowszechnianie utworów. Jednak wszelkie DRMy są tak niewygodne dla użytkownika, że skutecznie zniechęcają klientów do zakupów. W Złotych Myślach od zawsze byliśmy przeciwko zabezpieczeniom.
Zaczęliśmy sprzedaż audiobooków w wersji mp3 już w lutym 2007 roku bez żadnych zabezpieczeń i od tamtej pory sukcesywnie zwiększamy ilość oferowanych tytułów w tym formacie - aktualnie jest to 25 pozycji.

Teraz tym bardziej nie zamierzamy wprowadzać zabezpieczeń, ponieważ uważamy, że równie łatwo można w internecie nielegalnie umieścić materiał przegrany z tradycyjnej płyty CD, a w takim przypadku nie ma możliwości dotarcia do osoby odpowiedzialnej za ten wyczyn. Dlatego naszym zdaniem sprzedając audiobooki w wersji CD stosowanie dodatkowych
zabezpieczeń w wersji cyfrowej mija się z celem.


Tylko trochę zabawnie o tym DRMie mówią, podczas gdy ich PDFy mają FileOpen'a, który przyjazny dla użytkownika nie jest. Mam darmowe wydanie "Tygodnika komputerowego" - i nie przeczytam go nigdy, bo nie będę ściągać Acrobar Readera i pluginu FileOpen specjlanie dla niego... Cóż.

Natomiast zastanawia mnie ten ich watermarking mp3-ek. Pewnie warto będzie kiedyś zrobić porównanie, bit po bicie, tej samej audioksiążki kupionej przez 2 różnych użytkowników...

_________________
Cytuj:
Muad'Dib uczył się prędko, ponieważ najpierw przeszedł szkolenie jak się uczyć. A najpierwszą ze wszystkich otrzymał lekcję podstawowej wiary, że może się nauczyć. Szokuje odkrycie, jak wielu ludzi nie wierzy, że mogą się nauczyć, a o ile więcej uważa, że nauka jest trudna.


22 wrz 2008 20:20:38
Zobacz profil WWW
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 gru 2007 23:02:17
Posty: 379
Lokalizacja: UK
Post 
bardzo prosto będzie to usunąć, pierwsze co mi przychodzi na myśl, to przerobić mp3 na wav i spowrotem na mp3

poza tym czy ja nie mogłbym kupić audioksiążki od pierwszego właściciela?

_________________
:-P


23 wrz 2008 11:08:58
Zobacz profil WWW
Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lip 2007 19:38:54
Posty: 3266
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: eClicto, iPad, K3 WiFi, K4
Post 
Bilberry napisał(a):
bardzo prosto będzie to usunąć, pierwsze co mi przychodzi na myśl, to przerobić mp3 na wav i spowrotem na mp3


Możliwe, chociaż nie jest to do końca pewne. No i na konwersji formatu stratnego do bezstratnego i na odwrót zawsze się traci na jakości.

Dlaczego nie do końca pewne? Wyobraź sobie, że masz w audioksiążce 100 przerw na oddech - czy tam innych momentów chwilowej ciszy. Przejścia do nowego akapitu czy rozpoczęcie dialogu może być idealnym miejscem. Teraz wyobraź sobie, że ta przerwa (każda) trwa 100 milisekund. I teraz wyobraź sobie, że możesz w zasadzie w prosty sposób zmodyfikować długość tej przerwy - tak od np. 80 do 120 milisekund. Człowiek różnicy nie usłyszy, natomiast tworzy to taaaaaaaaką ilość możliwych unikalnych kombinacji, które będą jednoznacznie określać właściciela pliku. I żadna konwersja na wav Ci nie pomoże - bo modyfikujesz tam wysokość fali, czy jak się to tam zwie, natomiast nie zmieniasz jej rozmieszczenia w czasie. A to przecież tylko taki ad hoc wymyślony przykład - możliwe, że oni wpadną na coś genialniejszego.

Bilberry napisał(a):
poza tym czy ja nie mogłbym kupić audioksiążki od pierwszego właściciela?


Nie, ponieważ nie kupujesz wyrobu jako takiego, a licencję na niego. I takowej sprzedać nie możesz.

_________________
Cytuj:
Muad'Dib uczył się prędko, ponieważ najpierw przeszedł szkolenie jak się uczyć. A najpierwszą ze wszystkich otrzymał lekcję podstawowej wiary, że może się nauczyć. Szokuje odkrycie, jak wielu ludzi nie wierzy, że mogą się nauczyć, a o ile więcej uważa, że nauka jest trudna.


23 wrz 2008 16:47:55
Zobacz profil WWW
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 gru 2007 23:02:17
Posty: 379
Lokalizacja: UK
Post 
Mori napisał(a):
Bilberry napisał(a):
bardzo prosto będzie to usunąć, pierwsze co mi przychodzi na myśl, to przerobić mp3 na wav i spowrotem na mp3

Możliwe, chociaż nie jest to do końca pewne. No i na konwersji formatu stratnego do bezstratnego i na odwrót zawsze się traci na jakości.

do audioksiążek nie potrzeba superjakości, 64 wystarczy

Mori napisał(a):
możesz w zasadzie w prosty sposób zmodyfikować długość tej przerwy

to zbyt skomplikowane, ma to być znak wodny, czyli zmieniona zostanie amplituda dźwięku, nie będzie to słyszalne

Mori napisał(a):
Bilberry napisał(a):
poza tym czy ja nie mogłbym kupić audioksiążki od pierwszego właściciela?

Nie, ponieważ nie kupujesz wyrobu jako takiego, a licencję na niego. I takowej sprzedać nie możesz.

czyli tak jak z wieloma programami, wielu o tym nie wie, ale kupując software bardzo często w licencji jest, że to tylko na jeden komputer, kiedy zmieniasz komputer to powinieneś kupić nowy software :P , ale kto czyta licencję :lol:


23 wrz 2008 17:39:28
Zobacz profil WWW
Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lip 2007 19:38:54
Posty: 3266
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: eClicto, iPad, K3 WiFi, K4
Post 
Bilberry napisał(a):
do audioksiążek nie potrzeba superjakości, 64 wystarczy


Tak, ale reencoding 64 kbitowego pliku pogorsza jego jakość...

Bilberry napisał(a):
to zbyt skomplikowane, ma to być znak wodny, czyli zmieniona zostanie amplituda dźwięku, nie będzie to słyszalne


Niekoniecznie. Chyba, że wiesz coś więcej z odpowiedniego źródła. Dlatego, jak mówię, najlepsza byłaby analiza porównawcza tej samej audioksiążki. Wtedy widać, czy zmienia ci się amplituda, czy jest taka sama, tylko w niektórych miejscach przesunięta w czasie.

Bilberry napisał(a):
czyli tak jak z wieloma programami, wielu o tym nie wie, ale kupując software bardzo często w licencji jest, że to tylko na jeden komputer, kiedy zmieniasz komputer to powinieneś kupić nowy software :P , ale kto czyta licencję :lol:


Nie, nie tak. Przy programach masz licencję na wykorzystywanie jednocześnie na jednym komputerze (zresztą, to zależy od licencji). W momencie zmiany komputera, jeśli tam program nie jest używany, w zasadzie nie ma przeszkód, by używać go w innym miejscu.

Tutaj otrzymujesz licencję, która nie daje Ci praw odsprzedaży i tyle.

Przy zakupie programów w wersji fizycznej dostajesz także nośnik z programem i taką już całość możesz odsprzedawać.

_________________
Cytuj:
Muad'Dib uczył się prędko, ponieważ najpierw przeszedł szkolenie jak się uczyć. A najpierwszą ze wszystkich otrzymał lekcję podstawowej wiary, że może się nauczyć. Szokuje odkrycie, jak wielu ludzi nie wierzy, że mogą się nauczyć, a o ile więcej uważa, że nauka jest trudna.


23 wrz 2008 18:10:45
Zobacz profil WWW
Post 
Bilberry napisał(a):
bardzo prosto będzie to usunąć, pierwsze co mi przychodzi na myśl, to przerobić mp3 na wav i spowrotem na mp3

poza tym czy ja nie mogłbym kupić audioksiążki od pierwszego właściciela?


przerabiaj, przerabiaj, tylko potem nie miej pretensji, gdy Ci wlepią dość wysoką grzywnę za takie działania.


23 wrz 2008 22:54:10
Post 
Faktycznie wprowadzenie watermarkingu wywołało wiele kontrowersji (jak zresztą i samo zagadnienie prawa autorskiego w sieci).
Dziś na WirtualnymWydawcy pojawił się wywiad z Robertem Rybski (z Virtualo.pl). Pojawia się tam temat watermarkingu:

"WW: Co sądzicie o technologii "watermarkingu", która została wprowadzona niedawno m.in. na Nexto.pl? Czy według Państwa system zabezpieczeń DMR jest lepszy od wspomnianej technologii?

RR: Nie popieramy technologii "watermarkingu”, gdyż godzi ona w nas wszystkich: klienta, wydawcę i dystrybutora. Jest rozwiązaniem pozornym, straszakiem dla klientów i mydleniem oczu wydawcom, za które musi zapłacić klient.
Przyjrzyjmy się temu zagadnieniu dokładniej. Dystrybutor wyciąga od klienta jego dane osobiste, aby móc zamieścić je w zakupionym pliku (czy ktokolwiek z nas chciałby tego typu dane rozpowszechniać w sieci?). Załóżmy, że po jakimś czasie plik ten jest rozpowszechniany w sieciach p2p. Czy na podstawie informacji, kto kupił dany plik można stwierdzić, kto go tam umieścił? Nasza odpowiedź brzmi: NIE. Taka sytuacja może wydarzyć się poza świadomością klienta, za przyczyną jakiegoś programu (np.trojana) lub innych osób, które mają jakikolwiek dostęp do komputera klienta. Na pewno taka technologia będzie odstraszała potencjalnych klientów, bo godzi w ich interesy. W konsekwencji przełoży się na mniejszą sprzedaż, co godzi też w interesy wydawców i dystrybutora. Wydawcom nie daje możliwości prawdziwych metod zabezpieczeń."

I powiem szczerze, wypowiedź brzmi racjonalnie. A swoją droga na zachodzie odchodzi się przecież od zabezpieczeń plików mp3.

------------------ Dodano: Dzisiaj o 14:17:50 ------------------
I jeszcze jedno: przeglądam forum i wszędzie bardzo krytykujecie zabezpieczenia e-książek i audiobooków ("wydawcy traktują nas jak złodziei"), a juz na początku tej dyskusji pojawiło się zdanie "można to usunąć...". A przecież nie o to chodzi!


10 paź 2008 14:17:50
Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lip 2007 19:38:54
Posty: 3266
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: eClicto, iPad, K3 WiFi, K4
Post 
Zielonaa napisał(a):
I jeszcze jedno: przeglądam forum i wszędzie bardzo krytykujecie zabezpieczenia e-książek i audiobooków ("wydawcy traktują nas jak złodziei"), a juz na początku tej dyskusji pojawiło się zdanie "można to usunąć...". A przecież nie o to chodzi!


Ależ dokładnie o to chodzi. Skoro można, i można to zrobić stosunkowo małym nakładem pracy, to stosowanie poważnych systemów zabezpieczających (co, przepraszam, zabezpieczających?) powoduje, że koszta tego ponosi klient. Poza tym co owe systemy zabezpieczające "zabezpieczają"? Zabezpieczają jedynie sprzedających przed tym, by kupujący swobodnie ze swojej licencji korzystali. Dziwne, że w przypadku pKsiążek nikt nie zapisuje w księgarni odcisku palca i numeru dowodu kupującego, a Policja na ulicy nie sprawdza, czy aby na pewno czytamy książkę, którą sami kupiliśmy, a nie pożyczyliśmy od kolegi...

I dokładnie: na Zachodzie odchodzi się od DRMów, bo okazuje się, że to się nie opłaca. Wymyślenie i wykorzystanie DRMu kosztuje, a "dark side of the Net" i tak go złamie - prędzej czy później. Do tego DRM na płytach powodował, że nie dało się tego słuchać na starszym sprzęcie... Tymczasem widzimy, że polscy sprzedawcy sami się muszą tego nauczyć.

_________________
Cytuj:
Muad'Dib uczył się prędko, ponieważ najpierw przeszedł szkolenie jak się uczyć. A najpierwszą ze wszystkich otrzymał lekcję podstawowej wiary, że może się nauczyć. Szokuje odkrycie, jak wielu ludzi nie wierzy, że mogą się nauczyć, a o ile więcej uważa, że nauka jest trudna.


10 paź 2008 14:30:49
Zobacz profil WWW
Post 
Mori napisał(a):
Dziwne, że w przypadku pKsiążek nikt nie zapisuje w księgarni odcisku palca i numeru dowodu kupującego, a Policja na ulicy nie sprawdza, czy aby na pewno czytamy książkę, którą sami kupiliśmy, a nie pożyczyliśmy od kolegi...


No właśnie. Porównujesz tradycyjne do elektronicznych. Więc zauważ, że to samo prawo autorskie chroni i te i te....
Wiesz, dlaczego policja nie sprawdza, czy czytasz swoja książkę, czy kolegi? Bo w ramach dozwolonego użytku osobistego, możesz książkę pożyczać, a właściwie nawet dać skserować koledze. I będzie to całkiem legalne.
Natomiast nie jest to to samo, co umieszczenie książki w p2p. I teraz jest pytanie, jak rozwiązać problem prawa autorskiego w sieci.


13 paź 2008 9:28:31
Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lip 2007 19:38:54
Posty: 3266
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: eClicto, iPad, K3 WiFi, K4
Post 
Zielonaa napisał(a):
No właśnie. Porównujesz tradycyjne do elektronicznych. Więc zauważ, że to samo prawo autorskie chroni i te i te....
Wiesz, dlaczego policja nie sprawdza, czy czytasz swoja książkę, czy kolegi? Bo w ramach dozwolonego użytku osobistego, możesz książkę pożyczać, a właściwie nawet dać skserować koledze. I będzie to całkiem legalne.
Natomiast nie jest to to samo, co umieszczenie książki w p2p. I teraz jest pytanie, jak rozwiązać problem prawa autorskiego w sieci.


Oczywiście, że mogę. I rozumiem, że pozwala mi na to prawo. I mogę ją dać przeczytać mamie, siostrze, kumplom z uczelni, innym znajomym, a potem jeszcze oddać do biblioteki. Jeśli będziesz miała ochotę policz, na jaką kwotę w takim przypadku "okradłem" wydawnictwo/autora - bo przecież zapłaciłem za książkę raz, a czytało sporo osób - zupełnie za free. A po oddaniu do biblioteki "moją" książkę będą czytać osoby, których zupełnie nie znam - a więc poza dozwolonym użytkiem osobistym.

To samo, jakby na to nie patrzeć, dzieje się przy wykorzystaniu P2P. Żeby książka pojawiła się w P2P, ktoś ją kupić musi. A co się dzieje dalej? Ano to samo, co z książką papierową tak naprawdę...

Co do kserowania - jestem prawie pewien, że jednak jest to zabronione przez prawo. A przynajmniej kserowanie całości książki, bo przypominam sobie, że mówiono kiedyś o możliwości kserowania do 10% książki. Inna sprawa, że nikt punktów ksero nie kontroluje - dlaczego?

_________________
Cytuj:
Muad'Dib uczył się prędko, ponieważ najpierw przeszedł szkolenie jak się uczyć. A najpierwszą ze wszystkich otrzymał lekcję podstawowej wiary, że może się nauczyć. Szokuje odkrycie, jak wielu ludzi nie wierzy, że mogą się nauczyć, a o ile więcej uważa, że nauka jest trudna.


13 paź 2008 10:21:13
Zobacz profil WWW
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 gru 2007 23:02:17
Posty: 379
Lokalizacja: UK
Post 
Mori napisał(a):
Zielonaa napisał(a):
a właściwie nawet dać skserować koledze. I będzie to całkiem legalne.
Natomiast nie jest to to samo, co umieszczenie książki w p2p. I teraz jest pytanie, jak rozwiązać problem prawa autorskiego w sieci.


Oczywiście, że mogę. I rozumiem, że pozwala mi na to prawo. I mogę ją dać przeczytać mamie, siostrze, kumplom z uczelni, innym znajomym, a potem jeszcze oddać do biblioteki. Jeśli będziesz miała ochotę policz, na jaką kwotę w takim przypadku "okradłem" wydawnictwo/autora - bo przecież zapłaciłem za książkę raz, a czytało sporo osób - zupełnie za free. A po oddaniu do biblioteki "moją" książkę będą czytać osoby, których zupełnie nie znam - a więc poza dozwolonym użytkiem osobistym.

To samo, jakby na to nie patrzeć, dzieje się przy wykorzystaniu P2P. Żeby książka pojawiła się w P2P, ktoś ją kupić musi. A co się dzieje dalej? Ano to samo, co z książką papierową tak naprawdę...

Co do kserowania - jestem prawie pewien, że jednak jest to zabronione przez prawo. A przynajmniej kserowanie całości książki, bo przypominam sobie, że mówiono kiedyś o możliwości kserowania do 10% książki. Inna sprawa, że nikt punktów ksero nie kontroluje - dlaczego?

to prawda - kserowanie jest zabronione
ale kto oskarży np. studenta, który skserował sobie rozdział ksiązki potrzebnej na sesję?
zbyt mała szkodliwość czynu :P


13 paź 2008 15:40:54
Zobacz profil WWW
Post 
Bilberry napisał(a):
Mori napisał(a):
Zielonaa napisał(a):
a właściwie nawet dać skserować koledze. I będzie to całkiem legalne.
Natomiast nie jest to to samo, co umieszczenie książki w p2p. I teraz jest pytanie, jak rozwiązać problem prawa autorskiego w sieci.


Oczywiście, że mogę. I rozumiem, że pozwala mi na to prawo. I mogę ją dać przeczytać mamie, siostrze, kumplom z uczelni, innym znajomym, a potem jeszcze oddać do biblioteki. Jeśli będziesz miała ochotę policz, na jaką kwotę w takim przypadku "okradłem" wydawnictwo/autora - bo przecież zapłaciłem za książkę raz, a czytało sporo osób - zupełnie za free. A po oddaniu do biblioteki "moją" książkę będą czytać osoby, których zupełnie nie znam - a więc poza dozwolonym użytkiem osobistym.

To samo, jakby na to nie patrzeć, dzieje się przy wykorzystaniu P2P. Żeby książka pojawiła się w P2P, ktoś ją kupić musi. A co się dzieje dalej? Ano to samo, co z książką papierową tak naprawdę...

Co do kserowania - jestem prawie pewien, że jednak jest to zabronione przez prawo. A przynajmniej kserowanie całości książki, bo przypominam sobie, że mówiono kiedyś o możliwości kserowania do 10% książki. Inna sprawa, że nikt punktów ksero nie kontroluje - dlaczego?

to prawda - kserowanie jest zabronioneMoi drodzy: kserowanie nie jest zabronione. Odsyłam do ustawy o prawie autorskim lub jakiegoś dobrego artykułu. I uważam, że te rodzaje DRM, które pozwalają na "przekazanie" 1-2 egz. komuś znajomemu są ok.
Jeśli chodzi o kserowanie, tu cytat:

Jeżeli chodzi natomiast o publikacje (np. podręczniki akademickie), utwory audio i wideo czy nawet fotografie, które już zostały rozpowszechnione (czyli choć raz zaprezentowane publicznie) wykonanie ich kopii tylko na potrzeby własne w żadnym wypadku nie narusza praw autorskich, nawet jeżeli będzie to skopiowanie ich w całości. Art. 23 § 1 Prawa Autorskiego nie narzuca ani limitu kopii, ani zakresu w jakim kopie mogą być wykonane, nie narzuca też formy wykonania kopii. Podręcznik można więc zeskanować, skserować, sfotografować a nawet w całości przepisać. A później pojedynczy egzemplarz tak wykonanej kopii nieodpłatnie przekazać koledze z roku, matce, bratu czy małżonkowi. Wystarczy, że z osobą tą pozostaje się „w związku osobistym, w szczególności pokrewieństwa, powinowactwa lub stosunku towarzyskiego.” Prawo Autorskie nie zabrania także zlecenia wykonania kopii „na użytek własny” innym podmiotom. Można więc zlecić skserowanie książki w punkcie kserograficznym.
/źródło http://www.pingwinarium.pl/prawo/kserow ... ony_uzytek


14 paź 2008 9:08:52
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 gru 2007 23:02:17
Posty: 379
Lokalizacja: UK
Post 
Zielonaa napisał(a):
Moi drodzy: kserowanie nie jest zabronione. Odsyłam do ustawy o prawie autorskim lub jakiegoś dobrego artykułu. I uważam, że te rodzaje DRM, które pozwalają na "przekazanie" 1-2 egz. komuś znajomemu są ok.
Jeśli chodzi o kserowanie, tu cytat:

Jeżeli chodzi natomiast o publikacje (np. podręczniki akademickie), utwory audio i wideo czy nawet fotografie, które już zostały rozpowszechnione (czyli choć raz zaprezentowane publicznie) wykonanie ich kopii tylko na potrzeby własne w żadnym wypadku nie narusza praw autorskich, nawet jeżeli będzie to skopiowanie ich w całości. Art. 23 § 1 Prawa Autorskiego nie narzuca ani limitu kopii, ani zakresu w jakim kopie mogą być wykonane, nie narzuca też formy wykonania kopii. Podręcznik można więc zeskanować, skserować, sfotografować a nawet w całości przepisać. A później pojedynczy egzemplarz tak wykonanej kopii nieodpłatnie przekazać koledze z roku, matce, bratu czy małżonkowi. Wystarczy, że z osobą tą pozostaje się „w związku osobistym, w szczególności pokrewieństwa, powinowactwa lub stosunku towarzyskiego.” Prawo Autorskie nie zabrania także zlecenia wykonania kopii „na użytek własny” innym podmiotom. Można więc zlecić skserowanie książki w punkcie kserograficznym.
/źródło http://www.pingwinarium.pl/prawo/kserow ... ony_uzytek

ale przecież my mówimy o kopiowaniu dla kogoś
kserowanie dla siebie jest w porządku, ale nie kserowanie dla kogoś
jeżeli ja mam podręcznik to mogę go sobie dowolnie kserować, ale gdy pożyczę go koledzę ten nie ma prawa kserować
podobnie jest z informacją cyfrową (programy, audiobooki, muzyka, filmy) - mogę kopiować jeżeli posiadam oryginalny nośnik

jeżeli spojrzy na podany przez siebie link - jest tam sprostowanie:
Cytuj:
EDYTOWANO 11.04.2008: Uwaga! Dzwonił do mnie pan Marek Rydzewski z Komendy Powiatowej Policji w Świeciu, któremu przypisano cytowaną niżej wypowiedź. Okazuje się, że nie on jest jej autorem, a jego słowa zostały przeinaczone przez dziennikarkę "Czasu Świecia". (...)

inny cytat z tej strony po edycji:
Cytuj:
Kopiowanie całych podręczników bez pozwolenia osób posiadających do nich autorskie prawa majątkowe (zwykle są to autorzy lub wydawnictwa) jest zabronione. Można natomiast kopiować fragmenty książek do własnego użytku. Prawo nie pozwala też na ściąganie książek w formie elektronicznej z internetu z wyjątkiem tych udostępnionych publikacji. Takie przestępstwa ścigane są na wniosek właścicieli praw autorskich lub organizacji zajmujących się ochroną tych praw.


21 paź 2008 15:45:25
Zobacz profil WWW
Post 
Bilberry napisał(a):
jeżeli ja mam podręcznik to mogę go sobie dowolnie kserować, ale gdy pożyczę go koledzę ten nie ma prawa kserować


ale jezeli pozyczasz koledze ksiazke, ktora wczesniej sobie kserowales to ksero musisz tez pozyczyc lub zniszczyc. nie mozesz posiadac kopi ksiazki papierowej nie posiadajac oryginalu. Tak samo jest z grami - jak pozyczasz oryginal koledze to jest ok ale jak pozyczasz, a sam grasz w tym czasie na piracie to prawo lamiesz.

do nexto pisalem maila raz z pytaniem, czy moge sprzedac audiobooka, ktorego zakupilem. Odpowiedz brzmiala (juz nie pamietam dokladnie slowo w slowo), ze nie moge odsprzedac gdyz kazda publikacja identyfikowana jest indywidualnie do danego klienta/zlecenia. Tylko ja za nia odpowiadam. Jezeli osoba, ktorej sprzedalem publikacje wrzucilaby ja w siec - ja bym za to oberwal.


03 gru 2008 17:37:03
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 lis 2008 17:54:57
Posty: 59
Lokalizacja: Wrocław
Post 
totalny bezsens i tak jak juz tu pisano W polsce trzeba poczekać na to by Zrozumieli sprzedawcy jak bardzo im sie to nie opłaci Jezeli Ktoś Czyta Ebooka i Trafiła mu sie super książka ma Ochote ja czytać kilak razy to chyba i tak Kupi orginał Prawda ?
Ja osobiscie posiadam cała Sage AudioBooków HP od 1 do ostatniego i pomimo tego ze mozna je łatwo zassac czuje większą satysfakcje tego że kupiłem sobie i wkładam sobie płytkę i świeci mi sie Orginał ;)
Jednak Mam Zamiar posłuchac tez Kilku innych AudioBooków na których mniej mi zależy i których i tak bym nie kupił a zrobie to z ciekawości :>


24 gru 2008 0:51:53
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do: