Teraz jest 13 lis 2019 20:27:34
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Nexto i audioksiążki 
Autor Wiadomość
Post Re: Nexto i audioksiążki
Znaki wodne to fakt, wymysł wydawców. Nie stanowi on jednak żadnego problemu dla przeciętnego użytkownika, bo może on korzystać z zakupionej publikacji bez ograniczeń. Jeśli więc nie ma wpływu na korzystanie z zakupionego nie ma problemu dla konsumentów.


29 maja 2009 9:58:29
Użytkownik

Dołączył(a): 24 kwi 2008 13:26:17
Posty: 128
Post Re: Nexto i audioksiążki
Hmm, wątek zrobił sie ciekawy, dla podtrzymania podrzucam kawałek ustawy o prawie autorskim z 4 lutego 19994 roku:

Art. 23. 1. Bez zezwolenia twórcy wolno nieodpłatnie korzystać z już rozpowszechnionego utworu w zakresie własnego użytku osobistego. Przepis ten nie upoważnia do budowania według cudzego utworu architektonicznego i architektoniczno-urbanistycznego oraz do korzystania z elektronicznych baz danych spełniających cechy utworu, chyba że dotyczy to własnego użytku naukowego niezwiązanego z celem zarobkowym.
2. Zakres własnego użytku osobistego obejmuje korzystanie z pojedynczych egzemplarzy utworów przez krąg osób pozostających w związku osobistym, w szczególności pokrewieństwa, powinowactwa lub stosunku towarzyskiego.

Komentarz do ustawy
Zakres osób objętych dozwolonym użytkiem osobistym jest ujęty dość szeroko i obejmuje osoby związane stosunkami towarzyskimi. Dla przyjęcia stosunków towarzyskich niezbędne jest podtrzymywanie więzów przez pewien czas. Zawiązanie prywatnego klubu miłośników sztuki audiowizualnej i stała wymiana między członkami takiego klubu kaset z nagraniami dzieł chronionych prawem autorskim nie może być uznana za działalność w ramach stosunków towarzyskich, skoro nie wszyscy członkowie znają się i utrzymują z sobą kontakty towarzyskie.
Nie stanowi dozwolonego użytku osobistego umieszczenie cudzego utworu na stronie internetowej, gdyż dostęp do takiego utworu uzyskuje praktycznie nieograniczony krąg osób.

Innymi słowy udostepnianie przez P2P jest niemile widziane, gdyz nie ogranicza kregu osób. Pozostaje pytanie, co jeżeli krag osób byłby ograniczony- ale to już sąd by zdecydował.
Trcohę tez mnie zbulwersowała odpowiedź nexto odnośnie sprzedaży audiobooka, która ewidentnie jest nieprzemyślana. Jeżeli bowiem licencja nie zabrania ci odsprzedaży, to nie ma żadnych przeszkód, byś to sprzedał. Oczywiście, dobrze żebyś miał na piśmie umowę sprzedaży, gdyż jak kupujący wrzuci to potem na sieć, to będziesz mógł się łatwo wybronić przedstawiając umowę.
Ale chciałbym jeszcze pokazać pewną nierównowagę w prawie autorskim. Z jednej strony wszyscy krzyczą, że kradnie się ebooki, audiobooki, kseruje się książki a jednoczesnie w tej samej ustawie o prawie autorskim mamy m.in.:
Art. 20. 1. Producenci i importerzy:
1) magnetofonów, magnetowidów i innych podobnych urządzeń,
2) kserokopiarek, skanerów i innych podobnych urządzeń reprograficznych umożliwiających pozyskiwanie kopii całości lub części egzemplarza opublikowanego utworu,
3) czystych nośników służących do utrwalania, w zakresie własnego użytku osobistego, utworów lub przedmiotów praw pokrewnych, przy użyciu urządzeń wymienionych w pkt 1 i 2
- są obowiązani do uiszczania, określonym zgodnie z ust. 5, organizacjom zbiorowego zarządzania, działającym na rzecz twórców, artystów wykonawców, producentów fonogramów i wideogramów oraz wydawców, opłat w wysokości nieprzekraczającej 3 % kwoty należnej z tytułu sprzedaży tych urządzeń i nośników.

czyli wszyscy płacimy podatek od kopiowania w cenie urządzań i nośników !! Co wy na to panie i panowie ?


01 cze 2009 9:04:01
Zobacz profil
Admin

Dołączył(a): 13 cze 2008 14:47:02
Posty: 2771
Lokalizacja: Gdańsk
eCzytnik: kindle
Post Re: Nexto i audioksiążki
linka napisał(a):
czyli wszyscy płacimy podatek od kopiowania w cenie urządzań i nośników !! Co wy na to panie i panowie ?

Ależ to żadna nowość! Każdy trzeźwo myślący pirat mógłby się wykręcić od kary za "piracenie" mówiąc że już zapłacił koszt licencji w cenie nośnika :) Pytanie tylko czy komuś udało się na tej podstawie wyegzekwować np. opłatę za nieautoryzowane skserowanie jego notatek w punkcie ksero od organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi twórców :D
Bo w zasadzie tak zagrabione od nas pieniądze trafiają później to tych zbójeckich organizacji i o podziale dycydują sobie oni we własnym towarzystwie. Tutaj lista łupieżców którym płacimy haracze w punktach ksero i kupując czyste nośniki:
* Stowarzyszenie Autorów (ZAiKS)
* Związek Stowarzyszeń Artystów Wykonawców (STOART)
* Związek Producentów Audio-Video (ZPAV)
* Stowarzyszenie Zbiorowego Zarządzania Prawami Autorskimi Twórców Dzieł Naukowych i Technicznych (KOPIPOL)
* Związek Polskich Artystów Plastyków (ZPAP)
* Związek Artystów Scen Polskich (ZASP)
* Związek Polskich Artystów Fotografików (ZPAF)
* Stowarzyszenie Architektów Polskich (SARP)
* Stowarzyszenie Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych (SAWP)
* Stowarzyszenie Filmowców Polskich (SFP)
* Stowarzyszenie Polski Rynek Oprogramowania
* Stowarzyszenie Niezależnych Autorów Radiowych i Telewizyjnych
* Stowarzyszenie Autorów i Wydawców POLSKA KSIĄŻKA
* Stowarzyszenie Twórców Ludowych

_________________
Zgred - Rafał Ziemkiewicz napisał(a):
Dziś trzeba pisać o mieczach, czarach, toporach i wojowniczkach w blaszanych bikini, wszystko inne to już jest nisza w niszy. Albo o nastoletnich wampirach.
Porównywarka cen ebooków


02 cze 2009 16:26:34
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
cron