Teraz jest 28 mar 2024 18:48:13




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
Kto redaguje ebooki? 
Autor Wiadomość
Użytkownik

Dołączył(a): 14 sie 2011 17:57:30
Posty: 25
Post Kto redaguje ebooki?
No właśnie mam takie pytanko dotyczące redagowania, składu, (nie wiem jak to fachowo określić) ebooków w różnych księgarniach internetowych. Ostatnio zakupiłem sobie Samozwańca Komudy w Empiku, oraz http://www.ru2012.pl Ciszewskiego w Woblinku (z kłopotami, ale w końcu). Wydanie Samozwańca tragiczne, w końcu się wkurzyłem, przez Sigila wczytałem do worda i poprawiałem błędy typu myślniki w środku wyrazów, znaki akapitu zaraz po pierwszym słowie, bo mnie to raziło. Natomiast http://www.ru2012.pl super (Nie przeczytałem jeszcze do końca, ale jak na razie bez zarzutów).
Czy każda księgarnia ebooków wydaje (opracowuje) swoje własne produkcje ebooków? Czy nie ma znaczenia gdzie kupię daną pozycję, bo i tak wydaje to jakaś jedna firma?


30 lis 2011 14:35:54
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 13 paź 2010 12:12:54
Posty: 301
eCzytnik: Kindle
Post Re: Kto redaguje ebooki?
Często wersja z ebooka nie jest tą samą, co drukowana - ostateczna korekta ma miejsce równolegle ze składem, mówi się nawet, że jedyna redakcja ebooka to ta, o którą zadbał sam autor - po prostu wersja jaką sam napisał i coś tam na własną rękę poprawił ląduje w internecie za cenę niejednokrotnie wyższą, niż drukowana i z korektą zapewnioną przed wydawnictwo... A większość księgarni korzysta z tej samej bazy ebooków.


30 lis 2011 14:57:50
Zobacz profil
SwiatCzytnikow.pl
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 sie 2010 11:00:21
Posty: 1873
eCzytnik: kindle, onyx, nook, kobo, pb, ipad
Post Re: Kto redaguje ebooki?
Patrz też tutaj:

ksiegarnie-ebookow-i-audiobookow-f156/jakosc-elektronicznych-wydan-ksiazek-t9597.html

Niektóre e-booki faktycznie są niedopracowane, ginie formatowanie itd.

_________________
http://swiatczytnikow.pl (dawniej: Świat Kindle)
http://ebooki.swiatczytnikow.pl - (prawie) wszystkie polskie e-booki w jednym miejscu, czyli porównywarka ofert księgarni.


30 lis 2011 15:24:00
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 01 lis 2010 22:38:24
Posty: 27
eCzytnik: Kindle 3 WiFi
Post Re: Kto redaguje ebooki?
Polecam zgłaszanie błędów do wydawców książek - im zwykle zależy na dobrej jakości, konwersje natomiast najczęściej robią zewnętrze firmy.


01 gru 2011 16:16:03
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 13 paź 2010 12:12:54
Posty: 301
eCzytnik: Kindle
Post Re: Kto redaguje ebooki?
Jakby wydawnictwom zależało na dobrej jakości, to byśmy ją mieli. Chyba póki co rynek jest za mały, żeby liczyć na poważne traktowanie. Lepiej o tym głośno mówić, niż słać maile, które od razu trafią do kosza.


01 gru 2011 16:42:24
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 01 lis 2010 22:38:24
Posty: 27
eCzytnik: Kindle 3 WiFi
Post Re: Kto redaguje ebooki?
garnizon napisał(a):
Jakby wydawnictwom zależało na dobrej jakości, to byśmy ją mieli. Chyba póki co rynek jest za mały, żeby liczyć na poważne traktowanie. Lepiej o tym głośno mówić, niż słać maile, które od razu trafią do kosza.


Próbowałeś czy tolerujesz taki stan rzeczy jedynie wypłakując się na forum?


01 gru 2011 23:13:11
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 13 paź 2010 12:12:54
Posty: 301
eCzytnik: Kindle
Post Re: Kto redaguje ebooki?
Piszę na forum. :) To chyba głośniej, niż mailem.


02 gru 2011 1:20:51
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 maja 2011 19:15:33
Posty: 338
eCzytnik: Kidle 3G
Post Re: Kto redaguje ebooki?
Głośniej mailem, bo do nich bezpośrednio dociera. Na forum z kolei zostaje ślad i informacja dla pozostałych wydawnictw (jak ta to forum wpadną, a tego trzeba chcieć).

_________________
Terry Pratchett napisał(a):
"Osoby używające więcej niż 3 wykrzykników lub pytajników to osoby z zaburzeniami własnej osobowości."


02 gru 2011 11:30:17
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 13 paź 2010 12:12:54
Posty: 301
eCzytnik: Kindle
Post Re: Kto redaguje ebooki?
Tak, jeśli przyjmiemy założenie ererera - "im zwykle zależy na dobrej jakości". Ja sądzę, że nie zależy, skoro takie są efekty tej troski... Więc lepiej mówić o tym gdzie indziej.


02 gru 2011 14:17:03
Zobacz profil
RW2010.pl

Dołączył(a): 14 maja 2011 11:23:02
Posty: 115
eCzytnik: ONYX BOOX 60s
Post Re: Kto redaguje ebooki?
Witam!

Jeśli chodzi o redakcję e-booków - to my staramy się robić ją rzetelnie i dokładnie, czyli redakcja stylistyczna, merytoryczna plus dwie korekty (druga po akceptacji tekstu przez Autora). Za prace redakcyjno-korekcyjne u nas w oficynie odpowiadają dwie osoby, plus jedna osoba "z zewnątrz".

Ale redakcja siłą rzeczy ogranicza się u nas do tych tytułów, które zakwalifikowaliśmy do naszej oferty wydawniczej (w tej chwili dziesięć pozycji, do obejrzenia: http://bookoteka.pl/list/?publisher=35,RW-2010). Kolejne tytuły (prawdopodobnie druga "dziesiątka") ukażą się jeszcze w tym roku.

Natomiast utwory publikowane w serwisie self-publishing nie mają redakcji, a przynajmniej - nie w naszym wykonaniu.

_________________
Pozdrawiam
Maciej Ślużyński
www.rw2010.pl
Książki w formatach epub, mobi i pdf.


04 gru 2011 18:05:29
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
cron